Apple představil iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple představil iPad

28. ledna 2010, 00.00 | Steve Jobs skutečně předvedl tablet, nový přístroj s 9,7“ obrazovkou nazvaný iPad. Je kompatibilní s tituly App Store, ale dovoluje také používání vyspělejších aplikací (mimo jiné balíku iWork) a poslouží též jako elektronická čtečka, pro niž Apple připravil nový obchod iBook Store.

Podle očekávání včera Steve Jobs v San Franciscu představil pověstmi opředený tablet, jehož oficiální název zní iPad. Stručné shrnutí jeho vlastností najdete například tady, Apple pro něj na svém webu samozřejmě už také zřídil příslušné stránky, jeho technické specifikace se nalézají zde.

iPad, jeho software, hardwarové příslušenství a doprovodné služby byly jedinými včerejšími novinkami, žádné další (pověstmi zmiňované) nové produkty se tam neobjevily.

Podrobnější zprávu jak o včerejší akci, tak o tabletu iPad přineseme v následujících dnech, tady pouze stručně popíšeme jeho základní vlastnosti. iPad opravdu připomíná zvětšený iPhone a má podobnou hardwarovou architekturu. Používá však 9,7“ dotykový IPS displej (s rozlišením 1024 x 768) a nový 1GHz procesor Apple A4, první SoC čip vyvinutý Applem (nepochybně postavený na procesoru ARM, ale jeho bližší vlastnosti zatím nejsou známy). Tablet bude vybaven 16 až 64 GB flash paměti a dále obsahuje akcelerometr, kompas, mikrofon a integrované reproduktory (fotoaparát ani kameru nemá).

Bezdrátové připojení zajišťují adaptéry WiFi 802.11n a Bluetooth 2.1+EDR, volitelně ho navíc půjde vybavit GSM/UMTS 3G modulem (zahrnujícím i GPS přijímač). Přístroj má mít dlouhou výdrž na baterii, v nečinném stavu údajně až měsíc, při náročných úlohách typu přehrávání videa vydrží až 10 hodin. Pro iPad se rovněž nabízí nové hardwarové příslušenství, včetně doku s integrovanou klávesnicí.

Jako operační systém používá iPad rozšířený iPhone OS (verzi 3.2, určenou pouze pro iPad), takže je kompatibilní se všemi dosavadními aplikacemi App Store (jejichž oficiální počet dosáhl už 140 000), přináší však výrazně změněné uživatelské rozhraní, jež si vypůjčilo řadu prvků z Mac OS X, jak třeba dok, plovoucí okna a měnitelné pozadí pracovní plochy.

Také aplikace dodávané s iPadem jsou mnohem propracovanější, například poštovní klient a kalendář poskytují bohatší funkce než obdobné aplikace iPhonu. A přirozeně pro tablet bude možné vyvíjet nové aplikace využívající jeho rozšířených možností (zejména větší obrazovky), Apple již začal nabízet (zatím v beta verzi) odpovídající vývojářskou sadu a na akci byly předvedeny ukázky některých chystaných aplikací.

A samotný Apple pro iPad přichystal kancelářský balík iWork, upravený pro multi-touch ovládání, rozdělil ho do samostatných aplikací Pages, Numbers a Keynote, každou z nich bude možné koupit na App Store za 9,99 USD.

iPad samozřejmě poskytuje všechny mediální možnosti iPhonu a v mnoha případech je dále rozšiřuje, přináší třeba lepší možnosti přehrávání videa. A nabízí též výkonnější 3D grafiku, což se bude hodit zejména pro vývoj her.

Hlavní novinku v mediální oblasti však představuje aplikace iBooks Applu (užívající metaforu knihovničky), jež změní iPad v čtečku elektronických knih, pro ni Apple navíc připravil nový elektronický obchod iBook Store poskytující tituly významných nakladatelství (jako jsou Penguin, HarperCollins, Simon & Schuster a Hachette) ve standardním formátu ePub (použitelném i mimo iPad), Apple tedy teď má také své elektronické knihkupectví.

iPad by měl být univerzálním zařízením spojujícím funkce netbooku, mediálního přehrávače a elektronické čtečky, přesto pro něj Apple nasadil neočekávaně nízkou cenu. Ta začíná již na 499 USD pro model s WiFi připojením a 16 GB paměti, 64GB WiFi model bude stát 699 USD. Modely vybavené navíc 3G modulem budou o 130 USD dražší.

Připojení 3G modelů bude v USA opět zajišťovat AT&T, a to za poplatek 14,99 USD měsíčně při přenosu nejvýše 250 MB dat, neomezené datové připojení přijde na 29,99 USD měsíčně. Není však třeba žádná smlouva, v podstatě se jedná o předplacenou službu, 3G moduly nebudou blokované a v červnu či červenci Apple doufá mít uzavřené smlouvy o 3G připojení i s mobilními operátory v dalších zemích.

Modely iPadu s WiFi připojením by se měly začít prodávat koncem března, o měsíc později na trh snad dorazí iPady s 3G připojením.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: