Co se stačilo udát nového kolem iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Co se stačilo udát nového kolem iPhonu

15. ledna 2007, 00.00 | Bez ohledu na to, co si o něm myslíte, ve zpravodajství ze světa Applu se iPhonu prostě nevyhnete. Zde máte novou várku zpráv na toto téma.

Další dějství procesoriády

Tak nám vznikla „kauza“ kolem procesoru v iPhonu a také já jsem se do ní zapletl. Jak jsem uváděl již v komentářích, Reuters vydal zprávu, podle níž iPhone používá procesor od Intelu. Tato zpráva se samozřejmě začala šířit dál. Za pár hodin to však Intel popřel s vysvětlením, že dodává procesor do Apple TV, nikoli však do iPhonu. Celé to vzniklo z prohlášení mluvčího německého Applu, které zpravodaj Reuterse pochopil jako potvrzení o Intelu v iPhonu. To samozřejmě vyvolává otázky o tom, jak to vlastně s komunikací uvnitř Applu je, zdá se, že iPhone zatím zůstává přístupný pouze vnitřnímu kruhu zasvěcenců a zaměstnanci mimo něj neví o mnoho víc než my zvenčí.

Ovšem MacRumors přináší zprávu, jež by mohla ledacos vyjasnit. Vzhledem k předchozím událostem ještě jednou upozorňuji, že se jedná o dohady a všechno může být jinak. Prostě se zříkám vší odpovědnosti a všechny ty známé právní bláboly (Američané na to mají hezký výraz „legal mumbo-jumbo“). Vlastně jde o převzatou zprávu z EETimes, které mají dost často čerstvé informace od výrobců elektroniky (na Tchaj-wanu stojí ve středu dění). Článek cituje analýzu FBR Research, podle níž budou součástky pro iPhone dodávat následující výrobci: Samsung Electronics (procesor pro aplikace a video), Marvell (bezdrátové připojení 802.11), Infineon Technologies (GSM komunikace), Broadcom Corp. (řadič dotykové obrazovky) a Cambridge Silicon Radio (Bluetooth). Apple údajně uzavřel smlouvy na dodávku šesti milionů kusů v letošním roce s možností doobjednat další tři miliony, bude-li poptávka. Z uvedeného sice lze dělat dalekosáhlé závěry o globalizované ekonomice, pro nás však bude zajímavý hlavně výrobce procesoru Samsung. Říkáte, že Samsung procesory nevyrábí? Omyl, vážení. Vyrábí v licenci procesory ARM, tak jako mnoho jiných výrobců polovodičů. Britská firma ARM již řadu let dodává RISC procesory. (Nevyrábí je sama, jde o takzvanou IP firmu, což zde neznamená internetový protokol, ale Intellectual Property, tedy duševní vlastnictví. ARM čipy navrhuje a poté prodává licence na jejich výrobu.) Rodina čipů ARM je dnes již velice rozvětvená, navíc poměrně volná licenční politika ARM dovoluje další rozvíjení a úpravy. (Vsuvka pro pamětníky: Jedny z prvních 32bitových procesorů ARM používaly osobní počítače Acorn Archimedes, někteří z vás si na ně možná ještě pamatují. Patřily k těm exotičtějším modelům, ovšem v Británii získaly dost příznivců.) Předpokládejme tedy, že procesor pro iPhone skutečně bude ARM od Samsungu. Z toho se dají učinit další závěry.

První zprávu o procesoru od Intelu (a mysleli jsme tím procesor rodiny x86) jsme všichni přijali tak rychle mimo jiné z toho důvodu, že jsme předpokládali, že Apple chce zachovat binární kompatibilitu. Ovšem už tehdy ve mně hlodal červík pochybnosti, zda x86 čip bude vhodný do kapesního zařízení. Intel sice má řadu ULV čipů s velmi nízkým příkonem, avšak i ty si něco energie vezmou. A u přístroje jako iPhone bude výdrž na baterii jednou z klíčových vlastností. Právě zde by mohl na scénu vstoupit procesor ARM. Jde totiž o skutečné RISC čipy, od začátku navrhované s ohledem na nízkou spotřebu. Nejnovější 32bitové modely podávají velice slušný výkon (sice se to těžko srovnává, ale určitě dosahují alespoň úrovně starších Pentií) při spotřebě pohybující se ve zlomcích wattu. Odhaduje se, že procesory ARM využívá asi 75 procent všech kapesních zařízení (PDA, chytré telefony, atd.). Mimochodem Intel ARM čipy vyrábí také, pod jménem XScale se s nimi můžete setkat v mnoha PDA. Intel získal XScale divizi od někdejšího DEC v rámci vyrovnání patentových sporů (tehdy se tyto procesory nazývaly StrongARM). Avšak v létě 2006 se Intel rozhodl celou XScale divizi prodat Marvellu. Možná má nedorozumění o „čipu Intelu“ kořen právě v těchto skutečnostech.

Pokud se potvrdí, že procesor bude dodávat Samsung, nijak to nepřekvapí. Apple již teď bere hodně součástek od Samsungu (například flash paměti), takže lze čekat hladkou spolupráci. Zároveň z toho však plyne, že kompatibilita mezi Macy a iPhonem bude velice omezená. Samotný Mac OS X byl jistě překompilován pro ARM, ostatně, jestliže ho dokázali přenést z PowerPC na Intel, tak proč ne na jinou procesorovou architekturu. Ovšem s aplikacemi už to bude horší, teoreticky by se sice dala vytvořit další varianta Rosetty, jenže i když pomineme ekonomickou otázku věci, výkony emulace na ARM by asi nebyly právě skvělé. Dále přicházejí v úvahu univerzální binární aplikace rozšířené o další platformu, avšak do toho se zřejmě jen tak někdo nepustí. Závěr zní, že iPhone nebude softwarově zdaleka tak otevřený, jak jsme si zpočátku mysleli. A to jsme vzápětí dostali potvrzeno přímo z míst nejvyšších.

iPhone jako uzavřená platforma

Jobs totiž minulý týden poskytl rozhovor časopisu Newsweek, z něhož plyne, že iPhone bude záměrně uzavřená platforma. Doslova prohlásil: „Nechcete, aby váš telefon byl otevřená platforma. Chcete, aby pracoval, když to potřebujete. Cingular nechce vidět, jak mu spadla síť na Západním pobřeží, protože se zjančila nějaká aplikace.“ Připustil však, že by se mohly objevit nějaké další aplikace z Mac OS X, třeba iChat. Ovšem při dotazu, zda by bylo možné stahovat skladby z iTunes a měnit je ve vyzvánění, gestem naznačil, že to by Apple stálo spoustu peněz.

K softwaru a dalším otázkám kolem iPhonu se též obšírněji vyjádřil viceprezident pro globální marketing iPodu Greg Joswiak. (Ze souhrnné zprávy MacRumors se tamními odkazy dostanete na sérii podrobnějších článků na britském Macworldu). Potvrdil, že iPhone provozuje plnou, ale optimalizovanou verzi OS X, jež zabírá „podstatně méně než půl gigabytu“. Operační systém je umístěn ve flash paměti a Apple pro něj bude poskytovat aktualizace tak, jak to dělá pro iPody. Aktualizace mají probíhat stejně hladce jako pro Macy a podle Joswiaka to bude jedna z výhod proti jiným telefonům. Zmenšení operačního systému prý neznamená omezení funkčnosti ani odebrání základních technologií, jde o důsledek šikovnosti vývojového týmu při optimalizaci. Připomněl také, že na Macu se k OS X přibaluje spousta aplikací, které se pro iPhone dodávat nebudou. Do flash paměti byl systém umístěn záměrně, rozhodovalo se mezi flash pamětí a pevným diskem, flash paměť vyhrála, protože se jedná „o velmi všestranné médium“, velice malé a odolné. Joswiak rovněž potvrdil, že alespoň v nejbližší době nebude možné jen tak psát software pro iPhone. Apple sice uzavřel dohody například s Googlem a Yahoo o spolupráci, avšak výsledný software bude dodávat Apple. Není jasné, zda Apple vedle představených aplikací vydá ještě další, snad by se mohl objevit úkolovník. Kolují též pověsti, že nová verze iWorks by mohla obsahovat funkce pro spolupráci s iPhonem, a právě proto ještě nebyla představena.

Joswiak nakousl i další témata. Narozdíl od softwaru bude Apple podporovat hardwarové příslušenství třetích stran, to však bude muset splňovat poměrně přísné směrnice, jež Apple vydá do konce ledna. To by mělo zabránit například rušení telefonických hovorů nedostatečně odstíněnými doplňky.

Spolupráce s mobilními operátory a 3G sítě

Greg Joswiak se dotkl také otázky spolupráce s mobilními operátory. V USA zatím jejich jediným partnerem zůstává Cingular, který se podílel na vývoji aplikace vizuální hlasové pošty. Operátoři obvykle na dodavatele telefonů kladou velmi tvrdé požadavky, na jaké by Apple asi těžko přistoupil. Zdá se, že Apple dospěl k nějakému oboustranně přijatelnému kompromisu. V Evropě hodlá spolupracovat s více operátory, to prý byl důvod, proč zvolili GSM technologii. Pro mobilní data pak bude sloužit EDGE. Samozřejmě v této souvislosti padl dotaz na podporu 3G sítí, Joswiak ji do budoucnosti úplně nevyloučil, ale prozatím se Apple soustředí na EDGE. V USA je dnes EDGE nejrozšířenější technologií mobilního přenosu dat, výkonnější alternativy tam teprve nastupují a nemají dostatečné pokrytí (nezapomeňte, že USA prozatím v mobilních komunikacích z řady důvodů trochu zaostávají). Nepoužili 3G technologie i kvůli tomu, že současné 3G čipy mají příliš velký odběr a zkracují výdrž na baterii. Navíc pro rychlý přenos dat půjde využít Wi-Fi připojení.

A co z toho plyne

Když to dáme všechno dohromady, začíná se skládat ucelenější obraz. Jestliže Apple hodlá nechat platformu iPhone uzavřenou, nijak zvlášť nezáleží na procesoru. Z tohoto důvodu považuji nasazení čipu ARM za pravděpodobné, protože sníží spotřebu. A perspektiva této platformy je vynikající, vždyť na ní běží většina mobilního světa. Softwarové uzavření se asi nebude líbit spoustě lidí, jenže těžko s tím něco naděláme. Napadá mě však jedna možnost, jak určité vlastní aplikace na iPhone dostat. Jobs na Expu přece předváděl, že iPhone umí provozovat widgety. Ty staví na webových technologiích, které iPhone zvládá. Pokud tedy Apple nějak neomezí jejich nahrávání, byla by to možná cesta, jak funkčnost přístroje rozšiřovat. Ovšem dohady, zda na něm poběží Route 66, musíme bohužel zamést pod stůl. Vypadá to, že přinejmenším zpočátku bude aplikační vybavení iPhonu doménou velkých firem a mobilních operátorů. Navíc pravděpodobně bude iPhone blokovaný na ty operátory, které ho budou nabízet. Pro Apple to samozřejmě přináší ekonomické výhody, ovšem my zákazníci už tak nadšení nebudeme. Paradoxně právě ty nejzarytější příznivce Applu budou takovéto rysy iPhonu odrazovat. Ale z Jobsova projevu jasně vyplynulo, že se soustředí na masový trh, a podle toho jeho kroky vypadají. Teprve příští měsíce (a roky) ukážou, kam se to všechno nakonec vyvine.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: