Začínají se objevovat periférie pro rozhraní Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Začínají se objevovat periférie pro rozhraní Thunderbolt

13. dubna 2011, 00.00 | Na NAB Show 2011 se předvádí několik periférií pro rozhraní Thunderbolt: Blackmagic představila zařízení UltraStudio 3D pro zachytávání videa a Matrox přidá podporu pro Thunderbolt do svých AV rozhraní MOX2. A nové periférie pro Thunderbolt oznámily též AJA a Promise.

V únoru Apple uvedl modernizované MacBooky Pro, které kromě procesorů Sandy Bridge a nového grafického hardwaru přinesly také rozhraní Thunderbolt.

Už ve své stávající implementaci toto rozhraní podporuje velmi vysoké přenosové rychlosti (až 10 Gb/s), proto by mělo umožnit nasazení těch nejnáročnějších periférií. Zatím ovšem není mnoho hardwaru, který by ho plně využil (nepočítáme-li monitory, protože Thunderbolt je kompatibilní s Mini DisplayPortem).

Brzy se to ale začne zlepšovat, v Las Vegas od pondělí probíhá výstava NAB Show 2011 (doprovodná konference začala již v sobotu) a tam se počala zařízení pro Thunderbolt objevovat.

Blackmagic představuje UltraStudio 3D

Například firma Blackmagic Design vedle jiných novinek ukázala zařízení pro zachytávání videa UltraStudio 3D, které využívá rozhraní Thunderbolt (samozřejmě k tomu Blackmagic vydala příslušnou tiskovou zprávu).

Jak napovídá jeho název, poradí si UltraStudio 3D i s 3D videem, dokáže zachytávat samostatné videoproudy pro levé a pravé oko a vytvářet z nich stereoskopický obraz, a to i na MacBooku Pro (s rozhraním Thunderbolt). Přes nové rozhraní zařízení může dodávat současně dva proudy SDI videa s datovým tokem 3 Gb/s, poradí si s výstupem HDMI 1.4a a dále nabízí výstup vyváženého analogového a AES/EBU zvuku.

Nekomprimované video bude vysílat s 12bitovými barvami v rozlišení 1080p při 60 snímcích/s a pro běžné snímkové rychlosti bude podporovat rozlišení až 2K. Zvládne i normální prokládané 3D video, stejně jako ovládací zařízení s rozhraním RS-422 a vstup z genlocků.

Tato „krabička“ se samozřejmě zatím dá použít pouze s letošními MacBooky Pro (předpokládá se, že během letošního roku rozhraní Thunderbolt dostanou také další Macy, na PC se tohle rozhraní objeví asi nejdříve v příštím roce a nepůjde ho doplnit rozšiřující kartou), pochopitelně však podporuje většinu softwarových balíků pro zpracování videa pod Mac OS X.

Bude spolupracovat s vlastním softwarem Blackmagic DaVinci Resolve a dále podporuje Final Cut Studio Applu a After Effects, Photoshop a Premiere Pro od Adobe.

S UltraStudiem 3D se navíc dodává software Blackmagic Media Express, umožňující dávkové zachytávání a přehrávání 2D a 3D videa ve formátech DPX, ProRes, DVCPRO HD a MJPEG a v nekomprimovaném YUV a RGB záznamu.

UltraStudio 3D se začne prodávat až v červenci (podobné, i když podstatně méně výkonné zařízení UltraStudio SDI pro rozhraní USB 3.0 se objeví již v červnu) za 995 USD (UltraStudio SDI bude stát jen 395 USD).

Matrox přidá adaptér pro Thunderbolt ke svým AV rozhraním MXO2

Kanadská firma Matrox bývala známá hlavně svými grafickými kartami, jež sice stále vyrábí, avšak dnes už spíše jen pro specializované trhy. Dodává ale četný další hardware související s grafikou a se zpracováním videa, mimo jiné AV rozhraní MXO2 pro střih a streaming videa a zvuku.

A na NAB Show představuje jejich nové modely podporující rozhraní Thunderbolt, návštěvníci si tam mohou prohlédnout nové modely MXO2 připojené k letošnímu 15” MacBooku Pro, na němž běží Final Cut Pro (viz tahle tisková zpráva).

Podporu rozhraní Thunderbolt obstarává Matrox pomocí adaptéru pro dosud užívaná rozhraní. Adaptér se bude k novým modelům přibalovat standardně a půjde ho dokoupit i ke stávajícím modelům.

Tato zařízení jsou určena pro notebooky a stolní počítače, dosud se k nim připojovala přes rozhraní PCI Express a ExpressCard/34, právě na ně se bude napojovat zmíněný adaptér (Thunderbolt je kompatibilní s PCI Express, takže výroba adaptéru není nijak zvlášť obtížná).

Nové modely AV rozhraní MXO2 budou zajišťovat vstup a výstup HD a SD videa a též kódování do H.264, pokud jde o podporovaný software, budou spolupracovat s programy z balíku Adobe Creative Suite, s utilitami Final Cutu a s Avid Media Composerem.

Zařízení MXO2 s podporou rozhraní Thunderbolt se začnou prodávat v červenci, za cenu od 649 USD (530 EUR), samostatné adaptéry půjde dokoupit za 299 USD (249 EUR).

Na NAB Show předvádějí hardware pro Thunderbolt i další firmy

Na Jigsaw Broadcast se objevil článek shrnující hardwarové novinky podporující Thunderbolt, jež lze vidět na NAB Show. Vedle již zmíněných zařízení firem Blackmagic a Matrox firma AJA Video Systems rovněž oznámila, že chystá „Phaser“, obdobu svého audiovizuálního I/O rozhraní Io Express, ovšem určenou pro Thunderbolt. Toto zařízení by mělo nést dva Thunderbolt porty a podporovat 3G HD-SDI a HDMI připojení.

A chybět pochopitelně nemůže ani firma Promise, jež na NAB Show předvádí nový adaptér SANLink.

Ten poskytne dvě dvojitá připojení Fibre Channel až pro rychlost 4 Gb/s a dva Thunderbolt porty, což dovolí připojování SAN zařízení s rozhraním Fiber Channel k novým Macům bez poklesu výkonu jediným kabelem. Promise doufá, že díky rozhraní Thunderbolt bude možné „přinést SAN k masám“, SANLink tvoří první krok k uskutečnění této snahy. (Promise ve své nabídce samozřejmě má širokou paletu SAN hardwaru.)

Dva Fibre Channel porty umožní redundantní připojování k SAN hardwaru a dva Thunderbolt dovolí zřetězení tohoto adaptéru s dalšími perifériemi pro Thunderbolt na daném Macu.

Adaptér SANLink bude dostupný letos v létě, cenu zatím výrobce neudal. Nízká ovšem asi nebude, SAN hardware je obecně určen pro profesionální využití. Na druhou stranu, SANLink dovolí nasazovat SAN hardware do projektů skupinové spolupráce, což rozloží celkové náklady na více uživatelů.

Mimochodem, už v únoru, když Intel představil rozhraní Thunderbolt (v podstatě současně s uvedením nových MacBooků Pro vybavených Thunderbolt portem), Promise ohlásila externí RAID pole pro Macy s rozhraním Thunderbolt.

A podle zpráv, jež získal MacRumors, tato disková pole na NAB Show používá jednak Adobe při předvádění svého nového programového balíku Creative Suite 5.5 (ten včera podrobněji popsala Grafika), jednak již zmíněná firma Blackmagic.

V létě už bude nabídka periférií pro Thunderbolt širší

Hardwaru pro rozhraní Thunderbolt bude nepochybně přibývat, většina těchto zařízení ale na trh dorazí až v létě. Do té doby Apple určitě vybaví i další modely Maců rozhraním Thunderbolt, takže potenciální uživatelská základna dále poroste. (Včera navíc Intel oznámil, že ještě v tomto čtvrtletí zpřístupní vývojářské sady pro Thunderbolt, což by mělo přispět k rychlejšímu rozšiřování nabídky periférií pro tohle rozhraní, mluvčí Intelu uvedl, že by tyto sady měly výrobcům pomoci rychleji uvádět jejich produkty na trh.)

Půjde ovšem převážně o profesionální řešení, jež budou moci díky vlastnostem rozhraní Thunderbolt podávat vysoké výkony. Zatím je příliš brzy na nějaké předpovědi, protože ve hře je mnoho faktorů, ale tento nový hardware by jistě mohl k Macům přilákat další profesionální uživatele.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: