Zprávy o iPhonu: Ceny u českého O2, druhý operátor pro Turecko, jednání v Rusku, nová beta verze firmwaru 2.1 a vydán firmware 2.0.2. (19.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Ceny u českého O2, druhý operátor pro Turecko, jednání v Rusku, nová beta verze firmwaru 2.1 a vydán firmware 2.0.2. (19.8.08)

19. srpna 2008, 09.00 | Telefónica O2 ČR zveřejnila ceny pro iPhone 3G u nás. V Turecku bude druhým operátorem pro iPhone Turkcell. Probíhají jednání o prodeji iPhonu v Rusku. Vývojáři obdrželi čtvrtou beta verzi firmwaru 2.1. A Apple vydal firmware 2.0.2.

Poměrně hodně se toho děje kolem iPhonu, o čemž pojednává tento článek:

O2 zveřejnil ceny iPhonu pro ČR

Naše země patří k těm, v nichž začne prodej iPhonu 3G 22. srpna. A už včera první z českých mobilních operátorů, O2, zveřejnil, za jaké ceny bude telefon Applu prodávat. Příslušné informace najdete na serveru Mobil.cz. V odkazovaném článku objevíte podrobnější informace, včetně tabulek s jednotlivými tarify, zde pouze poznamenám, že nedotovaný telefon bude stát 11 995 Kč v 8GB verzi a 14 095 Kč s 16 GB, ceny jsou včetně DPH. To lze považovat za příjemné překvapení, protože tyhle ceny zhruba odpovídají těm, za něž se iPhone bez závazku prodává v jiných evropských zemích.

Samozřejmě O2 nabízí pro iPhone 3G řadu tarifů, jejich přehled naleznete zde. Jednak vytvořil speciální tarify iPhone M až iPhone XXL, které zahrnují určitý počet minut volání a SMS zpráv a neomezená data. Nejnižší tarif iPhone M přijde na 600 Kč měsíčně, za což dostanete 80 minut volání, neomezený počet SMS o víkendu (v síti O2) plus 20 SMS do všech sítí, za telefon zaplatíte 5 995, respektive 7 995 Kč. Nejvyšší tarif iPhone XXL poskytuje neomezené volání, neomezené SMS o víkendu v síti O2 plus 150 SMS do všech sítí, za to však zaplatíte 4 050 Kč měsíčně, telefon v obou verzích dostanete za symbolickou 1 Kč. S těmito tarify se musíte upsat na 24 měsíců.

Jako další možnost nabízí O2 své standardní tarify Neon, v jejich případě si však za data musíte připlatit dalších 150 Kč. Na to však pozor, protože za tuto cenu budete mít k dispozici jen omezené množství dat, než dojde ke zpomalení připojení. U těchto tarifů činí doba úvazku 24 nebo 36 měsíců, telefon je přirozeně opět dotovaný, pro nejvyšší paušály zase přijde na 1 Kč.

Další dva čeští operátoři jistě brzy též zveřejní své nabídky, ovšem podle prvních zpráv se zdá, že podobně jako v jiných zemích bude problém iPhone sehnat, u O2 je již téměř vyprodaný v rámci předběžných objednávek.

Druhý operátor pro Turecko

iPhone stále proniká do dalších zemí, nyní se rozšířil seznam operátorů, kteří budou prodávat telefon Applu, o další položku: tureckého operátora Turkcell.

V Turecku sice práva na prodej už získal Vodafone, ale teď k němu přibyl další operátor, s 35 miliony zákazníků v Turecku největší (vlastně obsluhuje polovinu veškerého obyvatelstva). Jako ve většině zemí nabídne Turkcell jak tarify, tak předplacené karty, otázkou ovšem zůstává kdy, v současné druhé vlně prodeje totiž Turecko zřejmě ještě nebude.

Apple se blíží dohodě o prodeji v Rusku

Zdá se, že by brzy mohlo dojít k dohodě o prodeji iPhonu 3G v Rusku. Podle regionálního ruského deníku Vědomosti se dva ze tří hlavních ruských operátorů – Megafon a VimpelCom – chystají podepsat smlouvu o prodeji iPhonu 3G. Nejspíš poslední zbývající překážku tvoří hromadné objednávky, protože Apple údajně chce, aby operátoři souhlasili s odběrem velkého množství telefonů najednou, prý mezi 1 a 1,5 milionem kusů (to se ovšem určitě týká jen velkých zemí). Někteří analytici však soudí, že se takové množství nedá prodat ani v Rusku, odhadují, že v této zemi lze reálně ročně odbýt 500 až 600 tisíc iPhonů.

I když se podaří tyto překážky překonat, je téměř jisté, že prodej v Rusku nezačne v současné druhé vlně, ale až později. Navíc do hry mohou vstoupit i neekonomické faktory, vzhledem k současné zjitřené politické situaci. Apple nepochybně o tento velký trh (jehož kupní síla v poslední době docela roste) nepochybně má zájem, avšak uzavření definitivních smluv asi nebude bez potíží.

Čtvrtá beta verze firmwaru 2.1 odstraňuje oznamovací funkci

O víkendu vývojáři obdrželi již čtvrtou beta verzi firmwaru 2.1 (předchozí beta verze se objevily v době, kdy jsem měl volno). Jako obvykle obsahuje Applem blíže neurčené opravy chyb, avšak tentokrát nepřidává žádné nové funkce, naopak jednu důležitou ubírá. Apple výslovně uvádí, že odstranil podporu pro oznamovací službu, jež bude zasílat internetová data aplikacím třetích stran i tehdy, když nebudou pracovat, Apple takto chce nahradit aplikace pracující v pozadí.

Tato funkce přitom byla ve firmwaru 2.1 přítomna od první beta verze, její stažení Apple zdůvodňuje „dalším vývojem“ uvnitř firmy.

To samozřejmě působí potíže externím vývojářům, kteří nyní těžko mohou vyvíjet nové aplikace či aktualizace těch stávajících, jež hodlají tuto funkci využívat. Apple se však zřejmě chystá provést podstatné změny funkce, takže mu nic jiného nezbývalo. Zatím není jasné, kdy chce oznamovací funkci do firmwaru 2.1 vrátit, nejspíš to bude záviset na tom, jak se bude dařit programátorům Applu.

Podle původních plánů měla být oznamovací služba (a její příslušné servery) spuštěna v září, ve stejnou dobu se čekala i ostrá verze firmwaru 2.1. To asi stále ještě platí, nevyskytnou-li se další neočekávané komplikace.

Apple uvolnil firmware 2.0.2

Poněkud neočekávaně Apple včera večer vydal firmware 2.0.2 pro iPhone a iPod touch.

Tato aktualizace o velikosti 248,7 MB se nabízí prostřednictvím iTunes a přichází pouhé dva týdny po verzi 2.0.1 (viz tato rekapitulace).

Stejně jako v případě verze 2.0.1 Apple opět mluví pouze o opravách chyb v novém firmwaru a ty jako obvykle nijak blíže nespecifikuje.

Spekuluje se o tom, že by firmware 2.0.2 mohl řešit potíže s připojením vedoucí k výpadkům hovorů a k nechtěným přepnutím z 3G sítě na EDGE připojení, to však budou muset uživatelé teprve potvrdit.

Zatím se zdá, že verze 2.0.2 nepřináší žádná nová nastavení, podle některých prvotních zpráv je brouzdání po Webu rychlejší, to však může být důsledek vyprázdnění vyrovnávací paměti prohlížeče. Možná se zkrátila prodleva při psaní. Aplikace nevyžadují aktualizaci. A změnil se přechod ze seznamu hudebních skladeb do zobrazení Cover Flow.

V příštích dnech jistě budou přibývat další informace o tomto novém firmwaru, v pátek také zjistíme, zda se už nachází na iPhonech oficiálně prodávaných u nás.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: