Budoucí MacBooky by mohly používat neviditelná tlačítka - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Budoucí MacBooky by mohly používat neviditelná tlačítka

3. května 2010, 00.00 | Nově objevená patentová žádost naznačuje, že v rámci odstraňování fyzických tlačítek by Apple mohl hliníková pouzdra svých budoucích notebooků vybavit neviditelnými, mizejícími vstupními plochami.

Jak ukazuje vývoj trackpadů a myší Applu, lze v něm vysledovat trend k odstraňování fyzických tlačítek. A minulý týden AppleInsider objevil patentovou žádost naznačující, že by cupertinští mohli zajít ještě dál.

Tato žádost, podaná už v říjnu 2008, nazvaná „Disappearing Button or Slider“ (Mizející tlačítko nebo posuvník), totiž popisuje kapacitní dotykovou vstupní plochu na kovovém pouzdře přístroje.

„Neviditelná“ dotyková tlačítka

Takováto plocha by přitom byla většinu času neviditelná, protože by byla vyrobena ze stejného materiálu jako samotné pouzdro (dnes tedy nejspíš z hliníku), ale v případě potřeby by se dala zviditelnit podsvícením pomocí drobných „neviditelných“ otvůrků.

Jako jednu z variant takového řešení žádost předkládá ilustraci zobrazující dotykové kolečko podobné tomu na iPodech umístěné vlevo vedle trackpadu notebooku. Když by se ho uživatel dotkl prstem, zobrazilo by se, jinak by zůstávalo neviditelné a nenarušovalo by linii pouzdra.

Jako další využití pro takovéhle ovládací prvky patentová žádost navrhuje vnější tlačítka nebo zobrazovač pro MacBook Pro použitelný v případech, kdy bude víko počítače zavřené, například by se tak dal na pouzdru zavřeného notebooku zobrazovat aktuální stav baterie či síla WiFi signálu.

Dokonce by se to mohlo využít i k náhradě trackpadu, pohyb kurzoru po obrazovce by se ovládal dotykovým panelem integrovaným v rovné ploše pouzdra notebooku pod klávesnicí.

Ovládací prvky skryté pod kovovým krytem

Jde o poněkud odlišné řešení proti iPhonu, kde jsou dotykové kapacitní snímače umístěny pod skleněným krytem displeje, patent podotýká, že v případě notebooku by sklo mohlo být příliš křehké, místo toho proto navrhuje dotykové ovládání „zamaskované“ v hliníkovém pouzdře.

Apple zjevně směřuje k „bezešvému“ designu s neviditelnými vstupními oblastmi a zároveň chce zachovat kovové pouzdro, jež přináší řadu výhod z hlediska estetiky, výroby a dopadů na životní prostředí. Umístit takové vstupní prvky pod kovový povrch ovšem není snadné, jednou z možností by mohlo být užití plastového panelu nalakovaného tak, aby vypadal jako kov, jenže to by stejně bylo trochu poznat.

O zviditelnění se postará podsvícení přes mikroperforaci pouzdra

A proto Apple navrhuje umístění kondenzátorů kapacitních snímačů pod hliníkový povrch s drobnými otvůrky, neviditelnými pouhým okem. Při aktivaci tohoto vstupního zařízení by se zapnulo podsvícení a jeho světlo by prošlo onou mikroperforací, takže by uživatel daný ovládací prvek uviděl, když by se ho dotkl. Jakmile by podsvícení zhaslo, zase by příslušný prvek „zmizel“.

„Neviditelné“ vstupní zařízení by se mohlo aktivovat jen za určitých podmínek, například po zapnutí přístroje, při jeho přechodu do určitého stavu (třeba po spuštění mediálního přehrávač jako jsou iTunes), při slabém vnějším osvětlení, nebo pokud by byl zaznamenán pohyb v blízkosti.

V případě MacBooku Pro uvažuje Apple o nasazení takovýchto ovládacích prvků hlavně pro různé úkony proveditelné bez otevření počítače, předpokládá taková využití jako tlačítko k probuzení externího monitoru, pro synchronizaci iPhonu či iPodu, pro instalaci softwaru, případně pro vypnutí počítače, to vše, když víko notebooku zůstane zavřené.

Realizace takovýchto ovládacích prvků zůstává nejistá

Jde sice o dost zvláštní řešení, odpovídá však designérským trendům Applu a je jasné, že by to opět bylo něco, čím by se Macy mohly odlišovat. Esteticky by to asi bylo docela zajímavé, otázkou zůstává, nakolik by to bylo praktické, ale to by zřejmě záleželo hlavně na konkrétní implementaci takovýchto ovládacích prvků.

Je však třeba mít na paměti, že jde pouze o patentovou žádost, navíc už dost starou, takže to ještě vůbec nemusí znamenat, že budoucí notebooky Apple něco takového skutečně nasadí, ale úplně vyloučit se to také nedá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

dirky

Autor: Jindru Muž

Založeno: 03.05.2010, 09:34
Odpovědí: 0

To budu ty drky propichovat paratkem, az ze za..spini ?
leda by byly nizky, pod nimi hned plexisklo.
tam zas hrozi, ze se to odre.
touchpad vsude pred klavesnici:
super, ale jak se budou opirat ruce, aby rozpoznal, ze nechci pohybovat kurzorem ?

Odpovědět na příspěvek

RE: dirky

Autor: Petr Muž

Založeno: 04.05.2010, 08:40

Na bezdratove klavesnici takove dirky jsou. Fakt to neni okem videt. Ale kdyz se pod tim rozsviti dioda, voala plech sviti :-). Klavesnici mam cca 2 roky a dirky se nijak nezanasi.

Odpovědět na příspěvek

RE: dirky

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 04.05.2010, 20:49

Dírky jdou "zalít" plastem nebo sklem a nic se zanášet nebude.

Odpovědět na příspěvek

Tak to je mazec

Autor: velkyfunky Muž

Založeno: 03.05.2010, 22:05
Odpovědí: 0

Tak na tohle jsem opravdu zvědavý, ikdyž doba než asi odhodíme klávesnici mě stále příjde v nedohlednu. Umím si představit diskrétní ovládací multifunkční bezdotykový virtuální ovládací panel přenášený jemným holografickým paprskem přímo na sítnici spolu ze standartně vybavenými pokojovými chytrymi multifunkčními senzory, můžu si to taky patentovat?
Zdravím a přeju hezkej den :-)

Odpovědět na příspěvek

Zobrazovac

Autor: J2930 Muž

Založeno: 04.05.2010, 13:37
Odpovědí: 0

Zobrazovac stavu notebooku pri zavrenem viku pouzival tusim nejen Asus.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: