Dohoda Intelu s FTC by mohla prospět NVIDIi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Dohoda Intelu s FTC by mohla prospět NVIDIi

21. července 2010, 00.00 | Intel se zřejmě dohodne s antimonopolním úřadem FTC ve prospěch NVIDIe, což se nejspíš promítne i do konstrukce budoucích Maců.

Apple od podzimu 2008 používá v Macích převážně grafický hardware NVIDIe, především pokud jde o integrované grafiky, ty v současnosti pocházejí pouze od této firmy a ta také dodává většinu samostatných grafických karet, karty AMD/ATI lze volitelně získat jen pro Macy Pro a některé iMacy.

Z technického hlediska se grafickému hardwaru NVIDIe pro Macy nedá mnoho vytýkat (u vyšších modelů proti tomu, co nabízejí současná PC, sice výkonnostně trochu zaostává, avšak to je spíš problém Applu, jak NVIDIA, tak ATI by byly schopné dodat výkonnější řešení), NVIDIi však trápí potíže netechnického rázu, totiž její licenční spory s Intelem.

Licenční spory Intelu s NVIDIí se promítly do konstrukce některých Maců

Loni v říjnu NVIDIA oznámila, že přestala vyvíjet čipové sady pro tehdy chystané nové procesory Nehalem, protože od Intelu nezískala potřebnou licenci.

Její dosavadní čipové sady podporovaly procesory s FSB sběrnicí (jako jsou například procesory Core 2 Duo), avšak Nehalemy namísto toho využívají rozhraní DMI a pro ně již NVIDIA licenci nedostala.

A aby toho nebylo málo, letos uvedené nové mobilní procesory Intelu s architekturou Nehalem navíc do svého pouzdra integrují grafiku Intel HD, jež sice není nějak zvlášť výkonná, ale pro méně náročné úlohy pochopitelně dokáže nahradit grafiku integrovanou v čipové sadě.

Všechny tyto kroky zjevně směřovaly k vytlačení NVIDIe z trhu s čipovými sadami pro nové procesory Intelu, což si samozřejmě NVIDIA nechtěla nechat líbit a podala žalobu k americkému antimonopolnímu úřadu FTC. Projednávání takových žalob ovšem trvá dlouho, a tak se mezitím musela NVIDIA zařídit podle Intelu, to se projevilo i v konstrukci letošních nových Maců.

Macy s integrovanou grafikou NVIDIe zůstávají u procesorů Core 2 Duo

Když letos v dubnu Apple uvedl modernizované MacBooky Pro, dostaly nové mobilní Nehalemy pouze 15“ a 17“ modely, zatímco 13“ MacBooky Pro zůstaly u procesorů Core 2 Duo, kombinovaného s čipovou sadou NVIDIA MCP89 zahrnující výkonnější integrovanou grafiku GeForce 320M (nahrazující předchozí integrovanou grafiku GeForce 9400M).

Stejné řešení (procesory Core 2 Duo spojené s integrovanou grafikou GeForce 320M) Apple použil též v letošním bílém MacBooku a v modernizovaných Macích mini.

Naopak v případě 15“ a 17“ MacBooků Pro se užily mobilní Nehalemy (zahrnující grafiku Intel HD) a samostatná grafika GeForce GT 330M, mezi oběma grafickými řešeními se nyní pod Mac OS X přepíná automaticky.

Jinými slovy, v nižších Macích nadále zůstávají procesory Core 2 Duo, které sice zatím postačují, ale tento stav nepůjde udržovat věčně, protože PC budou postupně přecházet na Nehalemy, což by však za stávající situace vylučovalo používání čipových sad NVIDIe. Ale nyní vysvitla naděje, že by se to mohlo poměrně brzy změnit.

Pravděpodobná dohoda Intelu s FTC by mohla přinést změnu

Agentura Reuters totiž v pondělí napsala, že podle jejích zdrojů Intel dospěl s FTC k dohodě, jež mu sice uloží určitá omezení obchodní politiky, ale vyhne se dalšímu finančnímu postihu.

Nová dohoda by měla Intelu zakázat jednání omezující prostor konkurenčním výrobcům čipových sad. Už loni v listopadu došlo k dohodě o vyrovnání patentových sporů mezi Intelem a AMD, kdy se Intel zavázal, že již nebude na AMD vznášet patentové nároky a ještě přidal odškodnění ve výši 1,25 miliardy USD. Navíc mu hrozí obdobně vysoká pokuta od Evropské komise, proti níž se sice odvolal, avšak nakonec ji nejspíš bude muset zaplatit.

Je proto skutečně hodně pravděpodobné, že v dalších podobných sporech se Intel rád dohodne, když to nebude spojené s velkými finančními výdaji, a to by mohl být také případ NVIDIe (firmy se zažalovaly navzájem, Intel kvůli porušení svých patentů, naopak NVIDIA protivníka obvinila z monopolních praktik, což se netýkalo jenom Nehalemů, ale i nových Atomů s integrovanou grafikou a související cenové politiky Intelu, jež v podstatě vylučuje nasazení čipové sady NVIDIA Ion – což je vlastně GeForce 9400M pro Atom – jinde než v nejdražších strojích téhle kategorie).

Jak Intel, tak FTC zprávu Reuters zprávu odmítli komentovat, ale dá se očekávat, že pokud dojde ke zmíněné dohodě, padnou omezení, jimiž Intel znemožňoval NVIDIi dodávat čipové sady pro své nové procesory.

Dočkáme se Maců s čipovými sadami NVIDIe pro Nehalemy?

Vyřízení formalit sice určitě ještě chvíli potrvá, ale nakonec by NVIDIA mohla začít nabízet nové čipové sady (loni se mluvilo o tom, že vedle čipové sady MCP89, nasazené do letošních Maců s procesory Core 2 Duo, se připravovala podobná čipová sada MCP99 pro Nehalemy), takže časem by na Nehalemy mohly přejít též ty modely Maců, jež dosud užívají Core 2 Duo.

Zřejmě i nadále to budou mobilní procesory s integrovanou grafikou Intel HD, za nových podmínek by však mělo být možné ji doplnit o výkonnější grafiku v čipové sadě, stejně jako v současných 15“ a 17“ MacBoocích Pro by se mohl uplatnit mechanismus automatického přepínání (takové stroje by vlastně měly dvě integrované grafiky, jednu v procesoru a druhou v čipové sadě).

Ovšem i kdyby byla zmíněná dohoda uzavřena již brzy, bude asi ještě nějakou dobu trvat, než se projeví v Macích, protože NVIDIA bude muset znovu rozběhnout vývoj příslušných čipových sad (a už jenom jejich testování zabere dost času). Není proto příliš pravděpodobné, že by k přechodu nižších modelů Maců na Nehalemy došlo ještě letos (ačkoli se to pochopitelně úplně vyloučit nedá).

Možná již půjde o stroje s procesory Sandy Bridge

A pokud k tomu opravdu dojde až v příštím roce, tak Apple do nových strojů už nejspíš nasadí procesory „Sandy Bridge“, nástupce současných Nehalemů. Intel totiž minulý týden při oznámení svých (velice příznivých) finančních výsledků také uvedl, že hodlá uspíšit uvádění a výrobu těchto procesorů, stolní modely by se mohly objevit ještě před koncem letošního roku, mobilní modely (a příslušná mobilní platforma Huron River) mají přijít počátkem příštího roku.

Minulý týden se již také objevily zprávy, že si tyto procesory ponechají označení Core i3/i5/i7, avšak opět budou používat novou, nekompatibilní patici (jak je u Intelu zvykem). Tyto procesory by měly být již kompletně vyráběné 32nm procesem (dnešní mobilní Nehalemy ve svém pouzdře vedle 32nm vlastního procesoru obsahují 45nm grafický čip), takže přinesou výkonnější grafiku, navíc nasadí nové vektorové instrukce AVX.

Podle nejnovějších pověstí nové Macy Pro a modernizované iMacy přijdou nejpozději v říjnu, v nich se důsledky změny licenční politiky Intelu ještě asi nepromítnou, ale příští rok by již vývoj Maců mohl nerušeně pokračovat, bez opakování letošních peripetií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: