Zprávy o iPhonu (a iPodu touch): hackerské nástroje pro firmware 2.2 a nový iPod touch je rychlejší než jeho předchůdce. (26.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Zprávy o iPhonu (a iPodu touch): hackerské nástroje pro firmware 2.2 a nový iPod touch je rychlejší než jeho předchůdce. (26.11.08)

26. listopadu 2008, 00.00 | iPhone Dev Team vydal nástroje QuickPwn a Pwnage aktualizované pro firmware 2.2. A iPod touch druhé generace používá výše taktovaný procesor než jeho předchůdce.

Dnes tu ještě máme dvě zprávy o iPhonu a iPodu touch:

Nástroje pro otevření firmwaru 2.2 jsou již dostupné

Minulý pátek Apple vydal nový firmware 2.2 pro iPhone a iPod touch. Hackerský tým iPhone Dev Team, který připravuje nástroje umožňující otevření iPhonu a iPodu touch, na to reagoval vydáním varování, že jeho stávající nástroje nejsou na nový firmware připraveny a že bude potřebovat čas na vývoj aktualizovaných verzí.

Nakonec to však stihl ještě během víkendu (na zpravodajských serverech se však tyto informace objevily se zpožděním) a oznámil dostupnost utilit Pwnage Tool a QuickPwn ve verzích kompatibilních s firmwarem 2.2. Pro Mac OS X se nyní nabízí Pwnage Tool 2.2.1, QuickPwn 2.2 lze získat jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Nové utility též přinášejí zvýšení stability a vylepšené grafické uživatelské rozhraní.

Tyto nástroje umožňují otevřít přístup k souborovému sytému iPhonu a iPodu touch (vžil se pro to anglický termín „jailbreak“, tedy vlastně „osvobození z vězení“), pak lze se souborovým systémem volně manipulovat a dají se tak nainstalovat i aplikace nepocházející z App Store (utility týmu poskytují také příslušné instalační nástroje, většina takovýchto aplikací by měla pracovat i s firmwarem 2.2, některé ovšem budou rovněž vyžadovat aktualizaci).

Pro původní iPhone tyto utility navíc dovolují odblokování („unlocking“), tedy odstranění blokování telefonu na určitého operátora, iPhone 3G se však zatím nikomu softwarově odblokovat nepodařilo. iPhone Dev Team v této souvislosti varuje uživatele, aby neměnili svůj baseband kód (právě firmware 2.2 pro iPhone 3G ho dost výrazně pozměňuje), čímž by si snížili naději na využití budoucího chystaného softwarového odblokování, Pwnage Tool proto nabízí jako jednu z voleb právě zachování původního baseband kódu.

Zrovna v naší zemi ovšem odblokování nemá valný smysl, jak zaznělo v diskusích, u nás se iPhone prodává většinou neblokovaný, v mnoha zemích světa se však iPhone naopak dodává především v blokovaných verzích a úplně neblokovaný se v nich dá sehnat jen těžko či vůbec ne.

Otevření firmwaru ovšem využijete i na neblokovaném telefonu, chcete-li používat neoficiální aplikace, samozřejmě se však jedná o neoficiální a neschválený úkon, který může přinést i určitá rizika (zejména s ohledem na budoucí aktualizace firmwaru). Na druhou stranu, ten, kdo tohle potřebuje, má obvykle dostatečné znalosti na to, aby dokázal vyhodnotit jako přínosy, tak rizika takovýchto postupů.

Pwnage Tool 2.2.1 a QuickPwn 2.2 se nabízejí zdarma, na blogu týmu najdete odkazy jak pro přímé stažení, tak pro stažení přes BitTorrent.

iPod touch druhé generace je citelně rychlejší než jeho předchůdce

Letos 9. září Apple představil nové iPody, mezi nimiž byl též inovovaný iPod touch, někdy označovaný jako druhá generace.

Apple nezveřejňuje podrobné technické informace o svých kapesních přístrojích, takže se některé jejich vlastnosti odhalí až časem a spíše náhodou. To platí i pro procesor nasazený v iPodu touch druhé generace, ukazuje se totiž, že nový model iPodu touch užívá procesor taktovaný znatelně výše než u jeho předchůdce.

Ředitel herní firmy Handheld Games Thomas Fessler sdělil hernímu serveru Touch Arcade, že při testování chystané hry TouchSports Tennis zjistili, že na novém iPodu touch běží hra plynule i při větším počtu polygonů, než na iPhonu či na původním iPod touch. Hlavní důvod spočívá v tom, že nový iPod touch má ARM procesor taktovaný na 532 MHz, zatímco původní iPod a minulý i současný iPhone pracují na 412 MHz.

Samozřejmě, výkon těchto přístrojů neurčuje jenom taktovací frekvence procesoru, ale také další parametry hardwaru (procesory nasazené v nových modelech pravděpodobně obsahují větší cache paměti, měly by mít výše taktovanou systémovou sběrnici a zřejmě došlo též k vylepšení grafických obvodů).

Nejvyšší výkon ve hrách podává iPod touch druhé generace, za ním přichází iPhone 3G, následuje původní iPhone, a úplně nejslabší vychází iPod touch první generace. Fessler proto pro hry nedoporučuje původní iPod touch, je ovšem jasné, že vývojáři her budou muset svůj software psát tak, aby přijatelně fungoval na všech mobilních přístrojích Applu, nepochybně by však mohli vyššího výkonu nového iPodu touch využít pro volitelná nastavení her.

Podle dostupných informací leží maximální taktovací frekvence procesoru použitého v novém iPhonu a iPodu touch ještě výše (na 624 MHz), v praxi se však užívají nižší frekvence kvůli úspoře energie, právě z toho důvodu zůstává iPhone na nižší frekvenci (komunikační část pochopitelně zvyšuje spotřebu, zvlášť ve 3G sítích).Samozřejmě to vyvolává otázku, zda by například úpravami firmwaru nebylo možné měnit taktovací frekvenci těchto přístrojů (existují náznaky, že ano), avšak lze předpokládat, že současné frekvence byly nastaveny tak, aby zajišťovaly optimální kompromis mezi výkonem, spotřebou energie a zahříváním přístroje a jejich měnění by asi nebylo úplně bez rizika, zvlášť v případě iPhonu (iPod touch zjevně má tomto směru jisté rezervy).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: