iFixit nabízí sadu pro instalaci dvou disků do Macu mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

iFixit nabízí sadu pro instalaci dvou disků do Macu mini

15. srpna 2011, 00.00 | Nové Macy mini poskytují prostor pro dva disky a instalační sada firmy iFixit dále usnadní přidání druhého disku.

Koncem července Apple uvedl také nové modely Maců mini. Nasadily výkonnější procesory Sandy Bridge a přinesly rychlé rozhraní Thunderbolt, zároveň však jeden dosavadní prvek odstranily - optickou mechaniku. Ta sice ze serverových modelů tohoto Macu zmizela již v říjnu 2009, ale nyní ji už neobsahují ani klientské verze.

A jak záhy ukázalo rozebrání tohoto stroje, vypuštění optické mechaniky ponechává v pouzdře dostatek prostoru pro instalaci dvou disků.

Nové modely Maců mini poskytují prostor pro druhý disk

Rozebrání jako obvykle provedla firma iFixit, jež se nyní rozhodla zužitkovat svá zjištění a počala minulý týden nabízet instalační sadu usnadňující doplnění druhého disku do všech modelů letošních Maců mini.

Jak jsme již uvedli, v nových Macích mini je dost místa pro dodatečný pevný disk, chybí však kabel, který by umožnil připojení k druhému SATA portu na základní desce. Technicky zdatní uživatelů se s tím ovšem dokážou vypořádat sami, jeden takový návod se objevil například v diskusním foru MacRumors. Vyžadovalo to však zakoupení speciálního SATA kabelu, jenž v USA přišel dost draho, s poštovným stál 49 USD.

Instalační sada iFixit dále usnadňuje doplnění druhého disku

Už tehdy ale mnozí doufali, že iFixit nabídne instalační sadu, která to dále usnadní (tuto naději vyjádřil i autor zmíněného návodu, pro starší Macy mini totiž iFixit podobné sady již dodává) a přesně to se minulý týden stalo, iFixit začala prodávat instalační sadu Mac Mini Dual Hard Drive Kit za 69,95 USD (v USA).

Sada zahrnuje speciální SATA kabel pro připojení druhého disku v Macu mini, otřesy pohlcující průchodky, montážní šrouby, šroubovák s 26 výměnnými nástavci, speciální plastové páčidlo a nástroj pro vyjmutí základní desky Macu mini.

Tahle sada by měla významně usnadnit instalaci druhého disku do letošního Macu mini, může to být jak klasický pevný disk, tak SSD disk. (Oproti nabídce Applu tak bude možné vybírat z podstatně širší palety dostupných disků, mnohdy navíc prodávaných za výhodnější ceny.)

Možnosti výměny systémového disku

A přirozeně lze vyměnit i dosavadní systémový disk, ovšem to si vyžádá přeinstalování operačního systému. Systém se dá přeinstalovat z externího média, na němž bude obnovovací oddíl Lionu (nejspíš vytvořený pomocí nedávno uvolněného Lion Recovery Disk Assistanta Applu), nebo plná instalace Lionu, připravená zveřejněnými postupy či utilitami třetích stran z instalátoru staženého z Mac App Store.

Uživatelé s dostatečně výkonným připojením k Internetu mají ještě další možnost, nové Macy mini dovolují po výměně systémového disku obnovit operační systém přímo ze serverů Applu.

Možné problémy

S touto sadou sice bude doplnění druhého disku do Macu mini snazší, avšak stále vyžaduje určitou zručnost, protože bude nutné počítač do značné míry rozebrat. Přitom může dojít k poškození stroje a navíc je dost pravděpodobné, že by Apple mohl takovýto zásah považovat za porušení záručních podmínek. iFixit sice na samotnou svou instalační sadu poskytuje šestiměsíční záruku, ale ta se samozřejmě nevztahuje na daný Mac.

Při nasazení dvou klasických pevných disků také vyvstává otázka, zda to nezpůsobí problémy se zahříváním. Vzhledem k tomu, že serverový model se standardně dodává se dvěma pevnými disky (navíc jde o rychlejší 7200otáčkové modely), je zřejmé, že nižší klientský model dva pevné disky zvládne bez potíží (narozdíl od čtyřjádrového serverového modelu používá jen dvoujádrový procesor s nižším příkonem).

Problémy by možná mohly nastat s vyšším klientským modelem, vybaveným samostatným grafickým procesorem AMD Radeon HD 6630M. Macy mini ovšem přes své velmi kompaktní provedení mají účinné chlazení, a tak to snad půjde (příkon tohoto grafického čipu se odhaduje nejvýše na 15 wattů, což sice není úplně zanedbatelné, ale zvládnout by se to mohlo). V případě SSD disků samozřejmě není potřeba otázky odpadního tepla vůbec řešit.

iFixit nestačí uspokojovat poptávku

Zájem o instalační sadu iFixit ovšem byl tak velký, že se minulý týden téměř okamžitě vyprodala, firma ale slibuje, že brzy zajistí dodávky nových kusů. Až se vyřeší její dostupnost, bude to rozhodně užitečná pomůcka pro všechny, kdo nejsou spokojeni s konfiguracemi nabízenými Applem a chtěli by dále vylepšit úložné možnosti letošních Maců mini.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: