Žraločí ploutev od Griffinů - povedený lovec rozhlasových vln - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Žraločí ploutev od Griffinů - povedený lovec rozhlasových vln

23. března 2005, 00.00 | Společnost Griffin Technology určitě není naším čtenářům neznámá. O produktech pocházejících z "Griffiňácké" laboratoře jsme se již několikrát rozepsali a nutno dodat, že Griffin patří mezi výrobce originálních a vzhledově povedených výrobků. Asi se nebudete divit, že na testování žraločí ploutve, nebo chcete-li radioSharku, jsem se těšil, neboť jsem ho měl možnost vidět pouze na výstavách, ale osobní zkušenost byla zatím nulová.

Společnost Griffin Technology určitě není naším čtenářům neznámá. O produktech pocházejících z "Griffiňácké" laboratoře jsme se již několikrát rozepsali a nutno dodat, že Griffin patří mezi výrobce originálních a vzhledově povedených výrobků. Asi se nebudete divit, že na testování žraločí ploutve, nebo chcete-li radioSharku, jsem se těšil, neboť jsem ho měl možnost vidět pouze na výstavách, ale osobní zkušenost byla zatím nulová. Za zapůjčení děkujeme společnosti Quentin provozující internetový obchod DTPobchod.cz.

radioShark

radioShark je sněhově bílá plastová žraločí ploutev, kterou můžete k počítači připojit přes USB konektor. V balení naleznete i USB prodlužovačku a především manuál a instalační CD, které obsahuje aplikaci pro Mac i Windows. Na první pohled vypadá radioShark dost nezařaditelně a pro neznalého člověka je těžké určit, k čemu slouží a až název napoví, že se jedná o lovce AM a FM rádiových vln. radioShark je rozhlasový přijímač s rozpětím 87.5-108.1 u FM a 530 - 1710 u AM, který se skládá z antény (bílá ploutev) a aplikace, která dokáže naladěné stanice pouštět a nahrávat.

Instalace

Zapojení radioSharku je otázkou pár vteřin a zvládne je každý, kdo umí na svém počítači najít USB port a spustit instalaci z CD. Anténa nemusí být zapojena přímo, můžete využít i USB hub, instalace na CD je dodávána v podobě instalačního balíčku (.pkg), nikoliv v podobě aplikace, kterou stačí přetáhnout do složky "Applications". Po instalaci stačí spustit program nazvaný radioShark a začít ladit. Samotná anténa má vzadu výstup na sluchátka (lze použít i pro externí anténu) a po zapojení pruhy po stranách modře svítí. Jestliže začnete nahrávat, modrá se změní v červenou - uživatel tak má zpětnou kontrolu, co radioShark zrovna dělá.

Nahrané programy.

Používání

Vzhled aplikace nepatří k těm čistě "macovským" a je vidět, že byla navrhována tak, aby mohla být použita jak pod Mac OS X, tak pod Windows, což je trochu škoda. Naladění stanic je opět triviální - buď můžete ladit ručně pomocí posuvníku, nebo nechat radioShark nalézt stanice automaticky. Každou nalezenou stanici si můžete uložit do předvolených a jednoduše mezi nimi přepínat. Aplikace disponuje i ekvalizérem s řadou přednastavených konfigurací a s možností vlastního nastavení. Naladění a poslouchání oblíbené stanice je schopen zvládnout opravdu každý, kdo někdy rádio používal. Ale radioShark je od Griffinů a ti většinou nevyrábí zcela obyčejné produkty, ale zařízení s řadou zajímavých vylepšení.

Předvolby aplikace I.

Totéž platí i o radioSharku - ten navíc umí hudební vysílání nahrávat a to i v předem stanovený čas. Můžete si jej tak dopředu naprogramovat, aby vám neunikla show vašeho oblíbeného moderátora nebo hudební mix. Ukládat lze do formátů AIFF a AAC s třemi úrovněmi kvality (good, better a best - až 320 kbit/sec). Abyste mohli nahrávat, musí samotná aplikace být zapnutá a při začátku načasovaného nahrávání dojde k přepnutí na zvolenou stanici - nemůžete tak jednu stanici poslouchat a jiné vysílání nahrávat. Aktivní nahrávání signalizuje i anténa, jejíž barva se změní na červenou, místo standardní modré. Při nahrávání dojde k vyššímu zatížení procesoru, které se na testovaném stroji (PBG4/867/1GB RAM) pohybovalo v rozpětí 9-16%, při pouhém poslouchání nepřekročil radioShark hranici 4%.

Předvolby aplikace II.

Time shift

Možnost nahrávat rozhlasové pořady je určitě fajn, ale se nejedná o funkci, kterou byste u podobného produktu nečekali. Máte určitě pravdu, hlavním trumfem radioSharku je trochu jiné vylepšení, kterému se říká 'Time shift'. Při aktivování této funkce nepoznáte žádnou změnu, ale máte možnost se kdykoliv při poslechu rádia vrátit o pár minut zpět. Time shift neustále ukládá do paměti posledních několik desítek minut (dle nastavení v předvolbách) a posluchač tak má možnost se kdykoliv vrátit v čase a poslechnout si posledně hranou píseň (či rozhovor, zprávy, vtipný komentář a podobně) znovu. Time shift funguje po celou dobu své aktivace, takže můžete klidně rozhlas poslouchat s několika minutovým zpožděním a radioShark bude neustále v paměti uchovávat zvolený počet minut vysílání. Time shifting lze využít i pro "pauznutí" rozhlasu - když se třeba musíte od počítače na chvíli vzdálit a po návratu chcete pokračovat v poslouchání rádia ve stejném okamžiku, kdy jste jej opustili. Bohužel, zaznamenané rádio v módu Time shift nelze uložit.

Hlavní okno aplikace se zapnutým Time shiftingem.

Program radioShark je naštěstí navržen tak, aby byl snadno ovládatelný i z klávesnice, tudíž mezerník slouží pro ztlumení (mute), šipky nahoru a dolu pro změnu hlasitosti, šipky doprava a doleva pro posun v Time shiftu, tabelátor pro změnu naladěných stanic.

Závěr

radioShark je určitě produkt, který vás nezklame a zvládne přesně to, co od něj očekáváte. Zajímavá může být kombinace s iTunes a iPodem - po nahrání vysílání si jej stačí uložit (může být prováděno automaticky radioSharkem) do iTunes a v iPodu poslouchat na cestách. Dalším důležitým prvkem je určitě stylovost žraločí ploutve, která se na každém stole bude vyjímat a bude vzbuzovat pozornost kolemjdoucích. Při používání jsem nenarazil na žádný závažný problém, jediné, na co je potřeba upozornit, je fakt, že samotná anténa není extrémně výkonná - tudíž na místech s nekvalitním signálem můžete mít problém se šumem. S tím je nutné před nákupem počítat. Pokud již problémy se šumem řešíte, stačí dokoupit USB prodlužovačku, zapojit ji mezi počítač a radioShark a chvíli s ní operovat (bývá doporučováno stočit ji do spirály - USB kabel funguje i jako anténa), po pár pokusech byste měli najít správnou polohu a slyšet rozhlas čistě. radioShark pořídíte za cenu 1.770,- Kč bez DPH přímo v DTPobchodě.

V našich podmínkách je radioShark zajímavou volbu i v konkurenci s internetovými rádii - řada českých rozhlasových stanic nevysílá v iTunes-kompatibilním formátu a poslech internetového rádia je stále záležitost dost náročná na objem stažených dat, což je například pro uživatele ADSL s datovým limitem dosti omezující. radioShark je řešení, které nezatěžuje internetové konektivity a přitom můžete rádio ovládat přímo z počítače.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: