Zprávy o iPhonu: v mobilním vyhledávání vede iPhone a nové nástroje pro odblokování. (15.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: v mobilním vyhledávání vede iPhone a nové nástroje pro odblokování. (15.2.08)

15. února 2008, 08.00 | V objemu mobilního vyhledávání na Googlu iPhone vede s ohromnou převahou. A utility ZiPhone a iJailbreak 0.5.x umožňují snadné otevření a odblokování iPhonu i s firmwarem 1.1.3.

V tomto týdnu vzhledem k ostatním novinkám iPhone ustoupil trochu do pozadí, ale také se kolem něj něco děje, což dokazují následující zprávy:

V mobilním vyhledávání drtivě vede iPhone

iPhone zaznamenal další rekord. Vic Gundotra, vedoucí Googlu pro mobilní záležitosti, na kongresu Mobile World Congress v Barceloně informoval deník Financial Times, že naprostou většinu hledání na Googlu z mobilních zařízení (Google pochopitelně sleduje, z čeho a odkud na něj přicházejí návštěvníci) představují přístupy z iPhonu. Oproti všem ostatním mobilním telefonům je zastoupení iPhonu 50násobné. Tohle číslo bylo tak veliké, že ho u Googlu pro jistotu kontrolovali znovu, zpočátku si mysleli, že jde o chybu a technici museli protokolové soubory projít ještě jednou.

Chyba to však nebyla, iPhone skutečně má takto vysoký podíl na mobilních hledáních. To jasně dokazuje, že Apple přišel na to, jak učinit brouzdání po Webu z mobilního zařízení skutečně použitelným a příjemným, což ostatní výrobci zjevně ještě nedokázali. Dotykové ovládání více prsty a Safari zřejmě představují formuli k úspěchu. A nesmíme zapomínat na to, že iPhone nabízí řadu služeb spojených s Googlem, práci s jeho mapami poskytoval od počátku, s firmwarem 1.1.3 pak přibyla i možnost přibližného určení polohy telefonu, to vše nepochybně počty přístupů dále zvyšuje.

Tyto výsledky vyznívají příznivě pro iPhone, ovšem potěšily též Google, protože se jasně ukazuje, že vhodně navržené mobilní zařízení dokáže plnohodnotně využívat služeb Googlu. Pokud se časem z toho poučí i výrobci dalších mobilních přístrojů, mohlo by vyhledávání z mobilních telefonů za pár let objemem překonat tradiční hledání z počítačů, podotýkají Financial Times.

Pro Google zvýšení počtu přístupů znamená vyšší příjmy z reklamy, takže ho to pochopitelně těší, zároveň se ukazuje, že má smysl webovou reklamu zaměřovat i na uživatele mobilních telefonů. V zájmu Googlu pochopitelně je, aby použitelný přístup k Webu nabízelo co nejvíce telefonů, Gundotra v rozhovoru ovšem jasně sdělil, že firma nehodlá přijít s vlastním telefonem. Zvolila jinou strategii, podle Gundotry chtějí, aby každý telefon byl telefonem Googlu, tedy takovým, který dokáže jeho služby využívat naplno.

Za tímto účelem Google uvedl svou otevřenou mobilní platformu Android a bude se ji snažit prosadit na co nejširší paletu přístrojů. Tato platforma se však zatím nachází teprve na počátku svého vývoje. Ano, na kongresu v Barceloně byly předvedeny první telefony s Androidem, jedná se však o prototypy, samotný Android stále ještě prochází dost výraznými změnami a první skutečné produkty budou uvedeny na trh až ve druhé polovině letošního roku.

Množství iPhonů na trhu nepochybně dále poroste (možná i díky odblokovaným přístrojům), což objem přístupů ke Googlu ještě dále zvětší. A jestliže se rozšíří další telefony schopné pracovat s Webem na úrovni iPhonu (právě o to se snaží Android), přístupy ke službám Googlu porostou ještě rychleji. Google na tom vydělá v každém případě.

Ani pro iPhone není tato situace nepříznivá, své postavení si udrží nejméně do poloviny roku (konkurenční řešení pro snadný mobilní přístup k Webu nepřejdou od předvedení prototypů k uvedení hotových přístrojů na trh dříve než za několik měsíců) a i poté se nejspíš, vzhledem k objemu trhu mobilních telefonů, najde dost místa pro všechny.

Nové nástroje pro snazší odblokování

Šedý trh s odblokovanými iPhony dosáhl ohromných rozměrů. A zřejmě ještě dále poroste, protože se objevily nástroje, které odblokování telefonu výrazně usnadňují.

Jde především o novou utilitu ZiPhone, vytvořenou hackerem vystupujícím pod přezdívkou Zibri.

Tato utilita umí skutečně hodně, dokáže telefon otevřít pro instalaci aplikací (provést takzvaný jailbreak), aktivovat ho a odblokovat, navíc ještě zvládá změnit číslo IMEI (to je sice počínání tak trochu na hraně zákona, avšak může napravit některé potíže s iPhonem) a umí oživit telefon poškozený jinými pokusy o odblokování. Využívá novou metodu odblokování nazvanou „GeoHOT“.

ZiPhone se zprvu ovládal jen z příkazové řádky, ale Zibri nyní již nabízí i grafickou nadstavbu a utilitu dodává jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Navíc v rychlém sledu vydává nové verze, naposledy jeho blog mluví o verzi 2.1 (pro Windows, pro Mac je nejnovější verzí 2.0).

Utilita si mimoto poradí s libovolným firmwarem, včetně verze 1.1.3. To představuje vítanou změnu, dosud bylo nutné otevřít telefon s firmwarem 1.1.1 nebo 1.1.2 a teprve potom ho aktualizovat na verzi 1.1.3, pokud už tam nejnovější firmware byl, musela se vrátit předchozí verze.

ZiPhone dále funguje také s iPodem touch. Na Zibriho blogu najdete i ukázková videa, jeho poznámky k jednotlivým verzím ZiPhonu jsou však dost nesouvislé. Naštěstí velice podrobné představení ZiPhonu najdete v češtině na webu iPhone.cz. Tamní rozbor je skutečně vyčerpávající, jediný problém spočívá v tom, že Zibri vydává nové verze své utility skutečně ďábelským tempem, takže se některé věci mohly mezitím poněkud změnit.

ZiPhone je program s otevřeným zdrojovým kódem, a tak posloužil i dalším významným hackerům v této oblasti.

Teprve 13letý hacker AriX si již stačil získat jméno svou utilitou iJailbreak pro Mac OS X. AriX připravil novou verzi 0.5.x, jež vychází ze ZiPhonu, v podstatě jde o grafické rozhraní k Zibriho programu, tudíž si též dokáže přímo poradit s firmwarem 1.1.3 a nabízí stejné možnosti otevření a odblokování. Rovněž zde postupně vycházejí další nové verze, ta nejnovější nese číslo 0.5.3.

iJailbreak 0.5.x však zatím trpí dvěma omezeními: V současnosti nepodporuje iPod touch (zatímco ZiPhone ano), dá se použít pouze pro iPhone, navíc běží jenom pod Leopardem. Nyní se sice už dá spustit i na PowerPC strojích (tam předtím zlobil), avšak s Tigerem si nadále nerozumí. Autor utility pochopitelně pracuje na přidání podpory jak iPodu touch, tak Tigera.

Utility pro otevření a odblokování iPhonu a iPodu touch dosáhly stavu, kdy je dokáže použít skutečně téměř každý a dají se užít na přístroje s libovolnou verzí firmwaru. Podíl odblokovaných iPhonů se tak nepochybně ještě dále zvýší, dokud Apple nevydá nový firmware, bude odblokování celkem triviální záležitost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: