Symbian 9/UIQ3:iSync – 1:0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Symbian 9/UIQ3:iSync – 1:0

010524sonyericson

6. září 2006, 00.00 | Dostal se mi náhodou do ruky nový telefon Sony-Ericsson s nejnovější variantou operačního systému Symbian 9 a odpovídající vrstvou uživatelského rozhraní UIQ3 – a co nevidím: programátoři firmy Apple zase jednou poněkud zaspali, neboť iSync tento telefon nezná – a to ani po nejnovějším upgrade 10.4.7.

Dostal se mi náhodou do ruky nový telefon Sony-Ericsson s nejnovější variantou operačního systému Symbian 9 a odpovídající vrstvou uživatelského rozhraní UIQ3 – a co nevidím: programátoři firmy Apple zase jednou poněkud zaspali, neboť iSync tento telefon nezná – a to ani po nejnovějším upgrade 10.4.7.

I porozhlédl jsem se trochu na Webu, a zdá se, že synchronizace Symbianu 9/UIQ3 je zatím nedostupná: programátoři firmy Nova Media, jež implementuje pluginy např. pro synchronizaci s některými Nokiemi, tvrdí, že bez explicitní podpory Apple to je nemožné, neboť Sony-Ericsson ve svých mobilech nepodporuje SyncML jinak než přes kabel USB (aniž by vysvětlili, proč nemohou zajistit podporu prostřednictvím USB ;))

Touží-li tedy někdo po službami nadupaném (až možná trochu přecpaném) P990i či elegantním štíhlém M600i (s nímž jsem právě zmíněnou zkušenost udělal), nezbývá, než synchronizovat ručně. Není to ovšem jednoduché; pojďme se tedy podívat kterak na to. Vzhledem k tomu, že kabel USB podporován není (nezkoušel jsem jej v režimu USB Mass Storage, který by Symbian 9 měl podporovat po přepnutí do režimu "File Transfer" – tam je šance, že by snad mohl fungovat), se budeme nadále bavit výhradně o komunikaci prostřednictvím Bluetoothu: ta funguje bez problémů, stačí telefon s počítačem standardně spárovat.

Adresář

S adresářem je to poněkud jednodušší, jakkoli i zde můžeme narazit na nečekané "podrazy". Dobrá zpráva je, že co se týká standardního formátu vCard, Symbian 9 i AddressBook se celkem vzato shodnou a nemají zásadně odlišné představy. Musíme tedy obejít pouze drobné chybky v implementaci:

  • odesílání kontaktů z telefonu na počítač prostřednictvím služby "Send As" je zcela v pořádku, pokud si dáme pozor, abychom tuto službu vyvolali z obrazovky se seznamem kontaktů. Pokud se o to ale pokusíme z detailů vybraného kontaktu, se zlou se potážeme: netuším, co se v tomto případě telefon snaží odesílat, avšak Mac OS X to odmítne a ani se to nepokusí zobrazit ;)
  • v opačném směru je zapotřebí znát jinou zajímavou fintu. Pokud totiž obsah AddressBooku vyexportujeme do souboru a ten pošleme do telefonu, prohlásí Symbian, že soubor je ve špatném formátu. Řešení je snadné, jakkoli poněkud nečekané – označíme požadované kontakty přímo v AddressBooku a odešleme je jeho příkazem "Card / Send These Cards..."; v tomto případě telefon kontakty bez protestů spolkne ;)

Špatné to ovšem je v případě, že v telefonu dělíme kontakty do jednotlivých složek, a bláhově bychom chtěli synchronizovat i toto dělení se "skupinami" v AddressBooku: to Symbian tak docela nezvládá. Mimochodem, za zmínku stojí, že v uživatelském návodu je varování, že složky nejsou synchronizovány vůbec – tedy zřejmě ani při použití wintelovské "PC Suite"? No nazdar.

Každopádně, synchronizovat složky / skupiny bychom dokázali, ale nebylo by to úplně jednoduché. Z jakýchsi naprosto nepochopitelných důvodů totiž Symbian informace o složkách neukládá přímo do vCardů, nýbrž – a to jen při vytvoření zálohy na paměťovou kartu – do samostatného souboru "Groups.dat". Jeho formát není složitý – vždy v něm je nejprve uveden název složky, a pak seznam UID kontaktů, jež ve skupině jsou – avšak je binární; museli bychom jej proto nejprve analyzovat detailně a pak si sestavit jednoduchý prográmek či skript pro jeho generování. Doufejme, že Apple nám nabídne podporu Symbian 9/UIQ3 v iSync dříve, než to bude nutné doopravdy udělat :)

Kalendář, telefon -> iCal

S kalendářem je to poněkud horší: sice neukládá informace o složkách do záhadného vedlejšího binárního souboru nýbrž přímo do karet formátu vCalendar; zato si ale nedokáže poradit s formátem vCalendar 2, který vytváří iCal. Snadné je to tedy pouze po cestě z telefonu do počítače.

Zde stačí prostě odeslat požadovanou složku přímo z aplikace Calendar v telefonu do počítače, a naimportovat ji v iCalu do odpovídajícího kalendáře: to funguje bez obtíží.

Kupodivu – na rozdíl od adresáře – zde můžeme odesílat i jednotlivé záznamy přímo z karty detailů.

Kalendář, iCal -> telefon

Naopak je to daleko horší: jak už jsme se zmínili, to, co vyexportujeme z iCalu, nám telefon se Symbianem 9 "nepozře". Nakolik se mi podařilo zjistit, vyřešit se to dá; ne snadno a zdaleka ne bez problémů, ale přece jen natolik, aby byl telefon se Symbianem 9/UIQ3 aspoň marginálně použitelný.

Zdá se, že k cíli vede víceméně následující postup:

  • vyexportujeme obsah požadovaného kalendáře v aplikaci iCal do souboru. Ten přejmenujeme z .ics na .vcs, a otevřeme jej v TextEditu;
  • odstraníme vše mezi "VERSION" a prvou položkou "BEGIN:VEVENT" (nebo "BEGIN:VTODO"; telefon je naštěstí dostatečně "chytrý" – je-li to tedy vhodný termín – na to, aby dokázal položky kalendáře i úkoly importovat najednou, ačkoli je sám presentuje ve dvou nezávislých aplikacích);
  • text "SUMMARY:" nahradíme textem "SUMMARY;CHARSET=UTF-8:"; podobně to uděláme i s "LOCATION:" a "DESCRIPTION:". To proto, že iCal nám texty vyexportoval v UTF8, a telefon UTF8 nepovažuje za defaultní kódování; pokud bychom CHARSET nenastavili explicitně, uvidíme namísto českých písmenek rozsypaný čaj;
  • telefon také neumí escapes; proto je vhodné nahradit "\," čárkou a "\n" mezerou – jinak budeme mít ta obrácená lomítka přímo v textu;
  • pokud exportujeme výročí, je vhodné doplnit do jednotlivých karet speciální záznam "X-EPOCAGENDAENTRYTYPE:ANNIVERSARY"; neučiníme-li tak, budou všechny položky v telefonu označeny jako "appointment". Asi nejjednodušší a nejméně pracné je nahradit "BEGIN:VEVENT" včetně konce řádku dvojicí řádků "BEGIN:VEVENT" a "X-EPOC....ANNIVERSARY" (konec řádku v panelu Find&Replace vložíme s Altem). Stejně dobře můžeme pro celodenní záznamy zadat "...:EVENT", případně pro "připomínky" (iCal takovouto kategorii nemá, ale může jí třeba odpovídat speciální kalendář) "...:REMINDER";
  • u výročí je také potřeba změnit zápis opakování: iCalovskému formátu "RRULE:FREQ=YEARLY;INTERVAL=1" Symbian neporozumí, musíme jej nahradit jeho "RRULE:YM1 9 21001231T000000";
  • také si Symbian nějak špatně rozumí s trváním záznamu – na jeho konci si přidává den navíc. Nejjednodušší a nejméně pracné je prostě vyhodit všechny řádky "DURATION": při importu se pak použije jednodenní default;
  • nakonec musíme ručně vyházet všechny budíky: vložený blok VALARM je pro telefon chyba, špatný formát. Mohli bychom jej ručně převést na starší formát "AALARM", ale byla by to práce pro vraha – jednodušší je bloky VALARM (tedy od "BEGIN:VALARM" k odpovídajícímu "END:VALARM") vyházet.

Výsledný soubor by již mělo být možné poslat do telefonu, a ten by záznamy v něm měl korektně naimportovat do svého kalendáře.

Horší to ovšem je v případě, kdy chceme dodržet jména různých kalendářů a převést je na složky v telefonu: pokud totiž importujeme záznamy výše popsaným způsobem, Symbian je vždy uloží jako "Unfiled".

Řešení existuje: do každé karty přidáme položku "CATEGORIES;CHARSET=UTF-8:X-jméno kalendáře/složky" – nejjednodušší je opět přidat je bezprostředně za řádky "BEGIN:VEVENT" týmž způsobem, který jsme si popsali u "X-EPOCAGENDAENTRYTYPE". Pak všechny kalendáře spojíme do jednoho, a pak výsledek uložíme na paměťovou kartu do složky "/Other/Backup/Agenda" pod jménem "Agenda.vcs".

Máme-li počítač vybavený čtečkou karet, je to jednoduché (možná by zde také pomohlo konfigurování telefonu jako USB Mass Storage a připojení kabelem). Prostřednictvím Bluetooth to tak jednoduché bohužel není: odeslat data přímo do zvolené složky nemůžeme, protože soubor s příponou .vcs "odchytí" aplikace Calendar (jež však při takovémto importu bůhsámvíproč složky ignoruje).

Musíme proto přejmenovat soubor na "Agenda" (pozor: bez jakékoli přípony – jednou zadané přípony bychom se již nezbavili, to jaksi správce souborů v UIQ3 nedokáže), a ten odeslat. Telefon takový soubor neumí přiřadit žádné aplikaci; umožní nám tedy jeho přejmenování (nyní přidáme příponu .vcs) a uložení do libovolné složky (samozřejmě vybereme "/Other/Backup/Agenda" na kartě).

Nyní přejdeme opět do aplikace Calendar a vyvoláme z nabídky "Calendar Manager" příkaz "Restore". Máme-li štěstí, vše se naimportuje. Máme-li smůlu, je vhodné smazat všechny položky, aplikaci ukončit a zkusit to znovu: pokud má totiž aplikace Calendar nedostatek paměti, neohlásí žádnou chybu, ale nic nenaimportuje :)

Ostatní

Bylo by velmi žádoucí synchronizovat ještě přijaté a odeslané SMS a položky v záznamovém bloku Notes (bez synchronisace e-mailů se obejdeme při rozumné konfiguraci poštovního serveru).

Nakolik je mi známo, SMS vůbec nijak synchronizovat nejde.

Záznamy lze odesílat do počítače; jen si musíme dát pozor, abychom text i obrázek poslali zvlášť – jinak se použije jakýsi formát, jemuž Mac nerozumí. Samostatný text je naproti tomu poctivé UTF8, a samostatný obrázek je standardní GIF, takže s těmi obtíž není žádná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Skoda

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.09.2006, 00:17
Odpovědí: 0

Skoda, ze Sony ma u telefonu takovou politiku podpory siti, ze je u nas nepouzitelny, pokud se pres nej chce pripojovat k Internetu :-( I kdyz u nas je to celkove problematicke a reseni se mi najit nepovedlo zadne :-)
Kdyz se ale vratim k tematu: V kazdem pripade je skoda, ze uz se vyrobci konecne nedomluvi na urcitych standardech. Vyresili by si problemy s neustalym vyvojem (navic pro kazde zarizeni zvlast) a uzivatelum by se zjednodusil zivot. Ale proc neco delat jednoduse... I kdyz je fakt, ze si za to uzivatele castecne mohou sami - misto toho, aby na vyrobce prostrednictvim prodejcu tlacili, na podobne ulety rezignovali a pouze jasaji nad novymi funkcemi. Klasicka ukazka jsou recenze na Nokii N73 - Vsechny peji chvalu, ze je to jeden z nejlepsich mobilu na trhu. Prestoze se vsechny recenze schoduji, ze ma nepouzitelne ovladani (klavesnice + joy). K cemu mi je pristroj nadupany funkcemi, ktere casto ani nevyuziji, kdyz jsou spatne pouzitelne zakladni funkce???
No nic. Omlouvam se za vylev. Puvodne jsem chtel napsat jen to o tech standardech... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Skoda

Autor: OC Muž

Založeno: 06.09.2006, 00:35

No... on ten standard existuje, a jmenuje se SyncML.

Pokud by součástí Mac OS X byl server SyncML s vazbou na iCal a na AddressBoook, mohli by své telefony bez nejmenších obtíží synchronizovat přinejmenším ti s veřejnou IP adresou -- a ono by se našlo nakonec řešení i pro lokální routery.

(Mimochodem, zde stojí za zmínku, že telefony S/E podporují síť Bluetooth. Mac OS X v podstatě nikoli -- resp. není v něm možné to, co bychom v tomto případě potřebovali, totiž v panelu Sharing routovat Ethernet na Bluetooth.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skoda

Autor: MaLer Muž

Založeno: 06.09.2006, 09:57

A proto si to udelame pres pomocny skriptik, o kterem jsem tu psal asi pred 5 lety :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Skoda

Autor: OC Muž

Založeno: 06.09.2006, 11:12

Jestli umíš skriptík, který zapne server SyncML, tak to by mne moc zajímalo.

Routování přes bluetooth samozřejmě pro powerusera řešitelné je, ale bez toho serveru je poněkud nahoubyhoubičky :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Skoda

Autor: Marty Muž

Založeno: 06.09.2006, 19:54

Mel jsem p990 asi tyden. Nejen, ze nejde s mackem vubec nic, ale je to silenej nedodelek, porad neco pada, zavira se, neotevira se. Fakt nevim, co na tom ten rok doladovali. Nakonec jsem sel do N73 vsechno funguje a musim rict, ze klavesnice ani "vesely klacik" zase tak nepouzitelny nejsou. Je to celkem pohoda. Ted to jen doklepat do pouzitelnyho telefonu od Applu:)

Odpovědět na příspěvek

nove telefony

Autor: kirsten Muž

Založeno: 06.09.2006, 09:11
Odpovědí: 0

nechci se tvarit ded vseved, ale co se tyce telefonu, tak vsechny ty nadupane telefony spise jsou uzivateli spise jen k vzteku, porad musi resit nejake problemy, poruchovost, prilis velkou zatez na baterii a podobne. a cim vic veci toho telefon umi, tim vic casu je nad nim schopen uzivatel stravit a behem toho zivot utika a utika. a pak si v duchodu muze odpovedet na otazku jak jsem stravil svuj zivot - no prece s mym mobilnim telefonem. jasne, trochu prehanim, ale nekdy se trochu zamyslete.

Odpovědět na příspěvek

RE: nove telefony

Autor: PV Muž

Založeno: 06.09.2006, 09:40

existuji lide, ktere telefonem skutecne jen telefonuji, popripade posilaji SMS. Takovym samozrejme highend modely nejsou primarne urceny, a ze si je nekdo koupi aby byl "IN" je jen jeho problem.

Na druhou stranu pro lidi kteri jsou opravdovou cilovkou techto stroju tech funkci vetsinou nikdy neni prilis, cim vic veci bude jedna "krabicka" umet, tim lip, protoze o to min dalsich sebou musim tahat.

Odpovědět na příspěvek

RE: nove telefony

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 06.09.2006, 18:44

Nejake pluginy pre Se telefony su aj na
http://mobile.feisar.co
m/phone_plugins_23.html


ale netestoval som ich

Odpovědět na příspěvek

Noka N73

Autor: Dude Muž

Založeno: 06.09.2006, 10:00
Odpovědí: 0

Jen pro ty, kteří chtějí být „in“ :-)

Nokia N73 a iSync normálně spolupracují.

Dude

Odpovědět na příspěvek

RE: Noka N73

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 06.09.2006, 10:58

Sice spolupracuje, ale jinak je pro beznou praci nepouzitelna... :-/ Nadupana funkcemi, ale na klavesnici si clovek zlomi prst a ani od sebe nejdou rozeznat jednotliva tlacitka, o klouzajicim jiysticku ani nemluvim... Ale hlavne, ze je clovek "in"
To uz by se mi vic libila E60ka, alespon nema fotak. Jenze k cemu mi to je, kdyz se pres ni stejne nepripojim (ale to je veci operatoru, ne mobilu)...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Noka N73

Autor: Václav Muž

Založeno: 09.09.2006, 21:30

Tak měl jsem MDA II, Vario a teď mám N73. Jsem naprosto spokojen. Joystick se sice občas klouzne ale jde o cvik. Sms píšu málo, většinou přes notebook-N73. Jak říkám, teď telefonuji opravdu rád a těším se, až uslyším svoije vyzvánění v mp3:) Synchronuzace je super, foťák taky a spousta fajni vychytávek. Tento telefon doporučuji. Samozřejmě, občas se kousne, ale to Mac taky když jej řádně zaúkoluju:)

Odpovědět na příspěvek

RE: Noka N73

Autor: petr Muž

Založeno: 21.11.2006, 16:41

ahoj,

precetl jsem si tvoji poznamku o N73. MAm ji a mam PowerBook G4 s Tiger (10.4.2) ale nedari se mi pres iSync spojit s N73 natoz neco synchronizovat. Upozornuji, jsem uplny zacatecnik v Apple, takze kazda rada jak to zprovoznit by mi moc pomohla.

Dekuju
PEtr

Odpovědět na příspěvek

poznamka - ilustracni foto

Autor: claire Muž

Založeno: 06.09.2006, 17:33
Odpovědí: 0

To ilustracni foto - zvetsenina sonerics700mm.jpg - je fakt narez.

Odpovědět na příspěvek

Podpora P990, M600

Autor: Mic Muž

Založeno: 06.09.2006, 17:41
Odpovědí: 0

Kdo by si blahove myslel, ze s novym P990 nebo M600 si uzije alespon USB Mass Storage, tak ma smulu. Ani toto nefunguje.
Na nejake konferenci \"brecel\" jakysi tester 10.5., ktera udejne UIQ3 zarizeni SE take nepodporuje. Pri mem dotazu u Apple, jak to bude s podporou jsem byl odkazan na SE. Na podpore SE jsem byl zase odkazan na Apple - kruh se uzavrel :-)

Odpovědět na příspěvek

me to nevadi

Autor: habros Muž

Založeno: 06.09.2006, 20:46
Odpovědí: 0

Ja mam zatim 910 a jsem rad, ze jeste nemusim kupovat 990. Alespon klesne cena a dopisou se softy. :) PS: Diky za clanek, ktery me utvrdil, ze cas jeste nedozral. Ale tesim se, az dozraje. ;-)

Odpovědět na příspěvek

p990i iCal m600 SyncML

Autor: Petr Muž

Založeno: 04.11.2006, 14:20
Odpovědí: 0

nasel jsem program, ktery umi zaznamy z kalendare upravit tak, aby sly poslat do p990/m600:
http://www.girard.li/th
ierry/index.phpoption=com
_content&task=category&se
ctionid=4&id=20&Itemid=39

Odpovědět na příspěvek

ics > vcs ruby konvert skript

Autor: tully Muž

Založeno: 23.02.2008, 15:53
Odpovědí: 0

http://furtif.advertures.
cz/personal/tully/convert
.zip

robil som ho na stahovanie a naslednu konverziu google kalendara, ale po zakomentovani download_calendar(cal_url
) (riadok 46) iba skonvertuje basic.ics do basico.ics . enjoy :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: