Chyba v čipových sadách Intelu asi ovlivní uvedení nových MacBooků Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Chyba v čipových sadách Intelu asi ovlivní uvedení nových MacBooků Pro

2. února 2011, 00.00 | Nové čipové sady Intelu pro procesory Sandy Bridge trpí vážnou chybou, vyžadující fyzickou výměnu. Čekání na opravenou verzi tak pravděpodobně odsune příchod nových MacBooků Pro až na jaro.

Počátkem ledna Intel oficiálně uvedl na trh procesory Sandy Bridge a samozřejmě se okamžitě začalo spekulovat, kdy se dostanou do Maců. Minulý týden se objevily zprávy o tenčících se zásobách stávajících MacBooků Pro u amerických prodejců, což někteří vykládali jako možnou známku blížícího se uvedení nových modelů.

Avšak nejnovější dění okolo procesorů Sandy Bridge a hlavně jejich čipových sad naděje na brzký příchod těchto strojů značně snižuje.

Intel objevil závažnou chybu v čipových sadách série 6

V pondělí totiž Intel oznámil (touto tiskovou zprávou), že jeho čipové sady série 6 pro platformu LGA 1155 (tedy procesory Sandy Bridge) trpí vadou, jež může způsobit pokles výkonu SATA portů.

Jde o chybu v návrhu podpůrného čipu „Cougar Point“, kterou nelze napravit softwarově, je to prostě „vadný křemík“. (Později se zjistilo, že příčinu tvoří jediný tranzistor, u něhož může docházet k proudovým únikům překračujícím přijatelnou mez.)

Intel pochopitelně zastavil jeho výrobu a již dodané kusy se snaží stáhnout zpět, prohlásil, že vadné čipové sady na své náklady vymění (způsob provedení výměny se teprve řeší).

Koncem února mají začít dodávky nové opravené revize příslušných čipových sad, ale teprve v březnu či v dubnu budou dostupné v dostatečném množství. Náklady na stažení a výměnu vadného hardwaru už Intel odhadl na 700 milionů USD, navíc přechodné pozastavení dodávek způsobí ztrátu příjmů ve výši 300 milionů USD.

Podrobněji tuto záležitost v češtině popisuje ExtraHardware, důkladný rozbor příčin a důsledků přinesl AnandTech (ten následně odhalil i výše zmíněnou příčinu).

Hrozí postupná degradace výkonu některých SATA portů

Problém spočívá v tom, že po čase začnou některá SATA připojení trpět zvýšenými výskyty chyb datových přenosů, což sníží jejich účinnou rychlost, nebo se zařízení dokonce úplně odpojí. Netýká se to však portů 0 a 1 integrovaného SATA řadiče, které podporují novou specifikaci SATA 6 Gb/s.

Zbývající čtyři porty pro SATA 3Gb/s však závada postihuje (dotyčný vadný tranzistor souvisí právě s nimi, nachází se v jejich generátoru taktů). Potížím se tudíž lze vyhnout tím, že v počítači budou nanejvýš dvě SATA zařízení na portech 0 a 1, nebo se použije dodatečný samostatný SATA řadič.

Protože procesory Sandy Bridge nasadila nebo nasadí většina výrobců PC, bude této „aféře“ jistě věnována značná pozornost, vždyť ovlivní v podstatě celý trh osobních počítačů, určitě se toho o ní napíše ještě hodně.

Projeví se závada na termínech uvedení nových Maců?

Nás ovšem přirozeně zajímá hlavně to, jak se to projeví na uvádění nových Maců. Podle prvních zpráv se zdálo, že chyba postihuje pouze čipové sady pro stolní počítače, z čehož servery zabývající se Macy soudily, že by to mohlo ovlivnit jen termíny příchodu nových iMaců (o nichž se zatím v podstatě nic neví), ale brzy bylo jasné, že čip „Cougar Point“ užívají jak stolní, tak mobilní čipové sady pro procesory Sandy Bridge.

Vliv to tak bude mít i na notebooky, včetně těch od Applu. Mnohé notebooky by si sice vystačily se zmíněnými nepostiženými dvěma SATA porty, avšak málokterý výrobce by se asi odvážil použít vadný čip.

Pokud jde o notebooky s procesory Sandy Bridge, zatím se nabízejí jen stroje se čtyřjádrovými modely, které Apple v noteboocích dosud nikdy nepoužil, proto se předpokládá, že čeká na dvoujádrové mobilní čipy Sandy Bridge.

K tomu AnandTech podotýká, že Intel nedokázal dvoujádrové procesory dostat na trh spolu s ostatními a jejich příchod se očekával ve druhé polovině února. Jenže to bylo ještě před objevením oné chyby, ta způsobí další zpoždění v délce přinejmenším několika týdnů.

Nové MacBooky Pro dorazí asi až počátkem jara

Kdyby se opravené čipové sady začaly dodávat koncem února, půjde je do nových notebooků nasadit počátkem března a potom se ještě budou alespoň týden testovat. Něco času zabere i rozběhnutí hromadné výroby nových strojů, když se to všechno sečte, těžko lze čekat notebooky s dvoujádrovými procesory Sandy Bridge dříve než koncem března či začátkem dubna. A to by mohl být také termín pro očekávané nové MacBooky Pro.

Samozřejmě bude záležet především na tom, na kdy Apple původně plánoval uvedení těchto strojů (tedy před objevením oné vady čipových sad). Pokud stejně jako loni počítal s dubnem, tak se asi mnoho nezmění, avšak dřívější termíny zjevně již nepřipadají v úvahu.

A přirozeně kdyby Intel plánované termíny nestihl, mohlo by dojít k dalšímu zpoždění, další vývoj bude záviset na tom, zda se nevyskytnou ještě nějaké jiné neočekávané potíže.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fail

Autor: Pepe Muž

Založeno: 04.02.2011, 18:51
Odpovědí: 0

Jo jeden tranďák a co udělá paseky...

Odpovědět na příspěvek

Vadna elektronka E14

Autor: Michal Muž

Založeno: 05.02.2011, 20:48
Odpovědí: 0

Velice sa Vam omloovaame za vadnoo elektronku E14 z naseho zavoda Katoda Holomooc

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: