Zprávy o iPhonu: Google přidal hlasové vyhledávání, Adobe přenese Flash a AIR na čipy ARM, začne prodej na Tchaj-wanu a v Číně se dále jedná. (19.11.08). - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Google přidal hlasové vyhledávání, Adobe přenese Flash a AIR na čipy ARM, začne prodej na Tchaj-wanu a v Číně se dále jedná. (19.11.08).

19. listopadu 2008, 04.00 | Google začal pro iPhone dodávat aplikaci podporující hlasové vyhledávání. Adobe uzavřela smlouvu o přenosu Flashe a prostředí AIR na procesory ARM, na iPhonu se s nimi však asi nesetkáme kvůli odporu Applu. V prosinci se začne iPhone prodávat na Tchaj-wanu a jednání s čínským operátorem China Mobile stále probíhají.

Od konce minulého týdne se sešlo též něco zpráv spojených s iPhonem:

Google přidal hlasové vyhledávání

Google svou aplikaci Google Mobile App pro iPhone obohatil o hlasové vyhledávání, navíc k ní přidal podporu akcelerometrů a dalších čidel telefonu. Blog Googlu uvádí, že tato aplikace, když uživatel zvedne telefon k uchu, zapípá, čímž oznámí, že uživatel může začít vyslovovat příkazy pro vyhledávání. Takto lze například používat služby pro místní vyhledávání. (Vzniká tak jeden malý paradox – zatímco na Webu lze z iPhonu vyhledávat hlasem, hlasové vytáčení čísel tento telefon v základní výbavě postrádá).

Google Mobile App se zdarma nabízí na App Store, v současné podobě ovšem bude užitečná především americkým uživatelům, na něž se zaměřují výše zmíněné služby Googlu. Na podobnou službu pro češtinu si asi ještě dost dlouho počkáme a místní vyhledávání pro naši zemí Google také zatím nemá příliš vypilované.

Adobe uzavřela smlouvu o přenosu Flashe a prostředí AIR na zařízení s procesory ARM

V pondělí Adobe oznámila v rámci konference Adobe 2008 MAX uzavření smlouvy s výrobcem čipů ARM o přenosu jak Flashe, tak svého běhového prostředí AIR na zařízení používající čipy ARM (ty dodává mnoho výrobců, jimž ARM poskytuje licenci).

Čipy ARM využívá spousta mobilních zařízení (chytrých telefonů, PDA, a tak dále), takže se tím pro Adobe otevírá cesta, jak dostat Flash na mnoho dalších přístrojů.

Uzavřené partnerství tvoří jen jednu součást iniciativy Adobe nazvané Open Screen Project, jež zamýšlí vytvořit standardní běhové prostředí pro všechna zařízení, postavené na Flashi a na prostředí AIR. Spolupráci na projektu už přislíbili takoví výrobci hardwaru jako Broadcom, Freescale a nVidia, v jeho rámci by měli dostat s ARM kompatibilní distribuci Flashe nevyžadující licenční poplatky.

Adobe na konferenci též předvedla Flash 10 pro ARM schopný fungovat na vyspělejších mobilních telefonech s těmito procesory, hodlá ho dokončit ve druhé polovině roku 2009 a současně pracuje na běhovém prostředí AIR umožňujícím provozovat Flash aplikace mimo prohlížeč. Zároveň ovšem i nadále pracuje i na zjednodušené verzi Flash Lite pro slabší mobilní zařízení.

Představený Flash 10 pro ARM běžel pod operačními systémy Symbian, Windows Mobile a Golgle Android.

Chabé šance pro Flash na iPhonu

Mezi výše vyjmenovanými operačními systémy pro procesory ARM chybí iPhone, což ovšem vůbec není náhoda.

Za současné situace totiž, i když bude hardware iPhonu tuto technologii podporovat (iPhone používá procesor ARM od Samsungu), licenční podmínky nedovolují Flash na telefonu Applu provozovat. Jak si všiml server Wired, licenční ujednání vývojářské sady (SDK) pro iPhone výslovně zakazuje stahování a používání interpretovaného kódu v aplikacích, jestliže příslušná API rozhraní a interprety již nejsou předem nahrané. To vlastně vylučuje všechny zásuvné moduly třetích stan, nejen ty od Adobe.

Navíc Apple podle všeho nejspíš nemá zájem uvést Flash na iPhone, protože by to mohlo ohrožovat jeho zájmy, Apple chce nabízet aplikace přes App Store a hudbu a video přes iTunes Store, přičemž plné Flash aplikace by tohle mohly zařídit i jinak.

A Steve Jobs nemá rád Flash jako takový a už se v tomto smyslu několikrát vyjádřil. Mimo jiné prohlásil, že Flash Lite je příliš omezený, zatímco plný Flash má na mobilní zařízení příliš vysoké nároky. Flash 10 pro ARM by teoreticky sice mohl tyto Jobsovy požadavky splnit, avšak nejspíš mu nevyhoví ani to. Steve Jobs navíc klade značný důraz na maximální zabezpečení iPhonu a ve Flashi se přitom dost často objevují bezpečnostní díry, což určitě neposílí Jobsovu vstřícnost vůči této technologii.

V nejbližší době tedy nejspíš bude iPhone stále vzorovat zavedení podpory pro Flash, jestliže se ho však podaří Adobe rozšířit na jiná mobilní zařízení (Adobe pochopitelně rovněž sleduje hlavně své zájmy, přenosem na ARM si chce zvětšit své trhy), mohl by se iPhone ocitnout po tlakem, aby přece jen začal tuto technologii podporovat.

Hodně bude záležet na tom, jak funkční a účinná bude implementace Flashe pro ARM. Flash reklamy sice nemá rád asi nikdo, ale s touto technologií se dají dělat i docela užitečné věci (viz třeba různé videoservery), takže není vyloučeno, že se ujme také na mobilních zařízeních, bude-li fungovat dostatečně hladce.

V prosinci přijde iPhone na Tchaj-wan

iPhone postupně proniká do stále dalších zemí světa, už se tomu ani nevěnuje velká pozornost. To ovšem neplatí pro oznámení, že během příštího měsíce, tedy v prosinci, začne telefon Applu prodávat operátor Chunghwa Telecom na Tchaj-wanu. Zmíněný operátor bude mít právo exkluzivního prodeje na tomto ostrově, přesto však nebude bez konkurence, protože na Tchaj-wan se dostává hodně iPhonů šedými dovozy z Nového Zélandu, Hongkongu a dokonce i USA.

Kromě přibližného termínu zahájení prodeje operátor jako obvykle neupřesnil žádné bližší podmínky, přesto mělo toto oznámení poměrně silný mediální ohlas, mnozí ho totiž považují za předstupeň vstupu iPhonu do kontinentální Číny. Podle některých tchajwanských zdrojů měla být lokalizace pro Čínu hotová ještě před tou pro Tchaj-wan (kód pro obě země se přirozeně dost podobá, ale existují i různé odlišnosti), vstup na Tchaj-wan by tak měl znamenat, že je iPhone připraven rovněž pro Čínu.

Jednání s China Mobile pokračují dál

Vstup iPhonu do kontinentální Číny ovšem nebude jednoduchý, v úterý generální ředitel největšího čínského operátora China Mobile, Wang Ťiang-čou, potvrdil, že rozhovory s Applem dále pokračují, ale kvůli dohodě s Applem o nešíření důvěrných informací nemůže sdělit žádné podrobnosti.

Již v září Wang prohlásil, že doufá v uzavření dohody co nejdříve, ale obě firmy zjevně zatím k dohodě nedospěly. Kamenem úrazu zřejmě zůstává otázka rozdělování příjmů mezi nimi, na druhou stranu Apple už od svého původního modelu vybírání podílu z poplatků zákazníků v mnoha zemích ustoupil.

Apple nepochybně má na uzavření dohody zájem, China Mobile se 436 miliony zákazníků (podle tohoto parametru jde o největšího mobilního operátora na světě) představuje skutečně ohromný potenciální trh (celé USA mají dnes okolo 300 milionů obyvatel). A iPhone přirozeně již není neznámý ani v kontinentální Číně, odhaduje se, že se jich do ní šedými dovozními kanály dostalo nejméně 800 000.

Jednání asi budou ještě hodně složitá (Čína dosud nemá vybudované 3G sítě a zatím ani nerozhodla o tom, jaký přijme standard, spekuluje se, že by mohla přijmout vlastní řešení nekompatibilní s ostatními zeměmi) a jejich výsledek zůstává nejistý. Pokud by se Apple nedohodl s China Mobile, mohl by zkusit jednání s dalšími čínskými operátory, v úvahu připadá zejména China Unicom, ti ovšem už nemají tak ohromný počet zákazníků (vzhledem k velikosti čínské populace však stále jde o hodně velká čísla).

Ovšem ani China Mobile není odkázán jen na Apple, tento operátor je členem sdružení Open Handset Googlu, jež podporuje otevřenou platformu Android, považovanou za hlavního konkurenta iPhonu.

Teprve příští týdny a možná až měsíce ukáží, zda a jak se iPhone dostane do Číny. Ta sice také začíná docela silně pociťovat důsledky finanční krize, přesto tenhle trh nadále ukrývá značný potenciál, o který bude Apple jistě usilovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

snad ne

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 19.11.2008, 05:53
Odpovědí: 0

flash na iPhone nechci, dobrý to je jen na reklamy, stránky ve flashy by se na iPhone display stejnak nevešly, na video blbosti je tu youtube a podcasty, toto my fakt chybět nebude narozdíl od jiných věcí kterých se asi taky nedočkáme, protože Steve... třeba plnohodnotná navigace, na jednu stranu zakazujou stahovat přes 3G vetší soubory než 10MB, ale stahování map při "navigaci" jim nevadí...

Odpovědět na příspěvek

RE: snad ne

Autor: Brano Muž

Založeno: 19.11.2008, 12:35

Chcel by som pripomenut jedno naozaj dobre vyuzitie Flashu a tym je podpora streamovaneho videa, ktore sa na internete objavuje dost casto a jeho nepodpora na iPhone casto zamrzi

Odpovědět na příspěvek

iPhone

Autor: Kamil K. Muž

Založeno: 19.11.2008, 10:39
Odpovědí: 0

Mně je trapné, když jedu s MacBookem ve vlaku a kvůli tomu, že mám iPhone tak se nemůžu připojit z noťasu na internet. Asi každej mobil s bluetooth to umí.
Jsem taky zvědavej, zda se někdy dočkáme synchronizace poznámek, případně taky To-Do záznamu z Mailu 3.5

Odpovědět na příspěvek

RE: iPhone

Autor: ERT Muž

Založeno: 21.11.2008, 03:36

přes IMAP lze omezeně přenášet z Maca

Odpovědět na příspěvek

iphone+macbook

Autor: xpetrs Muž

Založeno: 19.11.2008, 15:23
Odpovědí: 0

Prý se to dá připojit: http://forum.iphone.cz/vi
ewtopic.php?f=13&t=7552


Ale zdá se mi, že Apple chce, aby lidi používali jimi vyrobené věci pouze jedním předem daným způsobem... Už udělali dost blbostí! Takže třeba HTC Touch HD by mohl iPhone ohrozit.

K Flashi sem našel třeba tohle: http://vimjak.cz/iphone/j
ak-prehravat-flash-videa-
na-iphone

Odpovědět na příspěvek

iPhoneModem

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.11.2008, 10:25
Odpovědí: 0

… je název aplikace, která se dá přes Cydii stáhnout na iPhone a pak také na Mac/PC. Potom spustíte tuhle aplikaci jak na iPhone, tak na počítači, tyto se navzajem spojí přes Wifi a poté už můžete na počítači používat Edge/3G připojení. Funguje to (zkoušeno na Mac). Jinak - vše potřebné je na http://www.iphonemodem.co
m/ a pokud nechcete po každém 0,5MB stažených dat odklikávat na iPhone opruzovou hlášku, můžete zplatit cca. $10 a máte klid.
Nevýhodou je, že se aplikace nedá stáhnout přes AppStore (Apple ji nechce přijmout), takže se tohle řešení dá použít jen na cracknutých iPhonech.

Odpovědět na příspěvek

RE: iPhoneModem

Autor: xpetrs Muž

Založeno: 20.11.2008, 14:04

A také proto bych iPhone nechtěl. Spousta nesmyslných omezení. Není možná navigace, nejde použít jako modem, nemá hlasové vytáčení, nejde ovládat stylusem,... Nejzásadnější věc je, že to neumí česky. Takže je to vlastně jenom iPod s browserem a obyčejným telefonem.
Viděl sem Windows Mobile od HTC a vypadalo to stejně elegantně jako iPhone. Platforma je zavedenější, otevřenější. Má to TouchFLO 3D a hlavně mu nechybí to co iPhonu.
Prostě iPhone = další Newton co na první pohled oslnil, předběhnul dobu. Ale na druhý pohled si koupíte pravděpodobně něco jiného.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPhoneModem

Autor: alex Muž

Založeno: 20.11.2008, 15:44

HTC dokaze to robit vela uzitocnych veci, ktore iPhone nevie (napr. sync mailov), ale znami si stazuju na prakticke veci, napr ze si uchom bezne rusia hovor, pripadne neintuitivne nadstavenia pokrocilych funkcii.
takze to nebude cierno biele ;-) kazdy tlf. ma svoje vyhody aj nevyhody a zalezi od preferencii.

(PS: ja prezentujem svoj iP skor ako hracku nez ako biznis tlf, pretoze seriozna robota typu maily, kalendar, dokumenty apod, sa na nom robit daju riesit obmedzene, tazko alebo vobec; zato sa na nom da hrat, surfovat na webe, pustat hudba alebo filmy alebo pozerat vyvoj akcii atd :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPhoneModem

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.11.2008, 16:07

No, je prima, že si každý může vybrat. Předpokládám, že Vám iPhone nikdo nenutí. Měl jsem spoustu různých telefonů, PDA (s WM), ale iPhone je iPhone - mám jej zhruba rok, takže jsem si jej pořizoval s vědomím, že jej budu muset cracknout, abych jej vůbec mohl používat - takže mne nějaká omezení moc netrápí. A způsob ovládání - nemusíte mi věřit (je to dost možná jen subjektivní hodnocení) - je bezkonkurenční (určitě ve srovnání s jakýmkoli WM přístrojem, či mobilem se Symbianem). Ale, jak už jsem řekl - každému, co jeho jest.

Odpovědět na příspěvek

Lokalizace pro Čínu/Tchaj-wan

Autor: rasp Muž

Založeno: 27.11.2008, 17:59
Odpovědí: 0

re: kód pro obě země se přirozeně dost podobá, ale existují i různé odlišnosti

Zásadní odlišnost je to, že na Tchaj-wanu se používá tradiční znaková sada (Chinese-traditional) a v kontinentální Číně (+HK) se používá zjednodušená Čínština (Chinese-simplified). Takže z našeho pohledu to sice podobné je, ale na Tchaj-wanu se používá několikanásobně více znaků.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

A také proto bych iPhone nechtěl. Spousta nesmyslných omezení. Není možná navigace, nejde použít jako modem, nemá hlasové vytáčení, nejde ovládat stylusem,... Nejzásadnější věc je, že to neumí česky. Takže je to vlastně jenom iPod s browserem a obyčejným telefonem.
Viděl sem Windows Mobile od HTC a vypadalo to stejně elegantně jako iPhone. Platforma je zavedenější, otevřenější. Má to TouchFLO 3D a hlavně mu nechybí to co iPhonu.
Prostě iPhone = další Newton co na první pohled oslnil, předběhnul dobu. Ale na druhý pohled si koupíte pravděpodobně něco jiného.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: