Psystar podal oficiální odvolání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Psystar podal oficiální odvolání

18. ledna 2010, 00.00 | Podle očekávání někdejší výrobce klonů Maců podal odvolání vůči rozsudku, který ho uznal vinným z porušování autorských práv Applu.

Floridská firma Psystar si získala poměrně značnou mediální pozornost, když začala prodávat PC s nainstalovaným Mac OS X, což pochopitelně vedlo k žalobě Applu a následně se média věnovala dalšímu vývoji tohoto případu. Soudní projednávání žaloby trvalo déle než půldruhého roku, avšak skončilo v podstatě vítězstvím Applu, Psystar přestal prodávat své klony a dokonce se s Applem dohodl na zaplacení několikamilionového finančního odškodnění (není ovšem jasné, kde Psystar hodlá tyto peníze vzít, protože je podle všeho nemá).

V polovině prosince minulého roku se již dokonce zdálo, že Psystar své podnikání ukončí (odkazovaný článek shrnuje celý dosavadní vývoj případu, proto ho zde nebudeme opakovat), ale podle dalších zpráv se rozhodl ještě vzdorovat, v lednu pak oznámil, že pozastavil i prodej softwaru Rebel EFI umožňujícího instalaci a provozování Mac OS X Snow Leopard na běžných PC, v současnosti tak firma prodává pouze svá protestní trička a její další osud zůstává nejasný.

Další vývoj případu závisí na odvolacím soudu

Právní zástupce Psystaru ale již loni prohlásil, že se firma proti vyneseným rozsudkům hodlá odvolat, a to se teď skutečně stalo, minulý čtvrtek se Psystar obrátil k odvolacímu soudu ve věci rozsudku kalifornského soudu, který ho uznal vinným z porušování autorských práv Applu a následně vydal trvalý příkaz, jímž mu zakazuje prodej PC s Mac OS X. Psystar poté opravdu přestal nabízet své klony.

Zároveň však Psystar prohlašoval, že ačkoli rozhodnutí soudu respektuje, nesouhlasí s ním a hodlá se odvolat a to teď také udělal. Jde ovšem o pouhý začátek zdlouhavé právní procedury, která bude trvat nejspíš celé měsíce, nejprve musí případ zvážit komise tří soudců odvolacího soudu, jež určí, co se bude dít dál.

Bude to definitivní konec Psystaru?

Následný vývoj případu tak bude záležitostí právníků, zatím se však zdá - pokud odvolací soud zcela nezvrátí dosavadní soudní rozhodnutí - že Apple vyhrál na všech frontách. Kalifornský soud v podstatě potvrdil (pro USA) legalitu vázání Mac OS X na hardware Applu a dokud nerozhodne odvolací soud, nikdo se ve Spojených státech neodváží prodávat klony Maců.

Odvolací řízení by tak mohlo být již skutečně závěrečným dějstvím případu Psystar, který sice vyvolává hodně dohadů (milovníci konspiračních teorií přišli s řadou divokých hypotéz, kdo za ním vlastně stojí), ale nejspíš to skončí tím, že Psystar tiše zmizí ze scény a Apple bude slavit vítězství. Je ovšem pravda, že již několikrát došlo okolo Psystaru k nečekaným zvratům, přesto mu však na MůjMacu budeme nadále věnovat pozornost již jen tehdy, kdyby došlo k něčemu opravdu významnému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

bodaj by skoncili

Autor: Peter Muž

Založeno: 18.01.2010, 16:07
Odpovědí: 0

akoze bodaj by zanikli. Nepoviem, ked si niekto da Mac OS X na svoj PC ako nadsenec. Aj ja som tak urobil a bol som z toho OS tak naseny ze som si nakoniec kupil MacBook a teraz by som iny notebook nechcel ani zadarmo. Ale, ked niekto hrubo porusuje Apple EULA a naviac sa drzo prizivuje na opensource nastroji (ich Rebel EFI loader je/bol jasne dokazany ako kopia tusim PC EFI) a dava si za to platit a este robia z toho komercne halo, no nech idu do ri...

Odpovědět na příspěvek

ano, ale...

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 19.01.2010, 07:27
Odpovědí: 0

... vždy je nějaké ale... samozřejmě - sprostě obšlehli kód PC EFI a Chameleon Bootloaderu a zkusili ho prodávat... kdo krade, má jít do pekla... na druhou stranu Apple EULA není zákon a v Evropě by s podobnou žalobou neměli moc šancí... Psystar šel do háje kvůli svý drzosti a proto, že si věc důkladněji nepromysleli... kdyby byli jen trochu chytřejší, vesele prodávají MacOS kompatibilní stroje dál a nikdo by na ně nemohl... taky je otázka, kso vlastně za Psystarem stojí a jestli nemá něco společnýho s Apple... ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: ano, ale...

Autor:Muž

Založeno: 19.01.2010, 08:35

1. Apple EULA není sice zákon, ale je to zcela jistě normativní smlouva, která je pro obě smluvní strany závazná stejně, jako zákon.
2. Za Psystarem pravděpodobně nikdo nestojí, většina lidí si myslí, že jejich spor je nákladný, což je pravda, nicméně Psystar svým právníkům neplatí. Právní firmě, která ho původně zastupovala údajně dluží okolo $60 000 a teď je zastupují právníci, kteří se chtějí prostě zviditelnit.

Odpovědět na příspěvek

RE: ano, ale...

Autor: rudo.ba Muž

Založeno: 19.01.2010, 10:35

Ak by to Psystaru preslo, jedine co by dosiahol by bolo, ze by Apple zacal predaje krabicovych verzii OS X viazat na preukazanie vlastnictva plnej verzie OS X, ktoru je mozne ziskat jedine zakupenim Mac pocitaca. Teda vsetkym by nam pribudli komplikacie v podobe 20-miestnych registracnych cisiel + aktivacie cez internet. Na tom by nebolo nic napadnutelne, napokon aj pri upgrade Windowsu a inych programov (Adobe) je potrebne preukazovat legalne nadobudnutie povodnej plnej verzie. Apple nepredava plne krabicove verzie OS X (na kazdej krabici je jednoznacne napisane, ze je urcena pre pocitace Mac, ku ktorym plna verzia OS X bola pribalena). Jediny "problem" je v tom, ze si toto nijak nekontroluje a nechrani. To vsak nie je dovod na kradnutie, ci uz vo velkom Psystarom, alebo v malom jednotlivcami. Apple, ani ziadna ina firma nie je povinna dodavat produkt, ktory dodavat nechce (vseobecne pouzitelnu plnohodnotnu instalacku OS X). Apple sa zivi predajom hardware, ku ktoremu vyraba sofware na mieru. Tento software je mozne nahradit zakupenim novsej verzie OS X. Je jedno ci tento krok Apple nazve ako "plateny upgrade" alebo do EULA napise, ze produkt je urceny pre pocitace Mac (a nikam inam), je to furt o tom istom.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: