Apple TV a iPod video – jak získat obsah? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple TV a iPod video – jak získat obsah?

18. května 2007, 10.00 | V předchozích článcích jsme vám představili Apple TV jako domácí centrum se všemi klady a zápory. Pokud jste se pro Apple TV rozhodli a investovali do něj (nebo do něj budete investovat), mohl by vám tento článek přijít vhod. Dozvíte se, kde a jak v našich podmínkách získat obsah pro vaše multimediální centrum. A zkrátka nepřijdou ani majitelé iPodu video, kteří řeší velmi podobný problém.

Za zapůjčení děkujeme firmě MacServis, s.r.o., – záruční servis počítačů Apple.

Uživatelé Apple TV se z našeho pohledu dají rozdělit na tři kategorie:

1/ Chci pouze lokalizované filmy bez zbytečné práce

2/ Chci lokalizované filmy, ale jsem ochoten investovat svůj čas pro jejich přípravu

3/ Nepotřebuji titulky nebo filmy v češtině, jinak řečeno – umím dobře anglicky (nebo jinou řeč)

1. Lokalizované filmy

DVD

Pokud spadáte do první kategorie, filmy získáte buď z DVD tím způsobem, že použijete aplikaci Handbrake, která umí v aktuální verzi převést DVD do formátu přímo určeného pro Apple TV. Výhodou této aplikace je, že umí do filmu vložit i titulky a nechat film v původním znění. O zálohování DVD v Mac OS X jsme publikovali samostatný článek, kde jsou představeny i další nástroje, jako je MacTheRipper či DVD2OneX. Zde si dovolím ještě poznámku – zvažte, zda naplno využijete export přímo do formátu Apple TV, nebo zda vám nestačí export videa pro iPod v maximálním rozlišení. Ideální je, si jeden film převést do obou formátů a porovnat.

Výhodou druhého řešení je to, že film si můžete následně přehrát v iPodu, anebo si iPod na cestách připojit k TV a sledovat vlastní obsah místo toho, co vám nabízí lokální televize. Vzhledem k tomu, že filmy na DVD nejsou v principu HD, dojde při přípravě pro iPod jen k určitému zmenšení rozlišení, které není tak drastické, jako kdybyste podobný postup použili u HD videa. Jen pro ujasnění, řada filmů na DVD má širokoúhlé rozlišení 720 x 304, které je pro iPod zmenšeno o cca 10 % na šířku (640 bodů pro H.264).

Pokud si takovýto test provedete, můžete vidět, že rozdíl v kvalitě je minimální. Dalším bodem na zvážení je ovšem také podpora prostorového zvuku, kterou iPod nedisponuje, zatímco Apple TV ano. Apple TV navíc nabízí podporu vyššího bitrate u videa, což se na kvalitě může projevit. Rozhodnutí je na vás, pokud iPod nevlastníte, asi není potřeba toto dilema řešit, nehledě k faktu, že do budoucna asi iPod bude zvládat vyšší rozlišení (otázkou je pouze kdy). Jen pro doplnění – obchod iTunes prodává v současnosti filmy přizpůsobené iPodům, tedy 640 x 480 bodů, nikoliv HD!

Digitální TV

Druhou možností pro získání lokalizovaných filmů je digitální televize, respektive digitální tuner připojený k Macu. Těch jsme na MůjMacu již několik testovali (Formac DVB watchandgo, EyeTV stick) a jedná se o řešení, které vám umožní nahrávat klasickou televizi do počítače, včetně možnosti následného exportu rovnou pro iPod/Apple TV. Například aplikace EyeTV umožňuje rovnou nastavit, aby po nahrání filmu došlo k jeho konverzi do zvoleného formátu. Když máte čas a chuť, stačí z pořadů vystříhat reklamu a máte film připravený pro Apple TV. Nevýhodou je, že musíte čekat, než se váš oblíbený film v televizi objeví, ale v kombinaci se zálohou vlastních DVD lze tímto způsobem postavit slušnou sbírku filmů, které můžete ve volném čase sledovat.

Některé DVB-T tunery disponují i vstupem pro analogový příjem nebo rovnou zapojením videa přes tzv. Cinche (tři konektory v bílé, červené a žluté barvě). To je ideální, pokud máte staré VHS pásky a chcete je zdigitalizovat (respektive jakékoliv video, které jste schopni do Cinchů poslat). Výsledná kvalita vás neohromí, ale jistota zachování obsahu tuto nevýhodu jistě přebije.

2. Mám dostatek času a přitom chci lokalizované filmy

Pokud patříte do druhé skupiny, je pro vás nabídka filmů mnohonásobně vyšší, neboť můžete sáhnout i po obsahu přístupném na Internetu (zpravidla nelegálně). Pomocí tzv. torrentů lze dnes stáhnout v podstatě cokoliv, a pokud nemáte zábrany, můžete se směle pustit do stahování – viz například vyhledávač torrentz.com. Oblibu tohoto formátu asi není třeba zbytečně vysvětlovat, stejně jako se tvářit, že u nás výměna filmů v DivX formátu neexistuje. Film samozřejmě získáte v původním znění, takže vám ještě budou chybět titulky, které naleznete např. na titulky.com. Teď už zbývá jen ta nejsložitější část – dát film a titulky dohromady do jednoho formátu, který Apple TV či iPod přehraje. Tento postup je uveden v samostatném článku a vyžaduje použití aplikace ffmpeg a následně iSquint či VisualHub.

3. Umím dobře anglicky...

Jestliže patříte do třetí kategorie, můžete filmy získat výše uvedenými způsoby (DVD, dig. televize, torrenty/Internet), navíc můžete využít například videa z YouTube či Google Video, nebo i od nás nakupovat přímo na iTunes Store – postup získání účtu (a převod peněz na něj pomocí iTunes Gift Cards) naleznete přímo na mém blogu. Další možností jsou samozřejmě podcasty, které dnes nabízí ohromné množství obsahu v podobě videa, nebo specializované weby informující o obsahu zdarma pro iPody (tedy i Apple TV).

http://www.podguide.tv/

http://www.channel101.com/

http://www.channel102.net/

Doposud nezmíněným zdrojem videa je samozřejmě také video kamera, neboli váš vlastní obsah, který si natočíte na DV kameru či třeba mobilní telefon. Obecně pro zpracování je nejlepší použít iMovie (které již umí exportovat do formátu pro Apple TV), nebo investovat do plné verze QuickTime, nebo ještě lépe do programu VisualHub, který nabízí řadu voleb pro konverzi formátů a mám s ním skvělou zkušenost (cena 24 USD).

Když se na výše uvedené postupy podíváte, i absence iTunes Store lze obejít rozličnými způsoby a naládovat Apple TV obsahem, který bude získaný legální cestou a bude vás a členy vaší rodiny bavit po několik dní či týdnů. Anglicky komunikující uživatelé mají neoddiskutovatelnou výhodu a nabídka pro ně určená je řádově vyšší. Kombinace DVD a digitální televize se jeví pro většinu i méně zkušených uživatelů jako rozumný kompromis, jak Apple TV využít a přitom neinvestovat hodiny času do konverze videa či stahování torrentů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: