Jak myslí Steve Jobs?: Nad českým vydáním amerického bestselleru "Inside Steve`s Brain" - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jak myslí Steve Jobs?: Nad českým vydáním amerického bestselleru "Inside Steve`s Brain"

21. května 2009, 00.00 | Na český knižní trh se nedávno dostal překlad knihy Leandera Kahneye "Inside Steve`s Brain", věnované Stevu Jobsovi a jeho působení ve společnosti Apple. Podrobnější přibližení dané publikace naleznete v této recenzi.

Dostat se do blízkosti významných a mocných odvěků láká, a to o to více, jsou-li tyto osobnosti dostatečně kontroverzní. Steve Jobs mezi ně jednoznačně patří. Na osobnost s takovým postavením a opepřenou tolika historkami se slétají pochopitelně i hejna ziskuchtivých (popř. pomstychtivých) spisovatelů a pisálků. Kdybychom chtěli vybrat publikaci kvalitativně nejnosnější a současně i komerčně nejúspěšnější, sáhneme po knize "Inside Steve`s Brain" od Leandera Kahneye, redaktora kultovního magazínu Wired.com a stěžejního autora slavného blogu Cult of Mac. Kahney patří mezi respektované znalce Apple problematiky, jeho jméno můžete najít i na přebalech knih The Cult of Mac a The Cult of iPod.

Zásluhou nakladatelství Computer Press se Kahneyova exkurze do myšlení mocného muže společnosti Apple konečně v českém překladu dostává na náš knižní trh, a to pod názvem "Jak myslí Steve Jobs" . Ačkoliv se nakladatelství primárně soustředí na IT technologie, nová publikace si jistě získá čtenáře i z řad manažerů, koučů. Polemika o ní se může strhnout i mezi dvěma naprosto protichůdnými tábory: těmi, kteří používají produkty Apple a svoji značku mají rádi, a těmi, kdo nakousnutým jablkům nedokáží přijít na jméno.

stj01mm21052009f.jpg

V určitých případech může název a obsah knihy balancovat na hraně mezi prvoplánovou atraktivitou a výstižným pojmenováním charakteru a stavu určité problematiky. Tato dvojpólovost postihuje i Kahneyho publikaci, respektive jím zvolený přístup, jak představit širší veřejnosti nejednoduchou osobnost zakladatele společnosti Apple. Kahneyovi předchůdci, kteří se pokusili o monografii Jobse, selhávali zejména kvůli přílišně zaujatým postojům a negativistickým hodnocením Jobse a potažmo i produktů Apple. Leander Kahney se hned v úvodu od takovéto literatury distancuje a naznačuje, že jeho cílem by měla být pokud možno objektivnost. Té do značné míry zůstává věrný, nicméně nepotřebujeme disponovat nadprůměrným IQ, abychom rozpoznali, že autor textu má k Apple a k Stevu Jobsovi pozitivní vztah, dokonce je jimi místy doslova fascinován. Vkládá sice do své knihy na několika místech citace/parafráze historek o "démoničnosti" zakladatele Applu, nicméně zpochybňuje jejich relevantnost a tak podporuje budování Jobsova "kultu osobnosti".

Velkou předností publikace je její struktura. Autor moc dobře ví, co chce svým čtenářům sdělit, a to dává textu jak hutnost, tak i "vzduch". To prvé se vyznačuje velmi dobře vystavěnými větami, jejich věcností, zvolenými slovy, které neobaluje do tuctu přirovnání a přídavných jmen. Mohlo by se zdát, že bude proto kniha obtížnější k četbě, ale Kahney umí pracovat s jazykem tak, aby vystihl jádro věci a nepotřeboval k tomu příliš odborné terminologie a přílišných vysvětlivek. Jak myslí Steve Jobs se čte (jak říká známá fráze) opravdu jedním dechem.

stj02mm21052009f.jpg

Navíc není problém, aby se čtenář vracel k jednotlivým kapitolám bez nutnosti číst knihu jako celek. Bude-li ho třeba zajímat to, jak vybírá Jobs své zaměstnance a jak se k nim chová, stačí si nalistovat patřičné stránky.

Umně seskládal Kahney i témata kapitol. Navzájem se tak střídají spíše věcněji, konkrétněji zaměřené části knihy (např. počátky Applu, vznik nového operačního systému, iPod) s těmi, které stojí na pojmenování ducha společnosti (design, důraz na poslání, inovace). A s trochou nadsázky lze říct, že při závěrečné kapitole slyšíme oslavné fanfáry. Jak myslí Steve Jobs tak de facto funguje i jako napínavý a poučný román o víře ve své schopnosti, vizi a poslání.

stj03mm21052009f.jpg

Je dost možné, že zarytí nepřátelé Applu po přečtení knihy nebudou ochotni přehodnocovat svůj postoj, celkově pozitivní nazírání na Apple-svět je může spíše vydráždit. Snad jen hrstka z nich by dokázala uznat, že Jobsova schopnost podnikat je obdivuhodná. A právě tuto schopnost Kahney ve své knize nepochybně opěvuje.

Nemusíme být aktivní uživatelé Apple produktů, přesto nás může zajímat a fascinovat důraz, jaký klade Jobs na propagaci (zvláště volbu cest marketingu) a třeba i na samotný akt převzetí výrobku a jeho následné rozbalování. Může nás také fascinovat způsob, jak se utvářela podoba Apple obchodů, a v neposlední řadě (i přes hlasy kritiky) nám po přečtení knihy musí připadat Jobsova posedlost absolutní kontrolou nad výrobkem jako rozumná cesta, kterak poskytnout uživatelům bezpečí a kvalitu.

stj04mm21052009f.jpg

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: