Dění kolem MacBooku Air: první stroje u zákazníků, speciální procesor chtějí i další výrobci PC a podpůrná stránka MacBooku Air a nové informace z ní. (1.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Dění kolem MacBooku Air: první stroje u zákazníků, speciální procesor chtějí i další výrobci PC a podpůrná stránka MacBooku Air a nové informace z ní. (1.2.08)

1. února 2008, 06.00 | První MacBooky Air dorazily k zákazníkům a brzy se objeví v obchodech. Speciální procesor MacBooku Air chtějí další dva výrobci PC, zřejmě Lenovo a Fujitsu. A Apple zprovoznil podpůrnou stránku MacBooku Air, sděluje v ní další podrobnosti.

Většina zpráv se celkem pochopitelně nadále týká MacBooku Air, který se právě začíná objevovat na trhu. Informace o ultratenkém notebooku Applu najdete v tomto článku, druhý dnešní článek shrnuje několik softwarových zpráv.

Podívejme se tedy, co se děje okolo MacBooku Air:

MacBook Air u prvních zákazníků

Ve středu Apple oficiálně oznámil zahájení dodávek MacBooků Air na trh a AppleInsider již včera obdržel zprávy od zákazníků, k nimž stroj skutečně dorazil. Také v kamenných obchodech Applu, kde ve středu ještě netušili, kdy MacBooky Air dostanou, nyní tyto notebooky očekávají nejpozději do soboty.

Velký Apple Store na Fifth Avenue v New Yorku už dokonce dostal první stroje (včetně modelu s SSD diskem) a vystavil je k vyzkoušení, což dosvědčuje video na YouTube. Applu se to však nelíbilo a nařídil jejich stažení, znovu by se měly objevit v pátek, nejpozději v sobotu. Totéž by se mělo dít i v dalších amerických obchodech.

Jak se první MacBooky Air dostávají k zákazníkům, vynořují se další fotografie. Například Ars Technica ukazuje, o kolik menší je krabice MacBooku Air proti krabici MacBooku Pro a „obyčejného“ MacBooku. Už při představení stroje Steve Jobs zmiňoval, že obal byl zmenšen o 40 procent a uváděl to jako jednu z předností z hlediska dopadu na životní prostředí. Obal je navíc recyklovatelný.

A přirozeně již na Webu najdete fotografie z rozbalování stroje, sada celkem kvalitních snímků se nabízí tady.

K zákazníkům zatím dorazily MacBooky Air magnetickým pevným diskem (o kapacitě 80 GB), zájemci o SSD disk budou muset ještě chvíli počkat. Jak plyne z tohoto potvrzení o dodávce, tenhle MacBook Air s SSD diskem vyrazil ze skladu (ten se zřejmě nachází v Šanghaji) včera a ke svému majiteli má dorazit 5.února. Příští týden tedy lze očekávat první bližší informace o MacBooku Air s flash diskem.

MacBook Air míří také do Velké Británie, Apple UK včera potvrdil, že se tenký notebook začal dodávat a měl by brzy být dostupný v obvyklých distribučních kanálech.

Za povšimnutí stojí ceny pro Británii, základní 1,6GHz model s 80GB diskem stojí 1 199 GBP (při současném kursu skoro 2 400 USD), 1,8GHz model se 64GB SSD diskem pak 2 028 GBP (přes 4 000 USD). Příplatek za SSD disk v rámci zákaznické konfigurace činí 639 GBP (asi 1270 USD) a externí mechanika SuperDrive přijde na 65 GBP (130 USD). Dálkové ovládání Apple Remote na rozdíl od mnoha jiných Maců nedostanete v základní dodávce, přestože stroj má nainstalovaný software Front Row, lze ho dokoupit za 9 GBP (asi 18 USD, aspoň tahle cena je srovnatelná s USA).

Jak vidíte, u většiny položek se projevuje „transatlantická přirážka“, zvlášť ceny samotných notebooků hodně „přestřelují“. Ceny v Británii jsou sice obecně vysoké, ale u nás na „kontinentu“ to jistě nebude o mnoho lepší. Při takovýhle cenách to ovšem bude mít MacBook Air na evropském trhu hodně těžké.

O speciální procesor MacBooku Air stojí další výrobci notebooků

MacBook Air používá speciální verzi 65nm procesoru Core 2 Duo Merom, kterou pro něj vyvinul Intel. Nyní se však vynořily zprávy, že o procesor mají zájem i další výrobci počítačů (a Intel již dříve naznačil, že bude ochoten procesor zpřístupnit případným dalším zájemcům).

Podle „zdrojů“ obeznámených s plány Intelu by tyto procesory brzy měli do svých strojů nasadit nejméně dva nejmenovaní výrobci PC. O technických detailech těchto notebooků se sice nic neříká, ovšem důvodem pro vznik těchto čipů (s pouzdrem o 60 procent menším proti dnešnímu standardnímu zapouzdření) bylo vytvoření celkově menšího počítače, aniž by se obětovalo tolik výkonu jako s LV a ULV procesory obvykle nasazovanými do subnotebooků.

Steve Jobs sice procesor na Macworld Expu představoval jako navržený speciálně pro potřeby Applu, ale podle Intelu staví na referenčním designu, který teoreticky může využít každý. Nové, zmenšené zapouzdření bude zřejmě standardně využívat chystaná nová mobilní čipová sada Montevina, vlastní křemík ovšem nadále staví na 65nm architektuře Merom. Procesor MacBooku Air je tak vlastně jakýmsi hybridem mezi novou a starší technologií a umožňuje využít některých výhod Monteviny již teď (čipová sada Montevina má na trh přijít až v polovině letošního roku).

Intel v poslední době celkem běžně dodává některé své procesory nejprve Applu a teprve pak ostatním výrobcům PC, vloni v dubnu se takto objevily s předstihem 3GHz Xeony v prvním osmijádrovém Macu Pro a v srpnu 2007 dostal s předstihem před ostatními procesor Core Extreme na 2,8 GHz nový iMac. Procesory z MacBooků Air (zatím ani nemají žádné oficiální označení) by mohly v tomto trendu pokračovat.

A oni dva výrobci mezitím už přestali být bezejmenní, CNET tvrdí, že jde o firmy Lenovo a Fujitsu. Sice se neví, do jakých konkrétních strojů hodlají zde probírané procesory tyto firmy nasadit, nepochybně však půjde o subnotebooky snažící se poskytnout vyšší výkon než dnes bývá obvyklé. Není vyloučeno, že tyto stroje neučiní tak výrazné oběti v zájmu designu jako MacBook Air, možná nasadí bohatší vybavení blížící se větším notebookům. Nezapomínejte ovšem, že jako operační systém na nich půjde provozovat pouze Windows (případně Linux), Mac OS X zůstane vyhrazen pro MacBook Air.

Podpůrná stránka MacBooku Air

V polovině týdne Apple zprovoznil podpůrnou stránku pro MacBook Air.

Na této stránce najdete uživatelskou příručku (v podobě PDF dokumentu), videoprůvodce po notebooku v různých kvalitách a rozlišeních a odkaz pro vstup do diskusních for.

Dále se tam nacházejí odkazy na dokumenty pro řešení problémů a pro vysvětlení některých úkonů, tyto odkazy směřují na podpůrné dokumenty Applu, z nichž se lze dozvědět některé důležité a zajímavé informace. Navíc si můžete na této stránce svůj MacBook Air zaregistrovat. Z podpůrných dokumentů zjistíte například následující věci:

Mimo jiné se ukazuje, že MacBook Air využívá speciální verzi Leoparda, tento technický dokument varuje, že instalační média Mac OS X 10.5 dodávaná s MacBookem Air jsou určena pouze pro tento počítač. A instalátor zabraňuje tomuto operačnímu systému, aby se nainstaloval na jiných Macích a stroj se nedá obnovit z jiných instalačních disků Leoparda.

Zrovna tohle ovšem žádná velká senzace není, instalační disky dodávané s Macy jsou vždy vázány na daný typ stroje (obvykle to však jde dost snadno obejít), ale v případě MacBooku Air skutečně existují větší rozdíly oproti verzím Leoparda pro jiné Macy, protože operační systém musí navíc podporovat multi-touch gesta na trackpadu a funkci Remote Disk.

Je však dost pravděpodobné, že Mac OS X 10.5.2 bude tyhle novinky už zahrnovat a bude použitelný pro všechny Macy na trhu, stejný postup Apple uplatnil pro všechny dosavadní verze Mac OS X.

V podpůrných dokumentech najdete mnohé další zajímavé informace a rady. Tak třeba pokud provozujete MacBook Air zavřený a připojený k externímu displeji, může rušení způsobit pokles výkonu bezdrátového připojení v pásmu 2,4 GHz. V takovém případě byste měli základnovou stanici přepnout na jiný kanál v pásmu 2,4 GHz, užíváte-li základnovou stanici podporující standard 802.11n, můžete přejít do frekvenčního pásma 5 GHz.

Již z dřívějška víme, že funkce Remote Disk nezvládá zdaleka všechny funkce optické mechaniky. To potvrzuje i tento dokument, který připomíná, že k instalaci Windows XP či Visty pro Boot Camp budete nutně potřebovat optickou mechaniku připojenou přes USB port.

Pokud jde o migraci z jiného systému, Apple doporučuje použít kabelovou síť (prostřednictvím Ethernet adaptéru pro USB port, ten ovšem musíte přikoupit za 29 USD). Marketing kolem MacBooku Air sice zdůrazňuje, že tento notebook vše řeší bezdrátově, ale jak vidět, v praxi bezdrátové připojení rozhodně není všelékem.

Na MacBooku Air lze provést test hardwaru (Apple Hardware Test), příslušný software se nachází na systémovém disku. Test vyvoláte, když během spouštění podržíte klávesu „D“. Pokud to z nějakého důvodu nefunguje, lze použít ke spuštění testu jiný počítač, do něhož vložíte první instalační disk Mac OS X a spustíte vzdálenou instalaci Mac OS X. Tohle bude fungovat i přes bezdrátové připojení.

Za určitých okolností se může MacBook Air vypnout, jestliže k němu připojíte vadné USB zařízení anebo se USB port zkratuje. Notebook se tak chrání proti proudovému přetížení USB sběrnice. Řešení spočívá v dopadení vadného USB zařízení. Kvůli napájení externí mechaniky SuperDrive poskytuje USB port nadstandardní příkon, objevily se obavy, zda to nemůže poškodit USB periférie. Apple však zřejmě právě kvůli tomu zavedl tuto dodatečnou ochranu, takže by USB hardware měl být v bezpečí.

A konečně tenhle dokument názorně popisuje (s pomocí ilustrací) jak na MacBooku Air používat multi-touch gesta trackpadu. Systémové předvolby MacBooku Air ovšem pro tenhle účel nabízejí celá ukázková videa.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: