Zprávy o perifériích pro rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o perifériích pro rozhraní Thunderbolt

14. září 2011, 00.00 | Nová aktualizace EFI firmwaru letošních MacBooků Air je připravuje na příchod monitoru Apple Thunderbolt Display. Belkin ukázal chystaný dok Thunderbolt Express Dock s dodatečnými porty. AJA uvedla videorozhraní Io XT pro Thunderbolt. Blackmagic Design oznámila levné Thunderbolt zařízení Intensity Extreme pro zachytávání videa. A G-Technology ohlásila 8TB RAID pole, jež se bude nabízet i ve variantě pro Thunderbolt.

Stále přibývá zpráv týkajících se rozhraní Thunderbolt, zejména o nových perifériích pro něj, ty z posledních dní jsme shrnuli v tomto článku:

Nová aktualizace EFI firmwaru MacBooků Air dláždí cestu pro monitor Apple Thunderbolt Display

Když Apple koncem července uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini, současně také ohlásil nový monitor Apple Thunderbolt Display s tím, že do prodeje přijde do 60 dnů.

Ovšem už minulý týden se začaly objevovat zprávy, že tyto monitory již zamířily do obchodů a koncem tohoto týdne by mohly první kusy objednané ve webovém obchodu Applu dorazit k zákazníkům (webový Apple Store však nadále udává dodací lhůtu 2 až 3 týdny).

Nový monitor zatím ještě žádný z koncových uživatelů neobdržel, ale nejnovější kroky Applu naznačují, že se jeho uvedení na trh už opravdu chystá, v pondělí totiž vyšla nová aktualizace EFI firmwaru pro letošní MacBooky Air, jež je mimo jiné připravuje na příchod tohoto monitoru.

Apple pro aktualizaci MacBook Air EFI Firmware Update 2.1 uvádí, že zvyšuje stabilitu funkce Lion Recovery při obnově operačního systému přes Internet (tuto možnost ovšem zatím podporují pouze nové MacBooky Air a Macy mini) a dále řeší problémy s kompatibilitou monitoru Apple Thunderbolt Display a s výkonem v režimu Target Disk Mode pro rozhraní Thunderbolt na letošních modelech MacBooků Air.

Zmíněná aktualizace nainstaluje na tyto notebooky novou verzi EFI firmwaru, během instalace musí být počítač napájen z elektrické sítě. Po restartu stroje se objeví šedá obrazovka s ukazatelem postupu aktualizace, jejíž dokončení bude trvat několik minut. Během aktualizace firmwaru by se nemělo do daného stroje zasahovat a především nesmí dojít k odpojení napájení, to by mohlo způsobit, že už nepůjde znovu spustit.

Aktualizace MacBook Air EFI Firmware Update 2.1 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout z webu Applu (její velikost činí jen 3,99 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, lze ji tedy použít pouze pod Lionem (nové MacBooky Air se s jiným operačním systémem stejně nedodávají).

Tato aktualizace naznačuje, že monitor Apple Thunderbolt Display si již bude brzy možné koupit, právě pro nové MacBooky Air s rozhraním Thunderbolt bude mít největší význam, protože kromě 27“ obrazovky a poměrně výkonného zvukového subsystému přinese další přípojné porty, jež těmto ultrapřenosným notebookům chybějí (monitor na svém zadním panelu nese gigabitový Ethernet, port FireWire 800 a tři porty USB 2.0 a samozřejmě provedený Thunderbolt port umožňující připojování dalších Thunderbolt periférií). Apple Thunderbolt Display tak poslouží i jako dokovací stanice.

Belkin ukázal připravovaný dok Thunderbolt Express Dock

Od počátku bylo zřejmé, že rozhraní Thunderbolt dovolí vyrábět výkonné dokovací stanice. Apple však takovou stanici nabízí pouze v podobě monitoru Apple Thunderbolt Display, což se každému líbit nebude. Mnozí uživatelé totiž nechtějí dokovací stanici spojenou s 27“ monitorem, zvlášť když stojí 999 USD.

Uživatelům, kteří by chtěli samostatnou dokovací stanici pro Thunderbolt, své řešení zřejmě brzy dodá Belkin. Jak uvedl server DailyTech, tato firma využila konferenci Intel Developer Forum probíhající právě tento týden k tomu, aby předvedla svůj nový dok pro rozhraní Thunderbolt, přinášející v podstatě stejné porty jako Apple Thunderbolt Display, jenže bez monitoru.

Připravovaný dok Belkin Thunderbolt Express Dock poskytne tři porty USB 2.0, port FireWire 800, gigabitový Ethernet a provedený Thunderbolt port pro řetězení Thunderbolt periférií. Jistě ho uvítají uživatelé, co si přáli získat dodatečné přípojné porty (zvlášť zajímavé to bude pro MacBooky Air, které samy o sobě nesou pouze 2 porty USB 2.0 a Thunderbolt port) nevázané na monitor či jinou periférii.

Jejich nadšení však zatím poněkud zchladí skutečnost, že Belkin o svém doku nezveřejnil žádné bližší podrobnosti, neřekl nic ani o termínu jeho uvedení na trh, ani o ceně. (Nepochybně ovšem bude tenhle dok podstatně levnější než monitor Applu.) Zatím tak víme jenom to, že se takovéto řešení připravuje, ale na konkrétnější informace o něm si budeme muset ještě počkat.

AJA uvedla videorozhraní Io XT Thunderbolt pro Thunderbolt

Firma AJA Video patří k předním dodavatelům profesionálního hardwarového vybavení pro zpracování videa na Macích. A tak těžko překvapí, že minulý pátek (na výstavě IBC 2011 v Amsterdamu, jež včera skončila, objevily se tam i další zde popisované novinky) uvedla AJA nové videorozhraní Io XT for Mac vybavené rozhraním Thunderbolt. K novým Macům se zapojí přes jejich Thunderbolt port a díky provedenému Thunderbolt portu dovolí řetězové připojování dalších Thunderbolt periférií.

AJA Io XT umožňuje připojovat řadu různých videozařízení přes všemožná rozhraní. Nabízí dva 3G/HD/SD-SDI vstupy a výstupy a HDMI vstup a výstup verze 1.4a s podporou 3D videa a dále též komponentový a kompozitní HD/SD výstup s 10bitovými barvami. Nese také rozhraní SDI, jak jednoduché podporující kódování barev 4:2:2, tak podvojné SDI rozhraní s kódováním barev 4:4:4.

Pro zvuk poskytuje osmikanálové SDI rozhraní a osmikanálový analogový zvukový výstup (používající kabel typu DB-25). A devítikolíkový konektor RS422 dovoluje připojování profesionálních videokamer a ovládání profesionálního videohardwaru. Na čelním panelu zařízení se nacházejí LED VU-metry.

Io XT umí zachytávat, přehrávat a mezi sebou převádět mnohé formáty videa, převod se obstarává hardwarově v 10 bitech. Zařízení umí převádět mezi HD a SD videem a mezi různými formáty 720p a 1080p. Zachycené video lze ukládat do formátů Apple ProRes, DVCProHD, CineForm a Avid DNxHD a díky přibalenému softwaru a ovladačům pro Mac OS X může tento hardware spolupracovat s řadou různých kodeků a programů pro nelineární střih.

Spolu s tímhle zařízením se bude dodávat nový software AJA Control Room umožňující ovládat tento a další hardware, konfigurovat ho, zachytávat video a zvuk, převádět je, přehrávat a exportovat z bohatě vybaveného grafického uživatelského rozhraní.

Kombinace letošního MacBooku Pro, Io XT a úložného zařízení pro Thunderbolt (jež se připojí na provedený Thunderbolt port Io XT) dovolí vytvořit profesionální přenosný střihový systém, který se snadno vejde do batohu.

Zařízení Io XT by se mělo začít dodávat v průběhu letošního podzimu, jeho cena odpovídá tomu, že je určeno pro profesionální práci, bude stát (v USA) 1 495 USD.

Blackmagic Design předvedla levné Thunderbolt zařízení Intensity Extreme pro zachytávání videa

Další vybavení pro práci s videem využívající rozhraní Thunderbolt předvedla na zmíněné výstavě IBC v Amsterdamu firma Blackmagic Design, ukázala tam zařízení Intensity Extreme pro zachytávání a přehrávání videa.

Toto zařízení nabízí HDMI konektory pro vstup a výstup digitálního videa a rozbočovač pro různé vstupy a výstupy analogového videa, k Macu se připojuje přes rozhraní Thunderbolt. Výrobce navíc tvrdí, že se Intensity Extreme plně napájí ze Thunderbolt portu Macu, což z něj činí vhodné řešení pro zachytávání videa na noteboocích. Tomuto určení odpovídá i provedení pouzdra, jež je vyrobeno z hliníku letecké kvality.

Zařízení umí zachytávat SD video ve formátech PAL a NTSC a HD video v různých formátech od 720p do 1080p, u připojených HD videokamer navíc dokáže získávat přímo nekomprimované video z jejich snímačů, čímž se obejde komprese videa v kameře (jejíž kvalita značně kolísá). Pro kontrolu střihu zachytávaného videa lze zařízení připojit k velkoformátovým televizorům nebo k projektorům.

Intensity Extreme je plně kompatibilní s programy Adobe Premiere Pro, After Effects a Photoshop, dále s programy Nuke a DaVinci Resolve a též s Final Cutem Pro 7 Applu (avšak nový Final Cut Pro X nepodporuje).

Blackmagic Design není v tomto směru žádným nováčkem, už vdubnu ohlásila zařízení UltraStudio 3D pro zachytávání 3D, HD a SD videa a od srpna ho již lze zakoupit.

To však patří do profesionální kategorie s odpovídající cenou (v USA stojí 995 USD), zatímco Intensity Extreme má představovat levnější alternativu, bude se prodávat za 299 USD (případně 209 EUR). Na to si však bude nutné ještě chvíli počkat, firma uvádí, že model Intensity Extreme bude dostupný až ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Zároveň Blackmagic Design uvolnila novou verzi 8.1 svého vlastního softwaru DaVinci Resolve pro korekci barev, jež přináší nové efekty, podporu barvových prostorů ACES, kompatibilitu se softwarem Avidu, podporu klipů Final Cutu Pro 7, vylepšené funkce pro práci s formátem EDL, podporu pro výše zmíněné zařízení UltraStudio 3D s rozhraním Thunderbolt a kompatibilitu s letošními 15“ MacBooky Pro.

G-Technology nabídne 8TB RAID pole též ve variantě pro Thunderbolt

Kapacity klasických pevných disků nadále rostou, minulý týden po firmě Seagate svůj 4TB disk oznámila také Hitachi (příští rok diskovou divizi Hitachi převezme Western Digital, ale tato novinka ještě zůstává pod původní značkou).

Disky takto velkých kapacit se nejprve uvádějí jako externí řešení (PC užívající Windows XP si s vnitřními disky většími než 2 TB neporadí) a totéž udělala Hitachi, přesněji řečeno, konkrétní produkty představila malá firma G-Technology dodávající externí úložná řešení, ovšem tu plně vlastní právě Hitachi.

Sotva tak překvapí, že G-Technology předvedla na výstavě IBC 8TB modely svých externích dvoudiskových RAID polí G-RAID (firemní stránky však zatím jako maximální kapacitu uvádějí 6 TB) osazené dvěma novými 4TB disky. Jde o 3,5“ disky se 7 200 otáčkami za minutu. Standardně jsou tyto dva disky uspořádány do pole RAID0, což dovoluje dosáhnout maximálních přenosových rychlostí, hodit se to může například pro současné zpracování několika proudů HD videa.

Firma ovšem dodává i jednodisková řešení, ta prodává pod označením G-Drive. Užitá hliníková pouzdra už svým designem ukazují, že tato zařízení jsou určena především pro Macy, dodávají se zformátovaná pro Mac OS X, ale samozřejmě po přeformátování se dají použít i na PC s Windows.

Jak uvádí Engadget, 8TB pole G-RAID se od října bude nabízet ve variantě vybavené rozhraními eSATA, FireWire 800 a USB 2.0, ale na čtvrté čtvrtletí letošního roku se plánuje také varianta vybavená rozhraním Thunderbolt. Ceny modelů se 4TB disky zatím nebyly oznámeny, ovšem určitou představu si lze udělat z toho, že současný nejvyšší 6TB model pole G-RAID se (v USA) prodává za 649 USD, u 8TB modelu bude navíc třeba počítat s obvyklou přirážkou za novinku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: