Těšili jste se na Motorola ROKR? Berte radši iPod nano.. a to všema deseti! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Těšili jste se na Motorola ROKR? Berte radši iPod nano.. a to všema deseti!

8. září 2005, 00.00 | Včera, 7. září, se konala v 10 hodin lokálního času tisková konference, nebo chcete-li speciální událost, jejíž průběh měl pevně v rukou Steve Jobs, současný CEO a zakladatel společnosti Apple. A tato akce se nemohla konat nikde jinde než v Moscone West Convention Center v San Franciscu.

Včera, 7. září, se konala v 10 hodin lokálního času tisková konference, nebo chcete-li speciální událost, jejíž průběh měl pevně v rukou Steve Jobs, současný CEO a zakladatel společnosti Apple. A tato akce se nemohla konat nikde jinde než v Moscone West Convention Center v San Franciscu.

Steve Jobs hned v úvodu představil svého dobrého přítele Yo Yo Ma - muzikanta, jenž šestnáctkrát získal cenu Grammy a nedlouho poté se řeč stočila na iTunes Music Store. Tento obchod již opustilo na celém světě přes jeden a půl miliardy písniček v podobě jedniček a nul, které putovaly internetem přímo do jukeboxu iTunes. iTunes Music Store má v současnosti podíl na trhu 82% v USA a 80% v UK. Obchod obsahuje i sekci Audiobook (předčítané knihy), která v současnosti nabízí i kompletní set knížek vyprávějící o Harry Potterovi. Apple nabízí i gravírování pro iPod se štítem Hogwartu (z Harryho Pottera).

Události se zúčastnila i Madonna, i když v San Franciscu nebyla - návštěvníci ji měli možnost vidět pomocí iChat AV, zatímco zpěvačka byla v Londýně. Uvedla, že ačkoliv nikdy nevěřila digitální muzice a sama se od současného trendu on-line hudby snažila držet co nejdále, nakonec podlehla, neboť si nemohla své písně koupit na internetu a všech jejích patnáct alb je od včerejšího dne dostupných na iTunes Music Store.

iTunes 5

První uvedenou novinkou je nová verze iTunes 5.0. Přepracování se dočkal nejen vzhled, který získal více futuristický nádech, ale i funkce a ovládání. Konečně iTunes nabízí vnořené složky, se kterými přišlo iPhoto 5.0, novou funkci Smart Shuffle (uživatel má více možností, jak si náhodné přehrávání přizpůsobit), rodičovskou kontrolu a pro Windows uživatele i synchronizaci kontaktů a kalendářů s Outlookem a Outlookem Expres (a s iPodem). Změny se dočkalo i vyhledávání, které nabízí podobnou funkčnost jako Mail v OS X - uživatel si může zvolit, podle jakého kritéria chce klíčové slovo hledat (jméno autora, alba, písně nebo třeba ve videích, podcastech a podobně). Nové iTunes si můžete stáhnout okamžitě a to jak pro Mac, tak pro Windows.

Motorola ROKR E1

O ROKRu, neboli telefonu s logem Motoroly a integrovanými iTunes, se spekulovalo již před necelým rokem a nyní došlo k oficiálnímu představení. Jedná se o mobilní telefon, který ctí jak vzhled, tak ovládání společnosti Motorola. Nabízet jej bude operátor Cingular za cenu 250 USD v případě dvouleté smlouvy (cena za samotný přístroj není známa). Steve Jobs tento telefon uvedl jako "iPod shuffle" ve vašem telefonu. Pomocí USB kabelu (nikoliv Bluetooth) lze ROKR připojit k počítači (Mac a PC) a díky iTunes nahrát písničky stejným způsobem jako do iPodu. Dle interní paměti (TransFlash karta) lze do telefonu nahrát až 100 písniček (varianta s 512 MB). ROKR se bude dodávat s různými variantami pamětí (nejméně 128 = 25 písniček) a bude jej možné používat i jako USB klíčenku, tedy v 'target disk modu'. Nebude chybět ani nahrávání obrázků alb a jejich prohlížení na barevném displeji.

V okamžiku příchozího hovoru dojde k zastavení hudby a přepnutí do "telefonního" režimu. Sluchátka obsahují i handsfree sadu, takže lze hovor okamžitě přijmout a hovořit. Konektor pro sluchátka je v horní části telefonu a na klávesnici se nachází samostatné tlačítko s logem iTunes pro okamžitý přístup do hudební části. Telefon může fungovat i v leteckém módu, tedy pouze přehrávat hudbu bez možnosti telefonování. Ovládání je dle demonstrací totožné s iPodem, jen ROKRu chybí rolovací kolečko (alespoň předpokládám, že ta malá kulička uprostřed je spíše křížový ovladač než click wheel).

Jinak se jedná o tribandový přístroj o váze 107 gramů, s barevným displejem, fotoaparátem (s bleskem, asi se jedná pouze o přisvětlení), podporou Java aplikací a her, IM, stereo reproduktory a podporou Bluetooth.

ROKR E1 byl uveden jako Motorola iTunes telefon nabízený mobilním operátorem Cingular. Je potřeba si uvědomit, že v zahraničí (na rozdíl od nás) je větší tlak operátorů na tvůrce mobilních telefonů a oni sami si objednávají telefony a nabízejí je pod svým logem. Nejvíce patrné je to samozřejmě v Japonsku, kde je uvedení mobilního telefonu závislé především na operátorovi než na společnosti, která telefon vyvinula - ta hraje spíše druhé housle. Cingular je tedy v tomto případě důležitý partner, který bude telefon nabízet a dělat mu reklamu. Nikde jsem ale zatím nenašel zmínku o tom, že by bylo možné z telefonu hudbu rovnou nakupovat (o tom byly informace na rumor serverech) a ani nevím, jak by fungoval přenos z telefonu do počítače (kvůli ochraně práv). Vypadá to, že centrem budou stále iTunes nainstalované v počítači. Menu iTunes ani možnost nákupu nenabízí (podle prezentace). Motorola začne telefon nabízet i na dalších trzích v průběhu září (UK, Francie, Kanada, Hong Kong), Německo se jej dočká v druhé polovině 2005.

Upřímně řečeno, informacích na stránkách apple.com příliš není a více se uživatel dozví na makemedance.com. Apple tak spíše udělal krok, který musel - podvolit se trhu a dostat iTunes i do mobilního telefonu. Na druhou stranu, koupili byste si radši ROKR E1 nebo iPod nano?

iPod nano - není k sežrání?

Pokud jste si chtěli pořídit iPod mini, tak na něj zapomeňte, nebo začněte skupovat poslední kousky. iPod mini se totiž stejně jako indiáni odebral do věčných lovišť a Apple nabízí nástupce - iPod nano. Jestliže jsem v recenzi na iPod shuffle tvrdil, že pro mě osobně je shuffle nejlepší iPod, tak to platilo do první chvíle, než jsem viděl iPod nano. Obávam se, že dny mého shuffla jsou sečteny a iPod nano se stává jasným favoritem na iPod všech dob (alespoň do té doby, než přijde iPod piko, femto nebo atto).

Myslím, že obrázky mluví za vše, ale přeci jen uvedu pár technických údajů. Barevný 1,5" displej, bílá nebo černá varianta, váha 42 gramů, o 80% menší než originální iPod, klikací kolečko a tloušťka stejná jako má obyčejná tužka. Kapacita 2 GB (200 USD) a 4 GB (250 USD) a k dostání je i řada příslušenství, kde velice dobře vypadají sluchátka v podobě šňůrky na krk, ale koupěchtivý zájemce může investovat i do armbandu, docku či silikonových pouzder různých barev. To vše po 30 dolarech, pouze sluchátka stojí za 40 USD.


14 hodin přehrávání bez nabití také není k zahození, stejně jako možnost prohlížení obrázků (není možné pouštět fotky na televizi a to ani před dockový konektor, který je k iPodu nano doporučován) a zajímavě vypadá i vylepšení v podobě informací o časech v různých městech na světě. Nově lze i iPod zamknout čtyřmístným kódem a dle specifikace jsme se dočkali i české lokalizace! DĚKUJEME! iPod nano nebude umožňovat nahrávání pomocí reproduktoru a přenos fotografií z digitálního fotoaparátu.

Apple Expo

Na závěr mi nezbývá než uvést smutnou zprávu, že letošní Apple Expo se odbude bez úvodní řeči Steva Jobse. I když byla původně plánována, před pár dny byla zrušena pravděpodobně z důvodu uvedení ROKRu a iPodu nano. Apple zvolil pro uvedení raději San Francisco než Paříž, což je celkem pochopitelné vzhledem k trhu, pro který je ROKR určen primárně, nebo spíše v první vlně - USA. Pravděpodobně se v Paříži již žádné novinky neobjeví (i když kdo ví), ale představitelé společnosti by měli být na výstavní ploše k zastižení a pro média by se měly konat samostatné rozhovory. V každém případě si Apple Expo nemůžeme nechat ujít a vy se tak můžete těšit na zpravodajství, které bude pravděpodobně ve znamení hudby, tedy iPodu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: