Tvrdý vyjednavač Jobs - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Tvrdý vyjednavač Jobs

20. února 2007, 10.00 | Zdá se, že si Steve Jobs u AT&T/Cingularu vyjednal pro iPhone velice výhodné podmínky.

Apple možná změní i způsob, jímž obchodují mobilní operátoři s výrobci telefonů. V sobotu přinesl jeden z nejrespektovanějších deníků světa, Wall Street Journal, zprávu o tom, jak Jobs vyjednával podmínky pro prodej iPhonu. (Uvedený odkaz vás zavede pouze na náhled článku, přístup k webovému WSJ je totiž placený, což také svědčí o tom, jaké postavení tento deník zaujímá. Základní výtahy ze zprávy přinesly MacNN a AppleInsider.)

Článek Amola Sharmy podrobně probírá, jak probíhala jednání mezi Applem a operátorem Cingular Wireless (který po nedávné fúzi svých vlastníků pomalu přechází na název AT&T). Cingular se po představení iPhonu na Macworldu chlubil, že se mu podařilo Apple „zlomit“, aby s ním sepsal exkluzivní smlouvu o prodeji iPhonu, údajně uzavřenou na dobu pěti let. Jenže nyní se ukazuje, že ve skutečnosti si velké ústupky vynutil naopak Steve Jobs na AT&T/Cingularu. Už po prvních informacích z Macworld Expa se takové názory začaly vynořovat vzhledem k tomu, že se na iPhonu skoro neobjevilo jméno operátora (vyjma nápisu Cingular na obrazovce) a oznámení, že se iPhony budou prodávat pouze v obchodech Applu a Cingularu za podmínek stanovených Applem.

Podle WSJ však ve svých žádostech šel Jobs ještě mnohem dál.Většinou tomu bývá přesně naopak, operátor si diktuje, jak má telefon vypadat, určuje jeho výkon a funkce, často si do něj nasazuje vlastní software a tak dále. Stará se samozřejmě i o marketing a stanovuje si cenové podmínky. Některé takové telefony se dokonce přímo prodávají pod značkou operátora (i u nás se lze setkat s takovými modely třeba u Vodafonu).

Tohle všechno Jobs postavil na hlavu, údajně se vyjadřoval velice pohrdavě o schopnostech mobilních operátorů pochopit potřeby uživatelů a moderní technické trendy. Podle všeho nejprve (před dvěma roky) jednal s operátorem Verizon Wireless, ale ten na jeho podmínky nepřistoupil. Poté po nabídce Applu skočil Cingular, který po možnosti exkluzivního prodeje iPhonu toužil natolik, že Jobsovi kývnul skoro na vše. Amol Sharma kupříkladu tvrdí, že výsadu spatřit iPhone před představením na Macworldu dostali pouze tři vedoucí pracovníci Cingularu. Apple si vymínil, že se značka operátora bude na iPhonu objevovat jenom okrajově, vlastnosti hardwaru a softwaru si pak samozřejmě stanovil zcela sám.

Z ekonomického hlediska (a tím se WSJ zabývá především) však zvlášť zajímavě vypadá informace o tom, jak se mají dělit příjmy. Sharma totiž prohlašuje, že Apple bude dostávat podíl z každého zaplaceného měsíčního paušálu. Normálně dostane výrobce telefonu zaplaceno pouze jednorázově a velcí operátoři si navíc dokážou vynutit „zvláštní“ (rozumějte nízké) ceny. To by ovšem znamenalo, že iPhone nepřinese Applu peníze jen tehdy, když si ho někdo koupí, ale ještě z něj bude dostávat každý měsíc svou „dávku“. Zákazníci z USA budou muset smlouvu s Cingularem podepsat pravděpodobně na dva roky a po celou tu dobu budou přispívat k tržbám Applu.

To by zároveň mohlo vést ke snížení pořizovací ceny iPhonu. Server Apple iPhone Review přinesl údajnou ukázku reklamy Cingularu, podle níž 4GB iPhone bude stát 299 USD a 8GB verze 399 USD. První zprávy na toto téma měly uniknout z neveřejného průzkumu prováděného firmou Pinecone Research, jež si poté vyžádala jejich stažení. Tyto informace se pochopitelně setkaly se značnou nedůvěrou čtenářů, přestože se iPhone Review snaží dokázat jejich pravdivost. A pochopitelně to zcela odporuje nedávným zprávám, podle nichž naopak Cingular vůbec nebude cenu iPhonu dotovat a spíše nabídne výrazně zlevněné služby. (Zmiňované nové ceny jsou sice o 200 USD nižší než ty z Macworldu, ale stále asi nejdou pod výrobní náklady, takže v celkovém součtu by se to Applu mohlo vyplatit.)

Mýlit se přirozeně může každý, avšak Wall Street Journal by sotva riskoval svou pověst kvůli nepodloženým spekulacím. Potvrdí-li se tyto informace, bude třeba řadu úvah o iPhonu poopravit. Těsná vazba na jednoho operátora ihned dává jasnější smysl, přestože též není bez rizik (mnohé potenciální kupce iPhonu možná toto uvázání odradí), Apple si však jistě spočítal, zda se mu to vyplatí. A nyní se můžeme dohadovat, jestli při hledání operátorů pro iPhone v dalších regionech (nás samozřejmě zajímá především Evropa) bude Jobs jednat stejným stylem a požadovat tytéž podmínky. Rozruch kolem iPhonu skutečně asi hned tak neutichne, ačkoli si na zahájení prodeje ještě pár měsíců počkáme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: