Instalujeme paměťové moduly do PowerBooku G4 12'' a 17'' - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Instalujeme paměťové moduly do PowerBooku G4 12'' a 17''

1. března 2005, 00.00 | V minulém díle jsme popsali, jak zjistit, kolik paměti budeme potřebovat dokoupit do našeho stroje. Objednali jsme dva 512 MB čipy paměti pro naše dva stroje a dnes si ukážeme, jak je nainstalovat. Instalaci doprovodíme fotkami, které vám, doufáme, proceduru instalace usnadní.

V minulém díle jsme popsali, jak zjistit, kolik paměti budeme potřebovat dokoupit do našeho stroje. Objednali jsme dva 512 MB čipy paměti pro naše dva stroje a dnes si ukážeme, jak je nainstalovat. Instalaci doprovodíme fotkami, které vám, doufáme, proceduru instalace usnadní. Nicméně instalaci děláte na vlastní nebezpečí.

Instalace paměti u většiny je poměrně jednoduchá operace a zvlášť u posledních modelů PowerBooků není potřeba rozdělávat celý stroj a nebo zvedat klávesnici (jak tomu bylo u předchozích modelů). Výměna a nebo přidání paměti se řadí k operacím, které Apple umožňuje provádět jakémukoli uživateli a nevede ke znehodnocení záruky. Postup je vždy podrobně popsán v manuálu, který jste dostali s počítačem a tento popis je doprovázen skicami jednotlivých kroků. Doporučuji tento manuál nejprve pročíst a až poté začít s výměnou. Pokud jste manuál ztratili, vždy můžete zajít na Apple Support a najít manuál zde.

Pro instalaci paměti do našich strojů budeme potřebovat čistou pracovní plochu, malý křížový šroubovák a samozřejmě zakoupený paměťový modul a počítač.

Při instalaci se vyplatí dávat pozor, abychom naši nově nabytou paměť nezničili a nebo neublížili počítači výbojem statické elektřiny. Vyplatí se neinstalovat paměť ve svetru, také ponožky na koberci mohou znamenat rychlý konec instalace a pokud doma máte psa nebo kočku tak je po dobu instalace zavřete v jiné místnosti. Kočka otírající se o vaše kalhoty dokáže vyprodukovat docela slušný statický výboj. Pokud se můžete před instalací uzemnit nebo vybít statickou elektřinu o velký kovový předmět, udělejte to. V našem případě se vybijeme o kostru PowerBooku, jen se dotkneme oběma rukama kostry stroje. Před otevřením stroje ho odpojte od elektriky a vyndejte baterii. Obrázky níže ukazují 12'' model nahoře a 17'' model dole.

Pak podle návodu uvolněte přístup k volnému slotu paměti. Ten je většinou dostupný po uvolnění tří nebo čtyř malých šroubků. Používejte šroubovák, který přesně zapadne do otvoru ve šroubku. Poslední, čeho chcete dosáhnout, je poškození šroubku, nebo poškrábání stroje když šroubovák vyklouzne ze štěrbiny.

Nyní opatrně otevřete balení paměti, vyjměte ji a opatrně ji vložte do slotu. Paměť se vkládá pod mírným úhlem a musí být zastrčená až na doraz a poté ji opatrně domáčkněte z vrchu až 'doklikne' do slotu. Během instalace držte paměť zlehka za okraje, podobně jako filatelista drží známku, pokud ji musí uchopit do ruky. Nikdy se nedotýkejte čipů nebo pokovovaných kontaktů, tím si jen říkáte o zničení paměti.

Po instalaci dejte stroj opět dohromady, nainstalujte zpět baterii a připojte ho do zásuvky.

Pomodlete se ke svému bohovi a zapněte stroj. První dobrou známkou je pokud stroj naběhne. Po startu OS X otevřete položku About this Mac z menu s jablíčkem. Pokud vše proběhlo podle plánu ukazuje se nově nainstalovaná paměť.

Pokud se paměť neukázala nebo stroj zamrzl při startu nebo při provozu může jít o špatně vložený čip, mechanickou vadu čipu nebo je paměť jinak poškozená. Pokud se paměť neukázala v System Profileru může být potřeba provést reset PRAM. Pokud reset PRAM nepomůže, opakujte postup v sekci instalace a přesvědčte se, že je paměť dobře vložena. Někdy se může stát, že systém paměť najde a pracuje bez problémů po několik minut a pak z ničeho nic zamrzne nebo dojde ke kernel dump (to je to hlášení systému v mnoha jazycích, kde vás vyzvou k restartu počítače). Pokud se vám podobné věci dějí, tak doporučuji provést test HW z CD, které jste dostali se svým počítačem. Nastartujte stroj z CD s HW testem a spusťte ho - stačí test paměti, všechny ostatní můžete přeskočit. Pokud i při této operaci systém zamrzne nezbývá než zavolat prodejci a požádat o výměnu paměťového modulu. Proto jste si vybrali dodavatele, který vám tuto výměnu umožní bez problému a tak dostanete nový modul obratem a nainstalujete. Je zajímavé, že vada paměťového modulu není až tak výjimečná jak by se zdálo. Stačí se kouknout do diskusí na apple.com a budete se divit kolik lidí má problém s paměťovým modulem. I v našem případě byl jeden paměťový čip poškozený a tak jsem ho poslal zpět dodavateli. Projevovalo se to náhlým zamrzáním stroje při startu, kernel dumpem pokud stroj chvilku běžel a nakonec jsem nebyl schopen ani provést HW test. Teď čekám na jeho výměnu.

Ocením, pokud se zkušení uživatelé podělí s ostatními o jejich zkušenosti a postupy pro výměnu paměti v jiných strojích. Vsadím se, že je tu spousta zkušených hackerů a nováčci jistě ocení jejich rady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Uzemnění se

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.03.2005, 00:29
Odpovědí: 0

Mělo by stačit dotknout se jen oběma rukama země (na povrchu celkem nezáleží), vypadá to možná komicky, ale zatím to vždy fungovalo... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Uzemnění se

Autor: Honza Muž

Založeno: 01.03.2005, 04:00

A co koberec. Nevim, ale osobne se radsi budu nadale uzemnovat o nejake lepsi vodice :-).

Odpovědět na příspěvek

ohnout rukama na zem???

Autor: g Muž

Založeno: 01.03.2005, 13:03

ses pominul, ne? copak si kvuli uzemneni zlomim bricho??

Odpovědět na příspěvek

uzemeni

Autor: :D Muž

Založeno: 01.03.2005, 14:42

nemusis...pokud stojis nohama na zemi, ses defaultne uzemenej :D

Odpovědět na příspěvek

RE: Uzemnění se

Autor: Pavel Satny Muž

Založeno: 02.03.2005, 10:20

Nejlepsi je samozrejme (at uz jednorazovy nebo na vice pouziti) strap, ktery se omota na zapesti a druhy konec prilepi ke kostre.
Pokud strap nemate, tak v pripade notebooku bych se vybil dotknutim notebooku samotneho a ne topeni. Potencial topeni a notebooku nepripojeneho pres adapter k siti se muze lisit.

Odpovědět na příspěvek

Vady paměti

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.03.2005, 00:36
Odpovědí: 0

Za posledních pět let (používal jsem jen značky Transcend a Viking) jsem se potkal s jediným vadným ZNAČKOVÝM čipem (Viking). Nyní používám pro klienty paměti značky Kingston -- a již druhý rok ani sebemenší problém.

Odpovědět na příspěvek

SWAP partition

Autor: Pepa Muž

Založeno: 01.03.2005, 09:09
Odpovědí: 0

A jak je to u MAC OS X se swap partition? Na linuxu se doporučuje 2x velikost paměti. Jak je to u BSD?

Odpovědět na příspěvek

RE: SWAP partition

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 01.03.2005, 09:59

OS X defualtne swapuje do suboru, je to kvoli pohodliu pouzivatela (tazko beznemu userovi vysvetlit tvorbu XY particii na rozne ucely)
Pokial mas poziadavky na swap na samostatnu particiu, staci zagooglit resp. www.macosxhints.com

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SWAP partition

Autor: nemo Muž

Založeno: 01.03.2005, 14:24

Opet neni treba googlovat, cesky je vse popsano v techto dilech serialu o Terminalu:

http://www.
mujmac.cz/art/sw/terminal
73.html
http://www.mujma
c.cz/art/sw/terminal74.ht
ml
http://www.mujmac.cz/
art/sluzby/terminal75.htm
l

Odpovědět na příspěvek

rozsireni pameti v iBook G4

Autor: enif Muž

Založeno: 01.03.2005, 11:40
Odpovědí: 0

jen tak mimochodemm kdyby nekdo potreboval, mam obdobny navod pro iBG4. V anglictine... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: rozsireni pameti v iBook G4

Autor: milos Muž

Založeno: 01.03.2005, 12:23

ja bych ho i potreboval, zrovna premyslim, jak iBooka kuchnout a takovej helpicek by se sikl

Odpovědět na příspěvek

RE: rozsireni pameti v iBook G4

Autor: milos Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:21

ja bych ho i potreboval, zrovna premyslim, jak iBooka kuchnout a takovej helpicek by se sikl

Odpovědět na příspěvek

reset PRAM

Autor: evik Muž

Založeno: 02.03.2005, 13:56
Odpovědí: 0

Jste si jisti, ze reset PRAM je vhodny? Po resetu PRAM na PB G3 s Mac OS 10.3.8 jsem dospela pri nabihani systemu k preskrtnutemu kolecku....

Odpovědět na příspěvek

RE: reset PRAM

Autor: Honza Muž

Založeno: 02.03.2005, 22:48

To je zajimave. Zatim vzdy mi pri problemech s nabihanim systemu nebo s nerozeznanim pameti pomohl prave reset PRAM. Je otazka zda to preskrtnute kolecko je vysledkem resetu PRAM nebo neceho jineho. Dostala jste se zpet do systemu? Melo by pomoct nabootovat ze systemoveho CD a dat opravit disk. Pripadne zkuste podrzet Alt/Option pri restartu. To by melo ukazat seznam systemu na vasem stroji a pak vybrat ten co chcete bootovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reset PRAM

Autor: evik Muž

Založeno: 03.03.2005, 16:55

Reinstalovala jsem, uz si to drobek zaslouzil... Naistalovala cisty system, udela softw. upgrade na 10.3.8 a pro srandu jsem to resetla znova.... stejny vysledek.... sedive, preskrtnute kolecko. Ale na druhou stranu, zase reaguje ihned na pridani, ci odebrani RAMky :) Proste reset PRAM je pro me TABU!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: reset PRAM

Autor: Jakub Muž

Založeno: 03.03.2005, 23:08

... proboha a jak tu Pramku restartuješ? Kladivem? ...a není to jen mizerná paměť?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: