Další testy MacBooku Air: podrobnější testy různých konfigurací. (22.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další testy MacBooku Air: podrobnější testy různých konfigurací. (22.2.08)

22. února 2008, 06.00 | Macworld dále testoval MacBook Air v různých konfiguracích jak s klasickým, tak s SSD diskem.

MacBook Air se nachází na americkém trhu už déle než měsíc a mezitím se stačil dostat i k nám. Během té doby ho již mnozí stačili otestovat, zvlášť čile si v tomto ohledu vedl Macworld. Nejprve podrobil aplikačním benchmarkovým testům základní konfiguraci stroje, později se podíval na model s SSD diskem a výše taktovaným procesorem.

Od té doby už uplynulo docela dost času, redaktoři Macworldu ovšem mezitím nezaháleli a testovali dál, k základnímu modelu s 80GB klasickým diskem a 1,6GHz procesorem Core 2 Duo a k MacBooku Air se 64GB SSD diskem a 1,8GHz procesorem přibyl ještě 1,8GHz stroj s 80GB magnetickým diskem.

To Macworldu dovolilo objektivněji vyhodnotit, jak se na výkonu projeví silnější procesor (při konfigurování sestavy na zakázku vyjde na 300 USD) a SSD disk (ten jako konfigurační volba stojí plných 999 USD).

Srovnávací benchmarkové testy

Podrobný popis testů a několik tabulek výsledků najdete tady.

Výsledky nejsou překvapivé, budou však znamenat zklamání pro ty, kdo doufali, že nemalá částka za SSD disk přinese dramatický nárůst výkonu. Obě konfigurační možnosti zvyšují výkon, silnější procesor urychluje zejména úlohy stavějící na výpočtech jako třeba 3D vykreslování a kódování videa, SSD disk se nejsilněji projevuje v úlohách náročných na disk, k nimž patří duplikace souboru či spuštění Adobe Photoshopu.

V benchmarkových testech Speedmark 5 základní model MacBooku Air dal pro celkový výkon skóre 124. MacBook Air se stejným diskem, ale 1,8GHz procesorem si polepšil jen nepatrně na hodnotu 130. Model vybavený navíc SSD diskem dosáhl hodnoty 140. Vyjádřeno v procentech silnější procesor zvedá celkový výkon o 4,8 procenta, zatímco SSD disk o 7,7 procenta.

V testech se MacBooky Air porovnávaly s MacBooky, MacBooky Pro, Macem mini a dokonce PowerBookem G4 (viz první tabulka odkazovaného článku Macworldu), MacBooky Air byly všechny slabší než ostatní Macy s procesory Intel, překonal je i Mac mini na 1,83 GHz. Za nimi zaostal pouze PowerBook G4 1,67 GHz.

Redaktor Jason Snell používal MacBook Air s 1,8GHz procesorem a SSD diskem po dva týdny jako svůj hlavní stroj. A tady nastala první nesnáz, už při přesunu na MacBook Air s 80GB diskem měl potíže přenést všechny své pracovní soubory, avšak SSD disk s kapacitou jen 64 GB mu to téměř znemožnil. Nakonec to vyřešil tím, že diskový obraz s Windows pro Parallels Desktop o velikosti 10 GB přesunul na externí disk. Bez Windows se do 64 GB těsně vešel.

Práce s SSD diskem byla naprosto normální, nechoval se nijak výrazně odlišně od běžných pevných disků. MacBook Air s klasickým diskem občas slabě vibroval a vydával tikavé zvuky, což pochopitelně u SSD disku odpadlo, ale ani klasický disk nebyl nijak zvlášť hlučný.

Vliv SSD disku na výkon

Pro ověření vlivu SSD disku na výkon Macworld porovnal všechny tři konfigurace MacBooku Air a 2,2GHz černý MacBook se standardním 160GB SATA diskem. Měřila se doba spuštění Photoshopu, rychlost zpracování skriptu Photoshopu a duplikace 1 GB velkého souboru, výsledky se nacházejí ve druhé tabulce.

Spuštění Photoshopu bylo výrazně rychlejší s SSD diskem, trvalo jen 10 sekund, zbývající MacBooky Air potřebovaly 25 a 29 sekund. A MacBook to zvládl za 22 sekund. Také další aplikace se z SSD disku spouštěly rychleji a systém se choval čileji, když provozoval více programů najednou – SSD disk zřejmě urychloval stránkování mezi RAM a diskem.

Ve zbývajících dvou aplikačních testech však již s přehledem zvítězil MacBook s PATA diskem, SSD disk přinesl jenom slabé urychlení.

Třetí tabulka shrnuje různé jednotlivé testy sady Speedmark 5 a porovnává výsledky pro tři testované konfigurace MacBooku Air. Testy, v nichž záleží hlavně na výkonu disku, dopadly lépe pro SSD model, avšak v testech závislých především na výkonu procesoru si lépe vedl 1,8GHz MacBook Air s klasickým diskem. S výjimkou spuštění systému SSD disk přinášel pouze malé navýšení výkonu.

Zhodnocení SSD disku

Jason Snell na základě těchto výsledků došel k názoru, že ačkoli celý MacBook Air staví na kompromisech, SSD disk představuje kompromis již přílišný. Počítač urychluje jen slabě, sice se zbavíte pohyblivých částí (to by teoreticky mělo zajistit delší životnost disku, to však zatím nelze ověřit, použitá flash paměť ovšem rozhodně nemá neomezenou životnost) a stroj bude pracovat úplně tiše, jenže to znamená vydat tisíc dolarů navíc. SSD disk se tak vyplatí pouze tomu, kdo se neohlíží na peníze a nemá velké požadavky na datovou kapacitu – jinými slovy, plánuje MacBook Air používat jako doplňkový, nikoli jako hlavní pracovní stroj. Pro všechny ostatní jde, podle Snella, o zbytečný přepych, který za vysokou cenu nabízí málo hmatatelných předností a navíc nutí obětovat část drahocenného úložného prostoru.

Otázka výdrže na baterii

Macworld rovněž zkoumal výdrž MacBooků Air na baterii. Tam se ale dostal do nečekaných problémů, dobíjení baterie trvalo překvapivě dlouhou dobu. Při konzultacích to Apple označil za nezvyklé chování, jaké zatím nezažil. Dobíjení trvalo někdy i přes 10 hodin a často mezi 8 a 9 hodinami. Po delším používání se však časy dobíjení baterie přece jen zkrátily, začaly se blížit ostatním notebookům Applu. Zdá se tedy, že MacBook Air zpočátku potřebuje pro dobíjení dost dlouhé časy a chvíli potrvá, než se baterie začne chovat rozumněji. Není ovšem jasné, zda to platí pro všechny MacBooky Air, vypadá to, jako by baterie potřebovala zformátovat.

Výdrž MacBooku Air na baterii je rozhodně kratší než výdrž MacBooku či MacBooku Pro, to naznačují i oficiální údaje Applu dosažené v ideálních podmínkách. V testech Macworldu s maximální spotřebou se MacBook Air vybil asi o 30 až 45 minut dříve než MacBook Pro nebo MacBook. Model s SSD diskem předvedl o kousek delší výdrže, ale rozdíly nebyly nijak velké, nedaly se jednoznačně připsat nemechanickému disku.

Při praktickém používání Snell zjistil, že výdrž MacBooku Air výrazně ovlivňuje nastavení jasu obrazovky, když se snížil standardní velmi vysoký jas na polovinu, výdrž se citelně prodloužila. Agresivnější zhasínání obrazovky a uspávání počítače rovněž pomohlo výdrž prodloužit. Výdrž na baterii však velice závisí na stylu práce uživatele, přičemž je třeba pamatovat na to, že MacBook Air má baterii nižší kapacity než ostatní notebooky Applu, jež se navíc nedá jednoduše vyměnit (bez rozebrání stroje).

Závěrečné shrnutí

Jason Snell dochází k závěru, že MacBook Air bude dobrý pro ty, jimž se hodí, pro ostatní nikoli, hodnocení stroje jednotlivými uživateli se pak velice liší podle toho, co považují za své priority.

MacBook Air se hodí hlavně do úlohy druhého počítače, pro někoho, kdo již jeden Mac má doma či v práci. Hlavní důvod, proč nelze MacBook Air doporučit jako hlavní počítač, spočívá v jeho úložných možnostech, 80, natož pak 64 GB prostě nestačí. Jason Snell tvrdí, že pro lidi jako on, kteří jako svůj hlavní počítač používají notebook, je daleko obtížnější vměstnat se na malý disk, než si vystačit s níže taktovaným procesorem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: