Nové Macy mini podporují SDXC karty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové Macy mini podporují SDXC karty

20. června 2010, 00.00 | Ukazuje se, že modernizované Macy mini zvládají paměťové karty nového standardu SDXC, poskytujícího mnohem vyšší kapacity a přenosové rychlosti.

Minulé úterý uvedené modernizované Macy mini přinesly řadu novinek, mimo jiné také, stejně jako současné MacBooky Pro a iMacy, nabízejí zásuvku SD karet (jež nahradila jeden z portů USB 2.0 na zadním panelu).

Na tom by nebylo nic tak zvláštního, dalo se to očekávat, jenže teď se se ukázalo, že tyto Macy jako první podporují karty nového standardu SDXC.

Dosud Macy podporovaly jen SDHC karty

Zásuvka SD karet se poprvé objevila v 13“ a 15“ MacBoocích Pro představených loni v červnu (na konferenci WWDC 2009) a záhy se na veřejnost dostaly doplňující informace.

Mluvily o tom, že zásuvka podporuje karty standardu SDHC, dá se z ní spustit Mac OS X a dokáže si poradit pouze s paměťovými kartami, avšak nezvládá karty SDIO, schopné nést vstupní a výstupní zařízení (tuto možnost dnes nabízejí jen 17“ MacBooky Pro, vybavené univerzálnějším rozhraním ExpressCard). A totéž zřejmě platí i pro stávající iMacy.

Nové Macy mini jdou ještě dále

Avšak Gizmodo zjistilo, že když se v zásuvce Macu mini nachází SD karta a použije se na ni utilita Disk Utility z Mac OS X, zobrazí se pro zásuvku položka „Apple SDXC Reader“, což znamená, že podporuje standard SDXC. To je v podstatě nástupce standardu SDHC, jehož karty končí na kapacitě 32 GB (pozměněním specifikace by se sice dala kapacita SDHC karet zvětšit, ale k tomu již asi nedojde), jež už pomalu přestává stačit.

Nový standard byl představen v lednu 2009, SDXC karty podporují kapacity od 64 GB (vyrábějí se i nižší kapacity) až do 2 TB (to je ovšem pochopitelně zatím jen teoretická mez, v praxi se takové karty ještě nenabízejí). A navíc SDXC karty zvládají mnohem vyšší přenosové rychlosti, ve stávající implementaci až do 104 MB/s (další plánované úpravy specifikace by měly umožnit přenosové rychlosti dále zvýšit).

Zjevně tedy nové Macy mini podporují tento nejnovější standard SD karet, takže do jejich zásuvky půjde vkládat karty vysokých kapacit a snad bude zvládat i zmíněné vysoké přenosové rychlosti.

Rozebrání modernizovaného Macu mini totiž ukázalo, že se na základní desce nachází čip Broadcom BCM57765, který slouží jednak jako řadič gigabitového Ethernetu, ale též jako řadič čtečky paměťových karet. Podporuje většinu formátů, samozřejmě včetně SDXC a protože v sobě integruje také rozhraní PCIe x1, měl by zvládat i zmíněné vysoké přenosové rychlosti.

Stanou se SDXC karty novou alternativou pro ukládání dat?

Dá se proto předpokládat, že po vzoru Maců mini postupně doplní podporu SDXC karet i další typy Maců, až dojde na jejich modernizaci, první na řadě zřejmě budou iMacy a později nepochybně takovou podporu dostanou také MacBooky Pro (to ovšem může být až příští rok).

SDXC karet sice zatím na trhu mnoho není, ale určitě začnou přibývat a vzhledem ke svým vlastnostem by se mohly stát novým významným prostředkem ukládání dat.

Zatím SD karty slouží především k ukládání a přenosu fotografií z digitálních fotoaparátů (Apple nasazení zásuvky SD karet zdůvodňuje právě podporou zpracování fotografií), vzhledem k tomu, že tyto karty používá většina fotoaparátů pro běžné uživatele (a postupně pronikají i do profesionálnějších aparátů), ale SDXC karty by mohly najít mnohem širší uplatnění. (Díky vyšší kapacitě se zřejmě nejprve prosadí pro ukládání digitálního videa.)

Bude ovšem hodně záležet na tom, jak Apple implementaci podpory nového standardu zvládl, příští měsíce ukáží, zda se zásuvka SD karet v nových Macích mini může stát něčím víc než jen prostředkem pro přenos digitálních fotografií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: