Sonnet ohlásil ExpressCard adaptér pro Thunderbolt - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Sonnet ohlásil ExpressCard adaptér pro Thunderbolt

29. srpna 2011, 00.00 | Na říjen chystá Sonnet Technologies adaptér umožňující používat karty typu ExpressCard/34 na Macích s rozhraním Thunderbolt.

Všechny letos uvedené modely Maců (MacBooky Pro, MacBooky Air a Macy mini) jsou vybaveny velmi rychlým rozhraním Thunderbolt. Jeho specifikace sice vypadají velmi slibně, zatím však má jeden velký problém - periférií určených přímo pro něj je zatím velice málo a jsou dosti drahé.

Periférií pro Thunderbolt se dosud nabízí pouze málo

Teprve koncem června se počala prodávat disková pole Pegasus R4 a Pegasus R6 od Promise Technology, ostatní ohlášené periférie budou fyzicky dostupné nejdřív na podzim. A tak i když první výkonnostní testy ukázaly, že tyto periférie podávají mimořádně vysoký výkon, zůstávají možnosti využití rozhraní Thunderbolt značně omezené. A i kdyby se na trh dostala všechna už ohlášená zařízení, pořád nebude výběr nijak ohromující.

Při návrhu rozhraní Thunderbolt se ovšem myslelo i na tohle, díky jeho vysokému výkonu a dalším vlastnostem (zjednodušeně řečeno lze Thunderbolt považovat za externí variantu sběrnice PCI Express - PCIe) by mělo být poměrně snadné vytvářet pro něj adaptéry dovolující připojovat periférie pro jiná rozhraní.

Sonnet přichází s adaptérem pro karty ExpressCard/34

Zatím na trhu sice žádné takové adaptéry nejsou, ale již se objevila „první vlaštovka“. Kalifornská firma Sonnet Technologies dodávající různá úložná zařízení totiž minulý čtvrtek oznámila, že připravuje adaptér, který dovolí na rozhraní Thunderbolt připojovat karty typu ExpressCard/34.

Jde o adaptér Echo ExpressCard/34 Thunderbolt Adapter jenž na jedné straně nese Thunderbolt port a na druhé straně zásuvku pro karty ExpressCard/34.

Pro Macy existuje široký výběr periférií na těchto kartách, protože od ledna 2006 tohle rozhraní nesly všechny tehdejší MacBooky Pro. Avšak nové 13“ a 15“ modely MacBooků Pro představené na vývojářské konferenci WWDC 2009 nahradily zásuvku pro karty ExpressCard zásuvkou pro paměťové SD karty (I/O varianty SD karet nové modely MacBooků Pro nepodporují), rozhraní ExpressCard tak nadále nabízejí pouze 17“ MacBooky Pro. I tak se však pořád dá pro Macy sehnat množství nejrůznějších periférií ve formátu ExpressCard/34.

Do adaptéru půjde vkládat další adaptéry pro jiná rozhraní

V tomto formátu se navíc dodává také řada adaptérů pro další rozhraní, takže v kombinaci s ohlášeným adaptérem Sonnetu může vzniknout „hyperadaptér“, kdy se na Thunderbolt port připojí Echo ExpressCard/34 Thunderbolt Adapter a do něj se vloží další adaptér na ExpressCard kartě.

Rozhraní ExpressCard využívá technologii PCI Express 2.0, což mu dovoluje zvládat přenosové rychlosti až do 5 Gb/s, to postačí na většinu běžně používaných rozhraní. (Thunderbolt ovšem poskytuje 10 Gb/s na datový kanál v každém směru, takže si hravě poradí se všemi ExpressCard adaptéry).

V adaptéru Sonnetu budou fungovat ty ExpressCard periférie a adaptéry postavené na rozhraní PCIe, jejichž ovladač zahrnuje podporu pro Thunderbolt. Sonnet pochopitelně už takové ovladače má, seznam kompatibilních periférií a adaptérů předkládá v popisu adaptéru pod záložkou „Compatible Adapters“. Seznam zahrnuje adaptéry pro CompactFlash karty, pro rozhraní FireWire 800, USB 2.0 a USB 3.0, pro gigabitový Ethernet a dokonce i některé eSATA adaptéry, což paletu použitelných periférií zvětší opravdu velmi podstatně.

Kompatibilita závisí na ovladačích

Co se týče jiných výrobců, ti mohou kompatibility svých ExpressCard periférií s adaptérem Echo ExpressCard/34 Thunderbolt Adapter dosáhnout prostě tím, že napíšou příslušný ovladač pro Thunderbolt, tvrdí Sonnet. S patřičnými ovladači potom budou použitelné i tak speciální záležitosti jako AJA io Express.

Adaptér Sonnetu se pochopitelně dá používat pouze na Macích s rozhraním Thunderbolt, dále pak vyžaduje přinejmenším Mac OS X 10.6.8 (přirozeně je kompatibilní s Lionem).

Vypadá jako velice zajímavé řešení, jež významně rozšíří možnosti připojování periférií k novým Macům. Zvlášť zajímavé by to mohlo být pro 13“ a 15“ MacBooky Pro se Thunderbolt portem, získají tak podobné možnosti jako 17“ model, zvlášť poté, co začne více výrobců ExpressCard periférií dodávat ovladače s podporou pro Thunderbolt. A samozřejmě pro letošní MacBooky Air též představuje způsob rozšíření jejich jinak poněkud omezených přípojných možností.

Adaptér Sonnetu však bude dostupný až v říjnu

Ovšem toto řešení má i své slabiny. Adaptéru Sonnetu chybí provedený Thunderbolt port, proto se musí připojit buď přímo k Macu, anebo až na konec řetězu všech Thunderbolt periférií na daném portu. To by mohlo u některých konfigurací působit problém, protože monitory s Mini DisplayPortem též musí být na konci řetězu periférií (ovšem oznámený Apple Thunderbolt Display sám nese provedený Thunderbolt port, takže na něj již adaptér napojit půjde).

Největší současnou slabinou adaptéru Sonnetu je ale to, že se zatím ještě nedá koupit, firma slibuje zahájení dodávek až v říjnu. A také to nebude zrovna levné: samotný adaptér přijde na 150 USD, k němu je však potřebný ještě Thunderbolt kabel, který není součástí dodávky (a zatím jediný dostupný Thunderbolt kabel od Applu stojí 49 USD).

Pro mnohé uživatele nových Maců ale přesto všechno může tento adaptér znamenat způsob, jak si zajistit připojení mnoha dalších periférií. Navíc lze předpokládat, že i další výrobci začnou přicházet s podobnými adaptéry. Stane-li se tak, mohla by se do konce letošního roku užitečnost rozhraní Thunderbolt citelně zvýšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Clanek

Autor: michal Muž

Založeno: 29.08.2011, 07:57
Odpovědí: 0

To je skutecne takova okurkovka, ze se tady napise dvojstrankovy trachtat o snure.

Odpovědět na příspěvek

RE: Clanek

Autor: Dan Muž

Založeno: 29.08.2011, 09:57

Mě to náhodou docela zajímá.

Odpovědět na příspěvek

To je pokrok. Jeden krok dopredu, dva zpet.

Autor: Smiricky Muž

Založeno: 29.08.2011, 19:32
Odpovědí: 0

No tak to je teda fakt pokrok... Nejdriv zrusi express card na laptopech. Uvedou Thunderbolt. Vyrobci jsou liny na to delat zarizeni, (resp jim to prijde drahy) - uvedme treba Matrox, jehoz MXO2 bych si zrovna kopupil. Takze se neda nic zapojit . A aby se do toho neco dalo zapojit.... tak nam uvedou adapter na ten udajne zastaralej express card - kterj si budes muset zaplatit dveste dolarama. Matrox udajne chysta svuj vlastni.

Rakze jsem tam kde jsme byli pred dvema nebo trema rokama. Mama ty samy zarizeni ktery predtim byly elegantne pripojeny primo do laptopu, a ted si je muzeme pripojit pres hnusnej velkej a drahej adapter do moderniho Thunderboltu. Fakt pokrok kupredu...

Odpovědět na příspěvek

aktualni fotka toho hnusu

Autor: Smiricky Muž

Založeno: 29.08.2011, 19:39

http://www.engadget.com/2
011/08/29/sonnets-echo-br
ings-expresscard-to-thund
erbolt-machines/

Pripo
mina mi to dobu kde Steve ukazoval jak v BMW spoluperacuje s Applem a iPod 1 jde super pripojit v BMW k audiu. Nacez ukazal jak z pod palubovky koujka bilej drat s hnusnym konektorem, misto nejaky dockiny.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: