Potíže s dodávkami některých Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Potíže s dodávkami některých Maců

25. ledna 2010, 00.00 | Dodací lhůta 27“ iMaců se ve webovém obchodu Applu prodloužila na 3 týdny. A modernizovaný MacBook Air se údajně může zpozdit kvůli nedostatku nízkonapěťových 32nm procesorů Core i5.

Dnes večer (našeho času) Apple oznámí své finanční výsledky za minulé čtvrtletí, očekává se, že mimo jiné ohlásí rekordní prodej Maců. A poptávka po Macích zjevně neustává ani teď, ale zdá se, že přinejmenším na některé modely si zájemci budou muset počkat déle, než by se jim zamlouvalo:

Dodací lhůta 27“ iMaců se ve webovém obchodu Applu opět citelně prodloužila

Loni v říjnu Apple uvedl nové 21,5“ a 27“ iMacy. Ty přinesly řadu zajímavých technických novinek, což nepochybně přispělo ke značnému zájmu o ně (v USA patřily k nejprodávanějším stolním počítačům), v listopadu se navíc začaly prodávat 27“ modely se čtyřjádrovými procesory Core i5 a Core i7, jež prokazatelně poskytují výkon srovnatelný s Macy Pro a v některých úlohách je dokonce předčí.

Po takových strojích byla pochopitelně značná poptávka, zároveň však počaly přibývat zprávy o potížích, některým 27“ iMacům praskala obrazovka a jiné měly vážné problémy se zobrazováním, zřejmě způsobené grafickou kartou, ale ty snad vyřešila loni před Vánoci vydaná aktualizace grafického firmwaru.

Zmíněné potíže přispěly k tomu, že dodávky 27“ iMaců loni vázly, ale počátkem letošního roku se již zdálo, že problémy pominuly a i nejrozměrnější iMacy se daly sehnat poměrně brzy, dodací lhůta ve webovém obchodu Applu se zkrátila pod týden.

Jenže minulý týden se to opět změnilo, od čtvrtka začal tento obchod pro 27“ modely iMaců udávat jako dodací lhůtu celé 3 týdny, přičemž 21,5 modely nadále dodává do 24 hodin. A týká se to jak USA, tak všech ostatních zemí, v nichž Apple prodává přímo. Jiní prodejci a také kamenné obchody Applu sice zatím tyto stroje zřejmě mají, to je ovšem nejspíš dáno tím, že prodávají ze svých stávajících skladových zásob.

Tak značné zpoždění dodávek pochopitelně vyvolalo dohady, co to vlastně způsobilo. Mluví se jednak o tom, že o 27“ iMac je ohromný zájem, takže Apple nestačí uspokojovat poptávku a zároveň se spekuluje, že potíže s 27“ obrazovkami, které již měly být vyřešeny, možná přece jen přetrvávají (problém samozřejmě může být i s dodávkami těchto panelů).

Apple jako obvykle celou záležitost nekomentuje (na žádosti Macworldu o vysvětlení nereagoval), a tak kolují pouhé dohady, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Zatím se to sice týká hlavně webového obchodu Applu, dá se ovšem předpokládat, že ostatní prodejci časem své zásoby rovněž vyprodají a jestli se to do té doby nezmění, asi nastane všeobecný nedostatek 27“ iMaců. A to mluvíme o zemích, kde Apple prodává přímo, tam, kde využívá prostředníků (což je i případ České republiky), to zřejmě bude ještě horší.

Modernizované MacBooky Air by se mohly zpozdit kvůli nedostatku 32nm ULV procesorů Core i5

A když již mluvíme o zpožděných dodávkách 27“ iMaců, vynořily se také pověsti, že kvůli nedostatku nových úsporných procesorů Intelu by se mohlo opozdit i uvedení modernizovaných MacBooků Air. Přišel s tím francouzský web MacBidouille (komu se nezamlouvá francouzština, může se obrátit na jeho sesterský web HardMac, překládající všechny zprávy MacBidouille do angličtiny).

Na výstavě CES 2010 Intel představil své nové 32nm procesory s architekturou Nehalem, k nimž patří velký počet mobilních modelů (viz například tento přehled), řada výrobců již oznámila uvedení notebooků jimi vybavených. Samozřejmě se spekuluje, kdy tyto procesory použije též Apple, předminulý týden vyvolal velký rozruch Intel, když v rámci obchodnické soutěže sliboval MacBook Pro s procesorem Core i5, ale vzápětí to označil za nedorozumění vzniklé omylem.

Apple zatím u svých notebooků stále zůstává u procesorů Core 2 Duo, všeobecně se však předpokládá, že nakonec na novou mobilní platformu Intelu také přejde (i když to asi nebude bez potíží, nejistota panuje hlavně kolem grafiky, nové čipy Intelu totiž zahrnují integrovanou grafiku přímo v sobě, Apple k ní však zřejmě má výhrady a pravděpodobně bude dost obtížné ji skloubit s dosud užívanými čipovými sadami NVIDIe).

MacBidouille ovšem tvrdí, že Apple na nové mobilní procesory asi brzy přejde, avšak má se to týkat jen MacBooků Pro a MacBooků, ultrapřenosný MacBook Air si prý počká déle.

Ten totiž bude muset používat nízkonapěťové varianty 32nm procesorů Core i3 a Core i5 a údajně nejsou dostupné v dostatečném množství, proto bude Apple muset nový MacBook Air uvést o několik týdnů později, je ale též možné, že Intel omezené množství prvotních vzorků dodá právě Applu a za vyšší cenu. (To se v posledních letech děje s procesory pro Macy Pro, kdy Apple dostává s předstihem nové Xeony, jež pro ostatní výrobce počítačů Intel dá na trh až později a v případě původního MacBooku Air dokonce Intel pro Apple vyvinul speciální model procesoru.)

Mimochodem, s pověstmi, že se opozdí procesory Core i5UM, přišla Fudzilla (což ovšem není tak docela důvěryhodný zdroj), Intel prý musel jejich dodávky odložit.

A pro nový MacBook Air připadají v úvahu vlastně jedině ULV procesory z nové 32nm nabídky (MacBidouille sice píše o UL procesorech, ale to bylo zřejmě jen přehlednutí), 1,06GHz model Core i5-520UM totiž má příkon 18 wattů, což zhruba odpovídá příkonu v současnosti používaného procesoru Core 2 Duo S, nový procesor ovšem v sobě zahrnuje i grafiku (teoreticky by sice ještě vyhověly procesory Core i7-620UM na 1,06 GHz a Core i7-640UM na 1,2 GHz se stejným příkonem, avšak jejich užití se nezdá pravděpodobné).

Současný MacBook Air sice používá procesor s taktovací frekvencí 1,86 GHz, jenže zmíněný procesor i5-520UM by díky své architektuře Nehalem měl přesto podávat vyšší výkon, nemluvě o tom, že s pomocí technologie Turbo Boost může zvýšit svou frekvenci až na 1,86 GHz při zpracovávání jednovláknových aplikací a naopak technologie Hyper-threading dovoluje, aby se aplikacím procesor jevil jako čtyřjádrový, přestože jde o fyzicky dvoujádrový procesor.

Je však třeba říci, že se pohybujeme v několikavrstvé spleti neověřených spekulací. Intel nepotvrdil ani zpoždění svých 32nm ULV procesorů a dosud se pořádně neví ani to, kdy Apple vlastně hodlá převést své notebooky na nové mobilní procesory, nadále přetrvávají nejasnosti okolo užité čipové sady a integrované grafiky. Pokud ovšem chce Apple zůstat konkurenceschopný, nakonec přece jen bude muset své přenosné počítače vybavit procesory s architekturou Nehalem, nelze však vyloučit, že se tak stane s jistým zpožděním, a to i kdyby se zde zmiňované pověsti nepotvrdily.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: