Benchmarkové testy nových 13“ MacBooků Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Benchmarkové testy nových 13“ MacBooků Pro

23. dubna 2010, 00.00 | Macworld otestoval oba standardní modely nových 13“ MacBooků Pro. Potvrdil významné zvýšení výkonu grafiky, ale proti 15“ modelům s mobilními Nehalemy 13“ MacBooky Pro s Core 2 Duo stále výrazně zaostávají.

Minulý týden Apple uvedl dlouho očekávané modernizované MacBooky Pro, avšak novými 32nm mobilními procesory s architekturou Nehalem vybavil pouze 15“a 17“ modely, 13“ stroje si podržely procesory Core 2 Duo, zřejmě kvůli tomu, že tyto notebooky používají integrovanou grafiku v čipové sadě NVIDIe, jež ji kvůli licenčním sporům s Intelem nemůže poskytovat pro nové mobilní procesory (které v sobě navíc obsahují vlastní integrovanou grafiku Intel, bohužel však nepříliš výkonnou), podrobněji to MůjMac probíral tady.

Nové MacBooky Pro sice používají procesory Core 2 Duo jako jejich předchůdci, dostaly však novou integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 320M, jež by měla být výrazně výkonnější. Uživatele pochopitelně zajímá, jaký výkon ve skutečných aplikacích nové 13“ modely podávají a jak si stojí vůči svým 15“ protějškům.

Macworld již zveřejnil výsledky svých benchmarkových testů nejlevnějšího 2,4GHz 15“ MacBooku Pro s procesorem Core i5, takže bylo možné ho porovnat s 13“ stroji, tyto nové výsledky se objevily ve čtvrtek.

Rekapitulace vlastností nových 13“ MacBooků Pro

Apple nyní prodává dva standardní modely 13“ MacBooků Pro, ze stejnou cenu jako jejich předchůdce, tedy za 1 199 a 1499 USD (v USA). Nový základní model za 1 199 USD se dodává s 2,4GHz procentem Core 2 Duo, 250GB diskem a 4 GB RAM, zatímco předešlý stroj měl 2,26GHz procesor, 160GB disk a 2 GB RAM. Vyšší 13“ model za 1 499 USD teď poskytuje 2,66GHz procesor, 320GB disk a 4 GB RAM, zatímco předchozí model za stejnou cenu nabízel jen 2,53GHz procesor a 250GB disk, RAM už měl také 4 GB.

Procesory tedy zůstaly stejné, jen se mírně zvýšilo jejich taktování, liší se též další výbava, k hlavní změně však došlo v grafice, nová čipová sada MCP89, vyvinutá NVIDií přímo pro Apple, totiž nabízí integrovanou grafiku GeForce 320M, jež má třikrát více procesorových jader a Apple tvrdí, že podává až o 80 procent vyšší výkon než grafika GeForce 9400M užívaná předchozími stroji.

A díky vylepšenému výrobnímu procesu nové čipové sady se významně prodloužila i výdrž těchto notebooků na baterii, Apple udává, že na jedno nabití zvládnou pracovat až 10 hodin.

Macy použité v testech

Macworld oba výše popsané nové 13“ MacBooky Pro podrobil sadě svých benchmarkových testů Speedmark 6 a jejich výsledky porovnával s již dříve otestovaným novým 2,4GHz 15“ modelem vybaveným procesorem Core i5 a dále se testovaly odpovídající modely z minulého roku, tedy 13“ MacBooky Pro s 2,53GHz a 2,26GHz procesory grafikou GeForce 9400M. A do testování byl ještě zařazen loni na podzim modernizovaný bílý plastový MacBook, osazený 2,26GHz procesorem Core 2 Duo.

Aby se zajistily srovnatelné testovací podmínky, byly všechny tyto stroje osazeny 4 GB RAM a na všech byl nainstalován Mac OS X 10.6.3.

Výsledky testů

A nyní se již podívejme na výsledky testů těchto notebooků, uvedené v tabulce v článku Macworldu.

Srovnání nových a předchozích 13” MacBooků Pro

Nový 2,4GHz model dosáhl v testech Speedmark 6 celkového skóre 118, jen o 10 procent vyššího než 107 bodů loňského 2,26GHz MacBooku Pro, který nahrazuje. Pokud jde o výsledky v dílčích testech, v aplikacích Photoshop, iTunes, Aperture a iPhoto byl nový stroj jen o 2 až 3 sekundy rychlejší než jeho 2,26GHz předchůdce.

Vyšší nový 13” model s 2,66GHz procesorem dal celkové skóre ve výši 126 bodů, o necelých 7 procent lepší oproti jeho levnějšímu blíženci a téměř ve všech dílčích testech předvedl mírně lepší výsledky (jen několik málo jich dopadlo stejně).

Pokud se jedná o srovnání s předchozími 13” stroji, nový základní 13” MacBook Pro s 2,4GHz procesorem nedokázal překonat předchozí vyšší 13“ model taktovaný na 2,53GHz (samozřejmě s výjimkou grafiky, ale to probereme podrobněji níže), celkové skóre loňského 2,53GHz stroje bylo 123 bodů, spadlo tak mezi výsledky obou nových 13“ MacBooků Pro.

Nový 2,66GHz 13“ model měl proti loňské 2,53GHz verzi celkové skóre vyšší jen o 2,4 procent, ve většině dílčích testů byl sice o několik sekund rychlejší, kupodivu to však neplatilo vždy, například v testech programů iTunes a Aperture vyšel starší stroj o trochu rychlejší. Hodně zvláštně dopadl test Compressoru, kde loňský 2,53GHz model byl o plných 9 procent rychlejší než nový 2,66GHz stroj, to už vypadá spíš na nějakou systémovou chybu, Macworld se tím hodlá zabývat hlouběji.

Výkony grafiky

Největší výkonnostní rozdíl ovšem Macworld zaznamenal ve 3D grafice, tedy v testu hry Call of Duty 4. Nové 13“ MacBooky Pro vybavené grafikou GeForce 320M potvrdily a dokonce překonaly údaje Applu, protože daly skoro dvojnásobné snímkové rychlosti proti starším strojům s GeForce 9400M. Oba dva nové 13“ modely dosáhly zhruba 39 snímků/s, zatímco předchozí 13” MacBooky zvládly 23,5 a 19,5 snímků/s.

Srovnání nových 13” MacBooků Pro s plastovým MacBookem

Do testů byl zařazen též 2,26GHz plastový bílý MacBook, ten by se měl porovnávat především s nejnižším 13” 2,4GHz MacBookem Pro. Hliníkový MacBook Pro proti němu dosáhl o 5 procent vyššího celkového skóre, hodnoty v dílčích testech však příliš rozdílné nebyly (v některých dokonce plastový MacBook dopadl lépe), hlavní výkonnostní rozdíl tak opět spočívá v grafice, protože MacBook zvládal v Call of Duty 4 jen 21,7 snímku/s.

Porovnání s 2,4GHz 15” MacBookem Pro

Nové 13” MacBooky Pro se ovšem srovnávaly též s nejlevnějším 15“ modelem, vybaveným procesorem Core i5 a samostatnou grafikou GeForce GT 330M. A tady se jasně projevil náskok procesorů nové generace a samostatného grafického procesoru.

Celkové skóre 15“ MacBooku Pro (ve výši 146 bodů) bylo o 15 procent lepší proti 2,66GHz 13” modelu, ačkoli používá procesor taktovaný jen na 2,4 GHz (jde však o Nehalem s mnohem výkonnější vnitřní architekturou, navíc schopný přetaktování technologií Turbo Boost při zpracování úloh neoptimalizovaných pro vícejádrové procesory).

Výrazné rozdíly se projevily v některých dílčích testech více závislých na procesoru, v testu Cinebench byl 15“ stroj o 24 procent rychlejší, v Aperture dokonce o 32 procent a rozdíl ve Photoshopu činil 10 procent. Vůči 2,4GHz 13“ modelu samozřejmě vycházely rozdíly ještě větší, odpovídaly vzájemnému odstupu obou 13“ strojů.

A také test Call of Duty 4 jasně ukázal, že samostatná grafika GeForce GT 330M je mnohem výkonnější i proti nové integrované grafice 13“ strojů, 15“ MacBook Pro totiž zvládl 68,4 snímku/s, hodnotu o 75 procent lepší oproti novým 13“ modelům.

Zjevně se tak prokazuje, že současné 15” (a 17”) MacBooky Pro mají citelně výkonnější hardware proti 13“ modelům (Macworld zatím otestoval jen nejnižší 15“ model, lze ovšem předpokládat, že dražší a lépe vybavené 15“ a 17“ MacBooky Pro budou ještě výkonnější).

Zhodnocení výsledků

Výsledky testů Macworldu potvrzují, že nové 13“ MacBooky Pro ve většině aplikací nepřinášejí o mnoho vyšší výkony než jejich předchůdci, rozdíly zhruba odpovídají zvýšení taktovací frekvence procesoru, jediná skutečně významná změna se projevuje ve 3D grafice, díky nové čipové sadě nové modely dosahují téměř dvojnásobných snímkových rychlostí.

Přepracovaná integrovaná grafika GeForce 320M přináší opravdu zcela novou výkonnostní úroveň, bude ji možné použít i pro poměrně náročné hry a jiné 3D aplikace, na což GeForce 9400M přece jen nestačila.

S výjimkou grafiky však nárůst výkonu není nijak zvlášť vysoký, což platí i pro rozdíly mezi plastovým MacBookem a nejlevnějším 13“ MacBookem Pro (zásadně se však liší svým vybavením, MacBook Pro nabízí spoustu věcí navíc, například hliníkové pouzdro či rozhraní FireWire).

Zato nový základní model 15“ MacBooku Pro jasně dokazuje převahu nového hardwaru, výkon procesoru Core i5 výrazně překonává i výše taktovaný Core 2 Duo a také samostatná grafika GeForce GT 330M poskytuje ještě o dost vyšší 3D výkon než nová integrovaná grafika GeForce 320M.

Rozhodování mezi novými MacBooky Pro tak bude dost složité, bude třeba volit mezi skladnějšími rozměry a nižším výkonem 13“ modelů a mezi citelně vyšším výkonem a většími rozměry 15“ strojů (17“ MacBook Pro oslovuje poněkud odlišnou skupinu uživatelů).

Pro řadu úloh ovšem nepochybně budou nové 13“ modely stačit, za stejnou cenu nabízejí lepší výbavu než jejich předchůdci a přidávají k tomu mnohem lepší grafiku, navíc však ještě slibují výjimečně dlouhou výdrž na baterii, což může být při výběru modelu rozhodující. Udávanou výdrž ovšem bude třeba též ověřit, Macworld slibuje, že brzy přinese podrobnější recenzi nových 13“ MacBooků Pro, jež bude zahrnovat také testy výdrže baterie.

Otázkou rovněž zůstává, jak by se výkon 13“ MacBooků Pro zlepšil s volitelně nabízenými SSD disky, snad se časem objeví i takovéto testy, vzhledem k ceně standardních 13“ modelů však jde o hodně nákladnou investici (zejména u vyšších kapacit SSD disků).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: