Zprávy o iPhonu: Podrobnosti k iPhonu 3G, nová beta verze vývojářské sady a první informace o nových tarifech. (11.6.08). - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Podrobnosti k iPhonu 3G, nová beta verze vývojářské sady a první informace o nových tarifech. (11.6.08).

11. června 2008, 08.00 | Specifikace a bližší informace k novému iPhonu 3G a videozáznam z Jobsova proslovu. Apple uvolnil sednou beta verzi vývojářské sady. A objevily se informace o tarifech pro nový iPhone v USA, Británii a Irsku.

Hlavní téma proslovu Steva Jobse tvořil nový iPhone 3G. O něm se samozřejmě mezitím nashromáždily další informace, ty se zde pokusím shrnout:

Podrobnosti k iPhonu 3G

Po představení iPhonu 3G se přirozeně začaly objevovat podrobnější informace k novému přístroji. Obsažný přehled novinek a jejich základní zhodnocení v češtině nabízí článek Martina Léra, jeho přečtení rozhodně doporučuji. Přehled technických specifikací telefonu pochopitelně najdete na webu Applu.

iPhone 3G zatím není fyzicky dostupný, takže musíme vycházet jen z informací Applu a některých operátorů, konkrétnější zjištění můžeme čekat až po 11. červenci, kdy začne jeho prodej v některých zemích. (Určití prominentní recenzenti ovšem přístroj nejspíš dostanou s předstihem.)

Videozáznam z proslovu na WWDC

Apple už také zveřejnil videozáznam z pondělního proslovu, nabízí ho na této stránce ve formátech QuickTime a MPEG-4, záznam však lze přehrávat pouze proudově, stáhnout se nedá.

Nevadí-li vám angličtina, můžete se podívat na ukázky chystaných aplikací pro firmware 2.0, na představení služby MobileMe a na iPhone 3G.

Vydána sedmá beta vývojářské sady

V úterý Apple zpřístupnil již sedmou beta verzi vývojářské sady. Zatím k ní není známo mnoho podrobností (ale ty se jistě brzy objeví), zdá se, že tato beta verze především opravuje chyby a přináší podporu pro nejnovější firmware. V pondělí Jobs a jeho spolupracovníci nejspíš předváděli právě tuhle verzi.

Registrovaní vývojáři si mohou sedmou beta verzi stáhnout z příslušné stránky Applu, stručný popis u odkazu pro stažení neobsahuje žádnou významnou novinku.

Někteří optimisté předpokládali, že Apple uvolní ostrou verzi už na WWDC, to se ovšem nestalo, naopak bylo její uvedení posunuto až na počátek července (pravděpodobně bude spolu s hotovým firmwarem 2.0 vydána 11.července, současně se zahájením prodeje iPhonu 3G). Protože do uvedení ostré verze zbývá necelý měsíc, nejspíš se teď již budou jen ladit chyby.

Stejně jako předchozí beta verze i nyní vývojářská sada vyžaduje Mac OS X 10.5.3 a Mac s procesorem Intel (sice kolují zprávy, že lze sadu poměrně drobnou úpravou rozchodit na PowerPC, oficiálně to však Apple nepřipouští).

První informace o tarifech pro iPhone 3G

Když Jobs oznámil novou cenu pro iPhone 3G, v podstatě poloviční proti současnému iPhonu, vyvolalo to velké nadšení, zároveň se ovšem mnozí začali ptát, zda v tom není nějaký háček. S naprostou jistotou to budeme vědět, až se nový iPhone začne prodávat, ale nějaké informace se už objevily a skutečně se zdá, že tato sleva nebude zadarmo. Prozatím jsou známy cenové podrobnosti pro tři země:

AT&T oznámil ceny po nový iPhone

Operátor AT&T již v pondělí vydal tiskovou zprávu, v níž potvrdil, že zůstává exkluzivním prodejcem iPhonu v USA i pro nový 3G model a také nastínil tarify pro něj. Tarify s neomezeným přenosem dat přes 3G síť budou začínat na 30 USD, tedy o 10 USD výše než datový tarif pro původní iPhone (který ovšem využíval EGDE). Podnikoví uživatelé pak za neomezená 3G data zaplatí 45 USD měsíčně.

V USA se iPhone 3G začne prodávat samozřejmě v první vlně, tedy od 11. července. Standardní tarify, k nimž bude třeba se povinně upsat na dobu dvou let, budou začínat na 40 USD měsíčně, za to zákazníci dostanou 450 minut volání ve špičce, 5 000 minut mimo špičku, 200 SMS zpráv a vizuální hlasovou poštu. Pro přenos dat k tomu bude nutné přikoupit výše zmíněný datový tarif. Pořizovací cena telefonu bude činit ohlášených 199 USD za 8GB model a 299 USD za 16GB přístroj, tyto ceny ovšem platí při úvazku na dva roky.

To nevyvolalo zrovna velké nadšení, zvýšení ceny za data totiž během oněch dvou let převýší slevu na samotném telefonu.

AT&T zároveň oznámil, že uzavřel s Applem novou smlouvu, podle níž mu již neodevzdává část z měsíčních poplatků zákazníků, podmínky pro iPhone tak jsou nyní stejné jako pro ostatní chytré telefony. Operátor zřejmě telefon dotuje, avšak to by se mu mělo brzy vrátit ve zvýšených paušálních poplatcích, navíc se předpokládá, že nižší cenou iPhonu přiláká více zákazníků.

AT&T též tvrdí, že spolupracuje s Applem na přípravě nových aplikací, jež využijí rozšířených možností iPhonu 3G, například dokončuje mobilní podobu zlatých stránek pro iPhone, která bude využívat integrovaného GPS přijímače. Také pracuje na certifikaci svých stávajících mobilních podnikových aplikací pro iPhone.

A možná se změní způsob aktivace telefonu, Gizmodo tvrdí, že aktivace přes iTunes bude zrušena, místo toho bude nutné telefon aktivovat už v prodejně, koupě přes Internet prý nebude možná. Vypadá to jako tvrdé opatření proti odblokování, uvidíme, zda se to potvrdí.

O2 UK nabídne v Británii stávajícím zákazníkům výrazné slevy na iPhone 3G

Bližší podrobnosti o cenách pro iPhone 3G předložil rovněž O2 UK prodávající iPhone ve Velké Británii.V podstatě se potvrdily již dříve kolující pověsti, stávající majitelé iPhonu budou moci na 3G model přejít v některých případech i (zdánlivě) zadarmo.

O2 UK zveřejnil své nabídky na této stránce. V rámci zvláštní nabídky trvající od 11.července do 11. října budou moci stávající zákazníci s iPhonem zdarma přejít na 8GB iPhone 3G, pokud se upíšou na dalších 18 měsíců a platí měsíční paušál ve výši 45 nebo 75 GBP. Ti, kdo zvolí tarif za 35 GBP anebo za 30 GBP (ten se zavádí nově), zaplatí za 8GB 3G telefon 99 GBP.

Obdobné podmínky platí též pro model s 16 GB paměti. Při úpisu k tarifu se 75 GBP měsíčně dostanou zákazníci zdarma i tento telefon, při paušálu 45 GBP vyjde 16GB iPhone 3G na 59 GBP a jinak je bude stát 159 GBP.

Všechny tyto tarify zahrnují neomezený přenos dat přes mobilní síť a WiFi připojení a vizuální hlasovou poštu. Další podmínky jednotlivých tarifů najdete v téhle tabulce.

Po přechodu na iPhone 3G budou moci zákazníci původní iPhone převést na někoho jiného s tarifem u O2 UK, dotyčný pak bude muset zvolit jeden z tarifů pro iPhone.

O2 UK navíc slibuje, že brzy nabídne též variantu Pay & Go, jinými slovy předplacenou kartu bez úpisu, ale přesné podmínky (zejména cenu) zatím neuvádí. Operátor však slibuje, že dodatečné informace ke svým nabídkám pro iPhone 3G zveřejní během několika dní.

Oznámeny tarify pro Irsko

A také se objevily cenové podmínky pro Irsko, zveřejnil je irský web Mac Information.

V Irsku se iPhone 3G začne též prodávat od 11. července v obchodech operátora O2 a prodejce telefonů Carphone Warehouse. I na Smaragdovém ostrově bude nový iPhone dotovaný podle zvoleného tarifu.

Ty existují tři, s měsíčním paušálem ve výši 45, 65 a 100 EUR. V případě 8GB iPhonu 3G bude cena činit 49 EUR pro tarif za 100 EUR, 99 EUR pro tarif za 65 EUR a 169 EUR pro tarif za 45 EUR.

Model s 16 GB paměti přirozeně vychází o něco dráž, konkrétně to bude 129 EUR pro tarif za 100 EUR, 169 EUR pro tarif za 65 EUR a 229 EUR pro tarif za 45 EUR.

Tyto tarify zahrnují určitý počet minut volání a SMS zpráv, v případě dat se však jedná pouze o 1 GB. Navíc se O2 dohodl s firmou Bitbuzz na tom, že poskytne zákazníkům s iPhony bezplatný přístup ke svým 155 přípojným WiFi bodům.

Narozdíl od Británie však zákazníci, kteří si pořídili původní iPhone, žádné výhody pro přechod na 3G model nedostanou. Ono jich ovšem asi nebude zrovna mnoho, iPhone se v Irsku začal prodávat letos v březnu, a to již všichni čekali na nový model.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: