Zprávy o iPhonu: Apple sotva stíhá uspokojit poptávku po iPhonu 3G a první informace o firmwaru 2.1. (28.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: Apple sotva stíhá uspokojit poptávku po iPhonu 3G a první informace o firmwaru 2.1. (28.7.08)

28. července 2008, 05.00 | Ve většině zemí světa poptávka po novém iPhonu převyšuje nabídku, Apple sotva zvládá uspokojovat zájem zákazníků. A vývojáři obdrželi beta verzi firmwaru 2.1, jež zřejmě zlepší navigační a další funkce a možná přinese i podporu tolik žádaného kopírování a vkládání.

Nějaké zprávy se objevily také v souvislosti s iPhonem:

Poptávka po iPhonu 3G stále převyšuje nabídku

Sehnat iPhone 3G zůstává obtížné, nadále trvá obrovský zájem o něj, který Apple nestíhá uspokojovat. V USA například operátor AT&T přijímá předběžné objednávky, kdy zákazníci složí peníze za telefon předem a přístroj dostanou až poté, co bude fyzicky dostupný, což by údajně mělo být za 13 až 14 dní po zadání objednávky. Ani tato lhůta však není zcela zaručená, hodně záleží na daném modelu, 16GB verze se shánějí hůře než ta 8GB a bílé 16GB iPhony 3G jsou ještě vzácnější, protože černé verze se vyrábí víc. Zákazníci AT&T mohou sledovat stav své objednávky na webu operátora.

Také americké kamenné obchody Applu se potýkají s ohromným zájmem zákazníků o nový iPhone, Apple kvůli tomu dokonce prodloužil otevírací dobu.

Apple provozuje stránku, na níž lze zjistit dostupnost iPhonu v jeho jednotlivých amerických obchodech. A tato stránka nyní sděluje, že obchody, jež normálně otevíraly v 10:00, budou nyní otevřené již od 8:00 kromě neděle, aby uspokojily poptávku zákazníků. Kromě toho Apple zvýší i počet zaměstnanců v obchodech. V hlavních prodejnách Applu to sice příliš nepomůže, protože ty už předtím otevíraly dříve, ale tento krok by měl zkrátit fronty v ostatních obchodech.

V těch se pořád tvoří fronty zájemců a čekání bývá tak dlouhé, že některé obchody dokonce začaly zájemce stojící ve frontě zapisovat do seznamu a nabízejí jim možnost vyzvednout si telefon až později, kdy se jim to bude lépe hodit, protože mnohdy bylo čekání tak dlouhé, že někteří zájemci museli frontu opustit předčasně. Jak vidět, tak ani 14 dní po zahájení prodeje iPhonu 3G zájem o něj neutuchá.

Situace v dalších zemích, kde se nový telefon prodává, se od USA mnoho neliší. Například v Británii operátor O2 minulý týden prakticky vyprodal své zásoby, telefony zbyly jen v některých obchodech, ale v pátek dostal novou dávku iPhonů, a tak by tomu mělo být každý týden. O2 UK doufá, že všichni britští zájemci dostanou svůj iPhone 3G do konce léta. Telefony se budou nabízet pouze ve fyzických obchodech O2, Carphone Warehouse a Applu, přes Internet dostupné nebudou (naopak jedině přes Internet se budou distribuovat telefony dodávané v rámci upgradu zákazníkům s původními iPhony). O2 UK navíc udržuje seznam obchodů, v nichž byly telefony vyprodány.

Obdobná situace panuje také v Belgii. Tam telefon prodává operátor Mobistar, ten rovněž uvádí, že poptávka po iPhonu 3G překročila dostupné zásoby. Podle časopisu Forbes již Mobistar prodal 400 000 telefonů Applu (tohle číslo ovšem nevypadá zrovna věrohodně, spíše se Forbes spletl o nulu, ovšem i tak by to bylo úctyhodné množství) a generální ředitel Mobistaru Benoit Scheen předpokládá, že v příštích týdnech prodá ještě o pár tisíc kusů víc.

Mobistar jako jeden z mála operátorů prodává iPhone 3G také odblokovaný (sice za vyšší cenu, ale bez administrativních překážek a dodatečných poplatků), což sice zřejmě přispělo k prodeji (nakonec toho využili i někteří nedočkaví čeští zájemci), operátor však tvrdí, že podstatná část kupců zvolila nejdražší tarif s paušálem 60 EUR měsíčně. A velký zájem o telefon jeví též podnikoví zákazníci.

V současnosti je tedy iPhone 3G téměř vyprodaný i v Belgii, Benoit Scheen doufá, že Apple překoná potíže s distribucí a brzy pošle do Belgie další telefony, protože prodej v této zemi omezují pouze nedostatečné dodávky od Applu.

Apple tedy sotva stíhá zásobovat současné trhy, přitom už 22. srpna by měl s iPhonem 3G vstoupit do 20 dalších zemí, jak prozradil při oznámení finančních výsledků za čtvrtletí.

Zatím se zdá, že Česká republika v této druhé vlně ještě nebude, tvrdí to například Mobil.cz v článku, v němž české zájemce o koupi iPhonu 3G odrazuje. Článek poukazuje právě na špatnou dostupnost iPhonů, zejména těch odblokovaných, připomíná, že zatím není oficiální podpora češtiny a zároveň tvrdí, že by se telefon na českém trhu měl objevit do dvou měsíců. To vychází někdy na konec září. Redaktoři Mobilu.cz neuvádějí, kde k tomuto údaji přišli, ale uvážíme-li, že mezi první a druhou vlnou činí časový odstup zhruba měsíc, při extrapolaci tohoto intervalu by hypotetická třetí vlna vycházela právě na konec září.

Mobil.cz navíc optimisticky předpokládá, že čeští mobilní operátoři, kteří budou prodávat iPhone 3G všichni tři, budu nuceni nabídnout zajímavé ceny a podmínky, avšak jejich dosavadní cenová politika lítému konkurenčnímu boji příliš nenasvědčuje (současnou situaci spíše popisuje slovo „oligopol“). Počkáme a uvidíme.

Objevily se první informace o firmwaru 2.1

Firmwarem 2.0 samozřejmě vývoj nekončí, nyní se již začínají vynořovat obrysy dalšího postupu. Apple totiž rozeslal vývojářům beta verzi firmwaru 2.1, z níž lze vytušit, jaké novinky nás nejspíš čekají.

Gear Live informuje, že lokalizační služby Core Location nově umí rozpoznat směrování iPhonu s GPS a jeho okamžitou rychlost, to jsou funkce nezbytné k poskytování průběžných navigačních pokynů.

Zdá se tedy, že nová verze firmwaru překoná „závažné softwarové problémy“, o nichž v souvislosti s navigací mluvil Greg Joswiak z Applu a dovolí, aby telefon sloužil jako plnohodnotná navigace. A pokud se dohodnou na právních podmínkách, mohli by se svým navigačním softwarem přijít zavedení výrobci jako třeba TomTom, to by bylo zvlášť důležité pro Evropu, v tomto ohledu však zatím zůstává příliš mnoho nejasností, než aby se daly činit konkrétní předpovědi.

Z dalších svých zdrojů AppleInsider získal potvrzení, že do firmwaru 2.1 Apple zabudovává hrubou verzi podpory své oznamovací služby.

Už při oficiálním představení iPhonu 3G na konferenci WWDC Apple oznámil novou službu, jež dovolí programům přijímat taková data jako upozornění nebo nové zprávy, aniž by musely aktivně běžet. Nahrazuje se tak běh aplikací v pozadí, který by spotřebovával výkon a zvyšoval spotřebu energie.

Integrace kódu pro tuto službu zároveň dovoluje odhadnout, kdy by se firmware 2.1 mohl dostat na veřejnost. Aby byl použitelný, musí fungovat samotná oznamovací služba, její spuštění se předpokládá v září, tehdy by tedy mohla vyjít také ostrá verze firmwaru 2.1. (V této souvislosti se nabízí otázka, zda bude firmware 2.1 obsahovat oficiální podporu češtiny, podle nepotvrzených dohadů - viz výše - by se právě v této době měl iPhone 3G objevit na našem trhu.)

Mezitím by mohl ještě vyjít firmware 2.0.1, jehož testování bylo odhaleno z nepřímých náznaků. Tato verze se k vývojářům zřejmě nedostala, podle všeho obsahuje opravy chyb verze 2.0, je tedy otázkou zda a kdy ji Apple vydá.

Vynořily se též náznaky, že by firmware 2.1 mohl konečně přinést tolik žádanou podporu kopírování a vkládání.

Jeden vývojář totiž při prozkoumávání vývojových rámců první beta verze firmwaru a vývojářské sady 2.1 narazil na odkazy na kopírování a vkládání, jež vyvolaly naději, že by se tato funkce, asi nejžádanější ze všech těch, které na iPhonu chybějí, mohla přece jen objevit.

Greg Joswiak, marketingový viceprezident Applu, už dříve prohlásil, že funkce kopírování a vkládání měla pro Apple nižší prioritu a že programátoři Applu ještě nepřišli na vhodný způsob její implementace.

Apple se tedy do doplnění této funkce příliš nehrne, na druhou stranu však velmi stojí o prosazení iPhonu v podnicích a tam tato funkce rozhodně žádaná bude.

Tyto náznaky však nelze považovat za jednoznačný důkaz, zmíněný vývojář je totiž nalezl v anglickém souboru „Localizable.strings“, umístěném v „System/Library/PrivateFrameworks/WebKit.framework“, spolu s dalšími odkazy na vyhledávání pomocí Spotlightu, na převod textu na řeč, na publikování souborů a na Finder.

A to vzbuzuje pochyby, zda jde skutečně o odkaz na chystané nové funkce iPhonu, anebo tam prostě zůstaly z rámců WebKitu používaných pro vývoj pod Mac OS X a Windows.

Stejný vývojář v novém firmwaru navíc odhalil předvolby aplikace Apple MobileRadio, jež se sama ještě neobjevila.

Teď se jistě začnou objevovat další informace o firmwaru 2.1, jak se jím budou vývojáři probírat. Tahle beta verze však není použitelná pro praktické účely, vývojáři dodávající aplikace do App Store totiž byli varováni před používáním nového firmwaru a související vývojářské sady, s nimi nebudou moci posílat programy do App Store. (Nijak překvapivé, jde o beta verzi, v níž nelze vyloučit problémy.) Beta verze 2.1 tedy může sloužit jenom ke zkoumání budoucích možností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

druha vlna iphone

Autor: petricek Muž

Založeno: 28.07.2008, 07:50
Odpovědí: 0

Pokud nebude v druhe vlne tak at si ho strci do riti

Odpovědět na příspěvek

RE: druha vlna iphone

Autor: juramac Muž

Založeno: 28.07.2008, 09:05

Vskutku duchaplny a hodnotny prispevek. Apple se nad nim urcite zamysli.......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: druha vlna iphone

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 29.07.2008, 08:56

Je to pravda, taky mě s tim serou, uvedení do prodeje 11.7 a do dneška nebyli schopni dodat další... Prej až příští měsíc (asi). Njn ale když už čekam od ledna 2007 tak ten měsíc vydržim, ale podcenili to.

Odpovědět na příspěvek

RE: druha vlna iphone

Autor: coze? Muž

Založeno: 28.07.2008, 15:13

Cože? za tak dlouho? To at si strcvi do řiti.

Odpovědět na příspěvek

Casy otevreni

Autor: czPopi Muž

Založeno: 28.07.2008, 09:15
Odpovědí: 0

Nejak jsem nepochopil ty zmenene casy oteviracek obchodu..

"A tato stránka nyní sděluje, že obchody, jež normálně otevíraly v 8:00, budou nyní otevřené již od 8:00 kromě neděle"

Pokud normalne oteviraly v 8 tak otevreni zase v 8 mi prijde porad stejne :) :p

Odpovědět na příspěvek

RE: Casy otevreni

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 28.07.2008, 10:12

Omlouvám se za překlep, ty obchody původně otevíraly v 10:00, už jsem to opravil.

Odpovědět na příspěvek

Upresneni

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 28.07.2008, 16:46
Odpovědí: 0

Zadne penize predem se samozrejme u AT&T neskladaji. Jedna se o zcela standardni postup, kdyz si prijdete do AT&T store koupit mobil a oni jej nemaji fyzicky na prodejne. Objednate si jej tam, oni si jako potvrzeni objednavky projedou vasi kreditni kartu, avsak zadne penize vam nezablokuji ani nestrhnou! Ty se vam strhnou teprve tehdy, az kdyz telefon dorazi na prodejnu a vy si jej osobne prevezmete - teprve tehdy podepisete a penize vam z karty strhnou.

Odpovědět na příspěvek

iPhone 3G praska!! Plast nemel byt pouzit

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 30.07.2008, 19:33
Odpovědí: 0

Myslim ze to Apple s tim plastem nevychytal, nevim proc neponechal hlinik uz kvuli zelene politice ci sjednoceni designu produktu (macbook pro, imac, atd hlinik).

Praskliny se objevuji po par tydnech
http://forums.ma
crumors.com/showthread.ph
p?t=525177

Odpovědět na příspěvek

RE: iPhone 3G praska!! Plast nemel byt pouzit

Autor: Antabelus Muž

Založeno: 05.08.2008, 18:35

Rád ti odpovím na otázku, proč Apple neponechal hliníkový zadní kryt přístroje.. Toto není spekulace ani teorie, nýbrž fakt - hliník jako takový by materiálně vadil signálu GPS a modulu pro sítě třetích generací (GSM samozřejmě zvládne vpohodě, ale na signálu mu plast taky přidá, takže je to vykompenzované). V tu chvíli by z iPhone 3G s modulem pro GPS a 3G byl iPhone první generace S MODULEM, ale funkce by nefungovali.

To že plastový kryt praská je kapitola sama o sobě, nicméně pokud bude bezproblémová reklamace, nebo bude informace že se toto stávalo pouze iPhonům z prvních várek (o čemž můžeme opět pouze spekulovat) pravdivá, jsem za plast raději. Je méně náchylný na oděrky a škrábance, přístroj je lehčí. (Ve skutečnosti sice jen o 2 gramy, ale já rozdíl pocítil, možná je to subjektivní pohled).

Příjemný zbytek dne, Antabelus.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iPhone 3G praska!! Plast nemel byt pouzit

Autor: ondrej Muž

Založeno: 05.08.2008, 20:51

O signalu zadna, to uz meli strach kvuli wifi antene, je to ale skoda, treba i ty sroubky ze spodu mi prijdou zvlastni...

Myslim si, ze cokoli bude mit leskly povrch bude nachylne k poskrabani, to vidim jako konstrukcni nedostatek od Applu, iPod nano ci Touch maji leskly kovovy zadni kryt a je to poskrabane za pul dne a je to velka skoda, u iPhonu mi to prislo lepsi, tam je ten povrch preci matnejsi...

Ja jsem pro kov, matny a lehky...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: