Když je Apple nemocný 4. - upgrady aneb, prevence především - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Když je Apple nemocný 4. - upgrady aneb, prevence především

Servis Mac

27. září 2011, 00.00 | Jen málo uživatelů Maců má tolik odvahy, aby popadlo šroubovák, plastové páčidlo nebo přísavky a vrhlo se do útrob svého počítače. Domácí bastlení zkrátka k elegantním strojům Apple nepatří. Chcete-li ale přidat paměť, zvětšit úložnou kapacitu nebo nainstalovat rovnou SSD disk, vyražte do servisu. Zaplatíte sice o něco víc, ale v případě problémů nepřijdete o záruku.

Přestože i na MůjMacu už vyšlo několik článků zabývajících se domácím "tuningem" Maců (například upgrade paměti MacBooku Pro), je většinou lepší přenechat tyto zásahy profesionálům. Apple sice uživatelům cenami originálních dílů situaci neulehčuje, ale v autorizovaném servisu najdete i další řešení.

Paměti a disky postupují

Apple ve svých počítačích příliš mnoho dodatečných zásahů neumožňuje. Upgradovat tak jde především operační paměť, pevný disk a do jisté míry optickou mechaniku. Výjimkou jsou MacBooky Air, kde nelze změnit ani velikost paměti, a profesionální Macy Pro, blížící se naopak konfigurovatelností stolním počítačům na platformě PC.

Většina Maců je z výroby standardně osazena čtyřmi gigabajty paměti. Ty stačí pro běžnou kancelářskou či domácí práci, ale pokud chcete hrát hry, stříhat video nebo se věnovat grafice, budete potřebovat víc.

Objednávka sestavy na míru s větší RAM přímo od Apple je sice elegantní, ale z finančního hlediska nedává smysl. Například u aktuálního 15" MacBooku Pro vyjde na 4 600 Kč s DPH.

Řešením může být dodatečný upgrade v autorizovaném servisu. V něm můžete využít buď nabídky originálních pamětí (za podobnou cenu), nebo zvolit levnější, ale stejně kvalitní alternativu za polovic.

Velmi podobná je situace u pevných disků. Apple sice dodává poměrně slušné kapacity, ale potřeba uživatelů tahat s sebou všechny MP3 soubory a kompletní seriál Simpsonovi překračuje všechny meze. I velké kapacity klasických disků v mobilním provedení přitom dnes stojí rozumné peníze a pokud si necháte disk vyměnit v autorizovaném servisu, opět nepřijdete o záruku.

Drahé SSD

Trochu jinak je to v případě SSD. Přestože by je většina uživatelů ve svých počítačích ráda měla, realita je jiná. Cenová propast je příliš velká a pokud máte volit mezi 64GB SSD a 750GB klasickým diskem za stejné peníze, je většinou výběr jasný.

V případě Maců navíc svou roli hraje ne zcela dotažená podpora neoriginálních SSD, která může vést k nestabilnímu chování či zkrácení životnosti. Proto opravny v současné době provádějí především upgrady klasických disků na vyšší kapacitu.

Pro SSD ale přece jen existuje využití, které zároveň neznamená přehnaně vysokou investici. iMacy už jde nějaký čas osadit vedle klasického ještě SSD diskem pro rychlejší běh systému a aplikací. Stejnou možnost nabídne autorizovaná opravna i u notebooků. Umí totiž nahradit optickou mechaniku právě druhým diskem ve speciálním rámečku. Pokud jste tedy CD nebo DVD do mechaniky nezasunuli už několik měsíců, stojí tohle řešení za úvahu.

O Blu-ray není zájem

Standardně dodávaná optická mechanika umí přehrávat a vypalovat jenom CD a DVD. Formát Blu-ray Apple okázale ignoruje a nezměnil to ani Mac OS X 10.7 Lion. Přesto najdete na americkém eBay mnoho Maců s touto mechanikou namontovanou dodatečně. Jelikož je ale pro plnohodnotnou práci nutný jiný systém, než ten od Apple, není o takový upgrade u nás zájem.

Pokud máte zájem o upgrade procesoru, displeje nebo grafiky, máte u Apple smůlu. Až na zmíněný Mac Pro si je nutné vše zvolit při objednávce počítače, a až vám přestane stačit, zajít si pro nový.

Partnerem seriálu je iOpravna, zajišťující od roku 2009 záruční i pozáruční servis počítačů, periferií a mobilních zařízení Apple včetně iPhone a iPadu. Svým zákazníkům nabízí upgrady, servisní výjezdy, smluvní opravy firemního hardwaru a další nadstandardní služby.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: