Apple údajně jedná o dodávkách procesorů s AMD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple údajně jedná o dodávkách procesorů s AMD

19. dubna 2010, 00.00 | Dosud Apple používal v Macích procesory výlučně od Intelu, ale podle nových pověstí by se to mohlo změnit, protože začal jednat také s AMD, může ovšem jít pouze o prostředek nátlaku na Intel.

Když v roce 2006 Macy přešly z PowerPC na procesory x86, stal se jejich výlučným dodavatelem Intel, a tak to zůstalo až do dneška.

Minulý týden se však objevily pověsti, že by se to mohlo změnit, server AppleInsider totiž tvrdí, že Apple vede „pokročilé diskuse“ s dalším významným výrobcem x86 procesorů, s firmou AMD.

Vyjednavači AMD spatřeni v Cupertinu

Zástupci AMD údajně byli spatřeni v autobusech Applu pro významné klienty a podle zasvěcenců se podařilo zahlédnout členy vedení AMD, jak odcházejí ze schůzek s nejvyššími představiteli Applu. V rámci těchto jednání měla AMD Applu poskytnout podrobnější informace a dokonce mu dovolila začít testovat její procesory v cupertinských laboratořích, kde se nyní prý zkoumají možnosti jejich uplatnění v budoucích produktech, pravděpodobně v Macích.

Důvody takovýchto snah jsou celkem zřejmé, Apple se zjevně snaží získat dalšího dodavatele procesorů, nejspíš kvůli tomu, že Intel měl nedávno potíže s nedostatečnými dodávkami svých nových 32nm mobilních procesorů, pro Apple navíc přinesly nepříjemné důsledky též spory NVIDIe s Intelem o licence na čipové sady, které nejspíš způsobily, že nové 13” MacBooky Pro zůstávají u procesorů Core 2 Duo.

AMD by mohla být vstřícnější

Je ovšem pravda, že v současnosti procesory AMD neposkytují takový výkon jako čipy Intelu, jsou však současně mnohem levnější (takže mají dobrý poměr ceny a výkonu), navíc Applu jde spíše o budoucí produkty AMD, zejména o plánované budoucí procesory s integrovanou grafikou.

Vzhledem k tomu, že AMD patří ATI, jejíž grafická řešení v poslední době zaznamenávají četné úspěchy, mohly by se takovéto procesory dobře uplatnit v levnějších modelech budoucích Maců (spekuluje se hlavně o MacBoocích či MacBooku Air). A navíc narozdíl od Intelu by AMD mohla být ochotná pro Apple vyvinout specializovaná řešení (něco na způsob SoC čipů, jaké používají iPhony a iPad, ale pro Macy).

Možná však jde pouze o nátlak na Intel

Na druhou stranu procesory AMD se často považují za řešení pro levné stroje, což příliš nejde k Macům, prodávaným s přece jen vyššími maržemi a současné mobilní procesory AMD se nemohou výkonem a především energetickou efektivitou rovnat nabídce Intelu. U budoucích čipů AMD se toto sice může změnit, přesto nelze vyloučit ani to, že se jedná spíše o formu nátlaku na Intel, o nový způsob, jak ho přimět, aby byl vstřícnější vůči požadavkům Applu.

Zatím se opravdu nedá odhadnout, zda tato jednání budou vůbec mít nějaký výsledek a i kdyby skutečně došlo k dohodě s AMD, konkrétní produkty Applu využívající procesory AMD by se zřejmě objevily až později.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: