Recenze: Wacom Bamboo Stylus - pero nejen pro iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Recenze: Wacom Bamboo Stylus - pero nejen pro iPad

Wacom Bamboo Stylus

23. září 2011, 00.00 | iPad se sice dá pohodlně ovládat prsty. Jenže s příchodem kreslicích aplikací jako Autodesk SketchBook či Adobe Ideas, animačního nástroje Animation Desk nebo fotoeditoru Snapseed je tužka najednou potřeba i tady. Tradiční výrobce grafických tabletů Wacom se svým perem převyšuje ostatní nejen cenou, ale také kvalitou a propracovaností.

Co hodnotit na tužce, která navíc na normální papír ani nepíše? Třeba hned zpracování, které je vysloveně povedené. Lehce přes 12 cm dlouhé pero má matný kovový povrch kombinující šedou a černou barvu. S hmotností necelých 19 gramů je těžké tak akorát do ruky a při používání máte pocit, že v ruce držíte solidní nástroj a nikoliv jen kus plastu.

Ale zpět k délce. Přestože se Bamboo Stylus zdá být papírově příliš krátký, v praxi žádný problém nezaznamenáte. Ani lidé s dlouhými prsty si nemusí stěžovat na nedostatečnou oporu. Pozitivní roli sehrává také poloha těžiště, lehce posunuté směrem dolů. To zaručuje stabilní úchop, ale zároveň není pero těžké na špičku a při používání si zachovává jistotu i lehkost.

Tupý gumový hrot

Wacom se na stránce věnované Bamboo Stylus holedbá, že proti konkurentům nabízí o dva milimetry tenčí hrot o průměru 6 mm (jazykoví puristé snad pro tentokrát prominou, že pro kulové zakončení budu používat tento termín). To přispívá k větší přesnosti při kreslení, byť je práce s tupým gumovým hrotem přece jen jiná, než s naostřenou tužkou.

Kouzlo pera ale nespočívá jen v menším průměru jeho zakončení. Zatímco někteří konkurenti pracují s hrotem ze silnější gumy, Wacom pod ten svůj schoval ještě kovový doraz, který omezuje deformaci zakončení a brání poškození. Díky němu je také práce přirozenější a pohodlnější.

Praxe

Vedle programů, zmíněných v úvodu, jsme pero během dvou měsíců testovali také s aplikaci Bamboo Paper pocházející přímo od Wacomu. Při kreslení je dojem hodně podobný realitě s papírem a tužkou. Příliš nevadí ani drobné zpoždění na první, méně výkonné, generaci iPadu. Čára při rychlém tažení na něm nevzniká okamžitě pod hrotem pera, ale s několikamilimetrovým odstupem. Nikdo z lidí, kteří měli možnost Bamboo Stylus vyzkoušet a zabývají se kresbou a grafikou, však toto zpoždění nehodnotil negativně. Dá se na něj velmi rychle zvyknout.

Kvalita samotné kresby samozřejmě závisí na schopnostech jejího autora a také použité aplikaci. Lehce limitující je velikost displeje iPadu nedovolující velký umělecký rozmach. Rozhodně však nemusíte být japonský mistr miniatur Uko Ješita, abyste si s kombinací tabletu a pera přišli na své a vytvořili propracovaná díla.

Uživatele standardních grafických tabletů Wacom nejspíš zamrzí absence druhého hrotu na opačné straně pera. Ten se v počítači používá k mazání nebo jako rychle dostupný druhý kreslicí nástroj. Bohužel, nic takového, jako detekci použitého hrotu iPad neumožňuje, a proto také něco takového na peru nedává smysl.

Použití Bamboo Stylus sebou přináší dvě nevýhody. Chcete-li použít víceprsté gesto, musíte pero odložit nebo použít druhou ruku (v níž ale iPad často držíte). Druhý problém spočívá v tendenci položit si při kreslení zápěstí na plochu displeje. Například SketchBook pak dospěje k tomu, že dlaň je onen správný kreativní nástroj a hrot pera už okázale ignoruje. Už zmíněná aplikace Bamboo Paper, ale tímto problémem netrpí a ke vzniku nežádoucích artefaktů v obraze u ní dochází jen výjimečně.

Kam s ním

Kromě iPadu je samozřejmě Bamboo Stylus použitelný také s iPhonem. Malé rozměry jeho displeje však mnoho využití neslibuje. Pokud ale používáte MacBook Pro nebo Magic Trackpad, zpřesní na nich pero práci třeba v Photoshopu nebo Aperture. Plocha trackpadu je totiž natolik velká, že se z nich stane dobře použitelný grafický tablet.

Trochu oříšek představuje uložení tužky na cestách. Pokud používáte s iPadem nějaký obal, řešením je zasunout Bamboo Stylus za něj. Například pouzdro Macally Bookstand dovoluje zasunutí pera z vnější strany za hřbet. Mimochodem, klip, držící pero třeba v kapsičce košile, je možné demontovat a stylus má pak čistý válcovitý tvar.

V případě iPadu 2 možná někoho napadlo využití magnetů určených pro uchycení Smart Cover. Bohužel ale nejsou tak silné, aby kovové pero udržely. Při nošení v kapse nebo tašce vystavujete riziku poškození především gumový hrot. Hodil by se tady nějaký chránič.

Cena

Mnoho e-shopů nabízí “tužky pro iPad” za ceny kolem 300 Kč s DPH. Proto se může zdát více než 800 Kč za Bamboo Stylus hodně. Pokud to ale myslíte s kreslením či editací fotek na iPadu vážně, sáhněte raději po kvalitním řešení, u něhož nebudete muset každou chvíli lamentovat nad nějakým problémem. Po dvou měsících denního používání stojí vyšší investice rozhodně za to.

Děkujeme společnosti Quentin, provozovateli Qstore a e-shopu www.dtpobchod.cz, za zapůjčení pera.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: