Apple skutečně uvedl modernizovaný bílý MacBook - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple skutečně uvedl modernizovaný bílý MacBook

19. května 2010, 00.00 | Bez velké publicity se objevil modernizovaný bílý MacBook. Potvrdily se zprávy z Vietnamu, nasazuje 2,4GHz procesor Core 2 Duo a novou integrovanou grafiku GeForce 320M, za nezměněnou cenu 999 USD.

O víkendu značnou pozornost vzbudil vietnamský diskusní web Tinhte, když se na něm objevil příspěvek podrobně popisující ještě neuvedený modernizovaný model bílého MacBooku.

Přikládal řadu fotografií a dokonce i video z vybalování, přesto však mnozí tuto zprávu považovali za podvod, mimo jiné i proto, že předváděná krabice notebooku nesla stejné modelové číslo jako bílý MacBook uvedený loni v říjnu.

Modernizovaný bílý MacBook přišel na trh velice nenápadně

Avšak včera modernizovaný MacBook skutečně dorazil na trh, objevil se ve webovém obchodu Applu a samozřejmě se odpovídající aktualizace dočkaly také webové stránky tohoto stroje. (Modernizovaný bílý MacBook se už nabízí ve všech regionálních pobočkách webového obchodu Applu a udává se pro něj dodací lhůta do 24 hodin, je tedy okamžitě dostupný.)

Novinky počítače se plně shodují s tím, co tvrdil vietnamský web, jedná se tudíž jen o menší, i když významnou modernizaci. Zato loni v říjnu došlo k téměř úplnému přepracování stroje, který tehdy získal nové polykarbonátové „unibody“ pouzdro, (lesklý) displej s LED podsvícením, integrovanou nevýměnnou baterii a „skleněný“ trackpad. Zároveň však přišel o rozhraní FireWire 400 a o infračervený (IR) port.

Nový model nabízí výkonnější grafiku a delší výdrž na baterii

Loňská modernizace se tak týkala především vnějších rysů MacBooku, zatímco jeho elektronické vnitřnosti se příliš nezměnily, pouze DDR2 RAM nahradila DDR3 RAM užívaná všemi ostatními současnými Macy, ale procesor Core 2 Duo a integrovanou grafiku GeForce 9400M používaly už předchozí modely (jen taktovací frekvence procesoru se nepatrně zvýšila).

Nyní je tomu přesně naopak, pohled do technických specifikací ukazuje, že pouzdro počítače, jeho porty a rozhraní, displej a další zevní vlastnosti zůstaly zcela stejné, ke dvěma změnám však došlo v jeho nitru.

Ta méně významná se týká procesoru, stroj je teď vybaven čipem Core 2 Duo taktovaným na 2,4 GHz (předchozí model používal 2,26GHz procesor). Mnohem důležitější novinku však představuje nasazení nové integrované grafiky GeForce 320M, stejné, jaká se v půlce dubna objevila v modernizovaných 13“ MacBoocích Pro.

Apple přednosti nové grafiky podrobněji popisuje tady, text se samozřejmě v podstatě shoduje s tím, co se uvádí pro 13“ MacBooky Pro, tedy že oproti předchozí GeForce 9400M podává GeForce 320M až o 80 procent vyšší výkon (nezávislé testy 3D her však pro nové 13“ MacBooky Pro naměřily dokonce dvojnásobné snímkové rychlosti).

S novou grafikou ale souvisí ještě další významná novinka, Apple nyní pro bílý MacBook udává výdrž na jedno nabití baterie až 10 hodin (stejně jako pro 13“ MacBooky Pro).

Na tom zjevně má hlavní zásluhu nová čipová sada NVIDIA MCP89 (zahrnující grafiku GeForce 320M), vyrobená 40nm procesem snižujícím její příkon (zatím není jasné, zda se zároveň zvýšila kapacita integrované baterie, ale i kdyby ano, stejně bude mít hlavní vliv na prodloužení výdrže nová úspornější grafika, podobně jako u nových 13“ MacBooků Pro).

Trackpad s inerciálním posouváním

Na titulní stránce MacBooku ikony „NEW“ upozorňují právě na novou grafiku a na prodlouženou výdrž baterie, nový model ale přináší ještě jedno drobné vylepšení.

Když se podíváte do popisu trackpadu, zjistíte, že tak jako nové MacBooky Pro i bílý MacBook teď podporuje inerciální posouvání ve stylu iPhonu, kdy se při posouvání dlouhých dokumentů projevuje „setrvačný efekt“. (Mimochodem, Macworld se od Applu při testování nových MacBooků Pro dozvěděl, že podpora inerciálního posouvání se bude nabízet pouze na nových strojích, pro dřívější modely ji nepůjde zajistit softwarovou aktualizací, u bílého MacBooku tomu jistě bude stejně.)

K žádným jiným změnám už nedošlo, nezměnila se ani kapacita standardně nasazované RAM a pevného disku. Bílý MacBook se tak i nadále dodává se 2 GB 1066MHz RAM DDR3 rozšiřitelné nejvýše na 4 GB (výměnou dvou osazených 1GB RAM modulů za dva 2GB moduly), zatímco MacBooky Pro v současnosti podporují až 8 GB RAM. A standardně instalovaný disk má pořád kapacitu 250GB.

Cena také zůstala stejná

Jak se dalo čekat, nezměnila se ani cena stroje, v USA se jeho základní konfigurace (Apple už delší dobu prodává pouze jediný model bílého MacBooku) stojí 999 USD (v zemích eurozóny potom 999 EUR). Nasazení nové grafiky přitom pro Apple nejspíš bude ekonomicky výhodnější (již kvůli lepšímu výrobnímu procesu GeForce 320M, nemluvě o dalším zjednodušení dodávek komponent), bohužel se to však do ceny nijak nepromítlo (mnozí doufali, že by Apple mohl bílý MacBook dále zlevnit, ale to se očividně nestalo).

A stejné zůstalo též nabízené volitelné vybavení, což znamená, že si lze objednat 4 GB RAM (za příplatek 100 USD) a namísto 250GB disku je možné získat buď 320GB, nebo 500GB disk (za 50, respektive 150 USD). Jsou to všechno disky s 5 400 otáčkami z minutu, rychlejší pevné disky či dokonce SSD disky Apple pro tento stroj nedodává.

Apple uvedení modernizovaného bílého MacBooku příliš nezdůrazňuje, odkaz na něj se neobjevuje ani na titulní stránce jeho webu a webového obchodu, signalizují ho jenom nenápadné ikony „NEW“ u příslušných položek. Zjevně to považuje pouze za obvyklou průběžnou menší modernizaci, kterou nijak zvlášť neoznamuje, to také vysvětluje, proč stroj nese stejné modelové číslo.

Výkony by se měly hodně podobat nejlevnějšímu 13“ MacBooku Pro

Tento krok Applu se však opravdu dal očekávat, podobně jako v minulosti se opět sblížily vlastnosti nového MacBooku a nejnižšího modelu 13“ MacBooku Pro. Jistě se brzy objeví testy nového modelu MacBooku, ovšem už teď lze říci, že pravděpodobně bude podávat velice podobné výkony jako 2,4GHz 13“ MacBook Pro (o jehož výsledcích jsme informovali zde).

Ve většině úloh se asi projeví nepatrné zrychlení díky výše taktovanému procesoru, citelný by však měl být především nárůst výkonu 3D grafiky. Avšak teprve nezávislé testy ukážou, o kolik se skutečně prodloužila výdrž nového stroje na baterii a je-li opravdu srovnatelná s výdrží 13“ MacBooků Pro.

Bílý MacBook a 2,4GHz 13“ MacBook Pro se teď liší vlastně jen svým vybavením

Většina vlastností bílého MacBooku zůstala stejná a totéž platí i pro jeho postavení na trhu. Nadále jde o řešení pro ty, kdo chtějí přenosný Mac, ale hodně hledí na cenu, kterou Apple udržuje těsně pod psychologickou hranicí 1 000 USD.

Tato na Apple nízká cena s sebou ovšem přináší jisté kompromisy, pokud si zákazník připlatí 200 USD (v USA, ale v jiných zemích vychází cenový rozdíl podobně), získá v mnoha ohledech podobný 2,4GHz 13“ MacBook Pro, jenž však navíc nabízí robustnější hliníkové pouzdro, podsvícenou klávesnici, rozhraní FireWire 800, zásuvku SD karet a 4 GB RAM již v základní konfiguraci. Bude tak záležet na potřebách daného uživatele, výkonnostně se nyní oba stroje už příliš neliší, proto bude rozhodovat potřeba výše zmíněného dodatečného vybavení.

Za normálních okolností by tahle modernizace asi ani nevzbudila příliš velkou pozornost, i když je samozřejmě vítaná, do dějin však zřejmě vstoupí hlavně v souvislosti s vietnamským informačním únikem, zatím se nedá říci, jestli to bude mít nějaký významnější vliv na chování Applu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: