Směs drobných zpráv k iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Směs drobných zpráv k iPhonu

26. ledna 2007, 11.00 | Kolem iPhonu se pořád něco děje, zde vám předkládám dávku nových zvěstí.

Sloupkař časopisu BusinessWeek Arik Hesseldahl došel k názoru, že nyní předváděný iPhone představuje pouze první model z celé nové budoucí řady. Ve svém sloupku vzpomíná na počátky iPodu, který tehdy stál 400 USD, měl kapacitu 5 GB a nespolupracoval s Windows. Už tehdy věděl, že to bude trhák, avšak se slabinami. Když pak začal Apple odstraňovat jednotlivé nedostatky a zlevňovat, stal se iPod jedním ze základů obchodního úspěchu Applu. Totéž nyní Hesseldahl předpokládá pro iPhone. Obhajuje rozhodnutí spojit se s jediným mobilním operátorem. Tvrdí, že to bude pro vybraný Cingular pobídka, aby se snažil zlepšovat své služby. A omezení podpory datových služeb na EDGE vysvětluje tím, že na americkém trhu zatím nejsou příliš rozšířeny 3G sítě, takže by například podpora HSDPA jenom zvyšovala cenu přístroje, aniž by ji mnoho zákazníků využilo. Pokud se s tím přesto nedokážete smířit, radí, abyste počkali, protože podle vzoru iPodu určitě přijde další generace iPhonu, jež nedostatky napraví. (Už se totiž vynořilo několik zpráv, které tvrdily, že Apple na novém iPhonu pracuje. Lze to považovat za pravděpodobné, ovšem uvážíme-li, jaká hradba mlčení obklopuje „první“ iPhone, těžko se dočkáme jejich potvrzení, ostatně již kvůli svým obchodním zájmům musí Apple takovéto zprávy potírat.) Nakonec se Hesseldahl pustil do jednoduché aritmetiky, aby dokázal, že ohlášená cena za iPhone vlastně není tak vysoká. Vypočetl, že 599 USD za 8GB model je pořád méně než součet cen 8GB iPodu nano (249 USD) a Palmu Treo 750 (349 USD), jež dohromady poskytují funkce, jaké by měl zajistit samotný iPhone. A jestliže vám to nadále nevyhovuje, máte si počkat. Připomíná, že „iPodu trvalo pět let, než dosáhl postavení, jaké dnes má, a iPhone je přímým výsledkem tohoto evolučního procesu. A evoluce si, jak všichni víme, žádá čas.“

Mnozí přes výše uvedené asi čekat nebudou a iPhone si letos pořídí, mohli by však narazit na jinou překážku: Objevují se názory, že v případě většího zájmu zákazníků (a ten nejspíš nastane) možná vzniknou potíže s dodávkami potřebných komponent. Hlavní riziko představují dotykový displej a flash paměť. Flash paměť se dnes používá ve stále více přístrojích (hudebních přehrávačích včetně mnoha iPodů, mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech atd.), což zvyšuje pravděpodobnost potíží s dodávkami. A dotykový displej iPhonu je dost speciální typ, takže rovněž nelze vyloučit, že výrobce nebude stíhat. Potom by počty prodaných kusů neomezoval zájem kupců, ale schopnost výrobců dodávat komponenty.

Také se vynořují zprávy a názory související s mobilními operátory, kteří budou iPhone nabízet. Jak víte, v USA ho bude prodávat Cingular, jenž nyní patří AT&T. Finanční analytik Jim Cramer přišel s názorem, že právě AT&T bude hlavním propagátorem iPhonu, díky generálnímu řediteli Stanu Sigmanovi. iPhone by se měl stát hlavní zbraní, jak zvětšit podíl na trhu na úkor hlavního konkurenta, operátora Verizon Wireless. Cramer jde tak daleko, že iPhone označuje za „neutronovou bombu“ ve válce AT&T proti Verizonu. Touto bombou by měla být nabídka služeb Verizonu k iPhonu na dobu 18 měsíců za symbolickou cenu. Upozorňuji, není to ověřená informace, avšak kdyby se potvrdila, značně by měnila pohled na cenu iPhonu. Potom by též dávala větší smysl tato zpráva, podle níž při uzavírání exkluzivní smlouvy pro iPhone ustoupil spíše Apple. Smlouva o výlučném prodeji iPhonů přes Verizon (Apple je bude ve svých obchodech a na svém webu též prodávat, ovšem pouze s úpisem k Verizonu) byla uzavřena na několik let a údajně se týká celé modelové řady iPhonu, to sdělil před několika dny prezident distribuce Verizonu. Z toho zřejmě pramení výše zmíněné dohady o dalších podobných přístrojích v budoucnosti. Apple a Verizon by se dokonce měly společně podílet na technické podpoře, u Applu vyškolení pracovníci podpory Verizonu budou složitější dotazy předávat profesionálům Applu.

Nakonec by se tedy ona stále zmiňovaná dotace mohla týkat nikoli přístroje, ale služby. Pro mobilního operátora značně neobvyklý postup, avšak pokud vedení Cingularu skutečně tolik dychtí získat větší podíl na trhu, nedá se to vyloučit. Samozřejmě zůstává otázkou, jak bude konečná nabídka vypadat, zda se v ní nebudou skrývat obvyklé háčky (které tak dobře známe od našich místních operátorů). A pochopitelně nevíme, jak si budou Apple a Cingular mezi sebou dělit zisky. Ovšem předpokládám, že se Apple o svou obvyklou „mírnou“ marži připravit nenechá. Rýsuje se nám tak možnost, že Apple funguje jako zbrojíř, co za sebe do boje posílá Cingular. A jak známo, zbrojíři na válkách vždy vydělávají.

Tohle všechno však platí pouze pro USA, včetně smlouvy s Verizonem. Apple sice svým jednáním stále dává najevo, že se řídí hlavně americkým trhem, ovšem nemůže si dovolit ignorovat ani jiné regiony. A také pro ně se objevily první kusé zprávy. V Kanadě by se exkluzivním operátorem pro iPhone mohl stát Rogers Wireless, který provozuje GSM síť pokrývající většinu území Kanady.

Nás samozřejmě mnohem víc zajímá Evropa. Na rozdíl od Severní Ameriky se na náš starý kontinent má iPhone dostat až koncem letošního roku. O záměrech Applu v Evropě americké servery mnoho neříkají. Podle drobných náznaků se mi však podařilo najít tento článek na německém serveru heise online. Jestliže alespoň trochu rozumíte germánské řeči, zjistíte, že heise položil několik otázek na téma iPhonu řediteli Applu pro Evropu, Pascalovi Cagnimu. Z jeho odpovědí vybírám pro naše téma významné následující informace: Cagni se zcela dle tradic Applu hodně vykrucoval, na otázku, jak to bude s podporou UMTS odpověděl, že sice deset až jedenáct měsíců je v oboru dlouhá doba, ale „teď jsme tam, kde jsme“, což znamená EDGE. (Ono to celkem dává smysl. iPhone se jistě vyvíjí delší dobu a počátky datových služeb UMTS sítí nebyly nijak slavné, teoretické maximum 384 Kb/s, navíc málokdy dosahované, se od EDGE až tolik nelišilo. A EDGE se dá použít ve většině GSM sítí světa. Ovšem příchod HSDPA situaci dost mění, ostatně Apple už naznačil, že tuto technologii hodlá v budoucnu podporovat.)

Redaktoři německého serveru byli samozřejmě též zvědaví, zda dotykový displej skutečně dodává německá firma Balda. Cagni odpověděl, že Apple nepodává informace ke svým dodavatelům. Jaké překvapení! Přesto z něj pár informací vypadlo. Potvrdil, že Apple bude chtít v Evropě podobně jako v USA využívat služeb pouze jednoho operátora, mimo jiné si od toho slibuje pružné zavádění nových služeb. Nicméně Cagni připustil, že kdyby to nešlo jinak, spojili by se i s více partnery, prý nebudou dogmatičtí. K cenám se příliš nevyjadřoval, ale aspoň rezolutně popřel, že by o nich něco vypovídaly objednávky, co se objevily na Amazon.de s částkami 899 a 999 EUR. Takže můžeme doufat, že to budou pouze obvyklé „paritní“ ceny, kdy se bude za jeden dolar počítat jedno euro. V zapírání a mlžení jsou tedy evropští zástupci Applu vyškolení stejně dobře jako ti američtí.

O iPhonu se jistě budou neustále objevovat nové zprávy a počet dohadů určitě poroste přímo úměrně s blížícím se datem uvedení na trh. Pro český trh bude přirozeně velice důležité, jakého operátora nakonec Apple pro Evropu vybere. V úvahu zřejmě připadají jen T-Mobile a Vodafone. Telefonica sice roste, stále však není celoevropským hráčem. Od toho se budou odvíjet další podmínky. Pochybuji však, že by některý z evropských operátorů přišel se stejně agresivní nabídkou, jakou možná předloží Cingular. A mnozí z nás si asi radši počkají, zda se skutečně objeví nástupnické modely prvního iPhonu. Rychlé mobilní datové sítě se budou v Evropě rozvíjet, což ani Apple nemůže ignorovat. A přitom iPhone s rychlým mobilním připojením by se mohl stát ideálním přístrojem pro mobilní webové brouzdání a elektronickou poštu. Nu, počkáme a uvidíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: