Novinky z Cupertina - PowerBooky, dvoujádrové Power Macy a Aperture - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Novinky z Cupertina - PowerBooky, dvoujádrové Power Macy a Aperture

21. října 2005, 00.00 | Konečně jsem se po vlně novinek v podobě iPodů dočkali i uvedení nového hardwaru. Společnost Apple uvedla v New Yorku nové PowerBooky a dvoujádrové dualové Power Macy. A vzhledem k tomu, že se tisková konference konala na výstavě zaměřené na fotografy, došlo i k představení softwarové novinky, která by mohla nadchnout profesionální fotografy. Její jméno je Aperture.

Konečně jsme se po vlně novinek v podobě iPodů dočkali i uvedení nového hardwaru. Společnost Apple uvedla v New Yorku nové PowerBooky a dvoujádrové dualové Power Macy. A vzhledem k tomu, že se tisková konference konala na výstavě zaměřené na fotografy, došlo i k představení softwarové novinky, která by mohla nadchnout profesionální fotografy. Její jméno je Aperture.


PowerBooky G4

Zásadní novinkou u PowerBooků jsou vylepšené displeje. Nejenom, že mají mnohem větší jas (údajně až o 50%) a větší pozorovací úhel (130 stupňů horizontálně), ale i vyšší rozlišení. Změna rozlišení se týká ovšem jen 15" (1 440 x 960) a 17" (1 680 x 1 050) modelu. Nabízeny jsou nyní jen tři verze - 12" PowerBook s 1,5GHz G4, grafickou kartou NVIDIA GeForce FX Go5200 s 64MB DDR SDRAM a 80 GB Ultra ATA/100; 5400 rpm. 15" PowerBook s 1,67 GHz operuje s grafickou kartou ATI Mobility Radeon 9700 se 128MB DDR SDRAM (dual-link DVI), 80 GB diskem (stejný jako u 12"). 17" PowerBook s 1,67 GHz má v nabídce stejnou grafickou kartu jako 15" a 120 GB pevný disk. Nejmenší z PowerBooků má "pouze" 8x SuperDrive (DVD±RW/CD-RW) a 10/100 ethernet, zatímco 15" a 17" verze mají 8x "dvouvrstvý" SuperDrive (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW), gigový ethernet, podsvícenou klávesnici a především rychlejší DDR2 paměti. Hodně zajímavě vypadá výdrž baterie, která by měla dosahovat 5 hodin (12"), respektive 5,5 hodiny (15" a 17"). Všechny PowerBooky jsou osazeny 512 MB RAM. Bluetooth 2.0 a AirPort Extreme jsou samozřejmě v základní výbavě.

Co se týče výkonu procesorů, nedočkali jsme se ničeho nového a nejsilnější procesor jsme viděli již v předchozí řadě 17" PowerBooku. Uvidíme, jak se na celkovém výkonu podepíší rychlejší paměti a jaké budou skutečné výdrže baterií a především, jak budou nové PowerBooky "topit". V každém případě se Apple zaměřil na detaily, které byly nejčastěji vytýkány a které měl možnost ovlivnit - t.j. displeje s vyšším rozlišením, které se běžně objevují u PC notebooků a výdrž baterií, které jsou zase doménou notebooků s procesory Centrino od Intelu.

Ceny jsou stanoveny na 1 500 USD za 12" PowerBook, 2 000 USD za 15" PowerBook a 2 500 USD za 17" PowerBook, dostupné jsou v USA okamžitě.


Power Mac G5

Zásadní novinkou u Power Maců jsou dvoujádrové procesory. Jinak řečeno, místo počítače s dvěma procesory jsme se dočkali počítače s jedním procesorem, který má dvě jádra - ty jsou označeny Power Mac G5 Dual 2GHz a Power Mac G5 Dual 2,3GHz. A ještě existuje jeden model - PowerMac G5 Quad 2,5GHz. Ten v sobě ukrývá dva dvoujádrové procesory. Všechny tři modely mají v základní nabídce 512 MB RAM (DDR2) s možností rozšíření na 16 GB. Nejnižší model má grafickou kartu NVIDIA GeForce 6600 se 128MB GDDR SDRAM, jeden single-link DVI port, a jeden dual-link DVI port, vyšší verze disponují stejnou grafickou kartou s 256 MB GDDR SDRAM.

Ke všem je možné dokoupit jako druhou kartu NVIDIA GeForce 7800 GT se 256MB of GDDR3 SDRAM, s jedním single-link DVI portem a jedním dual-link DVI portem. Nebo NVIDIA Quadro FX 4500 s 512MB GDDR3 SDRAM, dva dual-link DVI porty a jeden stereo 3D port. Pokud chcete k Power Macu připojit 4 (čtyři!) 30" Apple Cinema Displeje, máte možnost.

Power Macy disponují 16x SuperDrive s podporou dvouvrstvých médií (DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW), 160 GB (nejslabší model) a 250 GB pevným diskem, třemi PCI Express sloty a klasickou výbavou v podobě FireWire 400 (2x), FireWire 800 (1x), USB 2.0 (4x) a dvěma gigovými ethernetovými porty. AirPort Extreme a Bluetooth 2.0 je možné dokoupit.

Power Mac G5 s dvěma dvoujádrovými procesory by měl nabídnout zrychlení až 60% proti duálovém Power Macu G5 2,7GHz z předchozí řady v aplikaci Final Cut Pro 5 při enkódování SD videa a zrychlení 43% při práci s filtry v aplikaci Adobe Photoshop. Na finální testy si budeme muset ještě chvilku počkat, abychom viděli skutečnou sílu dvoujádrových procesorů. Ceny jsou stanoveny na 2 000 USD za nejnižší verzi (Power Mac G5 Dual 2GHz), 2 500 USD za Power Mac G5 Dual 2,3GHz a nejvýkonnější varianta přijde zájemce na 3 300 USD.


Aperture

Tato aplikace vypadá opravdu zajímavě a vedle profi řešení pro video a hudbu nabízí Apple i software pro zpracování fotografie. Nejedná se primárně o konkurenci Photoshopu, ale spíše o jeho doplněk. To co Final Cut znamená pro video, tak Aperture znamená pro fotografii - velká nabídka nástrojů pro práci s grafikou, nedestruktivní úpravy fotek, správa barev při tisku a export mimo jiné v podobě webových stránek nebo knihy.

Lupa nabízí nástroj pro přiblížení pouze vybrané části obrazu bez nutnosti zoomovat celým dokumentem. Fotky ve formátu RAW jsou nativně v Aperture zpracovány a mohou být upravovány pomocí nástrojů speciálně připravených pro fotografy. Práce s obrázkem může být absolutně nedestruktivní, tj. nedojde k ovlivnění a pozměnění ostatních pixelů fotky než těch, které si určí uživatel. Aperture umí vytvořit množství verzí jednoho dokumentu bez nutnosti ukládat jej vícekrát - předpokládám, že změny budou probíhat v reálném čase a Aperture si bude pamatovat pouze použité postupy, které na fotografii aplikuje, ale bude možné se vrátit a celý postup změnit, nebo si udělat řadu verzí jednoho motivu a přitom mít stále jen jednu fotografii fyzicky na disku. Toto je alespoň soupis některých možností, kterými by aplikace Aperture měla disponovat. Cena je stanovena na 500 USD a dostupná by měla být v listopadu. A ještě detail - že se jedná o nástroj pro profesionály dokládá nejenom cena, ale i doporučená hardwarová sestava:

Dual Power Mac G5, 2 GB RAM a jedna z těchto grafických karet:

• ATI Radeon X800 XT Mac Edition
• ATI Radeon 9800 XT or 9800 Pro
• NVIDIA GeForce 6800 Ultra DDL nebo 6800 GT DDL
• NVIDIA GeForce 6600 LE nebo 6600
• NVIDIA GeForce 7800 GT
• NVIDIA Quadro FX 4500

Vřele doporučuji podívat se na demo této aplikace.

Po delší době jsme se dočkali opět novinek v hardwarové oblasti, ale osobně se domnívám, že především Aperture bude velký hit a mohl by protlačit Apple do světa profesionální fotografie. QuickTime videa s ukázkami Aperture v akci na Apple.com vypadají impozantně a jsem zvědav na názory profesionálních fotografů na tento software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: