Další potíže zobrazování 27“ iMaců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Další potíže zobrazování 27“ iMaců

1. února 2010, 00.00 | Množí se také stížnosti na žlutý nádech obrazovky především 27“ iMaců, Apple o problému zřejmě ví, řešení však přijde nejdříve za několik týdnů.

Nové 21,5“ a 27“ iMacy uvedené na trh loni v říjnu přilákaly hodně zájemců (což se projevilo rekordním prodejem Maců v minulém čtvrtletí, odbyt stolních Maců vzrostl o 70 procent), bohužel však tyto stroje též trpí některými nepříjemnými potížemi zobrazování, zejména modely s rozměrnou 27“ obrazovkou.

Těm zpočátku občas praskalo krycí sklo monitoru, ale především se na některých kusech počalo projevovat blikání či trhání obrazu. Apple sice loni před Vánoci vydal softwarovou opravu, která tyto potíže měla vyřešit, avšak zdá se, že přetrvávají i nadále a mluví se o tom, že Apple chystá druhou opravu.

Nové iMacy trápí také žlutý nádech obrazovky

Jenže (jak upozornili i naši čtenáři), některé nové iMacy, a to především 27“ modely, trpí ještě další potíží zobrazování, jejich displeje vykazují zřetelný žlutý nádech.

Macworld v sobotu vydal článek, v němž cituje modelový příklad v Německu žijícího Brita, který si tam pořídil 27“ iMac, ale už po půl hodině používání začala obrazovka nahoře nabírat modrý nádech postupně přecházející do žlutého nádechu dole. S Applem se rychle dohodl na výměně svého stroje, avšak náhradní kus vykazoval stejnou závadu, navíc měl jeden vadný pixel uprostřed LCD panelu, proto ho opět vrátil k výměně.

Pracovník německé technické podpory Applu mu přiznal, že podobně postižených iMaců je víc, o čemž ostatně svědčí značně rozsáhlé diskusní vlákno na podpůrném foru Applu, podobně obsáhlé diskuse se najdou i na dalších serverech zabývajících se Macy. Je sice jasné, že již vzhledem k údajům o rekordních prodejích bude většina nových iMaců nejspíš bez závad, ale i když připustíme vliv výběrových efektů (stěžovatelé jsou prostě více slyšet), vyskytují se zmíněné problémy příliš často, zvlášť když uvážíme, že se nejedná o zrovna nejlevnější stroje.

Mezitím však Apple značně prodloužil dodací lhůtu 27“ iMaců (možná právě v souvislosti s čekáním na řešení popisovaných potíží) a výše zmiňovaný Brit dopadl tak, že na nový kus dosud čeká, měl by mu dorazit nejdříve tento týden.

Problém se žlutým nádechem sice postihuje převážně 27“ iMacy, ale v menší míře zasáhl též 21,5“ stroje, někteří uživatelé kvůli tomu měnili své iMacy dokonce vícekrát po sobě.

Okolo příčiny žlutého nádechu displejů nových iMaců koluje hodně dohadů, někdo dokonce naznačuje, že by to mohlo souviset s grafickou kartou, to se však nezdá příliš pravděpodobné, protože problém postihuje v podstatě všechny modely nových iMaců, které používají značně rozdílné grafické karty.

Údajný vnitřní pokyn naznačuje, že Apple o problému ví

Apple se jako obvykle k celé věci oficiálně nevyjádřil, uživatelům se dostalo jen kusých informací od pracovníků technické podpory, s nimiž mluvili, v pátek však se zajímavou zprávou přišlo Gizmodo.

Tento server totiž tvrdí, že se mu podařilo získat vnitřní pracovní pokyn Applu týkající se právě žlutého nádechu obrazovek nových iMaců a zveřejnil jeho kopii.

Pokyn mluví pouze o nových 27“ iMacích, v popisu symptomů uvádí, že někteří uživatelé mohou za určitých kombinací osvětlení a zobrazovaného obsahu hlásit větší variabilitu barev na obrazovce a případně i to, že některé oblasti obrazovky mají slabý žlutý nádech.

Řešením tentokrát nemá být oprava či výměna, zákazníkům se má vysvětlovat, že určitá variabilita barev je u LCD displejů normální. A dále se tam píše, že se zákazníky, kteří mají obavu, že je postihl tento problém a zároveň poskytli své kontaktní údaje, se Apple spojí zhruba do tří týdnů kvůli výměně LCD panelu. Ti, kdo se kontaktní údaje zdráhají sdělovat, se mohou na Apple obrátit později. A zákazníkům žádajícím okamžité řešení se prostě mají vrátit peníze.

Je-li dokument autentický, tak Apple o problému zjevně ví a snaží se najít jeho řešení, ovšem bez přílišné publicity. A vypadá to, že se budou vyměňovat jen obrazovky, nikoli celé počítače, výše zmíněné zpoždění dodávek nových 27“ iMaců (o 3 týdny) by s mohlo souviset právě s tím.

Způsobuje žlutý nádech světlovodná vrstva LCD panelu?

A Gizmodo dále cituje jednoho svého čtenáře, jenž si myslí, že příčinu žlutého nádechu již objevil (podařilo se mu totiž na svém iMacu nádech bezděčně odstranit, aniž by přesně věděl, jak to udělal). Domnívá se, že potíž spočívá ve vrstvě rozvádějící světlo z podsvětlovacích LED diod po celém LCD panelu. (O téhle vrstvě se někdy mluví jako o optickém difuzoru, Apple zjevně používá ve svých monitorech obvodové LED podsvícení – neboli technologii Edge LED. Existují sice i monitory s technologií Full LED užívající matici RGB diod po celé ploše panelu, avšak ty jsou velice drahé, viz například monitory HP DreamColor. Další informace najdete třeba na Wikipedii).

Aby tento světlovodný panel zobrazoval stejnorodé barvy, musí být naprosto rovný a nesmí se na něm objevit sebemenší záhyby či jiné drobné defekty. A tak když dotyčný rozebral svůj iMac, zřejmě se mu podařilo tuhle vrstvu urovnat tak, že nádech zmizel. Apple pravděpodobně bude muset udělat něco podobného, avšak ve větším měřítku.

To by souhlasilo se zmínkami o výměně panelu v onom vnitřním pokynu, do budoucnosti ovšem bude třeba najít nějaké trvalejší řešení, možná bude nutná také úprava konstrukce displeje. Problém ale asi bude v tom, že dodavatelů 27“ IPS panelů s LED podsvícením mnoho nebude, takže Apple nemá příliš na výběr.

Pokyn Applu sice mluví pouze o 27“ modelech, stěžují si však též majitelé 21,5“ iMaců, ačkoli méně často, jestli příčina opravdu spočívá ve světlovodné vrstvě, dávalo by to smysl, je jasné, že u menšího displeje se taková závada bude vyskytovat řidčeji.

Přístup Applu k celé záležitosti pochopitelně nebudí velké nadšení, ovšem podobné to v minulosti bylo i s jinými potížemi Maců, proto to zase tolik nepřekvapuje. A uniklý pokyn naznačuje, že do několika týdnů by se přece jenom mohlo objevit řešení, do té doby si lze ověřit, zda daný 21,5“ nebo 27“ iMac trpí žlutých nádechem obrazovky, tímhle testem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Klumpenware

Autor: xxx Muž

Založeno: 01.02.2010, 08:20
Odpovědí: 0

To se RH bude smát a za břicho popadat (a oprávněně)! Kterýpak "garážmistr" by měl tu drzost dodávat skládačky s praskajícími skly (!) a vysvětlovat zákazníkům, že zežloutnutí obrazu není vada, ale bonusová featura. Za tyto vady evidentně nemohou čínští dělníci, kteří jako u ostatních značek sestavují komponenty, ale volba nejlevnějších komponent s cílem nahrabat co nejvíc za každou cenu. Stojí za to pověst firmy?

Odpovědět na příspěvek

RE: Klumpenware

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 01.02.2010, 08:38

Pověst firmy je už dávno v tahu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Klumpenware

Autor: alex Muž

Založeno: 01.02.2010, 08:46

ale no, nekritizuj. vsak teraz ma apple svoj tablet a telefon, preco stracat cas a venovat pozornosst nejakym pocitacom?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Klumpenware

Autor: Buggy Muž

Založeno: 01.02.2010, 13:53

Ty kramy si strc do pr*ele.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Klumpenware

Autor: Broe Muž

Založeno: 01.02.2010, 23:52

:-( bohužel jediné co apple zbylo je OS X. Jinak jsem zklamán. iPhone mě nezajímá, ani iPad a stroje jsou zoufalý. Jedině MacPro v kombinaci s nějakým Eizo. Škoda škoda...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Klumpenware

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 02.02.2010, 10:19

Jo jo, já souhlasím.

Odpovědět na příspěvek

no jo

Autor: kamil_m Muž

Založeno: 01.02.2010, 10:53
Odpovědí: 0

To mi nedělejte, já si toho zatím vůbec nevšiml! Mám 21,5 a je to tam, ale naštěstí tak zanedbatelně že to řešit nebudu. Navíc mám ještě vedle nového starý imac G5 s TN monitorem a to je vyloženě hrůza proti novému :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: