WD My Passport Studio 1TB v praxi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

WD My Passport Studio 1TB v praxi

WD My Passport Studio

4. ledna 2012, 00.00 | Do našeho redakčního testu se dostalo několik externích hard disků označovaných jako Mac přátelské. Pojďme se podívat na první z nich, nejluxusnější Western Digital My Passport Sudio 1TB.

My Passport Studio je novinkou mezi externími disky určenými pro Mac. K testování jsme dostali 1TB verzi, která je jeho vyšší variantou. Na trhu je k dispozici i půl TB verze. Obě jsou vybaveny dvojicí FireWire800 portů a jedním miniUSB portem. Pro větší komfort Mac uživatelů jsou disky předformátovány na HFS+ souborový systém a přibaleno je i programové vybavení pro Mac OS X. To, spolu s elegantnějším hliníkovým designem a permanentním HW šifrováním, jsou hlavní rozdíly proti levnějším diskům.

Základní informace
Testovaný externí disk má rozměry 126 x 84 x 22 mm. Verze s kapacitou 500 GB je o 3 mm nižší. Za hmotností cca 310 g je třeba hledat celohliníkové šasí, které je nejen elegantní, ale zároveň zvyšuje odolnost disku. Design disku je přizpůsoben Apple produktům a rozhodně se povedl. Matná černá a hliník, jednoduché a elegantní tvary, zapuštěná bílá dioda indikující aktivitu i gravírovaná popiska na spodní straně jsou prostě stylové.

V balení kromě samotného disku najdete jeden cca 30cm FireWire800 kabel a jeden stejně krátký miniUSB kabel. Disk je napájen přímo přes datový kabel, takže externí napájecí zdroj není potřeba. Software je nahrán přímo na disku.

Pokud nainstalujete softwarový balík umístěný na disku, získáte dvě základní aplikace: WD Security a WD Drive Utility. V extras jsou ještě TURBO+ ovladače a na internetu lze stáhnout firmware updater.

Výkonnostní testy
Na přebalu disku je napsáno, že získáváte „Portable high speed storage for Mac“. To je velmi ambiciózní tvrzení, protože je použit jeden klasický 2,5“ HDD disk s 5 400 ot/m. Proto jsme nečekali zázraky a výsledky rychlostních testů nás příjemně překvapily.

My Passport Studio při testu sekvenčního zápisu dosahoval přenosových rychlostí od 57 po skoro 70 MB/s. Při náhodném zápisu velkých bloků dat dokonce atakoval 100 MB/s. Při testu rychlosti čtení dosahoval maximálně 68,1 MB/s při práci s 256kB bloky, což je skvělý výsledek. Na druhé straně při náhodném čtení malých 4kB bloků klesla přenosová rychlost na pouhých 0,43 MB/s, což odpovídá popsané konstrukci.

To vše samozřejmě platí, pokud použijete FireWire800 rozhraní. Pokud připojíte disk přes USB2.0, klesne maximální přenosová rychlost zhruba na polovinu!

V praxi lze počítat při běžné práci s propustností kolem 60 MB/s při použití FW rozhraní a cca 28 MB/s přes USB2.0.

Pokud to srovnáme s pomalejšími 5 400 ot/m interními disky běžně používanými Applem do MacBooků, je Studio v průměru skoro o 20 % rychlejší. Ve srovnání běžnými USB 2.0 externími disky je o 20-50 % rychlejší, což je rozhodně zásluha FireWire rozhraní. Jediné, co disku chybí, je Thunderbolt rozhraní, ale externích disků s touto novinkou je zatím na trhu minimum.

Srovnání s SSD disky není příliš smysluplné, protože v 1TB kapacitě by cena vyšla úplně v jiné cenové kategorii.

Programová výbava
Jedním z benefitů WD disků je speciální softwarová výbava. Pomocí WD Secure lze disk opatřit heslem. Hardwarové šifrování s použitím AES-256 algoritmu je permanentní a nevypíná se. Podobnou funkci nabízí i přímo Mac OS X na softwarové úrovni, ale HW řešení znamená, že nedochází ke zpomalování práce s diskem a zbytečnému vytěžování procesoru.

WD Disk Utility nabízejí diagnostiku disku na třech úrovních – kontrola S.M.A.R.T. Statusu, rychlý test a test špatných sektorů, nastavení disku a jeho registrace u výrobce.

Celkové hodnocení
WD My Passport Studio patří mezi nejdražší disky s kapacitou 1 TB na trhu. Logicky se tedy nabízí otázka, za co si uživatel připlatí? V první řadě je to dvojice FW800 portů a softwarová výbava pro Mac. Dalším důvodem nákupu může být rychlé hardwarové šifrování, které zaručuje, že se k vašim datům bez hesla nikdo nedostane a přitom neztrácíte výkon počítače. A do třetice může být důvodem nákupu opravdu elegantní design. Pokud se pro WD My Passport Studio 1TB rozhodnete, připravte si v dnešních (povodňových) cenách cca 6 000 Kč vč. DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

2x FW ?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 04.01.2012, 19:24
Odpovědí: 0

Mně by celkem zajímalo k čemu se daji u disku vxyužít 2 FW porty najednou ?

Odpovědět na příspěvek

RE: 2x FW ?

Autor: Pavel F. Muž

Založeno: 04.01.2012, 19:30

2 porty jsou tam proto, že FW je průchozí. Teď mám na stole MBP s jedním FW800, k němu připojen stolní 3.5" stolní externí disk s 2 FW a na něj mám píchnutý přenosný 2.5" disk, který si beru s sebou. Pro mě velmi praktické.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2x FW ?

Autor: Satori Muž

Založeno: 04.01.2012, 19:48

Takže pokud mám k MBP přes FW800 pichnutý WD My book, který má na sobě druhý FW port, můžu kabelem k němu připojit druhý WD my book a ukládat na něj z MBP? Díky za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 2x FW ?

Autor: Pavel F. Muž

Založeno: 04.01.2012, 20:39

Ano, je to přesně tak. V systému vidíte dva (a více, v případě dalšího řetězení) nezávislé disky. Tak to sám používám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 2x FW ?

Autor: Satori Muž

Založeno: 05.01.2012, 06:34

Díky za odpověď. Tak to je super

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 2x FW ?

Autor: Martin Vik Muž

Založeno: 18.01.2012, 12:18

Externí disky se mi řetězí bez problému, ale v případě jednodiskového 3,5" WD a digitálního mixpultu je problém – jak systém hrabe pro data na disk, tak mixpult vypadává. Nevím, jestli je to přetížené v důsledku velkého průtoku dat (96000kHz multitrack zpracovávaný právě na to WD) nebo nějaký konflikt v ovladačích, ale je to docela k naštvání...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 2x FW ?

Autor: Michal Muž

Založeno: 04.01.2012, 22:04

Průchozí port používám také pro připojení videokamery. Video ukládám právě na externí disk.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 2x FW ?

Autor: McGrofo Muž

Založeno: 10.01.2012, 07:51

U staršieho WD ak pripojím kameru do druhého FW - scípne mi spojeniue jak s kamerou tak aj s diskom... Ten druhý Fw môže byť aj na počítači - je to úplne jedno...

Odpovědět na příspěvek

sleep problem ?

Autor: Boo Muž

Založeno: 04.01.2012, 20:02
Odpovědí: 0

Nevite jestli po nainstalovani SW od WD jeste porad pretrvava problem s autmatickym uspavanim maca? Ten deamon od WD proste porad neco dela a pocitac se pak nedokaze sam po necinnosti uspat, dela to SW k memu WD Studio 5.25.

Odpovědět na příspěvek

RE: sleep problem ?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.01.2012, 20:09

PrI testovani jsem zadny problem nezaznamenal a zameril jsem se na to, protoze jej pamatuji z minula. S aktualni veri z wd.com v pohode

Odpovědět na příspěvek

Rychlosti USB

Autor: Stephen Muž

Založeno: 07.01.2012, 13:16
Odpovědí: 0

Prosim autora clanku o informaci, jestli to USB bylo o tolik pomalejsi nez FW s radne nainstalovanymi Turbo+ drivery, nebo bez???

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlosti USB

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.01.2012, 20:03

Ano, ovladace Turbo+ jsem pred testy nainstaloval. Nicmene rozdil s a bez byl pomerne maly

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: