Zprávy o iPhonu: Orange údajně nabídne upgrade na nový model, TeliaSonera bude prodávat iPhone ve Skandinávii a KPN vyjednává o prodeji v Holandsku. (28.5.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Orange údajně nabídne upgrade na nový model, TeliaSonera bude prodávat iPhone ve Skandinávii a KPN vyjednává o prodeji v Holandsku. (28.5.08)

28. května 2008, 07.00 | Orange zřejmě stávajícím vlastníkům iPhonu nabídne výraznou slevu na nový model. TeliaSonera bude dodávat iPhone v sedmi zemích Skandinávie a Pobaltí. A Royal KPN vyjednává o právech na iPhone pro Holandsko.

Objevily se také nové informace o iPhonu, což příliš nepřekvapuje, protože nový iPhone se nejspíš objeví již za zhruba dva týdny při zahájení konference WWDC 2008. Většina zpráv souvisí s uváděním telefonu na nové trhy, to se rovněž dalo čekat.

Orange se chystá nabídnout upgrade pro vlastníky stávajícího iPhonu

Ve Francii iPhone prodává operátor Orange, zatím s nepříliš přesvědčivými výsledky, ale zřejmě se už chystá na příchod nového modelu telefonu.

Francouzští vlastníci iPhonu totiž uvádějí, že dostali od Orange nabídku slibující slevu na nový model. (Tvrdí to čtenáři francouzského webu PCInpact, anglický překlad najdete tady).

Má existovat několik možností přechodu na nový iPhone. První bude spočívat v prosté výměně přístrojů, za poplatek 50 EUR, v podstatě tak bude dotována téměř celá cena nového přístroje.

Jako další možnost budou moci zákazníci získat nový iPhone se „štědrou“ slevou, avšak není jasné, co přesně se tím myslí. Orange na tyto zprávy zatím nereagoval, nevíme ani, jestli budou tyto slevy platit trvale, anebo zda půjde o dočasné opatření snažící se urychlit nástup nového iPhonu na francouzský trh.

Jestliže se tyto informace ukážou jako pravdivé, jednalo by se o první případ dotování nového iPhonu, který by podle všeho již měl podporovat 3G sítě. V dosavadních šesti zemích, kde se prodává současný model telefonu, se přístroj prodává za plnou cenu a prodejci navíc Applu zřejmě odevzdávají podíl z měsíčních paušálních poplatků zákazníků.

Na druhou stranu se v poslední době už objevily slevy současného 8GB modelu, v Německu se sleva liší podle zvoleného tarifu, v Británii sleva činí 100 GBP. A nedávno byl 8GB iPhone zlevněn také v Irsku (o 100 EUR).

Není tedy vyloučeno, že nový iPhone může být alespoň v některých zemích dotovaný, zejména tam, kde se příliš neuchytil a potřebuje zvýšit svůj podíl na trhu. Navíc v některých zemích (především v Číně) operátoři dělení o výnosy z poplatků zásadně odmítají, Apple tam zjevně bude muset použít jiný obchodní model, bude-li chtít do těchto zemí proniknout.

Jasněji v této záležitosti bude zřejmě v červnu, kdy by Apple měl uvést na trh očekávaný 3G model, tehdy by měli podmínky prodeje upřesnit též jednotliví operátoři.

TeliaSonera bude prodávat iPhone ve Skandinávii a v Pobaltí

Jak bylo řečeno výše, operátoři zatím jen uváděli, že v daných zemích začnou s prodejem telefonu Applu s tím, že bližší podrobnosti zveřejní později.

Stejným způsobem postupoval také operátor TeliaSonera, když včera oznámil, že bude distributorem telefonu pro Skandinávii a pobaltské země. Konkrétně se jedná o sedm zemí: Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko a dále o Estonsko, Litvu a Lotyšsko. Ve shodě s ostatními operátory ani TeliaSonera neposkytla bližší údaje o cenách či termínech, s prodejem iPhonu začne „později v letošním roce“ (tuto průpovídku jsme zatím slyšeli od všech operátorů).

Podobných oznámení již zazněla celá řada, jejich souhrn najdete v tomto článku, nedávno k tomu ještě přibylo Španělsko.

Připočítají-li se státy z oznámení TeliaSonery, přiblížil se počet zemí, v nichž se začne iPhone prodávat, padesátce. Ve Skandinávii ovšem nebude mít iPhone snadnou úlohu, už proto, že jde o domovské země hlavních výrobců konkurenčních mobilních telefonů, konkrétně Nokie ve Finsku a Sony Erricssonu ve Švédsku.

Předpokládá se, že do zmíněných sedmi zemí přijde 3G iPhone, model bez podpory 3G technologií by na těchto trzích neměl velké šance, konkurenční telefony v dané cenové kategorii nabízejí jak podporu 3G sítí, tak často též integrovaný GPS přijímač.

Bude hodně záležet na obchodní politice zvolené pro tento region, ta však bude upřesněna nejdříve v červnu (a možná ještě později).

KPN vyjednává o prodeji v Holandsku

iPhone byl oznámen již skoro pro půl stovky zemí, z významných evropských států však mezi nimi stále chybí Holandsko (vlastně by se mělo mluvit spíše o Nizozemsku, ale to zde snad řešit nemusíme). Rozlohou je tato země sice srovnatelná se Slovenskem a počtem obyvatel s bývalým Československem, ovšem vzhledem k silné ekonomice se jedná o nepominutelný stát.

Přesto se mu zatím telefon Applu vyhýbal, avšak to se zřejmě brzy změní. Agentura Thomson Financial tvrdí, že operátor Royal KPN vyjednává s Applem o prodeji iPhonu v Holandsku. Mluvčí KPN uvedl, že Apple holandského operátora sám kontaktoval a setkal se s vřelým přijetím. Operátor však odmítl sdělit bližší podrobnosti, takže se neví, v jakém stadiu se jednání nacházejí, ani to, jak dlouho už probíhají.

Nejspíš si vzpomenete, že KPN kdysi byl „strategickým partnerem“ našeho Telecomu, s nepříliš valnými výsledky, to ovšem nelze porovnávat se situací v Holandsku, tam se KPN jeví jako vhodný partner Applu.

Do pravděpodobného představení nového iPhonu již nezbývá mnoho času, přesto je možné, že do té doby bude mít otevřenou cestu do většiny zemí Evropy a jednání zřejmě budou pokračovat po celý letošní rok, ale už dosavadní oznámení naplnila plány Applu uvést iPhone do řady dalších zemí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

hu+bg

Autor: bvlgar Muž

Založeno: 28.05.2008, 17:27
Odpovědí: 0

Nevíte někdo, jestli je mezi 50tkou zemí i Maďarsko a Bulharsko? Díky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: