Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Apple konečně uvedl modernizované MacBooky Pro

14. dubna 2010, 00.00 | Včera Apple začal prodávat dlouho očekávané nové MacBooky Pro, avšak procesory Core i5 a Core i7 dostaly pouze 15“ a 17“ modely, které navíc podporují automatické přepínání integrované a samostatné grafiky. Všechny modely však nyní déle vydrží na baterii a pro všechny se nabízejí volitelné SSD disky.

Včera Apple dal na trh dlouho očekávané modernizované MacBooky Pro, zde se podíváme, co vlastně přinášejí:

Nové modely MacBooků Pro ohlašovaly pověsti už několik dní předem

Na modernizované MacBooky Pro se čekalo v podstatě od počátku letošního toku, již několikrát se zdálo, že by Apple mohl nové modely uvést, ale tato očekávání se nenaplnila. Minulý týden však australský Macworld přišel s tvrzením, že by se mohly objevit už v úterý 13. dubna, a to se skutečně stalo.

V pondělí se vyrojily další pověsti o tom, jak budou nové modely vybaveny (již o víkendu se v inventárním systému prodejce Microcenter zobrazila nová modelová čísla) a v úterý pár hodin před tím, než je oficiálně oznámil Apple, zveřejnil AppleInsider další upřesňující informace, jež se skoro všechny záhy potvrdily.

Představují se nové MacBooky Pro

V úterý tedy Apple uvedl nové modely MacBooků Pro, změn se dočkaly (i když menších) jak 13“ modely, tak především 15“ a 17“ stroje.

Apple vydal oficiální tiskovou zprávu, v níž popisuje vlastnosti nových notebooků a pochopitelně aktualizoval také příslušné webové stránky. A nové modely se přirozeně už nabízejí v jeho americkém webovém obchodu.

Co se nezměnilo

Mnohé základní vlastnosti nových strojů ovšem zůstaly zachovány z předchozích modelů představených loni v červnu na vývojářské konferenci WWDC 2009.

Samozřejmě i nadále používají hliníková „unibody“ pouzdra, nevýměnné velkokapacitní lithium-polymerové baterie, displeje s LED podsvícením, 8X DVD vypalovačku SuperDrive, bezdrátový síťový adaptér AirPort Extreme 802.11n a zvládají též Bluetooth 2.1+EDR. Mají integrovanou kameu iSight, sklem krytý trackpad podporující gesta více prstů a podsvícené klávesnice.

Stejné zůstaly také všechny přípojné porty a 13“ a 15“ modely stále nabízejí zásuvku (paměťových) SD karet, zatímco 17“ model si uchoval univerzálnější rozhraní ExpressCard/34.

Co se týče baterií, Apple pro ně stále udává životnost 1 000 nabíjecích cyklů, což by při běžném používání mělo znamenat 5 let provozu, uživatel si baterii sám vyměnit nemůže, musí to provést autorizovaný servis, za nemalý poplatek.

Pro „skleněný“ trackpad však Apple jednu novinku přece jen uvádí, nově podporuje inerciální posouvání (jako u zařízení s iPhone OS či u myši Magic Mouse se při posouvání projevuje „setrvačnost“) usnadňující procházení rozsáhlými mediálními knihovnami či dlouhými dokumenty.

Třináctipalcové MacBooky Pro zůstávají u procesorů Core 2 Duo

Podle některých pověstí se modernizace měla týkat pouze 15“ a 17“ modelů, nakonec se určitých změn dočkaly také 13“ MacBooky Pro, avšak jen poměrně malých.

Tyto stroje nadále používají procesor Core 2 Duo, ale na vyšší taktovací frekvenci, nyní se nabízejí čipy na 2,4 a 2,66 GHz (zatímco předtím to bylo 2,26 a 2, 53 GHz), změnila se též grafika, teď tyto stroje využívají GeForce 320M.

Nová integrovaná grafika GeForce 320M

Jde tedy o grafiku NVIDIe, v označení jejích grafických procesorů ovšem panuje dost velký zmatek, například GeForce 320M nemá nic společného se samostatnou grafickou kartou GeForce GT 320M, toto je nová integrovaná čipová sada. Jak lze zjistit například tady, představuje nástupce integrované grafiky GeForce 9400M předchozích modelů (to byla čipová sada MCP 79, zatímco její následník užívá označení MCP89). Mimochodem, server AppleInsider se dozvěděl od NVIDIe, že tento čip vyrobila přímo pro Apple.

Nová grafika by měla být o dost výkonnější, protože nabízí 48 procesorových jader, tedy třikrát víc než měla GeForce 9400M, ovšem stejně jako ona využívá část systémové RAM (vyhradí si z ní 256 MB), což pochopitelně trochu snižuje výkon proti kartám s vlastní pamětí. A zvládá také přehrávání HD videa, díky podpoře technologie PureVideo HD.

Apple uvádí, že jde o nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu, jež proti své předchůdkyni zvyšuje výkon 3D grafiky až o 80 procent. Navíc přitom díky efektivnější architektuře (vyrábí se 40nm procesem) v běžných úlohách typu probírání elektronické pošty a brouzdání po Webu (prostě takových, které nevyužijí 3D funkce) spotřebovává až o 40 procent méně energie. V důsledku toho se prodloužila výdrž 13“ MacBooků Pro na jedno nabití až na 10 hodin (to udává Apple, v praxi bude pochopitelně záležet na typu zpracovávaných úloh).

Apple to blíže nerozebírá, ale zdá se, že nedošlo ke změně kapacity baterie (to se ovšem s jistotou zjistí teprve poté, co někdo nové stroje rozebere), zvýšení výdrže je tak zřejmě pouze důsledkem nasazení úspornější elektroniky (pro předchozí 13“ modely se uváděla výdrž 7 hodin).

Podrobný popis všech technických specifikací 13“ modelů najdete tady.

Ostatní MacBooky Pro již nesou mobilní Nehalemy

Zato 15“ a 17“ modely opravdu dostaly nové 32nm mobilní procesory s architekturou Nehalem, o nichž se už tak dlouho mluvilo

Jde o 32nm procesory Core i5 a Core i7, tyto fyzicky dvoujádrové procesory jsou díky technologii Hyper-Threading schopné současně zpracovávat čtyři programová vlákna. A naopak pro úlohy neoptimalizované pro vícevláknové zpracování mohou využít technologie Turbo Boost významně zvyšující taktovací frekvenci aktivních jader (2,66GHz procesor se takto dokáže přetaktovat na 3,06 GHz pro dvoujádrový režim a v jednojádrovém režimu umí jít až na 3,33 GHz).

Tyto procesory poskytují znatelně vyšší výkon než Core 2 Duo a přitom díky 32nm výrobnímu procesu mají nižší příkon, podrobnější popis těchto nových čipů v češtině najdete například tady. Samotný Apple tvrdí, že výkon aplikací může být proti předchozím modelům až 1,5krát vyšší, to však ukážou až nezávislé testy (na trhu už ovšem jsou notebooky jiných výrobců s těmito procesory a skutečně přinášejí významné posílení výkonu).

Nové mobilní procesory Intelu mají zcela změněnou vnitřní architekturu (obsahují řadič paměti přímo v sobě tak jako všechny Nehalemy, navíc však do sebe integrují také grafiku Intel HD, přesněji řečeno se tato grafika nachází na samostatném čipu umístěném spolu s vlastním procesorem do společného pouzdra).

Právě to ovšem zřejmě bylo důvodem, proč se uvedení nových MacBooků Pro tak zpozdilo, nová architektura v podstatě znemožňuje spojení těchto procesorů s čipovými sami NVIDIe zahrnujícími integrovanou grafiku, loni na podzim totiž Intel odmítl NVIDii udělit licenci na čipové sady pro nové procesory. V únoru se proto objevily pověsti, že by to Apple mohl vyřešit nasazením obdoby technologie Optimus, zajišťující automatické přepínání mezi integrovanou grafikou v procesoru a samostatnou grafickou kartou.

Výkonnější grafická karta GeForce GT 330 M

A přesně to se stalo. Na této stránce Apple vychvaluje přednosti užitých procesorů Core i5 a i7 a pokračuje popisem novinek v grafice.

Nové 15” a 17” modely nasazují samostatnou grafiku GeForce GT 330M, což je grafický procesor z řady GeForce GT 200M, opět vybavený 48 procesorovými jádry a vyráběný 40nm procesem.

Tato grafická karta používá vlastní RAM (až 512 MB) a poskytuje vyšší výkon než grafické karty GeForce 9600M GT předchozích modelů (pochopitelně podporuje PureVideo HD), zároveň je však až o 30 procent úspornější. Energie ale lze ušetřit ještě víc, když se přepne na integrovanou grafiku Intel HD v procesoru. Ta je sice poměrně slabá (nedosahuje ani výkonu GeForce 9400M), ovšem pro nenáročné úlohy plně postačuje.

Automatické přepínání grafiky

A na rozdíl od dřívějších 15” a 17” MacBooků Pro se samostatnou grafickou kartou se uživatel teď již nemusí starat o přepínání těchto dvou grafik, nové modely totiž opravdu nabízejí zmiňované automatické přepínání.

Za provozu tak lze mezi nimi průběžně přepínat, bude-li potřeba vyšší výkon (pro 3D hry či jiné aplikace), zapne se GeForce GT 330M, naopak pro nenáročné úlohy (typu vyřizování elektronické pošty) se neznatelně přepne na Intel HD. Funguje to pro všechny aplikace, není třeba se odhlašovat či dokonce vypínat počítač, nemusí se ani něco nastavovat, vše probíhá automaticky.

Díky novým procesorům a grafice, protože by měly být podstatně úspornější, tak dále poklesla spotřeba energie a Apple pro nové 15” a 17L stroje udává výdrž na jedno nabití baterie v délce 8 až 9 hodin.

Podrobný popis technických specifikací nových 15” MacBooků Pro naleznete zde, specifikace 17“ modelu popisuje tato stránka (na konci stránek specifikací objevíte též přehled dodávaných standardních modelů a volitelného vybavení).

Rozšířená nabídka displejů

K určitým změnám došlo také ve výběru displejů pro tyto stroje. Zatímco 13“ modely se nadále dodávají pouze s 13,3“ displejem s fyzickým rozlišením 1 280 x 800, pro 15” MacBooky Pro jsou nyní dostupné tři varianty zobrazovačů.

Standardně se do nich osazuje lesklý 15,4“ displej o rozlišení 1 440 x 900, volitelně však lze dostat panel s vyšším rozlišením 1 680 x 1 050 (Apple ho označuje jako „Hi-Res Widescreen Display“), který se nabízí jak v lesklé, tak též v matné verzi, což jistě potěší odpůrce lesklých displejů (tato možnost tedy zůstala zachována).

Co se týče 17“ modelu, ten se standardně vybavuje lesklým 17” displejem o rozlišení 1 920 x 1 200, ale volitelně se opět nabízí jeho matná varianta.

Větší výběr SSD disků

Nové MacBooky Pro se standardně osazují mechanickými pevnými disky, které lze vyměnit za disky větší kapacity a u 15“ a 17“ modelů také za rychlejší modely. Pro ještě vyšší výkon se ovšem dá (za nemalý příplatek) nasadit nemechanický SSD disk, přičemž je možné volit mezi kapacitami 128, 256 a dokonce i 512 GB.

SSD disky se nabízejí pro všechny modely MacBooků Pro, měly by přinést zvýšení výkonu, tišší provoz a snížení spotřeby energie, to ovšem budou muset prověřit testy.

Pro nové MacBooky Pro se počítá s HDMI adaptérem

Pro výstup na externí monitory a zobrazovače se nabízí Mini DisplayPort, ale oddíl technických specifikací popisující možnosti výstupu digitálního videa mluví o adaptéru třetích stran z Mini DisplayPortu na HDMI.

Takovéto adaptéry jiných výrobců už existují, Apple je však dosud oficiálně nepodporoval. Rozhraní DisplayPort ovšem ve svém návrhu s kompatibilitou s HDMI počítá (problém by mohl být s výstupem zvuku, protože Mini DisplayPort MacBooků Pro neimplementuje ve specifikacích standardu obsažený zvukový výstup, někdy se to řeší dodatečným připojením zvukového výstupu), nyní to ale vypadá, že je Apple vzal na vědomí, ačkoli sám asi takovýto adaptér dodávat nebude. Nové MacBooky Pro by tak měly jít snadno připojovat k HD televizorům, což by se jistě hodilo, když nové grafiky HD video hladce zvládají.

Nabízené konfigurace

A nyní se podívejme, jaké konfigurace nových MacBooků Pro Apple nabízí:

Konfigurace 13” MacBooků Pro

Nejmenší 13“ modely se dodávají ve dvou standardních konfiguracích: 2,4GHz model s 250GB diskem stojí (v USA) 1 199 USD, zatímco 2,66GHz model s 320GB diskem přijde na 1 499 USD. Všechny nové MacBooky Pro se dodávají se 4 GB RAM DDR3 pracující na 1 066 MHz (tvořenou dvěma 2GB moduly), kterou lze vyměnit za 8 GB (dva 4 GB moduly), což ovšem od Applu vyjde na 400 USD.

Pro nejlevnější model se dále volitelně nabízí ještě 320GB a 500GB disk (pro 2,66GHz stroj se pochopitelně dá objednat jen 500GB disk), za 320GB disk se zaplatí 50 USD a za 500GB disk 100, respektive (pro nižší 13“ model) 150 USD (jde o disky s 5 400 otáčkami za minutu). Anebo lze zvolit výše zmíněné SSD disky, ty ovšem vycházejí mnohonásobně dráž, 512GB disk stojí okolo 1 400 USD (ceny se liší podle modelu, pro ty levnější bude příplatek trochu vyšší).

Konfigurace 15” modelů

Patnáctipalcové modely se nabízejí tři: nejlevnější model za 1 799 USD s 2,4GHz procesorem Core i5 a 320GB diskem, střední model s 2,53GHz Core i5 a 500GB diskem za 1 999 USD a nejvyšší model nasazuje procesor Core i7 na 2,66 GHz a 500GB pevný disk, za což si Apple počítá 2 199 USD. Všechny tyto stroje obsahují grafickou kartu GeForce GT 330M, oba nižší modely s 256 MB vlastní RAM, 2,66GHz verze nese 512 MB grafické paměti..

RAM lze opět volitelně rozšířit na 8 GB, pevný disk se dá vyměnit za 500GB s 5 400 otáčkami u nejlevnějšího modelu a u všech je možné nasadit 7200otáčkový 500GB disk (za 150 USD u nejnižšího a za 50 USD u vyšších 15“ modelů) a samozřejmě se nabízejí také SSD disky až do 512 GB (ten přijde na 1 400, respektive 1 300 USD).

A jak bylo zmíněno výše, dá se též objednat displej s vyšším rozlišením, za lesklou variantu zákazník připlatí 100 USD, za matnou 150 USD.

Konfigurace 17” MacBooku Pro

Nejrozměrnější 17“ model se nabízí v jediné standardní konfiguraci s 2,53GHz procesorem Core i5, 500GB diskem a s grafickou kartou GeForce GT 330M osazenou 512 MB RAM, to vše přijde na 2 299 USD.

Volitelně ho lze nechat vybavit procesorem Core i7 na 2,66 GHz (za 200 USD), 8 GB RAM a samozřejmě i lepšími disky. Za rychlejší 7200otáčkový 500GB disk se připlatí jen 50 USD, anebo lze zvolit SSD disky, 512GB však vyjde na 1 300 USD, za 128GB variantu se zaplatí celkem snesitelných 200 USD, 256GB SSD disk už však stojí 650 USD. A také zde je možné dostat za příplatek 50 USD matnou verzi displeje.

Závěrečné shrnutí

Nové MacBooky Pro se v USA prodávají za stejnou nebo i trochu nižší cenu než jejich předchůdci, přitom by měly poskytnout vyšší výkon, což platí především pro nové 15“ a 17“ modely s procesory Core i5 a i7 (a mají bohatší vybavení). Zlepšil se rovněž výkon grafiky a zároveň by nové modely měly podstatně déle vydržet pracovat na baterii.

Samozřejmě, teprve nezávislé testy, jichž se nepochybně brzy dočkáme, ukáží, jak tomu je ve skutečnosti, přesto lze předpokládat, že se nyní konkurenceschopnost profesionálních notebooků Applu opět o něco zvýšila.

Důležitou novinku znamená také zavedení automatického přepínání grafiky, uživatel se o to teď už nemusí starat, systém sám zvolí nejvhodnější řešení podle právě běžící aplikace.

Avšak 13“ modely si nadále zachovaly procesory Core 2 Duo, což je zřejmě důsledek použití čipové sady NVIDIe, jež z výše zmíněných důvodů nemůže spolupracovat s 32nm mobilními Nehalemy, Apple však nejspíš kvůli udržení nízkých výrobních nákladů nechtěl sáhnout po dražší samostatné grafice (grafika Intel HD v nových procesorech se použít nedala, protože by byla slabší než GeForce 9400M předchozích modelů). Dá se předpokládat, že 13“ modely budou výkonnostně poněkud zaostávat, zůstává otázkou, jak dlouho bude tento stav trvat, ale v nejbližších měsících se jistě nezmění.

Další zajímavou novinku představuje nabídka volitelných SSD disků, a to včetně kapacity 512 GB, jež by měla stačit i hodně náročným uživatelům, ovšem cena tohoto disku je proti klasickým pevným diskům obrovská, stojí víc než samotné nové 13“ modely.Doufejme, že se brzy objeví též výkonnostní testy konfigurací s SSD disky, aby se ukázalo, zda se taková investice vyplatí (bude hodně záležet na tom, jakého výrobce SSD disků Apple zvolil, mezi jednotlivými značkami existují značné výkonnostní rozdíly dané užitou vnitřní architekturou).

Pokud jde o dostupnost, v USA pro 15“ a 17“ modely Apple udává dodání do 24 hodin, 13“ MacBooky Pro slibuje do 2 až 4 pracovních dnů a určitě se objeví i v kamenných obchodech Applu a dalších prodejců Maců. K nám se nejspíš jako vždy dostanou o něco později a pravděpodobně též s obvyklou „transatlantickou“ cenovou přirážkou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

13ka

Autor: Abl Muž

Založeno: 14.04.2010, 05:46
Odpovědí: 0

Tak Nevim čekal jsem na 13 a jsem poměrně zklamán:(. Ma to cenu zakoupit?

Odpovědět na příspěvek

RE: 13ka

Autor: pepa_u Muž

Založeno: 14.04.2010, 08:06

Zalezi, k cemu to potrebujes.

Ja jsem rozhodnuty 13-inch koupit. 10 hodin vydrz je skvela vec. Ted si delam na konferencich a meetincich poznamky do Asus EEE, ktery vydrzi papirove az 9.5h. Pro moje potreby je to vice nez dostacujici vydrz => apple s podobnou vydrzi bude vynikajici, protoze je navic mnohem vykonejsi.
Myslim, ze je vice nez vykon procesoru znat velikost pameti, takze urcite koupim 8GB (vzdycky mam pusteno spoustu aplikaci...)

Odpovědět na příspěvek

RE: 13ka

Autor: JEREMYNO Muž

Založeno: 14.04.2010, 08:27

V podstate aj ja som sklamany. Cakal som ze druhu grafiku pridaju aj sem a mohli nieco vyriesit aj z rozlisenim. Ja osobne som majitelom 13,3 MAC BOOK PRO a nedma nanho dopustit. Je to uzasne zariadenie ktore poslucha ide stabilne a ozaj na bateriu vydrzi dlho. Kedze sa na nom velmi nehrajem iba sem tam uvazujem prave o vymene za tuto novsiu verziu hlavne ta uspora by mala pre mna zmysel.

Odpovědět na příspěvek

RE: 13ka

Autor: thr Muž

Založeno: 14.04.2010, 10:09

Já bych inovaci MBP 13 až tak nepodceňoval. Jak jsem psal v jiném příspěvku, zrovna řeším nákup. A u verze 13 jednak vzrostl výkon grafiky, navíc ale nyní ten nejlevnější model má 4GB RAM rovnou v základu a rychlejší CPU. V podstatě je ta levnější verze osazená tak, jako předtím ta "lepší", navíc lepší grafika - to je čistá úspora pár set dolarů... A navíc ještě nelze vyloučit značný nárůst výdrže na baterii jako bonus. Jasně, Nehalem by potěšil i tady, ale nepřipadá mi to jako nějaký propadák. Určitě to není důvod k upgradu ze stávajícího MBP13 (což by Nehalem možná byl), ale pokud jde o koupi nového NB, tak pak to potěší docela dost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 13ka

Autor: pepa_u Muž

Založeno: 14.04.2010, 10:35

Ja jsem rozhodnuty, koupim 13-inch a poreferuju, jak to bude slapat :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 13ka

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.04.2010, 19:21

No pro mě je větší výdrž na baterii a silnější grafika důvodem proč uvažuji o prodeji 8měs starého MBP13 a pořízení nového. C2D mi bohatě stačí a ani disk nepotřebuju, 4GB RAM mám stejně, ale ta grafika a baterka... ;-). Uvidíme podle testů nových modelů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 13ka

Autor: F12 Muž

Založeno: 14.04.2010, 20:36

Já mám taky stávající starší model a kdybych měl upgradovat, tak až na nejvyšší patnáctku nebo imac...ted tam mam 4gb ram a ssd a je to ok..akorát aperture jede pomaleji. Jestli Vám za to stojí baterka a grafika uvažte sám...ale myslím že v příští generaci už bude aspon i5tka.

Odpovědět na příspěvek

RE: 13ka

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.04.2010, 20:48

Osobně mě iritují dvě věci: 1) U 13" modelu stále chybí možnost matného displeje; 2) začíná to vypadat jak v dobách Power Booků, kdy Apple na malé (tehdy 12") modely docela kašlal :-(

Odpovědět na příspěvek

prepinani grafik

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 14.04.2010, 07:06
Odpovědí: 0

Zajimalo by mne, jak to bude fungovat v praxi a to specialne ve dvou pripadech - zda se pri behu na baterie da nejak ovlivnit, aby se napriklad "velka" grafika nepouzivala vubec? A hlavne - stale vice se vyuzva grafika na pomocne vypocty (CUDA). Jak se to projevi? Prepokladam, ze tyto pozadavky nadale porostou. Aby to nedopadlo tak, ze se kvuli tomu pojede na "velkou" grafiku stale. Nebo v opacnem pripade, kdyby se rozhodovalo jen na zaklade grafickych potreb, aby byla vubec nejaka akcelerace ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: prepinani grafik

Autor: Robert Vojta Muž

Založeno: 14.04.2010, 11:45

Nic se nesmi brat tak vazne ;-)

CUDA, OpenCL, ... Pekne veci, ale v ramci Mac OS X nejsou pouzivany na vsechno a pro beznou praci ta slabsi grafika dostacuje a urcite to nepojede na "velkou", jak rikate. To by byl Apple sam proti sobe a potom by nemelo smysl to co dela.

OpenCL prichazi na radu u specializovanych aplikaci, ktere potrebuji velky vypocetni vykon a GPU jim v tomto smeru vyhovuje. Kolik takovych pouzivate? Tipuju, ze zadnou.

Programy od Applu pouzivaji i jine zpusoby. Napriklad Aperture pouziva na upravu fotografii OpenGL (C != G), atd.

Takze toho bych se vubec nebal. OpenCL je dobre marketingove zvladnute ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prepinani grafik

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 15.04.2010, 00:44

ja si take nemyslim, ze je to problem v soucasne dobe. Ale na GPU se presouva stale vice operaci a s kazdou novou verzi programoveho vybaveni to bude silnejsi. Tak by mne zajimalo, jak to s tim prepinanim je resene.
Myslim, ze zrovna Aperture nebyl nejvhodnejsi priklad - OpenGL je take veci grafiky. Takze je jedno, jestli ji zatizim pomoci OpenGL nebo CL ;-) (navic si myslim, ze zrovna Aperture bude vyuzivat obe technologie). Porad je to pozadavek na GPU a proto nejspis pojede v obou pripadech vykonejsi grafika

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prepinani grafik

Autor: Robert Vojta Muž

Založeno: 15.04.2010, 14:47

Uznavam, Aperture neni nejvhodnejsi priklad. Kazdopadne Aperture pouziva jenom OpenGL a OpenCL nepouziva (podle lidi z Applu).

Jenom jsem tim chtel rict, ze valna vetsina aplikaci GPU ani nezahreje, takze bych se toho nebal. OpenCL se stale tak trochu "demonizuje" a u beznych aplikaci nema smysl. Zase takovy nastup to nema a pokud na to nektere aplikace prejdou, bude interni grafika vykonna jako stolni grafika ;)

Odpovědět na příspěvek

MBP 15

Autor: thr Muž

Založeno: 14.04.2010, 09:36
Odpovědí: 0

Když jsem si to tak prošel, tak asi "vítězem" této inovace je verze 15 palců. Ten byl totiž dosud v takovém "divném" stavu, kdy nejlevnější verze měla jen integrovanou grafiku, lepší verze se už zas cenově příliš blížily k MBP17. Teď je ale toto opraveno - už nejlevnější model má grafiku OK.
Akorát že zrovna mě to motá hlavu - za měsíc letím do USA a potřebuji od Applu nový notebook - doteď jsem váhal jen mezi dvěma "extrémy" - 13 a 17 palců a "patnáctku" jsem rovnou škrtnul, tahle inovace ji ale bez diskuse vrací do hry, takže se mi už tak ne zcela jednoduché rozhodování dále zamotalo :-( Obecně si ale ani moc nestěžuji, tak či onak dostanu nyní za stejné či menší meníze více :-)

Odpovědět na příspěvek

nevíte něco o MacBoocích?

Autor: Rdm Muž

Založeno: 14.04.2010, 12:31
Odpovědí: 0

jestli je budou taky upgradovat nebo ne? PRO verze má pro mne jediný význam v hliníkovém šasi, ale IEEE ani SD slot nepotřebuji (na SD karty mám USB čtečku za 200 Kč), takže ten rozdíl v ceně mezi Macbookem a MacBookem Pro se stává propastným a hliníkové šasi jsem ochoten oželet :)

Odpovědět na příspěvek

RE: nevíte něco o MacBoocích?

Autor: thr Muž

Založeno: 14.04.2010, 12:38

Já bych si na vašem místě možná připlatil - bílý Macbook mám teď a to provedení je opravdu diskutabilní - mám ho něco přes rok (připouštím že užívám dost intenzivně) a už je na pár místech olámaný atd. - nic moc. Proti starému Powerbooku 12 je to děs. Parametrově a funkčně je OK, to nemohu říct nic špatného, ale MB je opravdu jen mírně nadprůměrný lowend za dost vysokou cenu, MBP je naproti tomu výborně udělaný stroj za cenu celkem adekvátní.
Navíc má MBP 13 podstatně lepší displej z hlediska kalibrace barev (rozlišení a velikost stejná, ale nejsou stejné) a o dost větší výdrž na baterku - to také není zanedbatelné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nevíte něco o MacBoocích?

Autor: pimaho Muž

Založeno: 14.04.2010, 15:12

A máte MB s unibody?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nevíte něco o MacBoocích?

Autor: Rdm Muž

Založeno: 14.04.2010, 18:25

Trochu mne překvapuje ten display. Podle specifikace má MB stejný display jako MBP. u Té výdrže baterky to samé. Upozorňuji, že nesrovnávám s aktualizovanými modely, ale s těmi původními. 10 hodin na baterku je samozřejmě nádherných, ale 7 mi dostačuje ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nevíte něco o MacBoocích?

Autor: thr Muž

Založeno: 14.04.2010, 18:37

Já radši nebudu radikální, možná že ty displeje u posledních MB nějak s MBP dorovnali, u Applu je občas zmatek v různých meziverzích.

Odpovědět na příspěvek

Prosim o opravu

Autor: Lexx Muž

Založeno: 14.04.2010, 14:51
Odpovědí: 0

Prosim o opravu v posledni casti clanku 15\\\" macbooky pro 2.66GHZ maji 512MB grafiku. Jinak diyk za clanek a pripojuji se - sam mam unibody 2.4 a kamarad posledni 13\\\" pro a je neuveritelne jak je v necem rychlejsi. myslim tim bezne app, ale stejne je super, takze ten novy bych nezavrhoval uz vubec. osobne ale preferuji nejsilnejsi 2.66 i7 s 8GB RAM.

Odpovědět na příspěvek

upgrade macbook pro

Autor: Juraj Muž

Založeno: 15.04.2010, 16:04
Odpovědí: 0

Popravde, sam jsem z daneho upgradu zklaman. i5 je sice hezky procesor, ale proc Apple nasadil dedikovanou middle-end grafiku a porad drzi usb 2.0, kdyz uz je 3.0?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: