Apple se pustil do potíží Maců Pro se zvukem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple se pustil do potíží Maců Pro se zvukem

12. února 2010, 00.00 | O citelném poklesu výkonu Maců Pro s Nehalemy při přehrávání zvuku Apple ví a již vydal příslušnou opravu.

Minulý týden jsme informovali o tom, že mnozí uživatelé nových Maců Pro s procesory Nehalem Xeon při přehrávání zvuku či pouhém připojení zvukových periférii zaznamenali citelný pokles výkon, zatímco prudce vzrostl příkon a teplota procesoru.

Publicitu onomu problému zajistila Ars Technica a záležitosti se pochopitelně dále věnovala, v úterý přinesla zprávu o jejím dalším vývoji, který se zdál být dost nadějný. Od několika zdrojů se totiž dozvěděla, že postiženým uživatelům pracovníci technické podpory Applu řekli, že se o problému ví a že ho technici Applu aktivně zkoumají.

Nepříjemné potíže se zvukem na Macu Pro

Je to opravdu nepříjemná potíž, pouhé přehrávání hudby v iTunes způsobí, že se příkon procesoru zvýší desetinásobně (je-li stroj jinak nečinný) a jeho teplota vzroste až poblíž meze, kterou Intel uvádí jako bezpečnou, když větrák pracuje na minimu, současně však Activity Monitor hlásí zatížení procesoru pouze na úrovni 1 až 3 procent. A někteří uživatelé opakovaně zaznamenali pokles celkového výkonu počítače až o 20 procent, a to třeba i jen po připojení zvukových zařízení na port FireWire nebo USB.

Zdá se však, že tyto potíže vznikají pouze při používání integrovaného zvukového subsystému, když se nasadila dodatečná zvuková PCI-e karta, problém zmizel. To je ovšem řešení poněkud „přes ruku“, zvlášť když chyba pravděpodobně spočívá v softwaru, projevuje se totiž jen pod Mac OS X, jestliže se stejný stroj spustí z Boot Campu do Windows, zmíněné potíže se zvukem nevznikají.

Náznaky blížícího se řešení

Předpokládalo se proto, že příčina vězí v konfliktu mezi Mac OS X a ovladači hardwaru, takže nezbývalo než doufat, že Apple brzy vydá opravu. A naděje povzbuzovalo, že se v diskusních forech objevovaly zprávy uživatelů, podle nichž měl technik podpory Applu říci, že jde o známý problém a pracuje se na nápravě, podle jiného technika se věc zkoumala.

Zůstávalo otázkou, jakou formu bude případná oprava mít, mnozí předpokládali, že ji Apple zahrne do chystané aktualizace Snow Leoparda, jehož nová verze 10.6.3 se už zřejmě blíží vydání.

Samozřejmě se objevily též dotazy, zda stejný problém postihuje i 27” iMacy vybavené procesorem Core i7 (v podstatě stolní obdobou Xeonů nasazených do postižených Maců Pro). Většina uživatelů sice věří, že se popsaný problém týká jen Xeonů a hardwarového I/O řadiče Maců Pro, jeden čtenář však sdělil Ars Technice, že zaznamenal podobné potíže u svého iMacu s Core i7, zejména při používání Logic Studia a již to oznámil Applu. To je ovšem jeden případ, teprve se uvidí, zda se jedná o obecnější problém.

Oprava pro Macy Pro se už objevila

Otázku výskytu tohoto problému se zvukem na iMacích s Core i7 bude třeba teprve zodpovědět, ale Macy Pro se již řešení dočkaly, včera večer se totiž na webu Applu objevila softwarová aktualizace Mac Pro Audio Update 1.0.

Apple zároveň vytvořil související podpůrný dokument, v němž uvádí, že aktualizace je určena pro Macy Pro z počátku roku 2009 provozující Mac OS X 10.6.2 a snižuje vytížení procesoru při zvukových aktivitách jako jsou přehrávání či záznam hudby.

Jde tedy o řešení výše popisovaného problému, Apple tak vydal jeho opravu v podobě samostatné aktualizace a není třeba čekat na Mac OS X 10.6.3.

Instalaci aktualizace podrobněji popisuje onen podpůrný dokument, také z něj vyplývá, že pokud instalace proběhne úspěšně, System Profiler v oddílu Extensions (doplňky) bude uvádět jako doplněk AudioAUUC verze 1.0.

Nepochybně se bude tato oprava nabízet přes Software Update, ale dá se též stáhnout odtud, její velikost činí jen 1,64 MB a jak už bylo řečeno, vyžaduje Mac OS X 10.6.2.

Doufejme, že tím byl problém vyřešen (časem se možná dozvíme i nějaké technické podrobnosti), ovšem kdyby se téhle záležitosti nedostalo takové mediální pozornosti, asi by vydání opravy trvalo mnohem déle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: