Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Periferie
Zprávy o iPhonu: telefon se objevil na udělování Oscarů a v Austrálli by možná bylo blokování iPhonu nezákonné. (26.2.08)
26. února 2008, 06.00 | Moderátor letošního udělování Oscarů předvedl komický výstup s iPhonem. A australští právní experti tvrdí, že současný model prodeje iPhonu by v Austrálii byl nezákonný.
Na dnešek se mnoho nových zpráv nesešlo, kromě spekulací o možných novinkách Applu, jež shrnuje první dnešní článek, jsem nakonec vybral pouze dvě zprávy související s iPhonem:
iPhone se objevil při udělování Oscarů
V neděli udělovala americká filmová akademie svá ocenění, známá jako Oscary (vlastně jde o přezdívku, ale toto označení se už pevně vžilo, podrobnosti viz zde).
Letošní udílení Oscarů se u nás těšilo zvýšené pozornosti, protože mezi nominacemi na nejlepší filmovou píseň byla skladba irsko-českého páru, který nakonec cenu skutečně dostal. Bližší podrobnosti najdete například tady.
Z hlediska tématického zaměření MůjMacu byla ovšem na ceremoniálu zajímavá jiná věc, totiž na této akci se objevil také iPhone.
Pořad moderoval oblíbený politický satirik Jon Stewart, který své vystoupení prokládal řadou ironických narážek. A došlo i na to, že vytáhl iPhone, aby zažertoval též na jeho účet. Líčil, o jak úžasnou technologii jde, použil ho pro sledování filmu „Lawrence z Arábie“ a pochvaloval si, jak dobře to vypadá na širokoúhlé obrazovce. (Vzhledem k tomu, jak telefon držel, však nejspíš ve skutečnosti vůbec žádný film nepřehrával, to ovšem v dané situaci nebylo příliš podstatné.)
Stewart je známý ironik, takže si z iPhonu spíše dělal legraci, avšak i toto vystoupení svědčí o tom, nakolik známým se iPhone v USA stal.
Obchodní model prodeje iPhonu by v Austrálii zřejmě byl nezákonný
Letos Apple hodlá rozšířit prodej iPhonu do dalších zemí, jednou z nich by měla být Austrálie, jednání již probíhají.
Je však možné, že by Apple vedle technických překážek mohl v této zemi narazit také na překážky právního charakteru. Jde o obchodní model prodeje iPhonu, kdy Apple uzavírá smlouvu o výlučné distribuci s jedním z operátorů v dané zemi, který poté prodává telefon zablokovaný pro svou síť a od zájemců o iPhone vyžaduje, aby se upsali na určitou dobu k užívání jeho služeb. (Apple podle všeho dostává podíl z měsíčních plateb zákazníků s iPhony.)
S tímto obchodním modelem Apple narazil už v evropských zemích. V Německu sice soud povinnost prodeje odblokovaného iPhonu zrušil, ovšem ve Francii, vzhledem k tamní legislativě, byla otázka blokování iPhonu předmětem dlouhých jednání, nakonec byl Apple nucen prodávat iPhone též odblokovaný, i když za vyšší cenu.
A podobně také v Austrálii by se tento způsob prodeje mohl dostat do konfliktu se zákonem, tvrdí skupina právních expertů. Dale Clapperton z Queensland University of Technology (QUT) upozorňuje, že iPhone otevírá novou oblast omezování zákazníkovy volby.
Spolu s kolegou z QUT Stephenem Coronesem provedli analýzu postavení iPhonu z hlediska australského antimonopolního zákona a došli k závěru, že stávající způsob prodeje iPhonu by byl v rozporu s ním. Pokud by Apple v Austrálii uzavřel výlučnou smlouvu s jedním operátorem, začala by se o to zajímat australská antimonopolní komise ACCC, zkoumala by, zda se nejedná o porušení zákona o obchodních praktikách.
Podle Clapperton jde o podobnou věc, jako by se Ford rozhodl, že všechny automobily, co vyrábí, smějí jezdit jen na benzin od Shellu a kdybyste natankovali benzin třeba od BP, zapalování by to zjistilo a vypnulo by motor.
Osobně by Clapperton dal přednost tomu, aby Apple v Austrálii uvedl na trh neblokovaný iPhone, přiznává ovšem, že vzhledem k již uzavřeným smlouvám v jiných zemích to není příliš pravděpodobné.
Názor několika expertů sice ještě nemusí být směrodatný, přesto se však zdá, že uvedení iPhonu v Austrálii bude čelit obdobným překážkám jako ve Francii, jednání tam budou nejspíš obdobně obtížná.
Je otázkou, v kolika dalších zemích Apple narazí na potíže tohoto druhu. Austrálie nakonec není nijak zvlášť velký trh, ovšem obdobné překážky se objevují rovněž ve větších zemích. V Číně jednání zřejmě ztroskotala právě na tom, že tamní operátoři odmítli podmínky Applu přijmout.
Zároveň se však ukazuje, že se iPhone stejně dostane i do zemí, kde se oficiálně neprodává, trh s neoficiálně odblokovanými telefony dosáhl obrovských rozměrů, jen v samotné Číně se takových telefonů provozuje okolo 400 000.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|