Přehršel průsaků o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Přehršel průsaků o iPhonu

11. ledna 2007, 06.00 | Podle očekávání začínají pronikat první podrobnější informace o Applu iPhone. Zde vám předkládáme první ochutnávku.

Jak se dalo čekat, počaly se objevovat první konkrétnější informace o Applu iPhone. Podle této zprávy má iPhone displej od firmy Balda a tato volba budí podiv. Jako většina ostatních jsem o něm zatím neslyšel, ale pátrání po webu něco odhalilo. Jedná se o dost velkou a starou německou firmu, jež dělá všechno možné. Před nějakým časem se pustila do výroby plastových dílů pro mobilní telefony a v roce 2005 se spojila s Číňany kvůli výrobě dotykových displejů. Je to dost složité, jestli to správně chápu, založili společný podnik sídlící v Singapuru, na němž má německá Balda 50% podíl. Vývoj provádějí na Tchaj-wanu, vlastní výroba pak běží v kontinentální Číně. Typický obraz globalizace. V oblasti displejů se tedy jedná o začátečníka, který se však asi snaží prorazit něčím novým. Předpokládám, že právě to mohl být důvod, proč si Apple vybral právě Baldu. Mimochodem displej má netypické rozlišení 320 x 480, zatímco většina PDA užívá poloviční rozlišení (QVGA), ovšem existují také PDA s plným VGA displejem. Toto rozlišení používají některé japonské chytré telefony a některé PDA Palm. Brzy se jistě o displeji dozvíme další podrobnosti.

Vynořily se i další detaily. Podle nich iPhone pracuje s nestandardní verzí Mac OS X, vybavenou vrstvou upraveného uživatelského rozhraní pro ovládání přístroje. Podle některých náznaků nepůjde, přinejmenším prozatím, iPhone rozšiřovat o další aplikace, což by bylo nemilé. Snad bude možné upotřebit alespoň widgety. Zatím se nepočítá s napojením na iTunes Store, hudba se do přístroje „nalévá“ přes USB kabel. Apple však prý do budoucnosti nevylučuje možnost synchronizace přes bezdrátové připojení. Pro virtuální klávesy na displeji funguje automatická kontrola chyb, která se snaží vyloučit nechtěné stisky sousedních kláves. Reproduktor se záměrně nachází na dolní hraně, aby se zabránilo jeho nechtěnému zakrytí. K iPhonu se mají dodávat volitelná bezdrátová Bluetooth sluchátka, pro něž se v napájecím doku nachází vlastní konektor s magnetickým připojením. LCD obrazovka používá stejné polykarbonátové krytí jako ostatní iPody a černá barva pouzdra byla zvolena úmyslně, aby barvy na obrazovce lépe vynikaly proti černému pozadí. Z toho plyne, že by se bílé provedení vůbec nemělo nabízet. Z těchto prvních informací se zdá, že iPhone bude obsahovat spoustu rafinovaných detailů, ale zřejmě se na něm najdou i mnohé věci, co se už tak líbit nebudou.

Vyvstává však otázka, jak se vůbec nakonec bude jmenovat. Cisco totiž Apple zažalovalo právě kvůli názvu „iPhone“. Cisco tuto ochrannou známku drží od roku 2000 (kdy ji koupilo spolu s firmou InfoGear). Údajně již delší dobu probíhala jednání mezi Ciscem a Applem, aby mohl tento název používat. V úterý mělo dojít k podpisu nějaké předběžné dohody. Z vystoupení Jobse na Macworldu Cisco usoudilo, že Apple dohodu podepsal, jenže podle mluvčího Cisca k nim příslušné papíry nedorazily. A tak Cisco podalo ke kalifornskému soudu návrh na předběžné opatření, které by Applu zakázalo slovo „iPhone“ užívat. Vzhledem k tomu, že v USA chce Apple prodávat „snad iPhone“ už v červnu, čeká právníky obou stran několik perných měsíců. My jako uživatelé můžeme pouze doufat, že to nijak nepříznivě nepostihne samotný přístroj, ať se bude jmenovat jakkoli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: