Psystar hodlá prodávat trička a PC s Linuxem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Psystar hodlá prodávat trička a PC s Linuxem

4. ledna 2010, 00.00 | Bývalý výrobce klonů Maců Psystar přestal prodávat též software Rebel EFI a nyní nabízí jen své tričko.

Déle než půldruhého roku se táhne případ floridské firmy Psystar, jež loni na jaře začala prodávat PC s nainstalovaným Mac OS X Leopard, což vyvolalo žalobu Applu a následné zdlouhavé soudní projednávání.

V polovině prosince se již zdálo, že celá záležitost skončí, po sérií soudních rozhodnutí v neprospěch Psystaru prezident firmy měl oznámit, že končí své podnikání, avšak záhy bylo toto prohlášení dementováno a podle nového vyjádření právního zástupce Psystaru se firma hodlá ještě dále bránit u soudů (podrobnější rekapitulaci celého případu najdete v odkazovaném loňském článku).

Psystar přestal prodávat také software Rebel EFI

Psystar již počátkem prosince po dohodě s Applem přestal dodávat své klony, ale v nabídce stále držel software Rebel EFI umožňující instalaci Mac OS X Snow Leopard na běžná PC s procesory Intel.

Apple se samozřejmě snaží dosáhnout toho, aby také tento software byl prohlášen za prostředek porušující jeho autorská práva k Mac OS X, Psystar přirozeně tvrdí opak, podle něj se dosavadní rozsudky na Rebel EFI nevztahují. Prosincový trvalý soudní příkaz vůči Psystaru sice Rebel EFI přímo nezmiňuje, avšak soudce, který ho vydal, jasně naznačil, že Psystar v případě Rebel EFI hodně riskuje, pokud další řízení prokáže, že tenhle software též porušuje práva Applu.

Toho se zřejmě Psystar a jeho vedení zaleklo, a tak 22. prosince došlo k další změně, Psystar přestal prodávat také software Rebel EFI a na svém webu zveřejnil prohlášení, že prodej Rebel EFI dobrovolně pozastavuje, dokud soud výslovně neurčí, jak je to s jeho legalitou (Psystar o to soud údajně sám požádal).

Psystar pochopitelně tvrdí, že se žádného porušení autorských práv nedopustil a s dosavadními výroky soudu nesouhlasí a slibuje, že dokud se tyto záležitosti nevyjasní, bude nadále poskytovat záruku a podporu na svůj již prodaný hardware a software.

Nyní Psystar prodává jen trička a sliby

A dále uvádí, že brzy začne opět prodávat svá PC, tentokrát ovšem s nainstalovaným Linuxem, přičemž dané stroje budou používat komponenty vybrané tak, aby byly kompatibilní s OS X. Psystar též slibuje nové verze softwaru Rebel EFI (ovšem až poté, co padne soudní rozhodnutí o jeho legalitě), včetně variant určených pro netbooky Dell 9 Mini a HP Mini.

Zatím však Psystar prodává jen jednu hmatatelnou věc, totiž své tričko s nápisem „Žaloval jsem Psystar … a získal jsem jen mizerný soudní příkaz”, tričko nabízí za 15 USD. A kromě toho se na webu Psystaru objevily další položky umožňující darovat firmě částky 20, 50 a 100 USD, výměnou za ně mají dárci získat nárok na software Rebel EFI potom, co soud rozhodne o jeho legalitě.

Blíží se konec Psystaru?

Je však nanejvýš sporné, že se tak skutečně stane, zatím všechna dosavadní soudní rozhodnutí vyzněla v neprospěch Psystaru, takže se dárci asi příliš nepohrnou. Další osud této firmy je ostatně velmi nejistý, v rámci mimosoudního vyrovnání s Applem mimo jiné Psystar souhlasil s tím, že Applu vyplatí odškodnění ve výší téměř 2,7 milionu USD, není však jasné, kde takové peníze hodlá získat, z prodeje triček k nim přijde těžko a výnosy z PC s Linuxem také asi nebudou nijak valné (stejné či spíše lepší stroje se dají pořídit od mnoha jiných, solidnějších dodavatelů).

Sice vícekrát to již vypadalo, že Psystar skončí a vždy se opět vrátil na scénu jako správná zombie, ale teď se jeho situace skutečně jeví jako značně bezvýchodná, jestliže nová soudní rozhodnutí nezmění dosavadní rozsudky, má již opravdu jen nepatrné šance dále přežít (tedy pokud za ním ve skutečnosti nestojí někdo jiný, spekuluje se jak o konkurentech Applu, tak dokonce o Applu samotném), a tak se možná letos ti naši čtenáři, kteří na zprávy o Psystaru reagují značně alergicky, konečně dočkají, a tohle téma definitivně zmizí ze scény, to však ukáží až následující měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: