Prodeje počítačů Apple klesají, meziročně se propadly o 5 % - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Prodeje počítačů Apple klesají, meziročně se propadly o 5 %

20. srpna 2013, 09.00 | Krize trhu s desktopovými počítači a notebooky pomalu začíná doléhat i na společnost Apple. Ta v červenci celosvětově prodala 3.8 milionů osobních počítačů, o 200 tisíc méně, než za stejné období v roce 2012. Vyhlídky jak na zbytek kalendářního roku 2013, tak na celý finanční rok 2013 / 2014 navíc nenaznačují obrat k lepšímu. Trh osobních počítačů je doslova kanibalizován stále populárnějšími a rychle se rozvíjejícími tablety. Okruh činnosti, které je pomocí tabletů možné provádět, se navíc neustále zvětšuje.

Apple nezačal první čtvrtletí nového finančního roku 2013 / 2014 příliš pozitivně. Červencový meziroční pokles prodejů ze 4 milionů na 3.8 milionu v tomto měsíci prodaných kusů sice nevypadá nijak závratně, šance na zvrat v nejbližších měsících se ale zdá být velmi nízká. Analytik společnosti Piper Jaffray, Gene Munster, očekává, že Apple čeká v oblasti osobních počítačů pětiprocentní pokles minimálně po zbytek aktuálního finančního roku.

 

Kanibalizující tablety

Jak už bylo uvedeno v úvodu, hlavním důvodem poklesu prodejů osobních počítačů obecně je zvýšený zájem o mobilní zařízení, především tedy tablety. Ty se jak z hlediska hardwarové a softwarové výbavy a okruhu podporovaných činností sice osobním počítačům vyrovnat nemohou, pro mnoho zákazníků ale i tak představují lákavou alternativu.

 

Obecně se pak dá říct, že tablety jsou oproti osobním počítačům levnější, snadněji se přenášejí, disponují delší nebo alespoň srovnatelnou výdrží baterie a nákup aplikací je často výrazně levnější, než pro osobní počítače.

 

Čekají Apple problémy?

Meziroční pokles o 5% spolu s negativními vyhlídkami minimálně na zbytek tohoto finančního roku je sice nemilý, ovšem představuje pro Apple skutečně velký problém? Z několika důvodů pravděpodobně ne. Důvodů pro to je několik:

 

  • prodej osobních počítačů pro společnost Apple představuje mnohem méně významnou činnost, než tomu je v případě ostatních výrobců. Většina příjmů společnosti dnes pochází z prodeje mobilních zařízení iPad, iPhone a iPod, stejně jako ze zprostředkování prodeje aplikací a multimediálního obsahu.

 

  • prodejní marže produktů Apple se pohybuje řádově v desítkách procent. Tedy i přes pokles prodejů je trh osobních počítačů pro Apple stále atraktivní a vzhledem k vysoké prodejní marži i silně ziskový.

 

  • na rozdíl od ostatních výrobců osobních počítačů klade Apple důraz na minimalizaci prostředníků při prodeji svých zařízení. Podstatnou část svých prodejů tak realizuje buď prostřednictvím vlastní distribuční sítě (e-shop Apple.com nebo síť obchodů The Apple Store) nebo s využitím jednoho zprostředkovatele, což umožňuje lépe pracovat se zákazníky a tedy udržet prodeje na vyšší hladině.

 

  • oproti jiným výrobcům Apple klade také důraz na logistiku a efektivní řízení skladových zásob. Vzhledem k tomu společnost jen minimálně vyrábí tzv. „na sklad“, díky čemuž je schopna pružněji reagovat jak na změny v poptávce po konkrétních modelech, tak na požadavky zákazníků na upgrade prodávaných počítačů.

 

 

 

Pokles poptávky po osobních počítačích bude pro Apple určitě nepříjemný, rozhodně jej ale nelze považovat za zničující nebo ohrožující samotnou existenci firmy. Prodejní portfolio firmy je dostatečně diverzifikované a osobní počítače dnes ani zdaleka nepředstavují hlavní zdroj příjmů firmy.

 

Společnost Apple se navíc stále nachází ve fázi růstu, kdy vysoká obliba a tedy i poptávka po jejích zařízení umožňuje pracovat s vysokou prodejní marží a dosahovat vysokých prodejů i zisku. Je otázkou, jak se situace změní pravděpodobně už v horizontu několika málo let, kdy prodeje dosáhnout svého vrcholu a budou nejen stagnovat, ale také klesat. Je pravděpodobné, že pokles i o několik procent bude pak pro Apple mnohem významnější, než dnes.

 

 

Je pro vás tablet dostatečnou náhradou za notebook nebo stolní počítač? Umíte si představit, že byste třeba na iPadu celý jeden týden museli pracovat? A pokud ne, co považujete za největší limit současných tabletů? Podělte se s námi v diskuzi...

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Počítače  

 » Rubriky  » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: