Pod mini, na mini, nikdo nesmí stát... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Pod mini, na mini, nikdo nesmí stát...

1. prosince 2005, 00.00 | Mac mini ostatně má externího disku více než zapotřebí, neboť jeho standardní interní disk je poměrně malý a – u starších sérií mini, pro něž byl nepochybně LaCie mini companion designován – také nepříliš rychlý.

Ve volném seriálku testů různých disků jsme se dnes díky firmě Cables & SIMM's (www.cables.cz) dostali k zajímavé chuťovce: externí disk LaCie mini companion s kapacitou "pouhých" 160 gigabitů (existuje ovšem i větší varianta) snad nenabízí tak skvělé služby jako jiná externí zařízení; zato však má špičkový design, určený právě pro "minimaca". Právě Mac mini ostatně má externího disku více než zapotřebí, neboť jeho standardní interní disk je poměrně malý a – u starších sérií mini, pro něž byl nepochybně LaCie mini companion designován – také nepříliš rychlý. Pojďme se na zařízení podívat trochu blíže.

Nejprve design

Design externího disku LaCie mini companion je stoprocentně podřízen předpokládanému využití s Macintoshem mini: zařízení má stejný půdorys, totožnou vnější úpravu, a na jeho horní hraně jsou čtyři speciální distanční "nožičky", do nichž můžeme krásně usadit mini – skutečně tam sedne jako Jandák na hrnec, račte se podívat na obrázek:

Můžeme dokonce k jedinému mini připojit disků více – disk má samozřejmě dva konektory FireWire –, a vše sestavit do elegantního "sloupečku", jehož výšku v zásadě nic neomezuje. Využití s minimacem je podřízeno i to ostatní: jelikož Mini nenabízí rozhraní FireWire 800, není jím vybaven ani LaCie mini companion; konektor FireWire je na disku zhruba v témže místě, kde je na minimacu. V dodávce je – kromě standardního – i speciální kratičký propojovací kabel, jímž obě zařízení spojíme, aniž bychom si na stole vytvářeli nepěkný kabelový "salát".

Právě vinou kabelového salátu ale mám snad jedinou malou výhradu (to ovšem není tak úplně chyba LaCie): bohužel, napájení z rozhraní FireWire na minimacu nedokáže energetickou náročnost externího disku "utáhnout"; proto musí mít LaCie mini companion vlastní adaptér, a nevyhneme se tedy druhé síťové šňůře. To není co se vzhledu a pohodlí týká žádná velká výhra; podle mého osobního názoru, když si už u LaCie dali tak záležet na vzhledu, mohli jít o krok dále, a k disku dodávat speciální zdroj s jedinou šňůrou opatřenou po způsobu českého lva dvojí koncovkou, jenž by dokázal "živit" jak disk, tak i Macintoshe.

Dokonce i krabice, v níž se LaCie mini companion dodává, je velmi podobná krabici, v níž je dodáván Mac mini ☺.

Výkon a služby

Externí disk LaCie mini companion je k dispozici ve třech různých kapacitách: 80 GB, 160 GB a 250 GB. Já měl možnost testovat středně velký disk; předpokládám ale, že výkon zbývajících dvou bude zhruba srovnatelný. Ceny jsou odstupňované od jen malinko přes sto dolarů za nejmenší disk až po bezmála dvě stovky za největší; u nás u firmy Cables & SIMM's zaplatíme 3 558, 4 486 nebo 5 938 Kč včetně DPH.

Disk je – pro účel, pro který se dodává – výborný: elegantní, tichý, s dostatečnou kapacitou na cokoli, co potřebujeme, a s velmi rozumnou rychlostí; pro srovnání s předcházejícími testy ostatních disků jsem LaCie mini companion připojil kromě mini také k mé G4, a spustil jsem měření rychlosti v aplikaci Xbench; výsledky vypadají takto – na ose Y jsou opět vyneseny přenosové rychlosti v megabytech za sekundu, na ose X pak jednotlivá měření: sekvenční a náhodné čtení a zápis bloků o velikosti 4 a 256 kilobytů. Pro srovnání jsou v grafu uvedeny i výsledky dříve testovaných disků LaCie:

Jak vidíme, snad s výjimkou sekvenčního zápisu čtyřkilobytových bloků, který je poněkud pomalejší, jsou výsledky disku slušné a v rozumném průměru.

Suma sumárum...

Pokud sháníte co nejlevnější, co nejrychlejší, co největší nebo co nejspolehlivější externí pevný disk, samozřejmě není problém najít lepší variantu, než LaCie mini companion. Žádný jiný disk se ale nehodí tak dobře k "minimacu": máte-li mini na stole a těšíte se jeho vzhledem, tahle hračka od LaCie se rozhodně vyplatí – a ani výkonem si ostudu neudělá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Napájení

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 01.12.2005, 12:43
Odpovědí: 0

No ještě že tu "dvouocasou" šňůru neudělali - já mám pod miniMacem tyhle disky dva (zapojené jako RAID1) a ten druhý bych už takhle nezapojil a bylo by to jen k vzteku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Napájení

Autor: antonín Muž

Založeno: 02.12.2005, 00:10

Souhlasím, protože použití Raid-1je dobré pro zajištění bezpečnosti dat. V článku však postrádám jaké disky jsou uvnitř? Sám vlastním 500GB LaCie D2 EXTREME HDD FW400/800, kde bohužel jsou uvnitř dva IDE 250GB disky. Raději bych viděl SATA disky i když přenosová rychlost Fire Wire400 by toto řešení rychlostně omezovalo. Co považuji za dobré řešení pro zálohování a bezpečnost dat je od fy. LaCie 1TB Biggest Raid Disk umožňující RAID :0,1,5,10. Přenos dat je pomocí FireWire400/800. Ke své G5 2,5 GHz jsem používal výhradně FireWire800. Vůbec nejlepší řešení bylo vybavení G5 interním čtyřkanálovým SATA řadičem do PCI-x slotu od fy. HighPoint USA. K tomu do G5 před větráky jsem namontoval 3 držáky na SATA disky, čli G5 měla interně v sobě 5 SATA disků!!! Držáky SATA disků byly opět vyrobeny v USA. V současné době se těším na novou
G5 Quad 2,5 Ghz a opět fa HighPoint připravila lahůdku v podobě Rocket RAID2320, 8 Channel PCI-e (expres)SATAII Raid Controller. Asi opět před větráky se vejdou pouze 3 SATAII HDD. Bohužel do nové G5 více disků asi nebude možné namontovat. Jinak budu muset uvažovat o externím Back Plainu. Mám přislíbeno od MaxiMacu, že v druhém prosincovém týdnu všechno bude dodáno, tak se uvidí.


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Napájení

Autor: Milos Bartu Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:04

a)obvykle jsou v produktech LaCie disky Seagate nebo Western Digital. S Maxtorem se LaCie v prubehu letosniho roku bohudik rozloucila.

b) Do novych DualCore a Quad se mame na ceste kity pro instalaci 3 disku pred procesory a volitelne dalsich 2 disku misto opticke mechaniky . Takze , reseni se vzdy najde :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Napájení

Autor: antonín Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:56

Vážený pan Bárta,

pan Pipek od MaxiMacu jeden kit SATAII do nové G5 od Vás pro mne zajišťuje. Tak věřím, že všechno dobře dopadne.


Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

RE: Napájení

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 02.12.2005, 07:08

Jaké je zpomalení RAID 1 oproti jednomu disku? Někde jsem četl, že asi 10%, což by ještě šlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Napájení

Autor: Milos Bartu Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:06

Zpomaleni u HW zrcadla byva cca 10% pri zapisu , naopak pri cteni je mirror cca o 10% rychlejsi .

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Napájení

Autor: antonín Muž

Založeno: 02.12.2005, 11:05

Já bych preferoval RAID 10. Potřebujete však 4 disky nejlépe SCSI nebo alespoň SATA Western Digital Raptor. Dva a dva páry disků jsou v RAID 1 a dva disky v páru v Raid 0. Redundantní Striping také není špatné řešení, ale Raid 10 je bezpečnost a rychlost.

Antonín Berger

Odpovědět na příspěvek

„Gigabitu“?

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 01.12.2005, 14:24
Odpovědí: 0

Opravte si tu chybu na zaciatku clanku, kapacita 160 gigabitu bije do oci :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: