Terabyte je hezká věc, ale co spolehlivost? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Terabyte je hezká věc, ale co spolehlivost?

14. prosince 2005, 00.00 | Ve volném seriálu článků věnovaných testům externích pevných disků se dnes dostáváme k lahůdce zcela jiného typu než v předcházejícím článku: dnes si ukážeme zařízení, které je hodně zajímavé právě díky tomu, co umí -- seznámíme se s možnostmi a službami čtyřdiskové sestavy LaCie Biggest F800 RAID o nominální kapacitě 1.6 TB.

Ve volném seriálu článků věnovaných testům externích pevných disků se dnes dostáváme k lahůdce zcela jiného typu než v předcházejícím článku: zatímco minule šlo o disk celkem průměrných parametrů v mimořádně pěkném kabátě, dnes si ukážeme zařízení, které je hodně zajímavé právě díky tomu, co umí: seznámíme se s možnostmi a službami čtyřdiskové sestavy LaCie Biggest F800 RAID o nominální kapacitě 1.6 TB, které k testům opět laskavě zapůjčila firma Cables & Simms (www.cables.cz).

Co to je a jak to vypadá?

Zařízení LaCie Biggest F800 RAID je externí diskové pole, vybavené sadou všemožných rozhraní (jediné, co schází, je Ethernet – pořád jde "jen" o externí disk, který nelze použít jako samostatný server) a čtveřicí výměnných "šuplíků" osazených pevnými disky:

Hlavní výhodou zařízení kromě vysoké kapacity – firma LaCie nabízí i variantu s kapacitou o čtvrtinu vyšší, přesně 2 TB – je flexibilita, rychlost a spolehlivost. Flexibilita a rychlost jsou dané nejen bohatou paletou rozhraní – stejně je jedině rozumné připojovat takovéto zařízení prostřednictvím rozhraní FireWire 800, škoda by byla používat i starší FireWire 400, o směšném USB ani nemluvě –, ale hlavně možností konfigurovat režim RAID, v němž zařízení pracuje; můžeme tak volit podle potřeby vhodný kompromis mezi kapacitou, rychlostí a spolehlivostí.

Vysoká spolehlivost a bezpečnost uložených dat je dána tím, že disky jsou uloženy v nezávislých "šuplících", jež lze v případě defektu měnit za běhu (při vhodné volbě režimu RAID samozřejmě aniž bychom přitom přišli o uložená data).

Vybavení a zpracování

Zařízení je v poměrně elegantním hliníkovém pouzdře; na pracovním stole je však i přes poměrně slušný vzhled bude chtít málokdo – čtveřice čtyřsetgigabytových disků přece jen nějaké to teplo vydává, takže interní větrák se prakticky nevypne, a RAID LaCie je poměrně hlučný. Větrák je sice pomaloběžný s řízenými otáčkami (a jeho momentální rychlost, stejně jako aktuální teplotu v pouzdře, si můžeme nechat zobrazit na displeji); nejde tedy o neúnosný "rambajz", ale přesto se jedná o stálé hučení, bez nějž se při práci zajisté můžeme obejít.

U testovaného kusu bych měl snad ještě mírné výhrady ke kvalitě ovládacích tlačítek: jejich chod nebyl příliš precizní, a dost často se mi stalo, že jsem tlačítko stiskl nedostatečně a nestalo se nic, nebo naopak, že jsem stiskl příliš, a zařízení to interpretovalo jako dvojí stisknutí. Vzhledem k tomu, že se však prostřednictvím tlačítek nic zásadního nedělá – ponecháme-li stranou zcela pasivní zobrazení stavu systému, vlastně jimi pouze nastavujeme datum a čas, a občas jejich prostřednictvím potvrdíme nějaký dotaz – celkem vzato to nevadí. Důležité jsou mechanické vlastnosti diskových šuplíků, a ty chodily precizně a bez nejmenších problémů.

Rozhraní

Na zadní straně zařízení nalezneme řadu přípojných bodů: je zde standardní tříkolíková zásuvka pro připojení k elektrické síti (vzhledem k rozměrům zařízení je rozhodně rozumné, že síťový adaptér – samozřejmě spínaný zdroj, který se bez problémů vyrovná s napětím v rozsahu 100-250 voltů – je integrován přímo do diskového pouzdra, takže nepotřebujeme žádnou další "krabici", stačí jen síťová šňůra), indikátory připojení k síti a ventilátoru, síťový vypínač a sada rozhraní.

Základním rozhraním je samozřejmě FireWire 800, jež jako jediné (z běžných rozhraní v současnosti užívaných pro externí diskové mechaniky; nemluvíme tedy o SCSI nebo o S-ATA, jež ostatně firma LaCie nabízí v jiných produktech) nabízí parametry, odpovídající výkonu tohoto diskového pole. Konektory FireWire 800 jsou na zařízení dva, takže je můžeme zapojit do řetězce s jinými zařízeními.

Pokud bychom chtěli provozovat diskové pole LaCie se starším počítačem, který není vybaven rozhraním FireWire 800, můžeme použít přiložený kabel FireWire 800/400, který umožní připojit zařízení ke staršímu rozhraní FireWire 400; díky zpětné kompatibilitě rozhraní FireWire bude vše bez problémů fungovat, ovšem vzhledem k omezené průchodnosti staršího rozhraní nevyužijeme plně výkon diskového pole. Jestliže ovšem není rychlost pro nás to hlavní a chceme-li diskové pole především kvůli spolehlivosti a konfigurujeme-li je tedy na RAID 5 (více o jednotlivých variantách RAID si řekneme příště), může to být rozumné řešení.

Poslední možností je USB-2: jakkoli nominálně má toto rozhraní vyšší průchodnost než FireWire 400, ve skutečnosti za ním žalostně zaostává. I tak ale může být příjemné např. v případě, že potřebujeme zazálohovat nějaká data z počítače Wintel, který rozumným rozhraním není vybaven.

Kromě toho nalezneme na zadní stěně diskového pole také velmi historické rozhraní RS-232; jeho prostřednictvím (s využitím terminálu) lze do zařízení nahrát nový firmware. Volba rozhraní RS-232 pro tento účel je poněkud sporná, neboť moderní počítače již dávno nejsou tímto rozhraním vůbec osazovány; firma LaCie to dobře ví, a proto k dodávce přikládá i bridge USB/RS-232. Toto řešení je sice funkční, ale působí krajně komicky: proč, u všech všudy, připojovat prostřednictvím RS-232 a bridge k USB zařízení, jež samo rozhraní USB má?!? Tohle inženýři u LaCie tak trochu nedomysleli. V praxi je to ovšem celkem lhostejné, neboť upgrade firmware nebudeme dělat každý den...

Pokračování příště...

Vzhledem k tomu, že o různých modelech RAID, jež zařízení LaCie podporuje, se vyplatí si říci více podrobností, než co se vejde do pár řádků, necháme si to na příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Za jedna

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.12.2005, 00:10
Odpovědí: 0

Skvělá recenze, a jinak na přípojné body bych reagoval úplně stejně. Jediné, co mi uniká, je pořizovací cena.

Odpovědět na příspěvek

RE: Za jedna

Autor: OC Muž

Založeno: 14.12.2005, 00:12

Jelikož jde o dost složité zařízení, je recense rozdělena do tří článků. Cena bude až ve třetím -- on by jinak, kdybych ji uvedl hned, ty zbylé dva už nikdo nečet :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Za jedna

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.12.2005, 00:18

Aha, to vysvětluje mnohé. Ovšem heslo automobilky RR je: "Cena se zapomene, ale kvalita zůstává." Ne, že by to bylo srovnatelné...

Odpovědět na příspěvek

RE: Za jedna

Autor: perry Muž

Založeno: 14.12.2005, 12:02

... Volba rozhraní RS-232... neni duvodem pro krkolomne reseni pokus zabranit stourum ve studiich v pokusech s firmwarem. V pripade volneho pristupu k poli samozrejme. Pouze muj nazor. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Za jedna

Autor: Martin K Muž

Založeno: 14.12.2005, 12:26

Spis bych rekl ze je to proto, ze EEPROM s firmwarem se bude programovat nejakym seriovym protokolem a to je lepe resit tak, ze v pripade nefunkcnosti bridge USB-RS232 se snaze vymeni externi kabel, nez vnitrni prevodnik; kdyz se neco stane a zhavaruje obsah pameti, snadno by se mohl "vypalit" i ten prevodnik; takhle to nehrozi a vzdycky je to "ready to go";

jinak - gratuluji panu Cadovi k oznaceni RS232 jako "velmi historickemu", je to jedine rozhrani spolecne vetsine serioznich i neserioznich pocitacu za poslednich dvacet let, neexistuje pocitac, ktery by se timto rozhranim nedomluvil; osobne prichazim do styku se spoustou starsich ci starych Macu, PC, PDA a dalsich obskurdnosti a skutecne seriovy port v nejruznejsi podobe ma kazdy z nich, takze kdyz je z toho potreba "neco dostat", tak iBook s RS232 redukci to rozstipne vzdy (mam pocit ze pan OC zacinal na AtariST - bingo - i tahle dvacet jedna let stara vec se jim domluvi);

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Za jedna

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 14.12.2005, 12:46

Já s označením "historické" souhlasím, taktéž jsem začínal na Atari ST, a osobně to považuji za počítačový pravěk. Nevidím důvod, proč neoznačovat věci pravými jmény, i když ty prastaré věci mohou být ještě čas od času potřebné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Za jedna

Autor: Martin K Muž

Založeno: 14.12.2005, 13:27

to za co to kdo povazuje nijak neimplikuje to, ze se pres seriova rozhrani nejruznejsich typu v praxi nedela vic nez dost veci; programatory jednocipu, eeprom pameti, ovladani cehokoliv, veci kde je treba presne vycasovani atd. - to pres USB redukci jaksi nejde; karty s RS-232 se porad vyrabeji a je to pomerne pouzivane rozhrani...

Odpovědět na příspěvek

RE: Za jedna

Autor: antonín Muž

Založeno: 15.12.2005, 00:19

Proč pane Čado píšete, že hardwarová platforma PC není vybavena rozumným rozhraním, co to plácáte proboha za nesmysly. Doporučil bych Vám seznámit se současným hardwarem používaných v současných počítačích a serverech. Výše uvedený produkt fy. Lacie používám cca rok. Svoji novou G5 Quad 2,5 GHz jsem právě dodatečně vybavil 8 kanálovým SATA řadičem od Fy. HighPoint Rocket RAID2320. Bohužel do G5 Guad 2,5 GHz namontuji max 5 SATA disků. Montáž disků místo optické mechaniky však nedoporučuji. Pane Čado vy jste patrně ustrnul ve znalostech HW v minulém století. Zajímalo by mne, jaký HW od Appla k testům používáte, jestliže děláte takové ukvapené závěry. Pane Čado doporučil bych Vám, abyste se podíval pod sukni např. G5 Guad 2,5GHz jak jsou chlazeny procesory, nebo jak je konstrukčně vyřešen zdroj. Byl by jste možná překvapen. Nahoře "hůj" a vespodu "fůj".

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Za jedna

Autor: OC Muž

Založeno: 15.12.2005, 00:49

Vážený Antoníne; snad máte pravdu, že wintely nevybavené rozhraním FireWire jsou výhradně záležitostí minulého století -- nevím, není to můj obor. Ručím však za to, že mnoho mých známých, užívajících wintelů, rozhraní FireWire nemá; na stáří jejich počítačů jsem se ovšem neptal :)

Celá tato neshoda je ovšem nesmyslná; pokud byste se podíval co jsem psal, viděl byste, že tam *nebylo* nic o tom, že wintely nemají rozumné rozhraní absolutně či většinou; týkalo se to pouze faktu, že *některé z nich* tak vskutku vybaveny nejsou ("může být příjemné např. v případě, že potřebujeme zazálohovat nějaká data z počítače Wintel, který rozumným rozhraním není vybaven" -- jak vidíte, užil jsem "který" a nikoli "jenž"). A to je nepochybně pravda. Naproti tomu, Mac bez FireWire v podstatě již neexistuje (a ano-li, rozhodně nemá USB 2).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Za jedna

Autor: antonín Muž

Založeno: 15.12.2005, 02:55

Velmi se omlouvám za ostrý tón, ale opravdu v dnešní době neznám HW pro pracovní stanice nebo desktopy, které by neměly FireWire rozhraní.Prosím Vás, přeci nemohu usuzovat z toho co mají sousedi nebo blízcí lidé v mém okolí, že je směrodatné pro mé tvrzení a zevšeobecňovat tento fakt. To přeci nejde má-li býti seriózní ve svých úvahách. Přeci je důležitá objektivita faktů, které před nás svět výpočetní techniky staví. Otázkou zůstává fakt, že Apple svoje rozhraní licencuje naproti tomu USB2 není licencováno. Proto se v minulosti rozhraní FireWire velmi těžko prosazovalo do oblasti jiných platforem. V současné době například na základové desce Intel 955 je jeden standardně FireWire400 port vzadu na základové desce a dva FireWire a/b interně připojitelné do Case, které jsou většinou vpředu (mohu doložiti),dále deska disponuje 6x rozhraním USB2.Zase beru Case střední třídy a ne nějaký brak. V současné době konzorcium výrobců HW pracuje na rozhraní na bázi SATA, které je podstatně rychlejší než dosavadní rozhraní, ale hlavně nebude licencované, proto nic nebrání v jeho okamžité rozšíření a nahrazení stávajícím rozhraním. Je však zajímavé, že na nové G5 Guad 2,5 GHz Apple ubral jeden port FireWire400 a přidal jeden port USB2, čili nová G5 Guad 2,5 GHz má 4x USB2 rozhraní, má 2x FireWire400 rozhraní a 1x FireWire800 rozhraní. Prosím o srovnání s deskou Intel 955. Bohužel, ale vy tomuto rozhraní přikládáte velký význam z hlediska zálohování dat apod., protože do Appla např.řady G5 namontujete pouze dva interní HDD SATA disky!!! Pan Bártu dovezl kity, které umožní do G5 namontovat další 3 SATA disky. Takto vybavená G5 splňuje potom moje představy o skvělém počítači. Já současně stavím počítače s diskovým polem s 8x HDD SATA (SCSI) disky do jedné Case. Pro mne je FireWire nebo USB opravdu doplňková záležitost. Chápu,i když s lítostí, že pro Vás a pro řadu majitelů počítačů od fy. Apple je rychlé rozhraní prioritní. Taky bych mohl se rozepsat o NAS serverech atd. atd.

Antonín Berger

PS: předem se omlouvám za překlepy - to okna na psaní je malé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Za jedna

Autor: ED Muž

Založeno: 15.12.2005, 10:36

To by mne zajimalo, jak souvisi male okno s preklepy. Ja myslel, ze moje preklepy zpusobuji me nesikovne prsty a ma lenost zkontrolovat si co pisu. A vida ! Male okno za to muze !!! :-)) A stejne to musi bejt sakra k vzteku. Mit kolem sebe tolik nabusenejch masin a pak muset psat do maleho okna !! :-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Za jedna

Autor: antonín Muž

Založeno: 15.12.2005, 20:25

to byla jen legrace. Samozřejmě za překlepy může spíše hlava a ruce neovládající dobře psaní na klávesnici.

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Za jedna

Autor: Martin K Muž

Založeno: 15.12.2005, 21:12

Tady bych se pana Cady castecne zastal. Je pravdou, ze dost aktualnich Wintelu ma FW, nicmene dost casto je nevyvedeno, je pouze na desce. Zlepsuje se to, ale neni to porad idealni. O znackovych sestavach nemluve, vyrobci znackoveho hw jsou povetsinou konzervativni.

Dal - rychlost fw800 a pripadne rychlejsi rozhrani. Dovedu si realne predstavit nasazeni tohoto pole u napr sitoveho fileserveru nebo webserveru. Ano, fw800 se muze maximalne vyrovnat ponekud starsimu UATA 100, ale presto - kolik lidi ma sit rychlejsi nez 100mbit ? Kolik lidi ma tak rychle pripojeni do internetu ? Je treba rozlisovat nac bude vyrobek pouzit. Urcite bych ho nepouzil jako hlavni disk na stanici kde jde o kazdy B/s, ale na druhou stranu neznam nic vhodnejsiho pro server, kde kdyz odejde deska ci jina komponenta v serveru je vymena diskoveho pole otazkou minut a server muze bezet dale. Jiste - nebavim se tu o profi-hostingu, na to je ponekud jiny hw, ale dokazu si predstavit, ze mala nebo stredni firma (v ceskych podminkach) tomuto poli sveri svuj web.

Odpovědět na příspěvek

Diskusia pod clankami

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 15.12.2005, 11:28
Odpovědí: 0

Mna tesi, ze mi prehliadac zobrazuje diskusiu tak ako by to malo byt.:) Nie tie rozhadzane pismena mimo obrazovku. :/ Vdaka za male vylepsenie.

Odpovědět na příspěvek

Spolehlivost

Autor: pavula Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:23
Odpovědí: 0

Po čtvrt roce provozu pole 1,6TB, RAID5 připojeného k serveru 10.2.8 se zničeho nic zhroutil filesystem, alarm disku řval jak protrženej, na display RAID FAIL Code:2. Popis této chyby jsem nenalezl ani v manualu ani na webu. Dva disky najednou prostě odpadly a byl jsem v pr.... jak Baťa s dřevákama. Jediným lékem bylo vytvoření nového filesystému za cenu ztráty všech dat. (naštěstí to nebylo tak tragické a dvě nocovky a tři litry kafe to zachránily). Nicméně jsem nepoučitelný a zakoupil pole ještě jedno na které každou noc pole první zálohuji...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: