Zprávy o iPhonu: Telefónica potvrdila Španělsko a v Japonsku bude telefon prodávat SoftBank. (5.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Zprávy o iPhonu: Telefónica potvrdila Španělsko a v Japonsku bude telefon prodávat SoftBank. (5.6.08)

5. června 2008, 09.00 | Telefónica potvrdila, že uzavřela smlouvu o prodeji iPhonu ve Španělsku (prostřednictvím dceřinné firmy Movistar). A prvním oficiálním prodejcem v Japonsku bude překvapivě SoftBank.

Opět přibylo několik oznámení týkajících se uvádění iPhonu do nových zemí:

Telefónica potvrdila prodej ve Španělsku

Tato zpráva není žádným překvapením, už v pondělí operátor Movistar oznámil, že iPhone bude ve Španělsku prodávat on.

A nyní toto prohlášení dodatečně potvrdila jeho mateřská firma Telefónica, uvedla, že uzavřela příslušnou smlouvu s Applem a doplnila, že telefon začne prodávat v letošním roce. Stejně jako všichni ostatní operátoři, kteří přišli s takovýmito oznámeními, ani Telefónica nesdělila žádné konkrétnější podrobnosti.

Mimochodem, některé zpravodajské servery, nepříliš obeznámené s poměry v Evropě, uvítaly toto oznámení jako příchod druhého operátora do Španělska, nedošlo jim totiž, že Telefónica Movistar vlastní (podobně jako Český Telecom vlastnil Eurotel předtím, než byl privatizován právě do rukou Telefónicy).

Telefónica ovšem ovládá řadu operátorů po celém světě, mnozí proto očekávají, že získá práva na prodej iPhonu v celém bloku zemí (tak jako Vodafone a Orange), již v půlce května Telefónica naznačila, že chystá společné oznámení s Applem prostřednictvím celoevropské pobočky O2 Europe, ale zatím se nic konkrétnějšího neví.

Britský server Pocket-lint tvrdí, že O2 dostal upozornění, aby se připravil na významné oznámení v pondělí 9. června, tedy ve stejný den, kdy Steve Jobs přednese zahajovací proslov na konferenci WWDC, kde by měl nejspíš představit nový 3G iPhone, Telefónica či její dceřinné firmy by na to mohly navázat svými oznámeními.

V Japonsku bude prodejcem iPhonu SoftBank

A konečně již známe také operátora pro Japonsko. Hodně se mluvilo o největším japonském operátorovi NTT DoCoMo, navíc díky vazbám na jihokorejského operátora KTF byl považován za prostředníka vstupu do Jižní Koreje. V Japonsku s Applem o jeho telefonu údajně též jednal další velký operátor KDDI.

Avšak včera uzavření smlouvy s Applem oznámil SoftBank. (SoftBank je přední japonská telekomunikační a mediální firma, jednu z jejích divizí tvoří mobilní operátor SoftBank Mobile, ale patří k ní též investiční společnost. Základní údaje o firmě najdete třeba tady.)

SoftBank Mobile se tak stal prvním operátorem v Japonsku, který začne iPhone nabízet, vlastní oznámení však věrně kopíruje oznámení ostatních operátorů o distribuci iPhonu v nových zemích, prozrazuje jen to, že v Nipponu bude telefon dostupný „později v letošním roce“.

Z tohoto oznámení však přece jen plyne jedna důležitá věc, musí se jednat o 3G iPhone, protože SoftBank (stejně jako ostatní japonští operátoři) provozuje 3G UMTS síť (s příslušnými 3,5G nadstavbami), 2G GSM sítě v Japonsku nenajdete.

Z oznámení není jasné ani to, zda se jedná o exkluzivní dohodu, není tedy vyloučeno, že se časem připojí i další japonští operátoři, zejména zmiňovaný NTT DoCoMo, podle některých zdrojů NTT DoCoMo čeká na to, až bude moci učinit společné prohlášení se svým jihokorejským partnerem KTF (situace v Jižní Koreji se podobá té japonské, také tam bude použitelný pouze 3G iPhone).

Jednání s japonskými operátory určitě nebylo snadné, kupříkladu už kvůli tomu, že často si sami určují označení telefonů pro své sítě, pod nímž je musí výrobci dodat, to by pro Apple pochopitelně bylo naprosto nemyslitelné. Též současný obchodní model Applu asi není japonským operátorům příliš po chuti, obchodní podmínky pro Japonsko ovšem zatím neznáme.

V každém případě bude Japonsko pro iPhone „zkouškou ohněm“, vstupuje totiž na asi nejnáročnější trh mobilních telefonů na světě. 3G sítě tam jsou samozřejmostí a Japonci chovají ve velké oblibě náročné telefony, současný 2G iPhone (kdyby tedy v Japonsku vůbec fungoval) by je rozhodně neohromil. Mobilní telefony v Japonsku však do jisté míry nahrazují osobní počítače, takže podpora aplikací třetích stran ve firmwaru 2.0 by mohla přivést nějaké zákazníky navíc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: