MacBook Pro 15.4 - upgrade paměti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

MacBook Pro 15.4 - upgrade paměti

Apple MacBook Pro 15,4 2010

1. listopadu 2010, 00.00 | Notebooky Apple si většinou uživatelé sami neupgradují. Přitom to není žádný problém. Podívejte se, jak jednoduše zvládnout výměnu operační paměti v současném MacBooku Pro 15.4.

Přestože operační systém Mac OS X není takový žrout systémových zdrojů jako Windows, leckomu standardně dodávané čtyři gigabajty paměti nemusejí stačit. Stačí, abyste pracovali s balíkem Creative Suite od Adobe, a začnete přemýšlet, proč jste si při nákupu nepřiplatili.

Pohled do webového obchodu Apple ale ukazuje, že cena za upgrade na 8 GB není žádná láce. V případě MacBooku Pro vychází na 400 USD, což je v přepočtu necelých 7 100 Kč. A zvážíme-li, kolik by totéž stálo u tuzemského oficiálního prodejce, není divu, že někteří z nich raději oficiální upgrade ani nenabízejí. Přitom lze vše zvládnout za pár minut.

Nakupujeme

Přestože je to mnohokrát opakovaná písnička, vyplatí se před jakýmkoliv zásahem do počítače zazálohovat data. Kdo používá Time Machine, má situaci zjednodušenou a může se pustit do práce prakticky hned.

Ještě před tím je ale potřeba vybrat a koupit správnou paměť. Apple používá v MacBooku Pro 15.4 dva moduly SO-DIMM DDR3 s kapacitou 2 GB, pracující na frekvenci 1 066 MHz. V tom našem byly paměti Hynix HMT125S6BFR8C-G7.

Apple osadil notebook jen dvěma paměťovými sloty, takže pro upgrade je nejrozumnější stávající paměť demontovat a vložit nové moduly s vyšší kapacitou.

Pamětí se stejnými parametry jako má originál najdete v tuzemských e-shopech dostatek. Pokud uvažujete o upgrade na maximum 8 GB, vyplatí se sáhnout po dvojici spárovaných 4GB modulů, které lze zapojit ve dvoukanálovém režimu (dual channel). Vyhovovat budou třeba tyhle nebo tyhle, ale samozřejmě najdete také mnoho dalších.

Dvoukanálové paměti prodejci často označují jako 8 GB (2x 4 GB) a vycházejí o chlup dráž než koupě dvou nespárovaných modulů. Pro ti nim však poskytují zhruba o 5 až 10 procent vyšší výkon.

Paměti do MacBooku Pro 15.4 by tedy měly mít tyto parametry:

  • moduly typu SO-DIMM
  • pracovní frekvence 1 066 MHz (PC8500)
  • typ DDR3
  • časování CL7 (7-7-7-20)
  • dvojice modulů s podporou dual channel pro vyšší výkon

Upgradujeme

Máte-li nakoupeno, můžete se pustit do samotné výměny. Odpojte ze svého MacBooku Pro napájecí adaptér, udělejte si na stole dost místa a přichystejte malý křížový šroubovák. Před zahájením práce se zbavte statické elektřiny, nejlépe uzemňovacím páskem kolem zápěstí nebo alespoň dotykem radiátoru.

Vypnutý a zavřený MacBook Pro 15.4 otočte a položte na stůl. Zespoda uvidíte zapuštěné hlavičky celkem deseti šroubů. Ty postupně vyšroubujte a ukládejte na stůl tak, abyste je na konci vraceli do stejného otvoru. Apple totiž použil šrouby dvou délek - jedny mají zhruba centimetr a druhé jen asi 3 mm.

Po odšroubování zdvihněte celý spodní kryt a odložte ho stranou. Je k tomu potřeba jemné páčení dřevěnou špachtlí, protože kryt kromě šroubů ještě přidržuje několik zobáčků. Poté uvidíte útroby svého stroje.

Oba paměťové moduly najdete nad sebou zhruba uprostřed. K jejich uvolnění je potřeba současně odehnout dva pružné jazýčky směrem od středu. Horní modul na jedné straně povyskočí a pak už jde mírným tahem snadno vyjmout. Stejný postup opakujte také s druhým modulem.

Do prázdných slotů zasuňte a mírným tlakem zacvakněte nové moduly. Přitom je potřeba dávat pozor na polohu asymetricky umístěného výřezu mezi kontakty.

Jakmile jsou oba moduly na místě, nasaďte spodní kryt notebooku a přišroubujte ho zpět všemi deseti šrouby. Pak už můžete stroj otočit a zapnout. Parametry instalované paměti lze zkontrolovat v System Profileru, v sekci Hardware/Memory.

Má to smysl

Kromě samotného zvýšení výkonu počítače má domácí upgrade paměti především finanční smysl. Dva čtyřgigabajtové dvoukanálové moduly vyjdou na zhruba 3 500 až 4 500 Kč s DPH, tedy polovinu toho, co za ně chce Apple v USA. Navíc lze původní dvojici dvougigabajtových modulů prodat na některém aukčním serveru a snížit náklady o pár stovek.

Pokud si sami na upgrade netroufáte nebo máte pochybnosti, zda vybrané paměti budou v MacBooku fungovat, požádejte o jejich vyzkoušení před zakoupením. Většina webových obchodů s počítači takové prosbě vyhoví, případně za přiměřený poplatek výměnu rovnou provede.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: