První recenze iPhonu se objevily na Webu (27.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

První recenze iPhonu se objevily na Webu (27.6.07)

27. června 2007, 09.00 | Walt Mossberg z Wall Street Journalu a David Pogue z New York Times vydávají první recenze iPhonu.

Včera večer konečně uplynula lhůta zákazu zveřejňování recenzí iPhonu, takže se hned na Webu začaly objevovat. Jako první svá zjištění přinášejí Walt Mossberg z Wall Street Journalu (na recenzi s ním spolupracovala Katherine Boehretová) a David Pogue z New York Times.

Nejprve se podíváme, co zjistili Mossberg s Boehretovou:

Recenze iPhonu ve Wall Street Journalu

Recenzi Mossberga a Boehretové najdete zde.

Už nadpis „iPhone je převratný kapesní počítač“ napovídá, že jejich recenze bude spíše kladná. iPhone testovali po dva týdny v různých podmínkách ve městech po celých USA. Jejich závěr zní, že navzdory některým vadám a pominutým funkcím představuje iPhone nádherný a převratný kapesní počítač. Zvlášť jeho software nastavuje novou laťku pro kategorii chytrých telefonů a jeho uživatelské rozhraní ovládané dotyky prstů funguje dobře, avšak někdy přidává dodatečné kroky k vykonávání běžných funkcí.

Velice se jim líbila i velká obrazovka s vysokým rozlišením a velká vnitřní paměť. Také výdrž na baterii vyšla velice dobře, přesto jde o jeden z nejtenčích chytrých telefonů na trhu. V ruce působí telefon solidně a pohodlně a svým zobrazováním výrazně překonává ostatní chytré telefony.

Nejkontroverznější rys iPhonu, vypuštění fyzické klávesnice a její nahrazení virtuální klávesnicí na obrazovce, se během testů ukázalo jako bezproblémové, přestože zpočátku vůči virtuální klávesnici chovali hlubokou skepsi. Ale po pěti dnech používání už Mossberg dokázal psát na iPhonu stejně rychle a přesně jako na svém Palmu Treo s fyzickou klávesnicí. Částečně k tomu přispěl software průběžně korigující překlepy.

Bezdrátové připojení

iPhone však má jednu velkou slabinu: mobilní síť, kterou používá. Funguje pouze se sítí AT&T, takže bude použitelný jen tam, kde má tento operátor pokrytí, navíc pro datové připojení využívá technologii EDGE, jež je daleko pomalejší než jiné alternativy, a současný iPhone se nedá modernizovat, aby mohl použít rychlejší sítě.

Vyrovnává to ovšem tím, že nabízí WiFi připojení, s nímž Web doslova létá. iPhone navíc z EDGE automaticky přepíná na známé WiFi sítě, jakmile nějakou takovou najde a když se pohybujete, vypisuje seznam nových WiFi sítí, na něž narazil. Přesto to však plně nenahrazuje rychlé mobilní připojení.

Recenze dále probírá tarify a aktivaci, což už jsem popsal v prvním dnešním článku. Poté následuje stručný přehled jednotlivých funkcí, autoři ovšem přiznávají, že jich je tolik, že je nemohou probrat do podrobností.

Hardware

Z hardwarového hlediska je iPhone podle nich nádherný, tenčí než většina konkurentů a skoro celý jeho povrch pokrývá 3,5” displej, chráněný odolným sklem. (V této tabulce najdete srovnání iPhonu s jeho nejpravděpodobnějšími konkurenty.) Sklo se sice špiní, ale za celou dobu testů se na něm neobjevily škrábance, přestože ho testující nosili v kapse, v kufru a v kabelce bez obalu. Škrábance se neobjevily ani na pouzdře telefonu.

Po okrajích iPhonu se nacházejí jenom tři tlačítka. Nahoře je tlačítko po uspávání a probouzení telefonu a na levém boku regulátor hlasitosti a přepínač ztlumení zvuku.

Co se týče konektorů, iPhone sice používá standardní port iPodu na spodním okraji, ale nerozpoznává automobilové adaptéry k přehrávání hudby, využije je jen pro dobíjení (Apple uvažuje o softwarové opravě). A zdířka sluchátek je hodně zapuštěná, takže pro některá sluchátka budete potřebovat adaptér.

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní dotykové obrazovky se ovládá prsty, pero se zde vůbec nepoužívá. Dlouhé seznamy se procházejí tím, že je odsouváte prstem. Položky se vybírají klepnutím. Fotografie zvětšíte, když nad nimi roztáhnete dva prsty. Části webových stránek se zvětšují dvojitým poklepáním. Ve webovém prohlížeči a fotografickém programu při otočení telefonu ze svislé do vodorovné polohy se obraz na displeji sám přetočí a upraví.

Celkově toto uživatelské rozhraní shledali Mossberg a Boehretová efektivním a praktickým, vadilo jim však, že přístroj nenabízí vyhledávání (kromě toho na Webu) a nemá rychlý způsob přesunu na hořejšek nebo spodek stránky (vyjma webového prohlížeče). A také zde není žádný způsob, jak vyjímat, kopírovat a vkládat text.

Nepřítomnost vyhrazených hardwarových tlačítek znamená, že pro vyvolání příslušných funkcí musíte vícekrát poklepat na odpovídající ikony. A při přehrávání hudby, když děláte něco jiného, nepřítomnost fyzických přehrávacích tlačítek vás nutí vrátit se do programu iPodu, chcete-li zastavit přehrávání nebo změnit skladbu.

Klávesy virtuální klávesnice jsou velké a zvětšují se, když se jich dotknete, navíc se software snaží uhodnout, co píšete a opravuje chyby. Obecně to funguje, ale BlackBerry je ještě úspěšnější. Navíc, pokud chcete vložit tečku či středník, musíte přepnout na jinou klávesnici.

Webový prohlížeč

Velice kladně hodnotí recenze webový prohlížeč. iPhone jako první chytrý telefon má prohlížeč počítačové třídy, jde o verzi Safari. Zobrazuje celé webové stránky s jejich skutečným rozvržením, stránky se dají rychle zvětšit poklepáním nebo roztažením prstů. Najednou lze otevřít více stránek a vyhledávat jde pomocí Googlu či Yahoo v integrovaném vyhledávacím poli.

Elektronická pošta

iPhone umí spolupracovat s většinou oblíbených poštovních služeb, jako je například Yahoo, Gmail či AOL. Zvládne i podnikovou poštu užívající systém Microsoft Exchange, pokud podnikoví informatici provedou potřebná nastavení na serveru.

iPhone pro každou zprávu zobrazuje náhled, takže se nemusí vždy otvírat. Pokud bude ke zprávě připojena fotografie, zobrazí ji automaticky. Dále lze přijímat a otevírat přílohy ve formátech Microsoft Word a Excel a Adobe PDF, nedají se však editovat a ukládat.

Paměť

Základní model za 499 USD má 4 GB paměti, model za 599 USD dokonce 8 GB. To sice je mnohem víc než poskytuje většina jiných chytrých telefonů, ale „velké“ iPody nabízejí ještě mnohem vyšší kapacitu, navíc iPhone nemá zásuvku pro rozšiřující paměťovou kartu. Mossberg a Boehretová testovali iPhone s 8 GB, ten dokázal pojmout 1325 hudebních skladeb, desítku videí (včetně celovečerního filmu), přes 100 fotografií a přes 100 poštovních zpráv, přesto mu ještě zbývalo volné místo.

Výdrž na baterii

Tak jako v případě iPodů má iPhone baterii nainstalovanou napevno, zatímco mobilní telefony obvykle užívají výměnnou baterii, nelze tedy s sebou nosit rezervní. Avšak výdrž telefonu na baterii je vynikající. V testech Mossberga a Boehretové vydržel 7 hodin 18 minut nepřetržitého hovoru, přičemž bylo zapnuté WiFi a v pozadí se neustále stahovala pošta. To se dost blíží osmi hodinám udávaným Applem a hodně to přesahuje výdrže jiných chytrých telefonů, jež obvykle končí na pět a půl hodině hovoru.

Pro přehrávání hudby, opět se zapnutým WiFi a průběžným stahováním pošty, naměřili 22 hodin, jen o kousek pod 24 hodinami udávanými Applem. Přehrávání videa za stejných podmínek vydrželo těsně pod udávaných 7 hodin. A při brouzdání po Webu a používání dalších internetových funkcí, včetně zobrazování map a přehrávání videí z YouTube (v pozadí se stále pracovalo s poštou), dostali devět hodin, tedy o hodně víc než Applem udávaných šest hodin.

V praxi se samozřejmě budou všechna tato užití kombinovat, ale během dvoutýdenního testování iPhone obvykle vydržel pracovat celý den.

Telefonické hovory

Uživatelské rozhraní pro telefonování je přehledné a prosté, avšak vyžaduje více klepnutí než jiné telefony, protože scházejí vyhrazená hardwarová tlačítka. Navíc v seznamech se nedá prostě začít psát jméno nebo číslo, musíte seznamy procházet. Pro vytáčení čísel se ovšem nabízí i virtuální numerická klávesnice. S hovory se pracuje velice snadno, mimo jiné lze zřizovat konferenční hovory.

Trochu potíže jsou s přenosem telefonních čísel z jiného telefonu, protože iPhone to řeší synchronizací s adresářem na PC přes iTunes.

Kvalita hlasových hovorů v testech byla dobrá, ale na některých místech docházelo ke ztlumení nebo zkreslení, zvlášť tam, kde bylo špatné pokrytí, ovšem většina hovorů byla slyšitelná dokonale.

S telefonováním souvisí i vizuální hlasová pošta, jež zobrazuje jména anebo alespoň telefonní čísla lidí, kteří vám nechali vzkaz v hlasové schránce, takže si můžete rychle přehrát jen ty vzkazy, co chcete.

Kontakty a kalendáře

Jsou přímočaré a fungují dobře, avšak kalendář postrádá týdenní zobrazení, dá se to obejít zobrazením seznamu. Kontakty lze sdružovat do skupin, ty se však nedají použít jako poštovní distribuční seznamy.

Synchronizace

iPhone se synchronizuje s Macy a s PC s Windows přes iTunes. Synchronizace se netýká jenom hudby a videa, ale též fotografií, kontaktů, položek kalendáře a záložek prohlížeče. V testech to fungovalo dobře, dokonce i na stroji s Vistou, kde jako zdroj kontaktů a schůzek posloužila nejnovější verze Outlooku.

Funkce iPodu

Přístroj zvládá hudbu a video dokonale, má všechny funkce normálního iPodu, avšak používá úplně nové uživatelské rozhraní, dotykové kolečko nahradila dotyková obrazovka, přes kterou ovládáte virtuální ovládací prvky. A nabízí se funkce Cover Flow, jež dovoluje vybírat hudbu probíráním se obálkami hudebních alb.

Widgety

Další funkce zajišťují widgety, malé doplňkové programy. Nabízí se widget pro předpověď počasí, pro akciové kursy a pro Google Maps. Také přehrávač videí z YouTube byl implementován jako widget a jeden slouží jako poznámkový blok.

Dodatečné rozšiřování softwaru iPhonu bude možné pouze prostřednictvím webových aplikací provozovaných v prohlížeči. Ty by se měly dát psát tak, aby vypadaly jako vlastní programy iPhonu, ale to, co je už k dispozici, na Mossberga a Boehretovou velký dojem neudělalo.

Chybějící funkce

Testujícím však několik funkcí přece jen chybělo. Telefon podporuje pouze standardní textové (SMS) zprávy, avšak nikoli IM služby. Jeho dvoumegapixelový fotoaparát sice pořizoval skvělé fotografie, ale neumí nahrávat video. A jinak vynikající webový prohlížeč si s některými Weby přece jen tak docela neporadí, protože prozatím nepodporuje Adobe Flash. A ačkoli obsahuje úplný iPod, hudební skladby se nedají použít jako vyzvánění pro telefon. Zatím nejsou k dispozici ani žádné hry a z telefonu se nedá přímo přistupovat na iTunes Store.

Apple ovšem časem plánuje dodat další funkce pomocí zdarma stažitelných aktualizací a naznačil, že by některé z těchto nedostatků mohl napravit.

Závěr recenze

Mossberg a Boehretová docházejí k závěru, že iPhone vzbudil tak veliká očekávání, že není možné, aby je splnil všechna. Není to řešení pro průměrného uživatele, který chce jenom levný malý telefon pro volání a textové zprávy. Přesto, přes omezení daná jeho mobilní sítí, přináší iPhone zcela nové zážitky a je radost ho používat.

Recenze v New York Times

Další recenzi iPhonu připravil David Pogue pro New York Times. Titulek „iPhone naplňuje většinu přehnaných očekávání“ mnohé napovídá.

David Pogue nejprve rozebírá rozruch, který kolem iPhonu vznikl. Připomíná, že se už stal tématem 11 000 článků a Google pro něj vrátí 69 milionů odkazů, bloggeři o něm bájí, a to vše předtím, než ho mohl dostat do rukou jediný zákazník.

Ukazuje se však, že hodně z vychvalování bylo oprávněné, stejně tak ale i některá kritika. iPhone je revoluční, avšak má své chyby. Dělá věci, jaké zatím žádný jiný telefon nedělal, jenže zároveň postrádá funkce, jaké se najdou i na těch nejjednodušších telefonech.

V základním popisu telefonu se Pogue pochopitelně shoduje s výše uvedenou recenzí, připouští, že je dost drahý, ale připomíná, že za své peníze dostanete mobilní telefon, video iPod, poštovní terminál, webový prohlížeč, fotoaparát, budík, organizátor typu Palmu a také symbol společenského statutu. (Tato interaktivní grafika vás provede prvky iPhonu).

I on považuje telefon za elegantní a tenký. Též v jeho případě se krycí sklo snadno umazalo (dá se však vyčistit rukávem), ale nepoškrábalo se, přestože nosil iPhone dva týdny v kapse kalhot.

Za největší přednost přístroje však považuje jeho software (ten mimochodem zabírá 700 MB, o to snižuje využitelnou kapacitu paměti). Software je rychlý, nádherný, neužívá menu a neuvěřitelně jednoduše se používá. Nemůžete se v něm ztratit, protože jediné fyzické tlačítko pod obrazovkou vždy otevře domovskou stránku obsazenou ikonami 16 funkcí iPhonu.

Co se týče animovaných efektů, tolik zdůrazňovaných reklamou, jde sice o ozdobu, ale činí užívání telefonu zábavným, což se o většině mobilních telefonů nedá říci.

Dále se Pogue zabývá tarify a aktivací přes iTunes, tu pochopitelně chválí a k tarifům uvádí, že u konkurence se platí až dvakrát víc, z pohledu Američana tedy zřejmě nabídka AT&T vypadá dost výhodně.

Přednosti iPhonu

David Pogue poté probírá funkce iPhonu, velice se mu zamlouvá vizuální hlasová pošta, protože připomíná elektronickou poštu.

Příchozí hovor zodpovíte klepnutím na tlačítko Answer na obrazovce nebo stiskem tlačítka na sluchátkách. Pokud se zrovna přehrává hudba či video, na dobu hovoru se pozastaví.

Složitější je však vytočit hovor, může to vyžadovat až šest kroků, než se dostanete do potřebného programu. Kvalita hovorů je průměrná, závisí hlavně na síle signálu AT&T v dané lokalitě.

Elektronická pošta je fantastická, zprávy přicházejí s plným formátováním a dají se v ní otevírat dokumenty Wordu a Excelu a PDF soubory.

Skutečně oslnivý je však webový prohlížeč, který nabízí plnohodnotné webové stránky zmenšené tak, aby se vešly na obrazovku. Stránky se posouvají prstem, jde to rychleji než posuvníky. Dvojité poklepání zvětší text ke čtení, otočení obrazovky o 90 stupňů přepne na širší zobrazení.

Webovou stránku (ale i fotografii či poštovní zprávu) lze také zvětšit roztažením palce a ukazováčku po obrazovce.

Když iPhone slouží jako iPod, fotografie, filmy a dokonce i videa z YouTube vypadají na jeho 3,5” obrazovce fantasticky.

Pogue samozřejmě vyzkoušel výdrž iPhonu na baterii, nedosáhl ovšem hodnot uváděných Applem. Video přehrával po 5 hodin a zvuk po 23, ovšem přitom nechal zapnutý telefon, WiFi a další funkce, zatímco Apple tohle vše povypínal. Pogue se domnívá, že při praktickém nasazení nakonec budete telefon dobíjet každý druhý den.

Nedostatky iPhonu

Pogue říká, že iPhone je skutečně úžasný, ale rozhodně není dokonalý a vypočítává jeho nedostatky.

Telefon nemá zásuvku pro paměťovou kartu, nenabízí konverzační program ani hlasové vytáčení. Nedají se na něj instalovat programy nepocházející od Applu, s výjimkou webových aplikací. Prohlížeč nezvládá Javu ani Flash, což vás připraví o spousty webových videí.

Dvoumegapixelový fotoaparát pořizuje skvělé fotografie, pokud se snímá nehybný objekt a v dobrém osvětlení, ale neumí nahrávat video. (Ukázky fotografií najdete zde). A nelze posílat obrazové MMS zprávy jiným telefonům.

Baterie podle Applu začne ztrácet kapacitu po 300 až 400 dobitích, takže nakonec bude nutné telefon poslat na výměnu baterie Applu za poplatek, jako se to děje s iPody.

Potom tu je otázka psaní. Psaní virtuálními klávesami je, zvláště zpočátku, rozčilující, ale dvě věci pomáhají se s tím vypořádat. Inteligentní software se snaží slova dokončovat za vás, a když klepnete na nesprávné písmeno, zjistí, co jste chtěli napsat. Za druhé návod nabádá, abyste klávesnici „věřili““. Zní to dost podivně, avšak funguje to, jakmile se přestanete starat o jednotlivé znaky, rychlost a přesnost psaní se citelně zlepší. I tak však patří textový vstup ke stinným stránkám telefonu.

Větší problém však představuje mobilní síť AT&T, v 19 z 20 velkých amerických měst se v jedné studii umístil její signál jako poslední nebo předposlední z hlediska kvality.

Dále je zde problém s Internetem. Jste-li v dosahu přípojného WiFi bodu, bude práce s Internetem rychlá a uspokojivá. Avšak pokud budete muset použít síť EDGE, bude připojení mučivě pomalé. Pogue to vyzkoušel, domovská stránka New York Times se mu nahrávala 55 sekund, Amazon.com dokonce celých 100 sekund a Yahoo dvě minuty. To spíš připomíná vytáčený modem.

Tyto nedostatky mohou některé lidi od iPhonu odradit Na druhou stranu se jak iPhone,tak jeho síť budou zlepšovat. Apple slibuje bezplatné softwarové aplikace. Ty budou rozhodně třeba, protože Pogue narazil na pár drobných chyb a jednou mu telefon zamrzl. Rychlejší mobilní připojeni však bude vyžadovat inovaci hardwaru, takže k tomu bude třeba budoucí model iPhonu.

Závěr recenze

David Pogue dochází k závěru, že i když se jedná o verzi 1.0, je iPhone pořád nejrafinovanějším, další výhled měnícím kouskem elektroniky, jaký kdy přišel po mnoha letech. Tolik věcí dělá tak dobře, že tíhnete k tomu, prominout mu jeho slabůstky.

Shrnutí

Obě recenze se v řadě věcí shodují, takové závěry lze uznat za obecně platné. iPhone se podle nich jeví jako elegantní přístroj se značně odolným krytem a slušnou výdrží na baterii. Všeobecného obdivu se dostalo i jeho internetovým funkcím (zvláště webovému prohlížeči) a jeho softwaru obecně.

Určité rozpory panují v otázce virtuální klávesnice, zdá se, že bude hodně záviset na daném uživateli, někdo si zvykne, někdo asi ne.

Recenze nezamlčují ani nedostatky, nezdají se však nijak závažné, ostatně řadu věcí lze obejít jinými funkcemi a existuje možnost, že slíbené aktualizace softwaru to napraví.

EDGE připojení se ovšem ukazuje jako nedostatečné, při uvedení v Evropě a v Asii by bylo vhodné rovnou přinést na trh model s podporou 3G sítí.

Z obou recenzí však jasně vyplývá, že si tento přístroj své uživatele dokáže podmanit, a právě to asi bude pro jeho úspěch na trhu tím rozhodujícím faktorem. Za pár dní si to budeme moci ověřit, až se začne prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: