První výkonnostní testy nového Macu Pro. (11.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

První výkonnostní testy nového Macu Pro. (11.1.08)

11. ledna 2008, 08.00 | Primate Labs podrobila nový Mac Pro svým benchmarkovým testům Geekbench a získala překvapivě dobré výsledky.

V úterý Apple uvedl na trh nový Mac Pro (a též nový Xserve). Bylo jasné, že se brzy někdo pokusí zjistit, jaký výkon nový hardware přináší.

A už tu máme první měření pro Mac Pro, nepříliš překvapivě je provedla kanadská firma Primate Labs. S tou se v této souvislosti nesetkáváme poprvé, zřejmě si pamatujete, že tato softwarová firma mimo jiné prodává benchmarkové testy Geekbench (nyní ve verzi 2.0.09), jež umožňují porovnávat výkony na různých platformách. Jde o syntetické testy, které měří výkony určitých operací, díky tomu lze poměrně objektivně porovnávat značně rozdílné platformy. Podobná testování jako to zde popisované tak vlastně slouží jako reklama, což ovšem jejich hodnotu nijak nesnižuje.

Výsledky testování nového Macu Pro se nacházejí na firemním blogu.

Srovnávané konfigurace

Jako obvykle se jednalo o srovnání (tentokrát) dvou strojů, totiž nové standardní konfigurace Macu Pro proti předchozímu osmijádrovému modelu. Konkrétně se porovnával Mac Pro se dvěma čtyřjádrovými 45nm Xeony „Harpertown“ na 2,8 GHz, se 2 GB RAM na 800 MHz a s Mac OS X 10.5.1. Proti němu Primate Labs postavila předchozí osmijádrový Mac Pro, osazený dvěma 65nm procesory Xeon „Clovertown“ na 3,0 GHz, s 1 GB RAM na 667 MHz a rovněž s Mac OS X 10.5.1.

Starší model byl tedy vybaven menší kapacitou RAM, což může vyvolávat pochybnosti o objektivitě testů, ale autor měření k tomu poznamenává, že oba stroje měly nainstalované dva FB-DIMM moduly, přičemž výkon Macu Pro výrazně vzroste při nainstalování čtyř modulů, takže obě konfigurace lze považovat za srovnatelné, bez ohledu na instalovanou kapacitu paměti. Navíc testy Geekbench nejsou nijak zvlášť náročné na kapacitu paměti (více je ovlivňuje rychlost paměti), proto by menší kapacita RAM neměla starší model nějak výrazně znevýhodňovat.

Výsledky testů

Výsledky pro jednotlivé testy se udávají jako poměrné veličiny, kdy hodnota 1000 představuje výkon PowerMacu G5 na 1,6 GHz.Výsledná skóre jednotlivých testů v podobě srovnávacích diagramů vypadají takto.

Starší Mac Pro s Clovertowny překonal nový model v testu výkonu v pohyblivé čárce, což lze snadno vysvětlit jeho vyšší taktovací frekvencí.

Avšak v testech celočíselných výpočtů, paměti a proudového vysílání nový Mac Pro s Harpertowny svého předchůdce překonal navzdory o 200 MHz nižší taktovací frekvenci. (A to docela výrazně, v testu paměti asi 30 procent a v testu proudového vysílání dokonce o 50 procent, v případě celočíselných výpočtů již jen o 8 procent).

Celkový výsledek přesto vyšel nepatrně ve prospěch staršího stroje, Mac s Harpertowny dosáhl skóre 7598, zatímco jeho předchůdce s Clovertowny 7680, což je samozřejmě důsledek vyššího výkonu v pohyblivé čárce.

Zhodnocení výsledků

Jde o celkem působivé výsledky, jasně se v nich projevuje vliv nové výkonnější paměťové architektury a též větších cache pamětí Harpertownů (12 MB pro každý procesor).

Zajímavé je to hlavně z hlediska poměru ceny a výkonu, protože testovaný nový model dnes tvoří standardní konfiguraci, zatímco osmijádrový Mac Pro s 65nm Clovertowny představoval špičkovou konfiguraci na zakázku. Jak vidět, dnešní nový standard nabízí stejný nebo i vyšší výkon za méně peněz.

A Mac Pro s Harpertowny na 3,2 GHz (dnešní špička) by pak nepochybně přinesl vyšší výkon ve všech oblastech, tam by rozdíly byly ještě výraznější.

Geekbench navíc nevyužívá novou instrukční sadu SSE4 (a v blízké budoucnosti nejspíš ani nebude). To zatím nevadí, protože Leopard v současné verzi ji rovněž nepodporuje. Je však velmi pravděpodobné, že Mac OS X 10.5.2, jehož uvedení se předpokládá na Macworld Expu, už bude SSE4 podporovat, což by podle Intelu mělo přinést další výrazné zvýšení výkonu.

Doufejme, že brzy někdo provede také aplikační benchmarkové testy (často se do nich pouští Macworld), které ukážou zvýšení výkonu skutečných aplikací. V jejich případě sice již asi nárůst nebude tak výrazný, přesto by měl být patrný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: