Zprávy o iPhonu: App Store s více než 1 000 aplikací, náznaky nového iPodu touch, MagicPad s kopírováním a vkládáním a IM klient Palringo. (30.7.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu: App Store s více než 1 000 aplikací, náznaky nového iPodu touch, MagicPad s kopírováním a vkládáním a IM klient Palringo. (30.7.08)

30. července 2008, 15.00 | Počet aplikací nabízených na App Store překročil první tisícovku. Beta verze firmwaru 2.1 naznačuje, že by se mohl objevit nový iPod touch. Bohatě vybavený textový editor MagicPad poskytne též kopírování a vkládání. A IM klient Palringo umí pracovat s několika IM službami.

Také zprávy o iPhonu se začínají více týkat softwaru, nijak překvapivé vzhledem k zahájení distribuce aplikací. Jak ukazuje následující zpráva, těch utěšeně přibývá:

App Store už nabízí přes tisíc aplikací

Webový obchod App Store, nabízející aplikace třetích stran pro iPhony a iPod touch vybavené firmwarem 2.0, si velice rychle připisuje různé číselné rekordy. Stoupá jak počet nabízených aplikací, tak počet jejich stažení. V případě počtu aplikací byla v pondělí večer překročena „magická hranice“ tisíce aplikací, uvádí časopis Forbes. (Apple se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil). A další aplikace stále přibývají. Pokud jde o počty stažení, při oznámení finančních výsledků za minulé čtvrtletí 21. července Apple zmínil číslo 25 milionů.

Z těchto aplikací se zhruba 20 procent nabízí zdarma a ani ceny ostatních nejsou nijak závratné, 90 procent jich stojí pod 10 USD. A převážná většina aplikací funguje též na iPodu touch.

Spuštění App Store tedy zatím vypadá jako velký úspěch a pravděpodobně ani z ekonomického hlediska si Apple nemůže stěžovat (v případě placených aplikací si strhává 30 procent z koncové ceny, což při současných počtech stažení už dává nezanedbatelnou částku).

Reakce na App Store jsou sice převážně kladné, ale samozřejmě se již objevila i kritika, zejména ze strany některých vývojářů. Těm se především nelíbí pomalé zveřejňování aktualizací už vydaných aplikací a také jim vadí, že musí s Applem podepisovat smlouvu o nešíření důvěrných informací (NDA ujednání) se značně přísnými podmínkami (v podstatě by si vývojáři své zkušenosti s vývojářskou sadou neměli sdělovat ani mezi sebou, natož je zveřejňovat).

Dokonce vznikla stránka dost nevybíravě kritizující tuto NDA smlouvu, avšak ta sotva Apple přiměje ke změně jeho politiky, takhle se přece chová již dávno.

V případě stížností se navíc musí vzít v úvahu výběrový efekt, kritiky jsou prostě v mediálním prostoru více slyšet. App Store jistě není bezchybný, ale teprve vývoj v příštích měsících plně vyjeví jeho přednosti a slabiny. Udrží-li se však dosavadní trendy, měla by ho nejspíš čekat zářná budoucnost, hodně bude ovšem záležet i na vývoji v oblasti aplikací, především na tom, zda se ve větší míře objeví náročnější aplikace plně využívající možností mobilní platformy Applu.

Firmware 2.1 naznačuje možnost uvedení nového iPodu touch

Vývojáři už obdrželi beta verzi firmwaru 2.1, která naznačuje, kudy se bude vývoj mobilní verze OS X ubírat dál. Beta verzi nyní prošťárávají mnozí zvědavci a objevují v ní další zajímavé náznaky.

iPhone Atlas informuje, že v tomto kódu byly odhaleny soubory obsahující řetězec „iPod2,1“. Současný iPod touch přitom nese označení „iPod1,1“. Mimochodem původní iPhone zastupuje řetězec „iPhone1,1“, zatímco na iPhone 3G odkazuje výraz „iPhone1,2“. A tato označení zůstávají stejná pro verze s různou kapacitou paměti, zvýšení modelového čísla značí zavedení nových prvků, tak jako v případě iPhonu 3G.

To pochopitelně vyvolává dohady, že Apple chystá novou verzi iPodu touch. V diskusích se přirozeně probírá, s čím by mohla přijít. Spekuluje se o doplnění GPS čipu, případně fotoaparátu (ovšem fotoaparát iPhonu není příliš kvalitní, nejde ani tak o nízké rozlišení, jako o nepřítomnost dodatečných funkcí typu automatického zaostřování či přisvěcování) a na přetřes přichází též otázka kapacity paměti, při dnešních cenách flash čipů 64GB verze nevypadá zase tak nereálně (Steve Jobs již dříve řekl, že iPhone bude vždy mít menší paměť než iPod touch kvůli dodatečným čipům pro mobilní komunikaci). Taková verze iPodu touch by už však zdatně konkurovala iPodům s pevným diskem.

Hlavní novinky sice přinesl firmware 2.0, ale hardwarová inovace iPodu touch by jistě nebyla od věci. Proti iPhonu se ovšem ve zmíněném modelovém řetězci mění důležitější číslice, z toho někteří vyvozují citelnější změny oproti iPhonu, případně uvedení zcela nového typu iPodu.

Samozřejmě, jako obvykle zůstáváme v rovině nepodložených spekulací, vyjma toho, že Apple bude časem inovovat iPody, nevíme v podstatě nic, ani to, kdy se tyto novinky objeví, v případě iPodu touch se nejčastěji uvažuje o září.

Editor MagicPad nabídne kopírování a vkládání

Firma Proximi předvedla svůj chystaný textový editor pro iPhone. Jde o bohatě vybavenou aplikaci, funkcemi podobnou například TextEditu v Mac OS X. Narozdíl od celkem prosté aplikace Notes dodávané s přístrojem MagicPad dovoluje používat šest písem, pět velikostí písma a osm barev. Co se týče formátování, nabízí kurzívu, tučné, podtržené a přeškrtnuté písmo.

Hlavní pozornost ovšem budí to, že MagicPad zahrnuje funkci kopírování a vkládání. Potřebuje-li uživatel zkopírovat úsek textu, umožní tlačítko nad klávesnicí vybrat část dokumentu pomocí smyčky a tuto část poté lze zkopírovat, vyjmout nebo vložit.

Tohle však funguje pouze v rámci aplikace, zkopírovaný text nejde vložit třeba do formuláře Safari, text lze exportovat jen prostřednictvím elektronické počty.

Kopírování a vkládání představuje asi nejpostrádanější funkci iPhonu. Sice existují náznaky, že by ji mohl přinést firmware 2.1, není to však jisté, a tak se Proximi rozhodla nečekat a pro svůj editor si tuto funkci zajistila sama. (Možná se jejím řešením bude Apple inspirovat.) Příslušný článek na MacNN obsahuje též Flash video, které názorně předvádí práci s editorem MagicPad.

Tato aplikace vypadá zajímavě, avšak zatím se na App Store ještě nenachází, údajně čeká na schválení od Applu.

IM klient Palringo podporuje více IM služeb

K nejoblíbenějším aplikacím pro iPhone patří IM klienti. Ti však většinou umí spolupracovat jenom s jednou IM službou, navíc ne vždy fungují ke spokojenosti uživatelů (třeba klient AIM pro stejnojmennou službu AOL sklízí značnou kritiku za svou nestabilitu).

To hodlá změnit firma Palringo, jejíž stejnojmenný klient podporuje několik různých IM služeb, vedle AIM také ICQ, MSN a Google Talk, a též méně obvyklé možnosti jako Gadu-Gadu a Jabber.

Vedle textové komunikace klient pro iPhone umožňuje posílání obrázků a do budoucnosti se chystá i posílání hlasových zpráv. (Verze Palringa pro jiné platformy hlas podporují už teď.) Palringo dodává svého klienta pro mnoho různých platforem, a to jak osobních počítačů, tak mobilních telefonů. (Viz tato stránka, z níž lze klienta stáhnout pro ostatní platformy.) V případě iPhonu se Palringo samozřejmě nabízí prostřednictvím App Store. Stejně jako ostatní verze se tento klient i z App Store dá stáhnout zdarma. Jeho používání však vyžaduje zřídit si účet u firmy Palringo.

Firma provozuje také diskusní fora pro uživatele, zde se nachází forum pro iPhone, z něhož si lze udělat představu o dosavadních zkušenostech uživatelů tohoto IM klienta.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: